Renegát
11.11.2008 (literatura)

Kniha Tomáše Bartoše Renegát je sedmnáctým dílem sešitové řady románů Agent JFK. Vypráví o dalších osudech tohoto svérázného zástupce metaunivezální agentury Kovářů rovnováhy, tentokrát v hloubce Sluneční soustavy budoucnosti jedné agenturou registrované paralelní reality.

Základní charakteristiku díla bych začal konstatováním, že jde o styl space opery - doslova vesmírné střílečky, která svým dobrodružným charakterem dobře sleduje záměry autorů románové řady Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky. Agent Kovář je poslán jako speciální vyšetřovatel do reality, kde jeho agentura pronikla až příliš do veřejného života. Musí vyšetřit řádění tajemných násilníků na vesmírné základně agentury na oběžné dráze Jupiteru. Nejprve se musí seznámit s prostředím, kde nedávno skončila válka mezi Zemí a Marsem, který je osídlen pozemskými kolonisty, již se rozhodli řídit si své záležitosti po svém. Dozvuky války tak pronásledují Kováře na celé misi. Velká pozornost je věnována jeho cestě na vesmírné lodi, která je popsána věrohodně, protože technologie dané doby nejsou od těch dnešních tak diametrálně odlišné, jak to zobrazuje třeba takový Star Trek. Takže žádný warp, fotonová torpéda ani fázery. Klasická vesmírná loď ozbrojená raketami. Trošku vyspělejší technologie se vyskytují na cílové stanici, ale to bych už prozrazoval příliš.

Pro fanoušky fantastiky, kteří mají rádi drsného agenta Kováře, jde o další celkem pohodový příběh, který je založený na akci a charakteru hlavní postavy. Pokud ale řadu JFK neznáte, pak bych vám doporučil přečíst si nejprve některý ze starších dílů. Pro pochopení závěru je znalost předchozích dílů řady zcela nepostradatelná, protože se zde prolnou různé záměry a postavy, s nimiž se Kovář setkal za svých dřívějších dobrodružství. Ale pokud se chcete nechat unést dějem a na nějakém přemýšlení nad souvislostmi vám nesejde, je 17. díl Agenta JFK čtení přesně pro vás.

Pokud je na této sešitové řadě něco nepříjemného, pak je to cena. Přece jen 139 korun za sešitovku považuji za částku poměrně luxusní. Ve srovnání s různými zahraničními počiny, jako je Perry Rhodan nebo Agent Stone, či jak se ty řady jmenují, jde o dost peněz. Na druhé straně jde o ryze český projekt, který si naši podporu zaslouží.

Další zdroje:

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]