Harry Potter a Kámen mudrců
5.4.2009 (literatura)

Po letech zdráhání jsem se rozhodl ze studijních důvodu přečíst si všech sedm dílů série o Harrym Potterovi paní J. K. Rowlingové. Jako čtenář fantastiky bych asi neměl stěžejní dílo moderní doby opomíjet. Proto se dnes podívejme na první díl této ságy, který nás uvádí do kouzelnického světa a mezi jeho mladé obyvatele.

Kniha Harry Potter a Kámen mudrců nejvíce připomíná pohádku ve stylu Popelky. Sirotek Harry žije v područí svých pěstounů a je mu naplánován nepříliš perspektivní osud. To vše se ale změní v okamžiku, kdy je hrdina pozván do elitní kouzelnické školy v Bradavicích. Najednou zjišťuje, že není jen obyčejný kluk, naopak se stává středem pozornosti, protože v okamžiku smrti svých rodičů nejen že přežil řádění černokněžníka Voldemorta, ale ještě tomuto zlosynovi způsobil značné problémy.

Některé motivy knihy jsou poměrně úsměvné až nepravděpodobné. Kouzelnické nadání Harryho je logické, vždyť jeho rodiče patřili mezi kouzelníky k profesionální elitě, přesto je dost zvláštní, že se jim podařilo shromáždit pohádkové bohatství, jaké by zřejmě záviděly i přední staré kouzelnické rody. Až zázračné mi připadá, jak rychle se Harry naučil létat na koštěti. Musel mít k tomu fenomenální nadání, vždyť i obyčejné mudlovské dítě se obvykle učí dost dlouho jezdit na kole, a to je pohyb o dost jednodušší. Harry jen sedne na koště a stane se famfrpálovou hvězdou. Takových drobností by asi člověk dokázal najít víc, což je možná způsobeno přehnaně kritickým dospělým smýšlením, pro dětského čtenáře jsou takové divy přirozené.

V každém případě je třeba uznat, že paní Rowlingová vymyslela velice dobře fungující svět, který existuje v souběžnosti se světem mudlů, a přesto se od něho tak podstatně odlišuje. Rovněž koncept všech základních zápletek je velmi dobře připravený, byť se mnohé budeme dozvídat patrně až v dalších dílech. Samotná hlavní zápletka prvního dílu je poměrně jednoduchá - vlastně jde pouze o hledání kamene mudrců, závěrečný souboj s pánem zla je víceméně jednoznačný, i když určité oběti musejí hrdinové přinést. Základní rolí prvního dílu je seznámení s prostředím, a toho je přes útlost knížky docela dobře dosaženo.

Nyní bych se zmínil o věcech, které jsou často probírány renomovanými kritiky včetně současného papeže. Autorce je vytýkáno, že odvádí dětské čtenáře do neexistujícího světa kouzel, který může být pro bigotní katolíky rovnou obrazem ďábelských pokušení. Dovolím si proti tomuto názoru velmi ostře protestovat. Fantazie je naprosto přirozenou součástí našeho života, každá pohádka má fantastické motivy, mnohé pohádky se hemží kouzelníky i čerty, přesto nejde o žádný satanismus nebo něco podobného. Naopak se mi zdá, že je Harry Potter příběhem dobře začleněným do současnosti, která přece oplývá různými technickými zázraky, jejichž aspekty se podle slova A. C. Clarka blíží magii. Připravit děti na existenci něčeho zvláštního je proto žádoucí. Dalším pozitivním motivem je přátelství a kamarádství. Zde si troufám tvrdit, že Rowlingová vytváří obraz nádherného dětského života, kde funguje sounáležitost mezi členy určité koleje, mezi spolužáky, mezi lidmi stejného zaměření. To je v sobecké době neocenitelný impuls. A motiv smrti? Ten se mi opět zdá nutný pro pochopení reality konečnosti lidského života. Když budou děti vědět, že smrt není nic podivného, co je třeba zavřít za sterilní stěny špitálů, možná se lépe vyrovnají se ztrátami svých blízkých.

Myslím si, že můžu ságu o Harrym Potterovi jednoznačně doporučit. V každém případě se rád a s nadšením pouštím do čtení dalšího dílu Harry Potter a Tajemná komnata.

Tiráž:

Joane K. Rowlingová
Harry Potter a Kámen mudrců
Albatros 2002
přeložil Vladimír Medek

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]