Střípky z Prostějovska - středa 23.7.2008
23.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Realitka řekne, jak se prodají parcely za nemocnicí, lidé v Bousíně řekli v referendu větrníkům ne, strojní čištění stále dělá problémy řidičům.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 24.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 24.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 24.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Realitka řekne, jak se prodají parcely za nemocnicí
Stále není jasné, jakým způsobem bude prostějovská radnice prodávat lukrativní pozemky za nemocnicí. Protože je o ně stále obrovský zájem, vybere vedení radnice v polovině srpna realitní kancelář, která navrhne a zajistí způsob prodeje.
Naši konšelé jsou jako korouhvičky na věži. Jenom vítr zafouká z jiného směru (a pohraje si s vypuštěným radničním kontrolním chroustem), už se názory radních obracejí. Nedávno řekli, že se pozemky za nemocnicí budou prodávat v aukci, nyní to házejí pod stůl a odpovědnost házejí na realitku. Je to smutná komedie, bohužel jako většina běžných občanů nemám šanci podobný pozemek zaplatit, takže se tomu hašteření bohatců můžu jen smát. Jenom ať si pohrají, nabubřelci jedni, čím víc za pozemek zaplatí, tím lépe (pokud ovšem půjdou peníze za pozemky opravdu do městské kasy a "neuvíznou" na účtě realitky). Bohužel se stále více ukazuje, že "tohle město není pro chudý" (abych parafrázoval název známého filmu). Až se o zbohatlíky nebude mít kdo postarat, protože chudší občany z města vyženou, poznají sami, co obnáší poctivá práce. Možná to pro mnohé z nich bude takový šok, že se z toho nadosmrti nevzpamatují.

Toalety už lidem na plumlovském zámku chybět nebudou
Nepříjemný problém řešili někteří návštěvníci víkendové premiéry představení Carmina Burana na plumovském zámku. Neměli si kam odskočit.

Tři sestry zahrají v pátek v Konici
Legendární kapela Tři sestry se na svém celorepublikovém turné zastaví v Konici. V pátek 25. července od osmi hodin večer vystoupí v místním zámeckém parku.

Rezervace pro abonenty potrvá pět dnů
Stávající předplatitelé, kteří si nestačili zajistit stálé místo v sále prostějovského divadla na některý z nabízených titulů nové divadelní sezony ještě před prázdninami, mají další šanci začátkem srpna. Budou si ale muset pospíšit. Pokladny v Městském divadle v Prostějově totiž budou abonentům vstupenky na sezonu 2008/2009 nabízet jen čtyři dny.

Stalo se

Referendum: Lidé v Bousíně řekli větrníkům ne
Větrné elektrárny v katastru Bousína nebudou. V sobotu o tom rozhodli lidé v obecním referendu. K urnám přišlo pětaosmdesát z celkového počtu sto jedenácti oprávněných voličů.
Poměrně slibná účast v referendu neznamenala pro pana starostu žádnou radost - lidé větrníky nechtějí. Nebudu hodnotit článek jako celek, pokud ovšem v něm napsané informace souhlasí se skutečností, potom jsou argumenty některých odmítačů větrných elektráren poměrně zajímavé. Například srovnávání ceny elektřiny s jejím přebytkem (a údajným nuceným vývozem), načež daný člověk prohlásí, že nezaplatí složenky, takže větrník nechce - to je věru nádherný obrázek logiky českého občana. Bohužel přesně takovou logiku používají ekologisté, aby větrníky podpořili. Oni přece opravdu dávají výrobcům elektřiny ve větrné elektrárně více peněz, než kolik dostane výrobce elektřiny z klasického zdroje. Takže onen občan (i když to asi ani netušil) uhodil hřebíček na hlavičku - elektřina z větrníků je vážně předražená, takže ekonomický smysl existence větrných elektráren je ohrožen. Bohužel se obávám, že elektřina kvůli odmítnutí větrníků v Bousíně nezlevní, takže logika tohoto občana přece jen kulhá. Zvlášť když obec přijde o peníze, které by jim jinak elektrárenská společnost poskytla jako náhradu za poskytnutý prostor ke stavbě elektráren.

Sídliště rozkopali plynaři
Rozlámané chodníky, výkopy v trávnících, čilý stavební ruch. Tak to teď vypadá na prostějovském sídlišti E. Beneše, kde se dělníci pustili do rekonstrukce plynového vedení.

Zastupitel dostal pokutu. Neplatil daně
V takové roli se prostějovský a krajský zastupitel a známý advokát Josef Augustin zřejmě nikdy vidět nechtěl. Na lavici obžalovaných zatím vždy jen hájil své klienty, včera se tam sám ocitnul. Prostějovský soud ho nakonec potrestal stotisícovou pokutou za to, že v letech 2004 až 2006 nezaplatil daně ve výši necelého čtvrt milionu korun.

Všeobecné zprávy

Strojní čištění: šťastnější řidiči to měli za pět set
Strojní čištění si v pondělí opět vybralo svou daň v prostějovských ulicích. Několik řidičů zapomnělo, že nemohou stát na vyznačených místech v okolí Barákovy ulice.
Že se odtahují auta kvůli strojnímu čištění, není vůbec nic nového. Bohužel, lidé jsou nepoučitelní. Ani kdyby se o tomto problému napsalo tisíc článků, nepomůže to.
Daleko více než samotný článek mě zaujala diskuse, která se pod ním rozvířila. Doporučuji. O inteligenci redaktora si můžete snadno udělat obrázek sami...

Část Konice si oddechla, má novou silnici
Motoristé z Konice a okolí si již pár dnů užívají opravené silnice v části města směrem na Prostějov. Složitá dopravní omezení zde několik týdnů komplikovala cestu a zejména obyvatelé sídliště Cihelna se potýkali s nepříjemnými objížďkami. Směrem na Runářov však ve městě nyní začaly další uzavírky.

Obec slaví 640 let od svého založení
Tuto sobotu oslaví obec Zdětín na Prostějovsku 640. výročí obce a zároveň 125. výročí založení zdejšího sboru dobrovolných hasičů.

Zprávy z Olomouce a kraje

Významný objev: Národní dům ukrýval 26 hrobů
Ve dvoře hotelu Národní dům leží jedno z největších dosud objevených pohřebišť z raného středověku v Olomouci. V posledních týdnech jej odhalili archeologové z olomouckého Národního památkového ústavu. Část dvora však dělníci minulý víkend při rekonstrukčních pracích na hotelu vybagrovali. Není vyloučeno, že spolu se sutí, pod lžící stroje zmizely i další možné cenné objevy.

Policie rozdávala na třídě Kosmonautů pokuty a trička
Dárek v podobě trička dostali ve středu svědomití řidiči, které zastavila hlídka na třídě Kosmonautů. Policisté při dopravně bezpečnostní akci s názvem „Jezdím bezpečně“ zkontrolovali čtyřiadvacet šoférů.

Areál Mila už mizí pod lžícemi bagrů
Pod lžícemi silných strojů začaly postupně mizet budovy bývalého Mila v centru Olomouce. Demolice je v současnosti jednou z největších akcí tohoto charakteru na celé střední Moravě. Bývalá továrna uvolní prostor výstavbě nové olomoucké čtvrti Šantovka s byty, zábavou a obchody.

Podívejte se: v Litovli vyroste letos nový most
Na jedné z nejvytíženějších dopravních tepen v Litovli by do konce roku měl vyrůst nový most. Ten stávající v Dukelské ulici tak nahradí nová konstrukce se zvýšeným průtokem vody, ale i s chodníky po obou stranách a novým veřejným osvětlením.

Děti budou mít poblíž centra nové hřiště
Ještě do konce prázdnin budou mít děti ve Šternberku nové hřiště. V úterý převzala stavební firma plácek nedaleko centra města a do konce srpna by mělo být hřiště dokončeno. Přijde na šest set tisíc korun.

Děti se v muzeu stávají tvůrcem animovaného filmu
Jak je těžké udělat animovaný film, si teď zkouší děti od deseti do šestnácti let během týdenní filmařské dílny nazvané „Madona v hlavní roli“. Prázdninový kurz pro ně připravilo Edukační oddělení Arcidiecézního muzea Olomouc, ve spolupráci s Akademik Sport Centrem Univerzity Palackého.

Svérázný Nos zahraje na nádvoří
Originální a svérázný folk se bude ve čtvrtek večer rozléhat nádvořím olomoucké radnice. V rámci kulturního léta tady vystoupí písničkář Pepa Nos. Rodák ze Šumperka svým příznivcům zahraje především písničky z posledního CD Bojové písně.

Přednáška prozradí tajemství Egypťanů
Jaká jsou tisíciletá pravidla umělecké tvorby starých Egypťanů a jaké významy skrývá symbolika výzdoby pouštních chrámů a hrobek? Pro všechny, které téma Umění jako brány do neviditelného světa zajímá, je určena čtvrteční přednáška v Olomouci.

Kultura

Skříň zaujala Mánesa, teď je chráněnou památkou
Vzácnou skříň ze zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku zařadilo ministerstvo kultury na seznam chráněných kulturních památek. Podle památkářů jde o jeden z mála zachovaných kusů původního zámeckého nábytku z osmnáctého století.

Kdo získal lístky na festival Keltská noc?

Kulturní a společenské akce v Konici a okolí

Černá kronika

Policisté vyjížděli k nehodám
Řidič v Domamyslicích strhl dráty elektrického vedení.

Muž z Prostějova chtěl v Brně skončit se životem
Možná nešťastná láska, za kterou přijel z Prostějova do Brna, přiměla osmatřicetiletého muže k rozhodnutí oběsit se. Brněnským strážníkům Strážníkům totiž v úterý někdo zavolal a oznámil, že ve Spáčilově ulici se chystá oběsit sebevrah.

Sport

Hokej:

Zabloudil: Nechceme dělat hokej bez mládeže
Zdeněk Zabloudil je stávajícím předsedou hokejového klubu HK Jestřábi Prostějov. Vyškovský podnikatel, který se dříve angažoval v tamním hokejovém klubu Žraloků, je nyní uprostřed složitých vyjednávání o budoucnosti Jestřábů.

NHL? Budu bojovat dál, nevzdává se Meidl
Sen na tři? NHL. Pro rodáka z Čechovic Radka Meidla stoprocentně. Aby se stal realitou, opustil vysoký útočník v minulé sezoně Olomouc. Po mistrovství světa dvacítek v České republice se sbalil, a i když mu to leckdo vyčítal, naskočil na letadlo směr Severní Amerika.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]