Narrenturm
22.1.2009 (literatura)

Román polského spisovatele Andrzeje Sapkowského Narrenturm nás zavede do patnáctého století. Jde totiž o první díl Husitské trilogie, příběhu, v němž se historická fakta střetávají s fantazií.

Setkáváme se s medikem Reinmarem z Bělavy, kterému jeho přátelé říkají Reynevan. Po vypuknutí husitské revoluce odešel ze studií v Praze a vrátil se do svého rodného Slezska, kde se živí medicínou a žije poněkud rozmařile. Jeho láska Adéla Štercová, manželka významného šlechtice, se stane prvním hybatelem děje románu. Reynevan je přistižen se svou milou a musí prchat před rozlícenými bratry jejího manžela. Nešťastnou shodou okolností jeden z mladých Šterců umírá, což nenávist pronásledovatelů ještě zvětšuje. Nastává honba za osudem, jehož kontury jsou velmi nezřetelné

Reynevan je typický ne-hrdina, tolik odlišný od šikovného bijce nestvůr Geralta, až nás zaráží fakt, že román skutečně napsal pan Sapkowski. Osud žene mladého medika kupředu bez milosti. Pokud uniká smrti, je to někdy za dost zvláštních okolností. Při jeho úprku ho doprovází demerit (odsouzený církevní představitel) zvaný Šarlej a tajemný Samson Medák, jehož skutečná duchovní identita je zastřená. Všichni tři poutníci se postupně stávají přáteli, kteří společně zvládnou leccos. A že toho v pozdně středověkém světě číhá na hříšníky podobného kalibru opravdu dost...

Musím s uznáním konstatovat, že pan Sapkowski při práci na této knize musel nastudovat mnoho historických detailů. Pro nás Čechy je sympatické, že se děj odehrává prakticky na našich hranicích. Reálie jsou vykresleny poutavě a věrohodně. A co že je na tomto díle fantastického? Reynevan totiž není jen tak nějaký medik, ukazuje se, že studoval i poněkud netradiční medicínu, která přímo souvisí s magií. A magie ve světě Narrenturmu opravdu funguje. Reynevan je zván "Toledo", tedy studovaný mág, setkává se ale i s čaroději (a čarodějkami) přírodního založení, všelijakými "staršími" bytostmi a jeho protivníkem (a vrahem bratra Petra z Bělavy) je tajemný Pomurnik - pták a člověk v jednom. V žádném případě jej ale nelze zaměňovat s dobrotivou profesorkou McGonagalovou. Pomurnik je - ale to bych už prozrazoval příliš.

Pokud tedy máte odvahu a trpělivost, zkuste se vydat s Husitskou trilogií do minulosti a putujte s hrdinou nehostinnou krajinou, která skrývá mnoho tajemství. Nesmí vás odradit latina a komplikovaný slezský zeměpis. Nesmí vás nudit heraldika a vztahy mezi šlechtickými rody. Přes tyto drobné komplikace se vám dostane svěžího příběhu, jenž určitě není tradiční. Pokračování nazvané Boží bojovníci mám na stole. Takže zase někdy příště.

Tiráž:

Andrzej Sapkowski
Narrenturm
Leonardo 2003
přeložil Stanislav Komárek
cena (v roce 2003) 249 Kč

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]