Střípky z Prostějovska - čtvrtek 24.7.2008
24.7.2008 (zprávy)


Dnes bez komentáře

Dnes nemám sílu psát žádné komentáře. Když si projdu nabízené články, vlastně ani není proč je komentovat. Pokud máte jiný názor, můžete nám jej sdělit v diskusi k těmto Střípkům.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 25.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 25.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 25.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Jednotka intenzivní péče bude společná
V prostějovské nemocnici začala tento týden plánovaná přestavba části interního oddělení. Do konce září zde vznikne mimo jiné společná jednotka intenzivní péče všech interních oborů.

Zámecká skříň bude chráněna státem
Na seznam chráněných památek byl letos v Olomouckém kraji připsán jediný kus nábytku. Jde o barokní skříň ze zámku v Čechách pod Kosířem.

Na Keltskou noc zavítá sto dvacet muzikantů ze sedmi zemí
Sto dvacet muzikantů ze sedmi evropských zemí najde o tomto víkendu útočiště v kempu Žralok poblíž plumlovského zámku. V pátek v 16 hodin zde odstartuje a v sobotu bude pokračovat sedmý ročník festivalu Keltská noc.

Všeobecné zprávy

Zpravodajství o Prostějově nejen v kabelové televizi
Už bezmála tři roky mohou občané Prostějova sledovat na místní kabelové televizi zhruba dvacetiminutový zpravodajský blok o městě, městském úřadu, o školách, různých institucích a organizacích, sport a kulturu nevyjímaje. Nové týdenní zpravodajské bloky jsou pravidelně zařazovány do vysílání každou středu. Zpravodajství je možno sledovat i na webových stránkách města.

Je libo adrenalin? Není problém, stačí si vybrat
Nabídka na trávení volného času o prázdninách je v Prostějově rok od roku širší a komplexnější. Čas, chuť a peníze na zážitky všeho druhu mladí lidé mají a využívají je.

Riziko na dálnici: bezdomovci
Řidičům jedoucím do Prostějova či vyjíždějícím z města hrozí, že se na silnici pro motorová vozidla za držovickým obchodním domem Tesco srazí s bezdomovci.

Zprávy z Olomouce a kraje

Armáda prodá fort v Bystrovanech. Obci však chybějí peníze
Ministerstvo obrany rozhodlo, že prodá někdejší vojenské opevnění v Bystrovanech u Olomouce. Fort už nevyužívá a do budoucna s ním nepočítá. Vypíše výběrové řízení a pevnost nabídne za šedesát milionů korun. Obec má zájem, ale chybějí peníze.

Studentům prvního ročníku pomůže průvodce
Už potřetí pomůže novým studentům Univerzity Palackého (UP) v nadcházejícím akademickém roce devadesáti stránková publikace Kudy Kam – Bedekr prvních kroků na Univerzitě Palackého.

Firma roku: už se můžete přihlásit
Již potřetí se mohou podnikatelé a firmy z Olomouckého kraje hlásit do soutěže o živnostníka a firmu roku. Přihlášky můžou zájemci podávat do konce července, krajské kolo se uskuteční 4. září.

Počasí krátí tržby koupalištím, některá zavřela
Bezmocně vzhlížejí k obloze provozovatelé koupališť na Olomoucku, kterým špatné počasí krátí tržby.

Cizí studenti dřou češtinu. I kvůli hospodě v Olomouci
Čeština nepatří mezi nejjednodušší jazyky, o čemž vědí své studenti Letní školy slovanských studií. Mnozí v hanácké metropoli češtinu poctivě pilují hlavně kvůli své práci. Někteří by v Olomouci rádi zůstali a otevřeli si zde třeba restauraci.

Římané táhli Moravou
Olomoučtí archeologové při stavbě D1 u Hulína odkryli římský tábor i keltské sklo.

Náměstí za rok nepoznáte
Už koncem příštího roku přijdou lidé z Jeseníku i návštěvníci města na úplně jiné náměstí, než je tam teď. Centrum totiž čeká radikální změna, začít by měla už v září. Přibude zeleně a zmizí asfaltové plochy a chodníky z nevzhledných betonových dlaždic, přibude laviček. Přestavba si vyžádá téměř padesát milionů korun. Většinu pokryje dotace z Evropské unie. Radnice musí doložit přibližně patnáct milionů korun.

Plánují moderní hřiště s umělým povrchem
Nevyhovující hřiště u Základní školy Nábřežní v Jeseníku vystřídá víceúčelové hřiště s umělým povrchem, plánuje tamní radnice. Převážnou část z potřebných zhruba patnácti milionů korun na stavbu chce získat z Regionálního operačního programu.

Silnici lyžaři konečně přejdou bezpečně
S nebezpečným přecházením frekventované silnice, která odděluje sjezdovky na Červenohorském sedle v Jeseníkách od ostatních služeb pro lyžaře, je konec. Loučná nad Desnou chce cestu, kterou dnes musejí překonávat sportovci s lyžařskou výbavou, běžkaři, rolby i záchranáři, přemostit lávkou. Obec už požádala o stavební povolení, nyní připravuje žádosti o dotace, které by s třináctimilionovými náklady pomohly. Stavět by chtěli začít příští rok na jaře.

Agroturistika na úrovni, to u nás zatím neumíme
Hlavně Pražáci, mezi nimi převážně učitelé, biologové, vysokoškolsky vzdělaní, někdy i vysoce postavení manažeři a pár cizinců. Takoví lidé většinou tráví v létě dovolenou na jedné z ekofarem na střední Moravě. Spíše než aby pomohli hostitelům s hospodářstvím, si ale raději půjčí kola a vyjedou do hor. Podle odborníka na turistický ruch se o trendu agroturistiky v Česku určitě zatím mluvit nedá. Nejsme dostatečně bohatá země.

Nový šéf LFŠ: Chceme zaujmout veřejnost, ale i kritiky
Už v pátek začíná Letní filmová škola, která nabídne retrospektivy Jakubiska či Švankmajera. Poprvé se představí také nový ředitel akce – doktorand olomoucké filozofické fakulty a zakladatel sdružení Pastiche Filmz Pavel Bednařík .

Děti se proměnily ve filmové animátory
V Arcidiecézním muzeu Olomouc probíhá od pondělí workshop s názvem Madona v hlavní roli. Děti ve věku od devíti do patnácti let se proměnily v animátory a režiséry vlastních krátkých snímků.

Kultura

Připadám si jako na dovolené, říká sochař
Ve Smetanových sadech mohou lidé v těchto dnech sledovat při práci pět umělců, kteří přijeli do Prostějova na Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové. Jediným tuzemským tvůrcem je osmadvacetiletý Robert Buček, původem z Uherského Hradiště.

Černá kronika

Pachatelé kradli v autech
a další zprávy ze dne 23.7.2008.

Policie: Zákazníci si za krádeže mohou sami
Denním chlebem prostějovských policistů i strážníků jsou krádeže, jejichž oběťmi jsou zákazníci velkých obchodních domů. Lidé jsou podle policistů nepoučitelní a zlodějům dlouhodobě nahrávají svou nepozorností a lehkomyslností.

Sport

Hokej:

O osudu Jestřábů rozhodne v srpnu rada
Šéf hokejových Jestřábů Zdeněk Zabloudil popsal včera (ve středu) na tiskové konferenci situaci hokejového klubu. Zástupce města ani potenciální kupec Michal Tomiga ovšem nedorazili. Radnice na svém nejbližším zasedání 5. srpna rozhodne o dluhu u domovní správy a o dalším financování klubu.

Fotbal:

Starší žáci 1. SK skončili v Maďarsku druzí
Starší žáci 1. SK Prostějov skončili na mezinárodním fotbalovém turnaji v Györu druzí. Nezvládli penalty.

Volejbal:

Nahrávačka Minářová opustila Prostějov. Patří Olomouci
První posilu před novou sezonou hlásí oddíl volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc. Do kádru úřadujícího českého vicemistra přichází z Frýdku-Místku nahrávačka Barbora Minářová. Letos dvacetiletá hráčka strávila poslední rok na hostování v Prostějově.

Volejbalistky Prostějova mají další posily. Jména tají
Jedna Slovenka a dvě další cizinky uzavřely v uplynulých dnech smlouvy s volejbalovým týmem Prostějova, který kompletně přebudovává kádr na historicky první start českého zástupce v Lize mistryň. Hanácký kádr pro nejprestižnější klubovou soutěž v Evropě tak čítá už dvanáct jmen, z nichž je pět Češek a pět Slovenek.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]