Více než 24 a 1/2 hodiny denně
14.12.2008 (literatura)

Jak jsem slíbil, tak činím. Právě jsem totiž dočetl knížku Jany Rečkové Více než 24 a 1/2 hodiny denně a chci vám podat o ní zprávu. Je to opět zvláštní příběh, který se odehrává ve zdravotnických kulisách. V něčem je úplně jiný než první část, v něčem se až tak neliší.

Začněme těmi odlišnostmi. Především postoupil čas, takže místo zahnívajícího socialismu se ocitáme na počátku nového režimu. Ještě nenastala doba dnešní prosperity, ale něco už je jiné. Například místo komunistů se nám do života vkrádají zárodky mafie. Trošku se změnil i žánr románu. Jako by místo hororu přecházela tato kniha do oblasti lékařského thrilleru s kriminální zápletkou. Neřádí zde už žádné zombie, úplně stačí jedna psychopatická vražedkyně, která je schopná ovlivňovat myšlení lidí. Tuto ženu není možné nijak zvládnout, i když existují síly... ale to už bych prozrazoval příliš.

Co se nezměnilo, je úroveň zdravotnictví. Lékaři stále musejí sloužit 24 a 1/2 hodiny denně, možná dokonce i víc, jak ostatně naznačuje i titul. Mezi těmi komunisty a mafií taky není až tak velký rozdíl, někteří u koryta zůstali, jiní se vyměnili, ale v zásadě pořád panuje stav, kde vládne právo silnějšího. Ostatně to se nezměnilo dodnes. Taky tu stále máme dva hlavní hrdiny - Žorž a Petra, kteří mají jisté zvláštní schopnosti a jsou mezi sebou telepaticky propojení. Aby toho nebylo dost, přibyl nám jejich syn Péťa, který některé zvláštnosti zdědil. Žorž na začátku díky těhotenství přišla o schopnosti svého druhého já - věštkyně Kasandry, nicméně postupně se díky okolnostem tato vloha navrací. A je to sakra potřeba.

Děj románu je jeden velký běh na dlouhou trať. Pokud se čtenář nechá dějem ovládnout, je občas bez dechu. Musím říct, že se autorčin styl od minulé části o dost zlepšil. Píše nyní mnohem lehčeji, asi jí dnešní prostředí přece jen vyhovuje lépe než zapšklá doba minulá, na niž nemá většina lidí dobré vzpomínky. Smršť událostí je provázena na první pohled poklidným prostředím neurologické ordinace, kde to ale občas taky vypadá jako po bitvě. O službách v nemocnici ani nemluvě. Jelikož jsem ve zdravotnictví pracoval, můžu s klidem prohlásit, že je prostředí špitálu i polikliniky zachyceno víceméně realisticky. Koneckonců není divu, paní Rečková je zkušená lékařka, které prošla rukama už spousta pacientů.

Pokud tedy máte rádi lékařské prostředí a nebojíte se fantazie, klidně se do této knihy pusťte. Když si předtím přečtete román 24 a 1/2 hodiny denně, bude vám leccos jasnější, ale myslím si, že to není vyloženě nutné. Osobně považuji Janu Rečkovou za jednu z nejlepších současných českých autorek fantastického žánru. I když jsem před tím četl jen pár jejích věcí (většinou jen povídek), líbí se mi čím dál více. Jestli si získá i váš obdiv, záleží jen na vás.

Tiráž:

Jana Rečková
Více než 24 a 1/2 hodiny denně
Klub Julese Vernea 2006
doporučená cena 195 Kč

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]