Lux Perpetua
29.3.2009 (literatura)

Když jsem chodil do školy a vlastně i kdykoliv potom, pokud jsem slyšel v souvislosti s husitskou revolucí termín "spanilá jízda" představoval jsem si něco jako jízdu králů - postě vyšňořené rytíře na koních, kteří jezdí po kraji a hlásají Boží království. Och jak jsem se mýlil...

Pokud jste četli předchozí dvě části Husitské trilogie pana Andrzeje Sapkowského Narrenturm a Boží bojovníci, víte už taky svoje. Spanilá jízda neboli rejsa byla docela obyčejná agresivní výprava loupežného typu, jejímž cílem bylo ničit a vraždit. Třetí díl trilogie Lux Perpetua z předchozího schématu nevystupuje, spíše jej potvrzuje.

Reynevan jede z města do města, od bitvy k bitvě, jeho protivníci se snaží ho zničit, každý má ale spoustu svých cílů, které se navzájem překrývají nebo si naopak odporují. Mladý medik by ale především chtěl osvobodit svoji milou Juttu, za níž se téměř slehla země. Na začátku knihy ho potkáváme ve Slezsku, pak je vlečen okolnostmi (v zajetí) na Moravu, kde zjišťuje, že ani mezi husity nebude svobodný, protože i zde jej stíhá podezření z různých nekalostí. Prchá, ale má i nemá štěstí. No a tak to pokračuje dál.

Nebudu vám tu vykládat podrobnosti děje, to byste přišli o kouzlo tajemství, které vás bude stále četbou provázet. Připomenu jen některé aspekty. Především je třeba se připravit na řádnou dávku násilí a politických intrik, které sahají od regionálních půtek až po celoevropské záležitosti. Objevují se další motivy a další postavy, v některých Reynevan nachází nečekané spojence. Neputujeme jen po zemích českých a Slezsku, podíváme se i do Saska a dalších německých krajů, poznáme, kam všude se husité hodlali napřít, kdyby jim k tomu byla dána příležitost. Pochopíme, že husitství byl opravdu celoevropský problém, takže se nemůžeme divit, že se proti němu tolik dělalo. A zjistíme, že i důležití hrdinové knihy můžou umírat.

Pokud můžu hodnotit tuto knihu a celou triologii, pak jde zcela jistě o velice hodnotné historicky orientované dílo, které i nám Čechům (zvláště těm, kteří byli odkojeni komunistickou propagandou stran pojetí husitství jako proletářské revoluce) má hodně co říct. Přesto nemůžu říct, že bych byl zcela spokojený. Pan Sapkowski je totiž mistr fantazie a v druhém díle měl nakročeno k zajímavým náboženským vizím, které by mohly hodně změnit v našem smýšlení. Možná je to záměr, možná jen nutnost nějak trilogii rychle ukončit v nejlepším, ale toto všechno jako by u Lipan vzalo definitivně za své.

Takže pokud očekáváte jen dobrodružství, historii a špetku té magie, může se pro vás stát husitská trilogie vrcholem tvorby pana Sapkowského. Jestli ale máte rádi fantazii a spirituální přesah, jistému zklamání se nevyhnete. Nemůžu si pomoci, ale pro mě stále bude sága o Zaklínači v díle pana Sapkowského na prvním místě.

Tiráž:

Andrzej Sapkowski
Lux Perpetua
Leonardo 2008
přeložil Stanislav Komárek
cena (v roce 2008) 319 Kč

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]