Střípky z Prostějovska - čtvrtek 31.7.2008
31.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Hvězdáři zvou na pozorování částečného zatmění Slunce, v Nivě odmítli referendum k větrným elektrárnám, voda v přehradě není vhodná ke koupání, poptávka po bydlení stagnuje kvůli nevýhodným hypotékám.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 01.08.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 01.08.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 01.08.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Zpráva 24/2008 z jednání rady města Konice ze dne 28.7.2008

Oznámení o přerušení dodávky el. energie na Konicku
(ve formátu PDF)

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení na místo referenta odboru životního prostředí MěÚ Konice
(ve formátu DOC nebo PDF)

Čeká nás

Hvězdáři zvou na pozorování částečného zatmění Slunce
Pokud počasí dovolí, bude v pátek dopoledne možné na obloze sledovat částečné zatmění Slunce. V případě bezmračné oblohy ho obyvatelé Česka uvidí od 10 hodin 54 minut do 12 hodin 37 minut.
Chtěl bych připomenout, že bez speciálních pomůcek není dobré dívat se do Slunce. Pokud tyto pomůcky nemáte a nevyužijete nabídku hvězdárny, raději na zatmění Slunce zapomeňte. Zkazit si zrak je snadné, mohlo by vás to mrzet až do konce života.

Na zámku zazní rock
V Kamenném sále na nádvoří zámku v Plumlově zahraje v pátek večer kapela Žárovky z Bridge Street. „Až do půlnoci bude hrát největší pecky skupin ZZ Top a dalších představitelů jižanského rocku,“ prozradil kastelán zámku a pořadatel koncertu Robert Doleček. Akce začíná ve 20 hodin.

Hasičská pozvánka
Sbor dobrovolných hasičů Vrahovice zve všechny příznivce na 17. ročník soutěže hasičských družstev mužů a žen „O pohár SDH VRAHOVICE“ v netradičním požárním útoku. Soutěž se koná v sobotu 16. srpna 2008 v parku „U Floriánka“ za hasičskou zbrojnicí v Prostějově-Vrahovicích.

Stalo se

Odmítli „větrné“ referendum
Zastupitelstvo obce Niva na Prostějovsku jednohlasně zamítlo žádost místních lidí na vypsání referenda o tom, zda na katastru obce mají stát větrné elektrárny, či nikoliv. Zastupitelé argumentují tím, že podle zákona nelze o této otázce v místním veřejném hlasování rozhodovat. O výstavbě větrníků přitom v referendu nedávno rozhodovali obyvatelé nedalekého Bousína na Prostějovsku a rovněž několika dalších vesnic v zemi. Odpůrci větrníků z Nivy oznámili, že se obrátí na správní soud.
Obávám se, že zastupitelé v Nivě trefili kozla, když zamítli referendum k větrníkům. Zachovali se podle zvyklostí minulého režimu - když hrozí, že by se občané vyjádřili negativně, nepustíme je k rozhodování. Takto ale mohla rozhodovat jen feudální nebo ta socialistická vrchnost, s demokracií nemá zamítnutí referenda nic společného. Jediným výsledkem bude, že až správní soud dá občanům zapravdu, ti se už jen z principu postaví zastupitelům a v referendu větrníky odmítnou. Vládci vesnice tak budou mít to, co chtěli. Z arogance moci ostudu a znepřátelené občany. Výsledek dalších voleb se pak jistě bude touto zkušeností řídit.

Všeobecné zprávy

Plavci pozor! Voda v přehradě není vhodná ke koupání
Voda v plumlovské přehradě je od pondělí nevhodná ke koupání. Jakost vody se oproti minulému týdnu zhoršila o jeden stupeň.
Než si zkazit zdraví, raději bychom měli na plavání v přehradě rezignovat. Je zajímavé, jak najednou zmlkli všichni politici a vylévači hliníkového roztoku do přehrady. Nezdařená revitalizace přehrady je alespoň pro daný okamžik velkým stínem na politickém vedení Olomouckého kraje. Slibovali, nedodali. Jako vždycky, když politici něco slibují. Velký argument pro volbu stejných vládců tedy padl. Doufám, že si to na podzim u volebních uren budeme pamatovat a nenecháme se opít rohlíkem.

Sluneční žár si vybírá daň na zdraví lidí
Žár v ulicích a tropické teploty, které tento týden vládnou, se podepisují na zdraví lidí. S neúprosným horkem bojují nesnadno ti, kdo musí pracovat venku. Mohou lehce zkolabovat.

Záchranáři vyjíždějí častěji. Trpí senioři, kardiaci i děti
Kolapsy z horka, infarkty nebo cévní mozkové příhody. To jsou nyní jedny z nejčastějších důvodů výjezdů prostějovské rychlé záchranné služby. Od neděle, kdy na naše území dorazily tropické teploty, se zvedl počet takových zásahů o zhruba padesát procent.

Kašnu město nezbouralo, opravilo ji
Vzduch na prostějovském náměstí Spojenců opět osvěžuje kašna. Místní mají radost, že město po delším rozmýšlení bazének s fontánami zachránilo, ale zároveň se obávají vandalů.

Poptávka po bydlení stagnuje kvůli nevýhodným hypotékám
Poptávka po bydlení v posledních týdnech na Prostějovsku stagnuje. Podle prostějovských realitních makléřů je jednou z příčin trend stále rostoucích úrokových sazeb hypoték, které za poslední dva roky stouply o více než dvě a půl procenta.
Dost dobře to nechápu. I když je pravda, že se podstatně zrychlila inflace, takže cena peněz roste. Na druhou stranu mi ale není jasné, proč nestoupají i úroky z vkladů. Banky se obohacují na svých klientech různými poplatky a ještě je odírají o jejich vlastní peníze. Takovýmto způsobem nemůže trh dlouho vydržet. V Americe se to už projevilo, asi jsme nepoučitelní a chystáme se stejně zatopit našim financím i u nás doma. Schytáme za to krizi, která dá na frak všem, chudým ovšem jako obvykle nejvíce.
Blbé kuře se ptá - jak byste řešili vaši bytovou otázku vy? Šli byste do nevýhodné hypotéky nebo zvolili bydlení pod mostem? Odpovědět můžete v diskusi k těmto Střípkům nebo na mail redaktora.

Zprávy z Olomouce a kraje

V centru obnovují přechody, u tržnice nešly semafory
Ztíženou cestu měli ve čtvrtek od rána řidiči i chodci pohybující se kolem tržnice na olomoucké třídě Svobody. Na frekventované dopravní spojnici bylo zataraseno několik přechodů, které se znovu natíraly. Obnova zašlých zeber v centru by měla pokračovat i v dalších dnech.

Slunce plní ordinace očních lékařů
Ordinace očních lékařů v těchto slunečných dnech plní pacienti stěžující si na pálení a řezání očí. Ostré slunce dráždí spojivky a rohovky a působí lidem problémy. Podle lékařů navíc přibývá onemocnění sítnice, k čemuž přímé slunce také přispívá.

Neoznačené výtahy působí nevidomým problémy
Zvukově ani jinak neoznačené nové výtahy působí problémy nevidomým lidem. Takovéto přepravní kabiny se objevují jak na úřadech tak i v bytových domech a to i přesto, že podle zákona musí být označené.

Na koupališti nahoře bez? Obvykle jen na dece
Mít po opalování s horním dílem plavek na těle dva bílé trojúhelníky, to nevypadá zrovna dvakrát elegantně. Jak ale provozovatelé koupališť na Olomoucku přistupují k dnes již nemalému počtu žen, které podprsenku při slunění rády odloží?

Koupání na Nákle: lidé chválí čistou vodu, chybí jim záchody
V pískovně Náklo se lidé mohou koupat jen na vlastní nebezpečí, v doslechu těžebních strojů a pouze v místech vyznačených bójkami. I přes tato omezení se tato vodní plocha řadí jednoznačně mezi nejoblíbenější v širokém okolí Olomouce.

Hledá se řidič. Zn.: Ale jen spolehlivý
Čtvrtou nejžádanější profesí na střední Moravě je povolání řidiče. Autodopravci v celém kraji se shodují, že zájemců mají hodně, ale kvalitních řidičů málo. Práce za volantem nákladních vozů nebo autobusů patří spíše mezi ty lépe placené. Profesionální řidiči si bez bonusů vydělají přibližně dvacet tisíc korun, to je o necelé dva tisíce korun více, než dělá průměrná mzda v kraji. Práce láká i ženy.

Baroko ve znamení alchymie a operní premiéry
Kompozice od Vivaldiho, Bacha či Handela, ale i mše olomouckého skladatele Gureckého zazní v průběhu srpna a září na jedenáctém ročníku festivalu Baroko.

Tropy vydrží až do úterý
Tropy, které v České republice panují od neděle, vydrží i v následujících dnech. Víkend i začátek nového týdne bude znovu horký. Třicetistupňová vedra s jasným nebo polojasným počasím mají skončit až ve středu. Meteorologové ale varují i před přívalovými bouřkami.

Černá kronika

Těžké zranění při dopravní nehodě
a další zprávy ze dne 30.7.2008.

Policisté hledají svědky nehody
Viděli jste srážku? Zavolejte policistům, můžete tak pomoci.

Sport

Volejbal:

Cizinky mají v Prostějově přesilu
Pouze pět českých hráček bude mít k dispozici trenér volejbalistek Prostějova Miroslav Čada v letošní sezoně, na kterou se začal čtvrtý tým loňské extraligy včera připravovat. Sedm, možná osm hráček bude ze zahraničí. Podle kouče to je spíš potěšitelná zpráva.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]