Střípky z Prostějovska - pondělí 28.7.2008
28.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Univerzita Tomáše Bati zahájí provoz v Prostějově, Klokánek chce sídlo v Prostějově.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

29.7.2008 – blok č. 26 – Krasická od Moravské, Moravská, Moravská – vnitroblok parkoviště, Moravská – vnitroblok, Moravská – plocha u Galy, zástavba Mera, Západní, Západní – parkoviště.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 29.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 29.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 29.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav vydal varovnou informaci upozorňující na vysoké teploty, které by se v úterý 29. a ve středu 30. července měly pohybovat mezi 28 a 32 stupni Celsia. V souvislosti s rizikem přehřátí a dehydratace organismu zároveň vydal doporučení, jak se před důsledky počasí chránit.

Čeká nás

Univerzita Tomáše Bati zahájí provoz v Prostějově
Od začátku nadcházejícího školního roku bude v části budovy bývalé základní školy na Husově náměstí otevřena pobočka Univerzity Tomáše Bati Zlín (UTB) s bakalářským studijním programem Ekonomika a management patřícím pod Fakultu technologickou. Škola přijme k dennímu studiu zhruba stovku studentů. Dohoda mezi univerzitou a městem byla podepsána v prosinci loňského roku rektorem UTB Ignácem Hozou a starostou Prostějova Janem Tesařem.
Na celé akci se mi asi nejvíce líbí navázaná spolupráce s Gymnáziem Jiřího Wolkera. Nejenže bude gymnázium připravovat možné budoucí studenty univerzity, na práci pobočky UTB se budou podílet i gymnaziální pedagogové. Je tím zajištěna jistá kontinuita vzdělávacího procesu, která mnohým studentům pomůže překonat šok z přechodu na vysokou školu. Kdyby podobné možnosti existovaly i v době mého mládí, možná by blbé kuře mohlo mít vysokoškolský titul. Takto nezbývá než přát úspěch dnešním studentům.

V Olšanech přibudou nová sportoviště
V novém areálu vznikne dráha pro kolečkové brusle, hřiště pro tenisty i děti.

Stalo se

Sochaři poslali vzkaz filmařům do Jeseníků
Dvě tradiční kulturní prázdninové akce podporované mimo jiné i městem Prostějov probíhají v těchto dnech jednak v prostějovských Smetanových sadech a jednak v Sobotíně, vesničce nedaleko Šumperka. Konkrétně v Prostějově je to VII. Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové , v Jeseníkách pak filmařský tábor.

Odvážlivci přecházeli lávku a plavili se přes rybník
V sobotu se uskutečnil druhý ročník přechodu přes lávku rybníku v Prostějovičkách. Součástí Hodových hrátek byla i přeplavba rybníka na čemkoli. Příjemně prožitý den završila večer hodová zábava.

Všeobecné zprávy

Klokánek chce sídlo v Prostějově
Místní pobočka Fondu ohrožených dětí (FOD) stále řeší problém Klokánku, centra pro opuštěné a ohrožené děti. Pracovníci fondu prozatím opuštěné děti umísťují do podobných zařízení v okolí. Stává se však, že ani zde není pro děti místo.
Město velikosti Prostějova by si zřízení Klokánku určitě zasloužilo. Jde totiž o zařízení, které může velice citlivě a nenásilně nahradit dětem domov, pokud ten jejich v daném okamžiku není z nějakého důvodu k dispozici. Za úvahu stojí i návrh podaný formou diskusního příspěvku ke článku, aby se Klokánek zřídil v některé z blízkých vesnic v nevyužívaných budovách.
Blbé kuře tedy vyzývá všechny majitele prázdných budov - přestaňte skrblit a čekat na kupce, který vám dá modré z nebe, a nabídněte svoji nemovitost Fondu ohrožených dětí. Možná tolik nevyděláte, budete se ale moci pyšnit vědomím, že jste udělali něco dobrého pro své bližní. A to někdy není až tak špatný pocit, věřte mi, vím, o čem mluvím.

Stavební práce na školách
I v průběhu letních prázdnin je v prostějovských školách a školkách poměrně rušno. Probíhají zde totiž stavební práce.

Voříškiáda v Čechách pod Kosířem
V neděli 27. července proběhl v zámeckém parku první ročník výstavy voříšků a psů bez průkazů o původu. Přihlásilo se 63 majitelů, kteří měli zájem představit své psí mazlíčky rozhodčím a přihlížejícím divákům. Mezi vystavovanými byli i psi z místního útulku Voříšek, který akci pořádal.

Letní problém: rušení nočního klidu
V létě řeší strážníci městské policie oznámení na rušení nočního klidu více než v kterémkoli jiném ročním období. Noční klid se musí dodržovat od 22 hodiny večer do 6 hodin ráno, mnoho restaurací a barů tak ale nečiní.

Listerie: saláty v Jesenci se opět vyrábí
Výroba lahůdek a specialit studené kuchyně v Jesenci opět pokračuje. Lahůdkárna, která patří Zemědělskému družstvu Ludmírov, ji musela 17. července přerušit kvůli nálezu bakterie Listeria monocytogenes.

Starousedlíci v. Romové
Obyvatelé Dřevnovic na Prostějovsku si stěžují na chování „Čunkových“ Romů, starosta hledá řešení.

Spotřebitelská poradna
odstoupení od smlouvy

V případě problémů volejte hygieniky
Prázdniny se už skoro lámou na polovinu a na SOS se začínají obracet první rodiče, kteří byli na letním táboře svých dětí nemile překvapeni úrovní hygieny. Buď si stěžovali okamžitě na příslušné hygienické správě, nebo své děti vzali domů a po provozovateli požadují náhradu.

Zprávy z Olomouce a kraje

Certifikát pro restaurace bude přísnější a stupňovaný
Zcela nový systém hodnocení olomouckých restaurací plánuje zavést zdejší radnice. Dosavadní certifikát kvality udělovaný magistrátem se v praxi příliš neosvědčil, jeho inovovaná podoba má přinést přísnější kritéria a odstupňované hodnocení podniků.

Pojedeme z Olomouce stošedesátkou?
Rychlostí sto šedesát kilometrů v hodině by se mohli řítit po silnici Olomoučané bez strachu z pokuty směrem na Lipník nad Bečvou, pokud návrh úředníků ministerstva dopravy schválí po prázdninách vláda.
ANKETA: Pojedeme z Olomouce stošedesátkou?

Do Pňovic se už jezdí po nové silnici
Dokončení oprav silnice druhé třídy z olomoucké místní části Chomoutov do Pňovic se v pondělí dočkali všichni motoristé, kteří tímto úsekem projíždějí. Modernizace povrchu, odvodnění komunikace a výměna značení začala před více než rokem a přišla na 180 milionů korun.

Charita pořádá sbírku pro východní Slovensko
Charita Česká republika vyhlásila veřejnou finanční sbírku na pomoc obětem záplav, které v těchto dnech sužují východní Slovensko. K pomoci se připojila také Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO).

Vysloužilou žehličku vyhodíte na radnici
Použitý elektrický zubní kartáček, starý discman nebo nefunkční kalkulačku nemusí už lidé nosit do sběrných dvorů. Nově je mohou vyhodit do takzvaných e-boxů. Ty si pořídily některé městské úřady a prodejny elektroniky také v Olomouckém kraji. Na střední Moravě už lidé mohou odpad nosit celkem do 170 e-boxů.

Náměšť čeká rok plný objížděk
V srpnu začnou opravy silnic za 130 milionů, v plánu je i cyklostezka.

Připomínkujte jízdní řád vlaků
Až do 20. srpna mohou cestující podávat připomínky k návrhu jízdních řádů na železnici, které začnou platit letos v prosinci. Návrh je zveřejněn na internetových stránkách hejtmanství na adrese www.kr-olomoucky.cz. Připomínky je možno poslat písemně nebo elektronickou poštou.

Letním kinům chybějí diváci
Další chudou sezonu prožívají letní kina v Olomouckém kraji, některá města uvažují o jejich zrušení.

Kultura

Na Keltskou noc svítilo nakonec sluníčko
Druhý den hudebního festivalu Keltská noc, který odstartoval v pátek odpoledne, se těšil přízni diváků i na rozdíl od toho prvního i počasí. Návštěvníci proudili do areálu v průběhu celého odpoledne. Kolem třetí hodiny už nebylo možné u Campingu Žralok zaparkovat.

Kulturní a společenské akce v Konici a okolí

Černá kronika

Těžké zranění při dopravní nehodě
a další víkendové zprávy.

Chlapce u bazénu zabil elektrický proud
Šestnáctiletý chlapec zemřel poté, co ho v neděli odpoledne zasáhl elektrický proud na zahradě jednoho z rodinných domů ve Skalce. Smrtelný úraz utrpěl mladík v blízkosti bazénu.

Sport

Fotbal:

1. HFK splnil postupovou povinnost
Fotbalisté 1. HFK Olomouc splnili v 1. kole Poháru ČMFS postupovou povinnost. Druholigový tým z Holice hrál v Lipové proti diviznímu Protivanovu. A zvítězil 1:0. Jedinou branku zápasu dal v 67. minutě útočník David Korčián po centru záložníka Petera Krutého.

Ostatní sporty:

Světový šampionát tenisových juniorů opět pořádá Prostějov
Prostějovský tenisový areál získal již po deváté od ITF (Mezinárodní tenisové federace) důvěru pro pořádání mistrovství světa národních týmů hráčů a hráček do 14 let v tenise.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]