Střípky z Prostějovska - úterý 29.7.2008
29.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Dopravní značení v Anglické ulici je na nic, v Olomouci mají chodci problém přejít Pražskou ulici, změnit praktického lékaře v Prostějově není možné.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 30.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 30.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 30.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

VII. mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové v sobotu končí
Přijďte na slavnostní vernisáž.

V areálu staré nemocnice vyroste relaxační zóna
Areál staré prostějovské nemocnice by měl v dohledné době vypadat docela jinak. Nyní zpustlé venkovní prostory budou Prostějovany lákat k odpočinku a takzvaná Hellova vila by se měla upravit k bydlení seniorů.

Stalo se

Školy a školky obsadili řemeslníci
Osiřelé školy a školky ožívají o prázdninách stavební činností. Prostějovská Základní škola v Melantrichově ulici dostane zateplenou fasádu s plastovými okny, ve vrahovické škole se opravují šatny, škola v Palackého ulici vybuduje nové sociální zařízení.

Všeobecné zprávy

Značka v Anglické je na nic. Sanitka neprojela
Dopravní značka zákaz stání, kterou po opakovaných urgencích obyvatel Anglické ulice umístil na parkovišti před zdejšími bytovými domy asi před měsícem odbor dopravy, je podle místních k ničemu. Před nedávnem se totiž záchranáři nemohli dostat k vážnému případu.
Tak mi to připadá, že dopravní značky po městě instaluje nějaký "génius", který vůbec nepřemýšlí, co svými počiny způsobí. I když to teď bude působit možná proti duchu občanské společnosti, zlaté časy existovaly, když o značkách rozhodovala policie. Jakmile tato kompetence přešla na odbor dopravy městského úřadu, nastaly problémy.
Nebo je to všechno ještě nějak jinak a jsou jiné žáby na prameni, které dopravní značení mrší? Blbé kuře neví, proto se ptá - můžete někdo objasnit současnou praxi provádění dopravního značení? Pokud někdo víte víc, dejte nám vědět v diskusi k těmto Střípkům nebo e-mailem redaktorovi.

Přehrada: varování hygieniků trvá
Hygienici v pondělí odebrali vzorky vody z plumlovské přehrady. Na verdikt, zda je voda ke koupání či ne, si však lidé budou muset počkat až do čtvrtka. Na základě rozborů z minulého týdne tak stále platí varování zejména pro citlivější plavce. Všem bez výjimky pak hygienici doporučují se po koupeli osprchovat.

Opravují, pacienti jdou domů dřív
Opravy interního oddělení v prostějovské nemocnici, při které bude mimo jiné vybudována společná jednotka intenzivní péče všech interních oborů, může přinést komplikace pro některé pacienty. Kvůli stavebním pracím musejí zdravotníci podle potřeby uvolňovat některé pokoje, takže část pacientů může potkat stěhování nebo v lehčích případech naopak brzké propuštění domů. Moderní jednotka intenzivní péče v Prostějově začne fungovat již v říjnu letošního roku.

První ne větrným elektrárnám
Lidé z Bousína na Drahanské vrchovině větrníky v referendu zamítli. Hlasování chtějí i v sousední Nivě.
Mají opravdu jen vítr a kamení?

Romové jezdí vydělávat do Británie, bezvízová Kanada je neláká
Romské rodiny z Prostějovska do Kanady za prací necestují. Země, která před osmi měsíci zrušila pro obyvatele České republiky vízovou povinnost, je narozdíl od jejich soukmenovců z jiných koutů republiky neláká. Jezdí spíše do Anglie na kratší brigády.

Projekt Co je a není diskriminace úspěšně dobíhá k cíli
Již více než rok a půl spolupracuje SOS - Sdružení obrany spotřebitelů s nevládní organizací Iuridicum remedium (IuRe) na projektu Co je a není diskriminace. Cílem je poradenství v případech diskriminace spotřebitelů, přijetí antidiskriminačního zákona a zejména zvýšení povědomí veřejnosti o diskriminaci.

Zprávy z Olomouce a kraje

Přejít Pražskou ulici? Hazard a nervy
Křižovatka ulic Pražská a Erenburgova v Olomouci je pro chodce čím dál nebezpečnější. Klidnému překonání čtyřproudové silnice nepomáhá ani přechod pro chodce.
Po zkušenostech z Prostějova se docela divím neschopnosti Olomoučáků něco s přechodem na Pražské ulici udělat. Když nejsou rovnou semafory, proč se alespoň přechod nějak nezvýrazní, neopatří ostrůvkem nebo nějakým podobným řešením? Doufám, že dopravní géniové nevymyslí, že by bylo nejlepší přechod zrušit. V každém případě musím dnes konstatovat, že si dopravní experti v Olomouci a Prostějově nijak neujdou, všichni jsou to géniové na baterky.

V úterý začíná Olomoucké šachové léto
Na čtyři stovky šachistů ze třiceti zemí světa se sjedou do Olomouce na XI. ročník mezinárodního šachového festivalu – Olomoucké šachové léto 2008.

Olomouc na internetu: panoramata i bitky fanoušků
Pokud se lidé zajímají o to, co nabízí město Olomouc, často se obrátí na internetový vyhledávač YouTube.

Řidiči se potili. Týden odstartovalo 30 stupňů Celsia
Problémy s vysokými teplotami mají profesionální řidiči. V jejich vozech často chybí klimatizace.

Lékaři: Voda před sluncem neochrání
Prospěšné vlastnosti slunečních paprsků jsou známé, ale lékaři připomínají, že nic se nemá přehánět. „Honba za bronzem“ vede k urychlenému stárnutí kůže a rostoucímu výskytu kožních nádorů.

Šternberk dostal na opravy téměř šestnáct milionů
Miliony potřebné na zkrášlení neutěšeného prostranství na prahu centra města – ulice Dvorská a Barvířská – získala šternberská radnice z evropských finančních zdrojů. Rozhodl o tom výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava.

Změnit lékaře? To musíte hledat
Na internetu radí, který praktik ještě bere pacienty (http://www.splcr.cz/).
Zaráží mě, že se v Prostějově nenajde jediný praktický lékař, který by byl ochotný brát nové pacienty. A to nejen v Prostějově, ale v okrese Prostějov vůbec. Co má kupříkladu dělat dorostenec, který končí svoji registraci u praktického lékaře pro děti a dorost? To má dojíždět do Přerova nebo Olomouce? Radil bych našim praktickým lékařům, aby se vzpamatovali. Proč to jinde jde a v Prostějově nikoliv? Co dělají zdravotní pojišťovny? Co dělá slavná pojišťovna AGEL, která slibuje a slibuje, ale nic se neděje? Pokud se tento problém nevyřeší, asi začneme pomalu umírat bez pomoci lékaře (viz Slovácko sa nesúdí - "Když chceš umřít, můžeš umřít aj bez dochtora.").

Legenda country a uznávaní jazzrockeři v Uničově a Olomouci
Legendu českého country a renomovanou jazzrockovou formaci nabídne v tomto týdnu program Kulturního léta v Uničově a Olomouci.

Vrací se vedra a s nimi i alergeny
V minulém týdnu se alergikům dýchalo dobře, vlhké a chladné počasí totiž snížilo množství pylových zrn v ovzduší na minimum a neplechu tropily jen vzdušné plísně. V následujících dnech se ovšem vrací tropické teploty a s nimi i nutnost dávat si na alergeny větší pozor.

Kultura

Sochař: Mou bránou stačí projít a s něčím skoncovat
Letošního Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové v Prostějově se účastní i Stefan Curelaru z Rumunska. V jeho práci se spojuje stará technika s novými vizemi.

Černá kronika

V Bedihošti se ztratila orná půda
a další zprávy ze dne 28.7.2008.
U Bedihoště zmizelo sto dvacet kubíků ornice

Na kolejišti v blízkosti hlavního nádraží v Prostějově bylo nalezeno mrtvé tělo
Případem se zabývají kriminalisté.
Vlak rozdrtil v Prostějově člověka

Sport

Hokej:

Se Stanley Cupem bude Hudler slavit v Olomouci i Prostějově
Nejslavnější hokejový pohár - Stanley Cup - se poprvé v historii představí v Olomouci a Prostějově.

Ostatní sporty:

Chile? Hlavně být u porodu
Motokrosař Martin Žerava jede poprvé závodit do Jižní Ameriky. Zužitkuje formu posledních dnů?


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]