24 a 1/2 hodiny denně
27.11.2008 (literatura)

Právě jsem dočetl knížku paní Jany Rečkové nazvanou 24 a 1/2 hodiny denně. Jedná se o zajímavý počin zařaditelný na pomezí žánrů hororu a fantasy.

Název knížky zřejmě odkazuje na osud lékaře v předlistopadovém socialistickém Československu - i kdyby pracoval 24 a 1/2 hodiny denně, stejně nevyhoví všem požadavkům svého těžkého údělu. Jelikož jsem ve zdravotnictví pracoval, musím tento názor potvrdit.

Jak tedy bylo řečeno, příběh románu se odehrává ve fiktivním prostředí několika zdravotnických zařízení v naší zemi v době nedlouho před koncem socialismu. Hlavní hrdinka - mladá neuroložka přezdívaná Žorž - nastupuje do svého prvního zaměstnání a je konfrontována s realitou lékařské profese. Nečekejte ale žádnou poklidnou selanku podobnou příběhu mladé Alžběty Čeňkové z populárního televizního seriálu. Paní Rečková zcela nepokrytě odhaluje všechny nešvary socialistického zdravotnictví, k nimž v kontrastu přikládá poctivou práci lékařů prokládanou poněkud divokým milostným životem. A aby toho nebylo dost, Žorž není tak docela obyčejná. Má zvláštní schopnosti - telepatické a věštecké - takže dokáže odhadnout myšlenky pacienta a dohlédne do doby, která teprve přijde. Tím ovšem stále ještě nekončíme. Žorž se totiž stane díky jednomu temnému čaroději prokletou.

Z poklidného vyprávění o radostech a strastech lékařského života se tak dostáváme do prostředí, kde působí léčitelé, čarodějové a podivné okolnosti jejich kouzel včetně nekromancie. Víc vám prozrazovat nebudu, přišli byste o zážitek z četby. Jisté ale je, že nadpřirozené děje v socialistických kulisách působí poněkud zvláštním způsobem.

Knížka 24 a 1/2 hodin denně není lehké čtení, ale pokud si ji zvolíte za svého společníka, dokáže vás uchvátit. Hlavně mladým čtenářům by možná prospělo, kdyby trošku nahlédli do doby, kdy počítačový tomograf bývala rarita a zdravotníci zápasili s opakovaně používanými tupými jehlami. Paní Rečková napsala později pokračování. Mám ho tu na stole, jakmile ho přečtu, neopomenu vás informovat.

Tiráž:

Jana Rečková
24 a 1/2 hodiny denně
Klub Julese Vernea 2004
doporučená cena 195 Kč

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]