Airnet
28.10.2008 (literatura)

Román Geoffa Rymana Airnet nás zavede do Kizuldy, vesnice kdesi v Asii, která je posledním místem na světě, kam ještě nebyl zaveden internet. Nyní internet přichází, a to nejen v podobě, jaká je běžně používána.

Přichází totiž nová technologie "Air" (nebo Airnet), která nebude pro své používání potřebovat žádné vnější zařízení, jelikož se bude připojovat přímo na mozek člověka. Při testu této technologie prožívá hlavní hrdinka knihy Mae šokující události, které nevždy změní její život. Dá se říci, že je Airem zasažena daleko více, než si tvůrci této technologie vůbec dokázali představit. V každém případě právě ona, negramotná modistka žijící v přísné muslimské rodině, pochopí, že příchod moderních informačních technologií změní život každého člověka od základů. V Airu už nikdo nebude takový, jaký byl dřív.

Mae se pouští do nelehké práce, jejímž cílem je zpřístupnit informační technologie všem lidem v její vesnici. Její "rozvíjení koberce", jak svou metodu nazývá, je v lecčems fascinující. Už jen fakt, že v Kizuldě mají ze začátku jedinou "televizi" (multimediální klientské zařízení), je velmi svazující. Mae se ale nevzdává a začíná jízda, která čtenáře doslova přiková ke knize. Nemá smysl prozrazovat víc, přišli byste o mnohá překvapení a fascinující výjevy.

Pan Ryman sám sebe označuje za spisovatele takzvané "všední" science fiction. Nemá rád nabubřelé (až naprosto nemožné) technologie vzdálené budoucnosti, doporučuje, abychom se nejprve zabývali vlivem "běžných" technologií na náš současný život. V tomto bych si dovolil Air označit za technologii značně pokročilou, jejíž pravděpodobnost praktické aplikace nevidím příliš růžově. Pokud vám něco říkají pojmy akáša nebo protonace, budete cítit příbuznost těchto mystických prostředí i za Airem. Obávám se, že složitost stvoření, ať už se díváme na lidský mozek, nebo sledujeme vývoj současné kvantové teorie, je natolik rozmanitá, že bude trvat nikoliv několik let, spíše několik stovek let, než se lidstvo na úroveň popisovanou v románě Airnet dopracuje. Ale uznávám, že se v tomto můžu mýlit. Před dvaceti lety si internet taky nikdo nedokázal představit a dnes jde o technologii v civilizovaném světě zcela všední.

Pokud se tedy nebojíte otevřít své myšlení novým fantastickým námětům a zajímá vás vliv moderních technologií na prostředí méně rozvinutých zemí, určitě po knize Airnet sáhněte. Možná vás ze začátku bude odrazovat poněkud banální děj a trošku kostrbatý styl vyprávění, ale tím se nenechte mýlit. Airnet je skutečně fascinující příběh, který zaslouží srovnání s první ligou žánru.

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]