Střípky z Prostějovska - pátek 25.7.2008
25.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Zastupitel Augustin dostal od soudu stotisícovou pokutu, poplašný e-mail zastaví jen zdravý rozum lidí, tajemství kruhů v obilí odhaleno, v noci z Přerova do Hranic nic nejezdí, v sušicí věži shořelo šedesát tun řepky.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 26.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 26.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 26.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Ve Ptení a v Dobrochově postaví desítky domů
Možnosti nového bydlení přinese změna územního plánu ve Ptení. Tu posvětí vedení obce počátkem září.

Výročí obce budou slavit ve Zdětíně
Výročí založení obce budou o víkendu oslavovat ve Zdětíně. V sobotu dopoledne přijedou rodáci, kteří se stanou svědky svěcení obecního praporu a znaku. Odpoledne si starší páni zahrají fotbal na hřišti.

Hodové hrátky začínají v sobotu v Prostějovičkách
Hodové hrátky chystají na sobotu a neděli v Prostějovičkách. Středobodem akce bude místní areál Zahrádky.

Voříšci se budou natřásat v parku pod Kosířem
V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se v neděli uskuteční první Voříškiáda - výstava psů, kteří nemají na původ papíry. Majitelé voříšků se mohou přihlásit na místě, podmínkou účasti je platný očkovací průkaz jejich psího miláčka. Veterinární dohled je zajištěn.

Zámek v Brodku u Prostějova zkrášlí lilie a mečíky
Prostory zámku v Brodku u Prostějova zkrášlí o víkendu výstava květin. Návštěvníci budou obdivovat lilie a mečíky, a to díky Vladimíru Pernicovi, který spolu s dalšími českými a polskými liliáři výstavu Květy na zámku zorganizoval.

Stalo se

Policisté navštívili dětský tábor
O tom, že policisty nemusí lidé potkat jen ve městě, se v pondělí přesvědčilo pětačtyřicet dětí, které se účastní letního tábora ve Vřesovicích.

Zastupitel Augustin dostal od soudu stotisícovou pokutu
Josefu Augustinovi, právníkovi a prostějovskému zastupiteli, vyměřil okresní soud stotisícovou pokutu za neplacení daní v letech 2004 a 2005.
Když porovnám tento (dá-li se vůbec říct) článek se včerejší podrobnou informací o této kauze, kterou přinesla MF DNES, musím se ptát, proč redaktor Prostějovského deníku, který má vše tak říkajíc pod nosem, není schopen zpracovat téma v takové kvalitě, abychom se alespoň něco zajímavého dozvěděli. Takto jen víme, že se pan Augustin odvolal proti vynesenému rozsudku, ale o okolnostech, proč byl vůbec souzen, nevíme víc, než že se jednalo o daňový delikt. Ale možná to takto komunistům vyhovuje, než prát špinavé prádlo, raději všechno zamlčet. Pokud je tento "článek" míněn jako kontrolní chroust, připomíná spíš mušku octomilku.

Radar posloužil řidičům
V sobotu dopoledne byl mobilní radar Městské policie dán do služeb veřejnosti. Strážníci uspořádali tradiční akci, při které nechali řidičům zkontrolovat, zda jim tachometry jejich vozidel měří správně. Kontrolní měření proběhlo na severní obslužné komunikaci, která tak od půl deváté do poledne byla pro běžný provoz uzavřena.

Květiny byly trnem v oku vandalům v Držovicích
Občané Držovic nevěřili minulou středu ráno vlastním očím. Neznámí pobertové si vylili svou zlost na květinové výzdobě v centru jejich obce. Vytrhané muškáty a zmizelé truhlíky byly těžko pochopitelným dílem noční jízdy nenechavců v Držovicích.

Cipískův pohádkový týden ukončilo pečení dortu
Od pondělí do pátku (minulý týden) se v prostějovském Mateřském centru Cipísek bavili jeho stálí abonenti pohádkami. Pracovníci centra připravili pro dvacítku dětí a stejný počet maminek pět vskutku pohádkových dnů.

Inspekce v bradavické škole dopadla na výbornou
Každoroční pravidelná inspekce, kterou absolvují zastupitelé města Němčice nad Hanou a členové komise pro mládež a jejímž cílem je kontrola táborů pořádaných místním DDM Orion a ZUŠ, dopadla podle očekávání – tedy na výbornou. Na kontrolní cestu se vydala němčická delegace v pátečních dopoledních hodinách a za mírného mrholení. Cílem byla bradavická škola, kterou se na několik dní stala hájenka ve Švábenicích.

Všeobecné zprávy

Na zámku bojují žoldnéři
Na plumlovském zámku táboří renesanční žoldnéři z první poloviny šestnáctého století. Členové olomouckého Spolku helvetských žoldnéřů navzdory odpolednímu deštivému počasí předvedli ve čtvrtek divákům část svého bojového umění.

Do regionu míří sto milionů z Unie
Náměstí plná stromů, moderní lampy nad novými lavičkami, nové chodníky, cyklisté svištící po čerstvě zbudovaných cyklostezkách a řidiči jedoucí po silnicích bez děr a výmolů. Tak vypadá vize relativně blízké budoucnosti na Prostějovsku.

Konice: opravy cest finišují
Silničáři začali cesty rekonstruovat na ulici Chmelnice, pokračují ve Starém městě. Opravy cest se týkají trasy Slavětín – Brodek u Konice. Na celém úseku zbývá dodělat jen pár kratších částí.

Poplašný e-mail zastaví jen zdravý rozum lidí
„Před několika týdny v jednom kině si sedla jedna osoba na něco píchajícího na sedadle. Když vstala, aby zjistila, co to bylo, našla jehlu zapíchnutou do sedadla, na které byl připevněn vzkaz: Právě jsi byl nakažen HIV.“ Tak začíná poplašný e-mail, takzvaný hoax, který si uživatelé internetu přeposílají už sedm let. Poslední dva roky je navíc podepsaný pracovníkem olomouckého magistrátu, včetně kontaktního telefonního čísla.
Doufám, že čtenáři Střípků jsou schopni rozpoznat všechny ty hovadiny, kterými nám neustále spameři plní naše e-mailové schránky. Takové zprávy mnohdy zachytí už antispamový filtr poskytovatele služeb elektronické pošty, pokud nezachytí, je nejjistější zprávu ani neotevírat a rovnou vymazat. Pokud ji přece otevřete, není vhodné klikat na žádné odkazy ve zprávě uvedené, protože často odkazují na škodlivý kód. A už vůbec nemusíme brát vážně vyhrůžky, které nám slibují, že pokud zprávu nerozešleme třicetkrát během nejbližší hodiny, sejdeme ze světa strašnou smrtí. Jsou to všechno pitomosti, které nestojí za jakoukoliv námahu. Prostě vymazat a jít dál, nic lepšího poradit neumím.

Tajemství kruhů v obilí odhaleno
Již více než desetiletí se pravidelně v letním období dostávají na přední stránky tisku a také do televizních zpravodajství záběry “záhadných” kruhů vyskytujících se s až únavnou přesností v obilných lánech. Je jasné, že tato díla v takzvané zpravodajsky okurkové sezóně vítá většina pracovníků médií přímo s otevřenou náručí.
Šlapat v noci do kruhu po obilí, které je zde od toho, aby nám zajistilo nasycení našich tlustých břich, to je opravdu nádherná zábava hodná toho největšího pitomce, jakého kdy naše planeta nosila. Nevážíme si majetku druhých, nevážíme si našeho dostatku. Až budeme hladoví žebrat u cesty, až se na nás příroda vykašle a ukáže nám, zač je našeho ničení životního prostředí loket, pak se ještě hodně nasmějeme, že, páni novináři.

Zprávy z Olomouce a kraje

Akvapark bude rozsáhlejší, zvětší se i bazén
Podoba nového areálu olomouckého akvaparku se začíná rýsovat. Za obchodním centrem Haná ve směru na Brno roste hrubá stavba hlavní budovy. Dělníky by měli na místě nového vodního centra vystřídat první návštěvníci už začátkem příštích prázdnin.
Akvapark dostaví už letos

Autobusy číslo 16 a 21 čekají příští týden změny
Ti, kteří cestují autobusy číslo 16 a 21, se v době od 29. do 31. července musí připravit na změny těchto linkových spojů. Důvodem jsou výkopové práce, kdy bude pro veškerý provoz úplně uzavřena část komunikace ulice Čajkovského (propojka k Ternu).

Chladnější počasí přeje návštěvě památek
Letošní léto zatím nabídlo jen hrstku slunných dní. Spíše proměnlivější, zamračené počasí však hraje na ruku památkám. Hrady a zámky tak rozhodně nezejí prázdnotou.

Hrad Šternberk bude mít audioprůvodce
Na hradě Šternberk budou moci zahraniční turisté už koncem letošní sezony využít nových audioprůvodců.

Hranice-Přerov v noci? Nic nejezdí
Zrušené vlaky po stížnostech lidí opět v noci zastaví.
Jakoby někde jinde něco jezdilo. Večer prostě poslední vlak kolem jedenácté a pak až ráno. Takto to funguje téměř všude. Hranice a Přerov mají to štěstí, že leží na koridoru, takže si můžou vymýšlet noční spoje, nám v Prostějově nikdo nic podobného nezavede ani náhodou. Dost mě štve, že z Brna do Prostějova se o víkendu po šesté hodině večer člověk téměř nedostane. Ale co by koho zajímalo Brno, když jsme teď Olomoucký kraj, že. Že je Brno metropolí Moravy, kde se koná spousta kulturních akcí, jaké jinde nenajdete, nikoho nezajímá. Prostě máme smůlu, buď se dopravíme domů hned v sobotu odpoledne nebo až v neděli ráno. Žádná alternativa. Noční rychlíky na Ostravu Nezamyslicemi prohučí bez zastávky a žádný vlak do Prostějova stejně v noci nejede. A myslíte, že by s tím někdo něco udělal, jako vyhověli teď Hranicím a Přerovu? Dost bych se divil. Orientace na Brno není pro naše město politicky přípustná. Bohužel. Byl jsem velkým zastáncem Olomouckého kraje, ale když mě olomoučtí úředníci připravili o zdraví, velice rychle jsem z toho vystřízlivěl. Což ovšem nám Prostějovákům nijak nepomůže, Olomouc nám bude vesele vládnout dál...

Už opravili většinu ze čtyřiceti silnic a mostů
Ještě letos se motoristé, kteří dříve museli jezdit z Prostějova do Kojetína po rozbité silnici, dočkají zcela nové bezpečné cesty. Další komunikace budou spravené například i v okolí Tovačova na Přerovsku, mezi Chomoutovem a Pňovicemi na Olomoucku nebo směrem z Dubu nad Moravou na Olomoucku až na hranice se Zlínským krajem.

Nejromantičtější místo střední Moravy
Nabízíme vám celkem 13 míst, ze kterých můžete vybírat nejromantičtější místo na střední Moravě. Tři čtenáři se mohou těšit na dárkové balíčky MF DNES.

Po oslabení koruny lidé spěchali do směnáren
Oslabení koruny vůči euru i dolaru v polovině týdne zřejmě přimělo lidi mířící na dovolenou pospíšit s jejich nákupem. Oproti pondělí některé směnárny v Olomouci prodávaly euro dráž o šedesát sedmdesát haléřů.

Vzdají hold Petru Ebenovi. Na varhany
Varhanní koncert k poctě Petru Ebenovi rozezní v neděli v 19 hodin chrám sv. Mořice v Olomouci. Za vzácný mobiliář usedne varhaník Karel Hiner, biblický text bude recitovat František Hanáček.

Kultura

Městské kulturní středisko Konice

Černá kronika

Události řešené Městskou policií Prostějov z týdne 30/2008

Policisté zjistili sprejera
a další zprávy ze dne 24.7.2008

V sušící věži shořelo šedesát tun řepky
Desítky tun řepky shořelo při požáru prostějovské sušičky obilovin v ulici Za Drahou. Přivolaným hasičům zásah ve čtvrtek odpoledne navíc komplikoval samotný objekt sušičky. K hořícímu materiálu byl totiž nesnadný přístup.
U článku je vtipně umístěná mapka, která ukazuje, že k požáru došlo na ředitelství OP. Je sice pravda, že pánům manažerům momentálně hoří v OP za zadkem koudel, ale že by tam hořela i řepka, to už mi připadá poněkud nadnesené. Sušička obilovin se bude patrně nacházet v areálu sila nějakých pár stovek metrů jihovýchodněji.

Muže popálily hořící výpary v udírně
Podomácku sestavená udírna v Konici se vznítila při čištění benzínem, plameny popálily majitele na několika částech těla.

Znají majitele vyloveného trezoru
Mohutný trezor pocházející z přelomu 19. a 20. století, který začátkem týdne vylovili potápěči z rybníka nedaleko Blatce na Olomoucku, ukradli zloději s penězi a listinami před třemi roky majiteli soukromé firmy z Bedihošti na Prostějovsku.

Sport

Fotbal:

Střelecká mašina řádila v Jesenci
Protivanovský střelecký zázrak uplynulého jara se nerozplynul ani v létě. Michal Večeřa, autor čtrnácti jarních divizních branek, má nabito ostrými i pro nadcházející ročník. Své střelecké schopnosti potvrdil i v pohárovém předkole v Jesenci, kde svému celku vytrhl trn z paty čistým hattrickem na začátku druhého poločasu. Jeho pohotové zásahy poslaly Protivanov do hlavní pohárové soutěže, v jejímž 1. kole se utká s druholigovým 1. HFK Olomouc.

Volejbal:

VK Prostějov tají jména posil
Hotovo. Doba přestupů skončila. Kompletních dvanáct jmen již čítá hráčský kádr volejbalistek VK Prostějov. Tři poslední posily získal ambiciózní klub začátkem minulého týdne a ve dvou případech se jedná o dlouho avizované cizinky nejvyšší mezinárodní kvality.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]