Střípky z Prostějovska - středa 30.7.2008
30.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Rondel se prý po opravě rozpadávat nebude, po urgencích byla posečena tráva na Dolní ulici, někteří vlastníci půdy brzdí stavbu cyklostezek, volné místo ve žlutých autobusech není jisté.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

31.7.2008 – blok č. 28 – sídl. Svobody – vnitroblok, sídl. Svobody – parkoviště, Anenská, Jungmannova, parkoviště u sběrného dvora, U sv. Anny.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 31.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 31.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 31.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

CzechPoint na Okresní hospodářské komoře
Vydávání ověřených výpisů z informačních systémů veřejné správy.

Čeká nás

Ondráš vystoupí v Hamrech
Folklórní odpoledne chystají ve čtvrtek ve výletní restauraci v Hamrech. Diváci budou moci od 17 hodin sledovat taneční vystoupení vojenského uměleckého souboru Ondráš a zaposlouchat se do lidových písniček v jeho podání.

Vyjedou podomácku vyrobené traktorky
Již druhý ročník ludmírovského Trucktor trialu mohou všichni zájemci navštívit tuto sobotu od deseti hodin dopoledne v Ludmírově na Konicku. Jde o zápolení vesměs podomácku vyrobených traktorků, domamontů a přibližovadel, ale i závodních speciálů v kategorii traktor.

Slavnosti v Náměšti na Hané
Společenský dům Prostějov zahájil předprodej vstupenek na Hanácké slavnosti 2008, které se konají ve dnech 30. - 31.8.2008 v Náměšti na Hané.

Radnice: Rondel se po opravě rozpadávat nebude
Trpělivost. Tu požadují policisté po řidičích, kteří zuří u volantu v dlouhých kolonách u kruhového objezdu v Kralické ulici v Prostějově, který se právě opravuje. Je však zřejmé, že spoustě šoférů se trpělivosti nedostává a některým z nich chybí také ohleduplnost.
Po občanech je žádána trpělivost. Dobrá, budeme trpěliví. Potom ale my žádáme po autorech původního projektu a po firmě, která původní stav rondelu vyhotovila, aby se podíleli na odpovědnosti za nynější opravy. Postavili totiž paskvil, který neměl požadovanou užitnou hodnotu. Je-li po občanech požadována trpělivost, občané by měli po původních budovatelích rondelu žádat peníze jako podíl na současné opravě. Není přece možné neustále investovat peníze vybrané z našich daní do paskvilů.
Blbému kuřeti je ovšem víceméně jasné, že občan bude muset trpělivost projevit, ale odpovědnost za původní stav rondelu nikdo neponese. Všechno se to zašolíchá tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Co taky můžeme chtít ve státě, kterému vládne všehoschopný pan Čunek?

Všeobecné zprávy

Lidé jásají. Úředníci konečně požnuli trávu
Každý rok řeší problémy s přerostlou trávou obyvatelé domu v Dolní ulici číslo 26 v Prostějově. Pozemky kolem domu patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Po čilé emailové korespondenci Deníku s brněnskou pobočkou úřadu byl pozemek úterý dopoledne konečně posečen.
To je zajímavé, jsme součástí Olomouckého kraje, a přesto nám vládnou úředníci z Brna? Prase (Čuně) by se v tom vyznalo, jak ten náš stát funguje. Brňáci pozvou firmu z Hranic,  aby posekla trávu okolo jednoho baráku v Prostějově. A to ještě až po tom, kdy úředníky bombardovali novináři svými maily. Co to je za bordel?
Nebylo by jednodušší, kdyby ten slavný úřad pro zastupování státu věnoval příslušné pozemky městu? Blbému kuřeti to vůbec není jasné, proč taková lapálie, jako je sečení trávy, dělá takové problémy. Víte někdo něco bližšího, proč jsou pozemky akorát kolem domu na Dolní 26 státní? Nejsou nakonec taky ukradené komunisty, jako tomu bylo na Šárce nebo na sídlišti E. Beneše? Blbé kuře prosí o pomoc - poraďte nám, co v takovém případě může obyčejný člověk dělat.
Paní Vojtová v diskusi k článku se ptá, proč trávu neposeče nikdo z domu. Já se jim nedivím, že si na to netroufnou. Co kdyby na takového ochotného brigádníka vletěla policie, že seče trávu na cizím pozemku? Logické je, že pozemky v obci patří obci. My ale v Prostějově musíme mít pořád nějaké vymoženosti. Divíte se, že se lidé bojí na státní pozemek sáhnout? Pan Čunek by se možná nebál, ale máme všichni plechovou kůži, abychom všechny ty státní ústrky vydrželi?

Hygienici: Koupaliště v regionu jsou čistá
Koupaliště v regionu jsou v dobrých rukou. Kontroloři z prostějovské hygienické stanice neshledali ze strany jejich provozovatelů ani nejmenší pochybení.

Ukazují panenky, se kterými si hrávaly prababičky
Několik desítek historických panenek, kočárky, oblečení a nejrůznější doplňky si nyní mohou prohlédnout návštěvníci Muzea Prostějovska. Výstava má velký úspěch především mezi dětmi. Najdou zde pozoruhodné exempláře především z českých zemí, Německa, ale například i japonské panenky dovážené do Evropy před druhou světovou válkou.

Školní podvody řeší už 17 let
Ani neuvěřitelných sedmnáct let nestačilo na to, aby justice definitivně uzavřela případ bývalého ředitele Střediska služby škole v Prostějově a pozdějšího šéfa zdejšího Školského úřadu Jiřího Suchomela. S prvními podvody s učebními pomůckami, videorekordéry či televizory totiž podle obžaloby začal již v roce 1991.

Kostelečtí fotbalisté mají dvě moderní hřiště za čtyři miliony
Fotbalisté z Kostelce na Hané na Prostějovsku mohou od nynějška trénovat na dvou nových moderních hřištích. Původní hrací plocha již nevyhovovala, zdejší klub kopané se proto rozhodl pro radikální rekonstrukci. Přestavba stála přes čtyři miliony korun, většina peněz byla dotace ze státního rozpočtu.

Obezita – epidemie 21. století
Nedostatečný pohyb a nadbytečný příjem potravy provázejí náš každodenní život a jsou příčinou nadváhy a obezity. Podle aktuálních údajů (studie Životní styl a obezita 2005, STEN MARK) má nadměrnou hmotnost 52% dospělé české populace, z toho 17% trpí obezitou.

Zprávy z Olomouce a kraje

Někteří vlastníci půdy brzdí stavbu cyklostezek
Až o několik let se teď na Olomoucku protahuje výstavba cyklostezek a některých veřejně prospěšných staveb. Důvodem jsou neúměrné požadavky vlastníků dotčených pozemků. Ti odmítají své polnosti obcím za nabízené částky prodat a žádají mnohonásobně vyšší sumy.
V dnešní sobecké době se chce každý napakovat. A divíte se? Takový pan Čunek přišel k několika milionům, ani sám nevěděl jak. Majitelé pozemků tedy chtějí taky vydělat, proč by měli být za vodou jen prominenti? Bylo by asi žádoucí, aby se v případě veřejného zájmu stanovila odhadcem cena, pak se třeba pro pořádek ještě zdvojnásobila, aby si majitel nestěžoval, načež by bylo majiteli nařízeno pozemek prodat.
Obhájci lidských práv po těchto slovech začnou bít na poplach. Ale jak to chcete řešit? To má stát a obce vzdát stavbu dopravních a jiných veřejně prospěšných zařízení kvůli pár dubovým palicím, které chtějí vydělat za každou cenu? Kdyby to tak fungovalo za dávných dob, nikdy bychom neměli železnice a veškerý pokrok lidstva by se zastavil.
Blbé kuře je tedy pro nucený prodej za solidní (ale ne šílenou) cenu. Máte jiný názor? Sdělte nám ho v diskusi k těmto Střípkům nebo mailem redaktorovi.

Volné místo ve žlutých autobusech není jisté
Ačkoli dopravní firma Student Agency otevřela svou pobočku v Olomouci více než před rokem, lidé cestující do Brna nebo Ostravy si jízdenku nemohou předem rezervovat a nemají tak jistotu, že se do typického žlutého autobusu vůbec dostanou.
Je ostudou firmy Student Agency, že v době internetu nemá solidní rezervační systém, který by byl schopen zajistit místa v autobuse v nácestné stanici. Podle mého názoru je to jasný signál zákazníkům - s námi nejezděte. Doporučil bych jim jediné - použijte služeb Českých drah nebo některého jiného solidního dopravce. Zlatokopy ze Student Agency nechejte, ať si svoje zlato dobývají od jiných kavek.

Železničáři bedlivě sledují rozpálené koleje
Železničáři od pondělka pozorně kontrolují koleje, protože nynější vysoké teploty je rozpínají a mohly by ohrozit dopravu.

Na koupání je na Olomoucku voda dobrá
Bez obav se mohou lidé v těchto horkých dnech svlažit v přírodním jezeru Poděbrady i koupalištích na Olomoucku. Podle pracovníků hygienické stanice je kvalita vody na nejnižším stupni zdravotního rizika.

Městská policie si zoufá. Kde brát posily?
Problém s nedostatkem lidí netrápí v Olomouckém kraji jen policii, na nízké počty zaměstnanců si stěžuje i městská policie. Zájemců se přitom hlásí dostatek, většinou ale neprojdou náročnými testy.

Bude dům s pečovatelskou službou ve Slavoníně?
V olomoucké městské části Slavonín by mohl do konce příštího roku vyrůst dům s pečovatelskou službou (DPS) o čtyřiceti bytech. V původním návrhu měly náklady na stavbu být okolo šedesáti milionů korun, teď se však vyšplhaly na víc jak sto milionů korun.

Více než 750 milionů korun městům a obcím, necelých 170 milionů podnikatelům
Rozhodnutím Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava byla schválena podpora pro celkem 50 projektů v Olomouckém kraji, které získají finance z Regionálního operačního programu v oblasti podpory Fyzická revitalizace území.

Pomohou mladým se studiem v zahraničí
Téměř šedesátce mladých lidí z regionu pomůže olomoucký krajský úřad se studiem v zahraničí. Pro letošní rok má na zahraniční stipendia zhruba dva miliony korun.

Sochař ozdobí olomouckého hejtmana řetězem
Pozlaceným řetězem s fialovými drahokamy a znakem kraje se bude zanedlouho moci pyšnit olomoucký hejtman. Vytvořil jej sochař a medailér André Vícha z Uherského Hradiště a nyní insignie čeká v jeho ateliéru na chvíli, kdy si ji převezmou představitelé kraje.

Práce pro postižené? Problém
Firmám, které zaměstnávají zdravotně postižené, chybějí peníze. Stát totiž snížil svůj příspěvek.

Instruktor: Na in-line bruslích učím jezdit i důchodce
Naučit svého potomka nebo sebe na stará kolena jezdit na in-line bruslích během pár hodin nebo dnů už není v Olomouci problém. Několik měsíců ve městě funguje profesionální in-line škola, kde jízdu na kolečkových bruslích vyučují instruktoři, kteří k tomu mají odborné znalosti i licenci.

Kradli proud? Dusno bylo, ale život jde dál
V ospalé úterní dopoledne bylo v ulicích Bělkovic-Lašťan téměř prázdno. Po rozpálené silnici několik starších obyvatel na kole zamířilo k místní samoobsluze s potravinami. Přestože se před obchodem sešlo dost lidí, do řeči se před krámem nedali.

Grilujete? Tak si dávejte pozor na salmonelózu
Počet nakažených salmonelózou se v létě oproti jarním měsícům ztrojnásobil. Nejčastějším zdrojem nákazy je podle hygieniků zejména nedostatečně propečené maso z letního grilování. Lidi trápí i další střevní onemocnění - kampylobakterióza.

Kultura

Hledám soulad materiálu a nápadu, říká italská sochařka
Italská sochařka Franca Frittelli vytváří na sochařském sympoziu v prostějovských Smetanových sadech sochu Strom života.

Černá kronika

Policisté vyšetřují další krádeže
zprávy ze dne 29.7.2008

Krádež kabelky a neoprávněný výběr z platební karty
Žádáme občany o pomoc při pátrání po pachateli krádeže.

Žena upadla v čekárně do bezvědomí. Zřejmě ji zmlátil partner
Těžce zraněná žena upadla v pondělí po jednadvacáté hodině v čekárně chirurgické ambulance prostějovské nemocnice do bezvědomí. Podle očitých svědků byla nejspíš obětí domácího násilí.

Policie hledá majitele dalšího nalezeného trezoru
Policisté v těchto dnech pátrají po majiteli druhého nalezeného trezoru a žádají o pomoc také případné svědky. Ocelový trezor objevili minulý čtvrtek hasiči na břehu rybníka u obce Blatec, tedy nedaleko místa, kde nedávno nalezly spolu s hasiči první historickou kasu.

Sport

Fotbal:

Derby v přípravě pro favorita
SK Jesenec - Sokol Konice 1:8 (0:3)
V přípravném utkání před sezonou porazila divizní Konice vysoko v regionálním měření sil Jesenec.

Ostatní sporty:

Dobré znamínko. O Martina je zájem i v reprezentaci
Suverénním způsobem se v Petrovické kotlině ve 4. závodu domácího seriálu MČR ve třídě Open prezentoval prostějovský motokrosař Martin Žerava. Závodník UFO racing teamu dominoval v obou jízdách a až snad příliš s velkým klidem si dojel pro první místo.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]