Harry Potter a Tajemná komnata
23.4.2009 (literatura)

Druhý díl Potterovské ságy J. K Rowlingové nás vrací do kouzelnické školy v Bradavicích, kam za dost podivných okolností (tak trochu na zapřenou) odjíždí Harry, aby přes všechny negativní předpovědi pokračoval ve studiu.

Prázdninovou "pohodu" u Dursleyových naruší návštěva domácího skřítka Dobbyho, který Harryho varuje před návratem do školy. Ač se skřítek snaží sebevíc, Harryho nezastaví. Nepomůžou mříže v okně, nepomůže blokování kouzelné přepážky na nádraží, Harry s Ronem odlétají do Bradavic kouzelným autem Ronova otce, čímž nadělají spoustu zmatků, ale nevědomky si tak vytvoří podivného přítele v nesnázích, který je pak v roli deus ex machina zachrání, když se ocitnou ve svízelné situaci.

Dá se říct, že druhý díl je opět čtivý a strhující svým dobrodružným podáním. Už známe prostředí, autorka se sice pokouší případného neznalého čtenáře uvést do problému, ale počet vysvětlujících vsuvek je nevelký, určitě se počítá s tím, že čtenář předchozí knížku o prvním roce Harryho v Bradavicích zná. Objevují se ovšem nové postavy a motivy. Nejvýraznější je asi nový učitel obrany před černou magií Zlatoslav Lockhart. Světák, který svým bohorovným přístupem připomíná některé naše politiky. Což bohužel platí i o jeho skutečných schopnostech, to ovšem hrdinové i čtenář poznají až v průběhu knížky.

Zatímco v prvním díle Voldemort útočil jaksi zpoza buku a až do závěru knížky se v ději aktivně nevyskytoval, nyní je hrozba tajemného Zmijozelova dědice mnohem patrnější. Nejen že se mluví o tajemné komnatě a příšerách v ní žijících, ony příšery skutečně vystrkují růžky, jsou ohroženi studenti, profesoři i jejich mazlíčci (můžeme-li tak paní Norrisovou vůbec nazvat). Harry, Ron a Hermiona se opět musejí dát do téměř detektivní práce, aby vypátrali souvislosti. Jak se jim to podaří, nebudu prozrazovat. Třeba jste vážně tuto knížku ještě nečetli a nechcete přijít o překvapení. Dodám tedy jen, že podezřelých je mnoho, ale skutečný viník se skrývá za nevinností, jak je v detektivkách obvyklé. Nepřijdete ani o souboj s příšerou, překvapivé rozuzlení, chybět nebude ani oblíbený famfrpál.

Jestliže autorka přešla od pohádky k detektivce, je to pro čtenáře osvěžující, zvláště pak pro čtenáře dospělého. Osobně si myslím, že není s podivem, že právě tento druhý díl série založil cestu k její popularitě. Když se k atraktivnímu prostředí přidá dobře vyřešený příběh, má čtenář i autor o zábavu postaráno. Mám dojem, že se v Harry Potterovi a Tajemné komnatě sešlo to nejlepší, co dokázala paní Rowlingová dát dohromady. Zatím se mi (i po přečtení třetího dílu) jeví druhá kniha jako nejlepší.

Tiráž:

Joane K. Rowlingová
Harry Potter a Tajemná komnata
Albatros 2002
přeložil Vladimír Medek

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]