Zdivočelá země
4.11.2008 (kultura)

Včera začala Česká televize vysílat třetí řadu seriálu Zdivočelá země. Je tedy vhodný čas připomenout si, o co v tomto díle kráčí.

Ať si to chceme nebo nechceme přiznat, tento seriál zcela otevřeně odkrývá bestiálnost komunistického režimu. Zatímco první řada zachycovala především začátky obnovy dvakrát opuštěného pohraničí, druhá už nás nenechala na pochybách, že ti, kdo bojovali proti fašismu na té nesprávné straně, budou mít život velmi těžký.

Pilot RAF Maděra se vrátil do své vlasti, aby se zde věnoval tomu, čemu nejlépe rozumí - tedy sedlačině a chovu koní. Ze začátku má plné ruce práce, spolu s partou mladých kluků "kovbojů" dává do pořádku statek ve svém rodném Svatém Štěpáně a doufá, že bude moci žít poklidný život obyčejného člověka. Ze začátku jeho vojenská hodnost místy pomáhá, postupně, jak nastupují k moci komunisté, jeho vliv slábne, je degradován a následně uvězněn. Dostává se do takového kola mučení, za jaké by se nemuseli stydět ani členové obávaného gestapa. Maděrovi mučitelé nakonec ze své oběti vytlučou přiznání k něčemu, co nikdy neudělal, takže hrdina putuje do komunistického koncentráku a uranového dolu, aby zde jako mukl trpěl takovými útrapami, že doktoři po jeho návratu nevěří, jak může ještě člověk s takovým zdravotním stavem vůbec žít.

Třetí řada seriálu nás posouvá v čase do roku 1968. Maděra je už usedlý pán, který se pomalu posunuje k roli dědečka, protože jeho dcera má vážnou známost s jedním z bývalých kovbojů. Osud celé rodiny a celého statku tentokrát narušuje tragická okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy. Maděra cítí, že nás západ opět zradil.

Jak budou osudy našich hrdinů pokračovat, je zatím ve hvězdách. Že je nečeká žádná procházka růžovou zahradou, je nabíledni. Normalizace možná nenabyla gestapácké krutosti padesátých let, ale rozhodně nešlo o žádnou legraci.

Seriál Zdivočelá země je jednoznačnou obžalobou komunistického režimu, který bral naději poctivým lidem a umožňoval vládu darebáků. Je velice smutné, že naše dnešní demokracie na tradice komunismu v mnohém navazuje, pouze nám vládnou "překabátění" komunisté v jiných stranách a darebáci se přestěhovali do míst nového zásadního vlivu - do ekonomické sféry. Pokud budete seriál bedlivě sledovat, určitě nebudete mít už nikdy komunisty rádi. Možná alespoň tímto způsobem můžeme dnešní mladé lidi informovat o tom, co nám hrozí, pokud tito darebáci budou mít rozhodující slovo ve vedení naší země a ekonomiky.

Další zdroje:

Zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]