Boží bojovníci
22.1.2009 (literatura)

Druhou část své Husitské trilogie označil Andrzej Sapkowski titulem Boží bojovníci. Opět nás zavádí do 15. století a vypráví nám o dalších osudech medika a čaroděje Reynevana.

Tentokrát je prostředí románu pro nás obzvlášť blízké. Ocitáme se totiž rovnou v Praze ovládané probíhající husitskou revolucí. Reynevan už není ten mladíček, který putoval od průšvihu k průšvihu a víceméně pořád před něčím utíkal. Nyní se už naučil základům sebeobrany, fyzické i magické, a žije si vcelku poklidným životem ošetřovatele v jednom pražském špitálu. To se ale změní v okamžiku, kdy o něho projeví zájem šéf husitské tajné služby Bohuchval Neplach přezdívaný Flútek. Především jde stále o události předchozí knihy, kdy došlo k přepadení transportu s penězi, na němž by údajně měl mít Reynevan svůj podíl. Marně Flútka přesvědčuje, že je v tom nevinně. Musí předložit jiné informace, aby ono podezření nějak eliminoval.

Události se brzy dávají do pohybu, v Praze proti sobě bojují "věrní boží bojovníci" a "zrádci", Reynevan se setkává s jedním ze zrádců a nechává ho uprchnout. Tím si u Flútka zrovna nešplhne. Navíc tu máme problém Samsona Medáka, jehož duše by se ráda vrátila do své domovské dimenze. A tak se čaruje a plánuje - a máme tu opět dobrodružnou výpravu - tentokrát ke hradu Trosky, který je ovšem držen katolickým pánem, což přináší další komplikace.

Pokračovat budu už jen stručně, abyste si román mohli užít. Výprava vyráží, dochází k drobným půtkám, Reynevanovu zajetí, nalezení kýženého čaroděje, ale stejně je nakonec všechno jinak. Rozhodující ale je, že se Reynevan (byť nedobrovolně) vydává do Slezska, čímž plní pokyny Flútka a po krkolomných událostech a nedorozuměních se konečně může začít zabývat výzvědnou činností.

Celý román je prodchnut pochybnostmi o katolících i husitech. Autor si v žádném případě nebere servítky, hrůzy války jsou vylíčený pěkně naostro. Taky o práci tajných agentů není možno mít žádné iluze (zvláště pokud jde prakticky o dublery). Místy se kniha dotýká i náboženských problémů a nastiňuje náznaky něčeho, co bychom při dobré vůli mohli označit jako křesťanský panteismus. Dobrodružná linka příběhu nás vede od jedné události ke druhé, Reynevan někdy dost těsně uniká smrti a nikdy nemá budoucnost zajištěnou. Opět nechybí latina a perfektní znalost dobových poměrů (pokud si některé motivy autor vyfabuloval, nepoznáte to, pokud nejste skuteční experti nebo si nepřečtete závěrečné vysvětlivky).

Myslím, že pro čtenáře Narrenturmu je tato kniha povinností, pokud Husitskou trilogii ještě neznáte a máte rádi historickou fantasy, pak máte skvělou příležitost užít si perfektní jízdu. No a že se časem dostaneme i k dalšímu dílu Lux Perpetua, není nejmenších pochyb.

Tiráž:

Andrzej Sapkowski
Boží bojovníci
Leonardo 2005
přeložil Stanislav Komárek
cena (v roce 2005) 259 Kč

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]