Hvězdná brána
5.10.2008 (kultura)

Televize Nova začala nedávno v tradičním vražedném čase (kolem třetí odpoledne) opakovat od první řady seriál Hvězdná brána (Stargate SG-1). Protože si myslím, že je to seriál povedený, dovoluji si vás pozvat k jeho sledování.

Ošemetný problém cestování mezi hvězdami vyřešil vědecko-fantastický film pana Rolanda Emmericha Hvězdná brána prostřednictvím červích děr, do nichž se vstupuje pomocí speciálních zařízení (hvězdných bran) a lze se pomocí nich dostat prakticky okamžitě kamkoliv (nejen) v naší galaxii. Film natočený v roce 1994 měl celkem úspěch, přesto nenásledovala tradiční filmová pokračování, nýbrž televizní seriál (v roce 1997) a anabáze spojená s hvězdnými branami pokračovala potom ještě v dalším seriálu (Stargate Atlantis) a možná se dočkáme i něčeho nového (Stargate Universe).

Jak pravil klasik, vesmír je natolik rozlehlý, že existence pouhé jediné pozemské civilizace by byla plýtváním místem. Seriál vychází z předpokladu, že nejen že nejsme ve vesmíru sami, ale už mnohem dříve, než se naše planeta stala civilizovanou, cestovaly starší rasy mezi hvězdami. Hvězdné brány jsou pouhým reliktem po těchto starších cestovatelích, o nichž se dnes už téměř neví. V historicky nedávné minulosti (před pár tisíci lety) se bran zmocnila parazitická rasa Goa'auldů, kteří si pak před lidmi hráli na bohy. Zatímco Zemi po povstání svých oveček již opustili, některé planety osídlené jejich přičiněním lidmi ze Země stále ovládají a těší se velké moci. Pro lidi tak vzniká náhle hrozba, o níž před tím neměl nikdo tušení.

Jak je v amerických seriálech běžné, všechno se odehrává v Americe (přestože hvězdná brána byla objevena v Egyptě). Projekt hvězdné brány je tak financován a řízen americkou vládou, přestože ve svých důsledcích jde jednoznačně o celoplanetární problém. Seriálem nás provází čtveřice hlavních představitelů - elitní tým SG1. Mlčenlivý plukovník O'Neill, specialista na staré kultury  Dr. Jackson, expert na hvězdnou bránu a mimozemské technologie kapitán Dr. Carterová a zástupce mimozemské rasy Jaffů Teal'c. Tito lidé se s podporou svých kolegů vydávají zkoumat vesmír a činí to velice odvážně (až s naivním nadšením).

Pokud se seriálu budete věnovat, nesmí vám vadit zásadní problémy jeho logiky. Třeba že všichni obyvatelé cizích planet rozumí (a obvykle i mluví) anglicky. Že je často obydlena jen jedna vesnice nebo město poblíž brány, zatímco o zbytku planety by starověcí kartografové řekli "hic sun leones". No a samozřejmě že hlavní hrdinové všechno přežijí a se vším si poradí, na umírání jsou tu přece podružné postavy. To je bohužel klasika, s níž se člověk musí smířit. Hvězdná brána není filosoficko-naučný odborný dokument, nýbrž dobrodružná záležitost, kde akce vítězí nad myšlením. Vzhledem k tíze dnešního světa je ale občasný únik do podobně zjednodušeného světa osvěžující, takže pokud máte rádi fantastiku (a jste schopni se dívat na televizi brzy odpoledne), můžu vám seriál Hvězdná brána jedině doporučit.

Další zdroje:

Zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]