Střípky z Prostějovska - úterý 22.7.2008
22.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Držovice budou kvůli vandalům hlídané policií, město zvažuje, že koupí opuštěnou chatu u přehrady.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 23.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 23.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 23.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

KÚ Olomouckého kraje - výběrové řízení na obor geriatrická ambulance pro oblast okres Prostějov

Čeká nás

Držovice budou kvůli vandalům hlídané policií
Lidem z Držovic minulý týden někdo několikrát poničil květinovou výzdobu a vykradl truhlíky rozmístěné po celé obci. Na autobusové zastávce, na mostě a jiných veřejných místech zůstaly nádoby na květiny vydrancované.
Když byly Držovice součástí Prostějova, byly sice pouhou periférií, ale městská policie se o pořádek v této místní části mohla postarat. Po osamostatnění obce už to možné není, takže musejí žádat o pomoc policie republikové. Je to samozřejmě problém, ale pořád to vyjde levněji, než si založit obecní policii. Možná i to budou muset nakonec Držovičtí udělat. Samostatnost obce prostě není legrace...

Město zvažuje, že koupí opuštěnou chatu u přehrady
Konšelé z Prostějova mají zálusk na opuštěnou rekreační chatu u plumlovské přehrady. Jejím vlastníkem byl okresní úřad, teď ji má v rukou Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Další kontrolní chroust, pane Havlíku? Co by občané řekli na to, kdyby si konšelé a městští úředníci udělali ze státní chaty u přehrady místo pro své lelkování (pardon, školící středisko). Víme, jak taková školící střediska fungují, že se školí hlavně játra zúčastněných, kolik zvládnou metabolizovat alkoholu, není nejmenších pochyb. Vláda má pár takových zašíváren, proč by prostějovští radní měli stát pozadu? V jedné písničce se zpívá, že středověk neskončil, středověk trvá. Můžeme to lehce posunout a říci si, že socialismus neskončil, socialismus trvá. Výhody pro některé nadlidi se stále hledají snadněji než bydlení pro chudáky, kteří tráví své dny a noci na nádraží.

Ubytovna s půjčovnou kol a lyží bude v Protivanově
Turisté, lyžaři i cyklisté si v Protivanově přijdou na své. V městečku ležícím v půvabném koutě Drahanské vrchoviny pro ně připravují ubytovnu s půjčovnou kol a lyží.

Nemocnici přestaví i na byty
Ve staré prostějovské nemocnici vyroste dvanáct bytů pro seniory, park dostane nové cesty a zeleň.

Stalo se

Navrhl radnici, teď se na obraze do ní vrátil
Návštěvníci prostějovské radnice si nyní mohou prohlédnout obrazy Karla Hugo Kepky a jeho ženy, které město získalo do dlouhodobé zápůjčky. Podle Kepkových plánů byla v roce 1914 vystavěna prostějovská radnice. Obrazy jsou k vidění v zasedací místnosti vedle obřadní síně ve druhém patře budovy radnice.

Všeobecné zprávy

Zatoulaní psi míří hlavně do Čech, do Olomouce méně
Přibližně sto dvacet psů odchytí během roku strážníci v Prostějově. Zhruba polovinu z nich se podaří vrátit zpátky majitelům, zbylá zvířata musí městská policie umístit do psích útulků. Prostějov začíná nově využívat útulek v Čechách pod Kosířem.

Kdo letos zasel jen řepku, prodělá
Na Prostějovsku mají letos zemědělci až o třicet procent nižší výnosy řepky olejky než v předchozích letech. Hlavním viníkem je hlízenka obecná, což je houbovité onemocnění, které napadá rostliny řepky v průběhu kvetení i odkvétání.

Zprávy z Olomouce a kraje

Podnikatelé a firmy se potřetí mohou hlásit do soutěže
Již potřetí se firmy Olomouckého kraje utkají o titul Firma roku a Živnostník roku. Do soutěže konané pod záštitou hejtmana Ivana Kosatíka se mohou zájemci hlásit do konce července. Odborná porota, ve které nebudou chybět zástupci Olomouckého kraje, vybere z deseti finalistů vítěze v obou kategoriích.

Černých pasažérů ubylo. Pomohly vyšší pokuty?
O třetinu až polovinu poklesl počet černých pasažérů v olomoucké městské dopravě poté, co dopravní podnik zvýšil sankce na rovnou tisícovku a vymáhá pokuty s pomocí exekutorů. Vyplývá to ze srovnání údajů za prvních šest měsíců letošního roku.

Alej v parku budí rozpaky, lidé vidí jen přerostlou trávu
Neobvykle luční vzhled má nyní hlavní alej ve Smetanových sadech v Olomouci. Někteří návštěvníci mají pocit, že záhony jsou neudržované. Zahradníci však ujišťují, že vše je tak, jak má být. Ovšem s tím, že rostliny se rozrostly o něco více, než předpokládali.

Fakulta zdravotnických věd: na podzim začínáme
Už na podzim by měli v posluchárnách zasednout studenti nové fakulty Univerzity Palackého. Fakulta zdravotnických věd vznikla koncem února tohoto roku a je osmou univerzitní fakultou. Zatím nemá svou vlastní budovu, za dva roky by ale měla sídlit v objektu, který jí uvolní fakultní nemocnice.

Cesta do Dubu: jízda po nové silnici začátkem srpna
Do dvou týdnů by se měli řidiči dočkat jízdy po prvních úsecích nové silnice z Olomouce do Dubu nad Moravou. První srpnový týden by totiž měla být otevřena zrekonstruovaná část komunikace vedoucí z krajského města do Kožušan-Tážal.

Náměstí a ulice budou hezčí. Přijdou stamiliony z Unie
Nová náměstí, opravené ulice, útulnější a atraktivnější centra. To vše by mělo do měst a obcí na Olomoucku brzy přinést čtvrt miliardy korun z Evropské unie.

Centrum Moravského Berouna zkrásní, zmizí i benzinová pumpa
Na velkou proměnu centra města se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Moravského Berouna. Do dvou let se změní i vzhled náměstí, které protíná frekventovaná komunikace a jemuž „dominuje“ čerpací stanice.

Brigádníci vyčistili město od nepovolených plakátů
Téměř všechny nepovolené plakáty, které hyzdily ulice ve Šternberku, se podařilo městu zlikvidovat. O jejich odstranění se postarali nezaměstnaní, kterým město nabídlo příležitost v rámci projektu veřejně prospěšných prací.

Olomoucké tvarůžky jsou košer
Už i ortodoxní věřící Židé si mohou pochutnat na pikantních Olomouckých tvarůžkách z Loštic. Tradiční pochoutka, kterou vyrábí pouze společnost A.W. Loštice, se nově objevila v seznamu takzvaných košer jídel, který zveřejňují na svých webech židovské obce – například pražská či olomoucká.

Soutěž: nominujte úředníka, který vás naštval
Rozčílil vás arogantní úředník, povýšené jednání úřadu či odmítnutí kompetentních míst? Můžete jim dát svůj hlas v soutěži, kterou již pošesté pořádá Otevřená společnost.

Alergiky trápí trávy a plísně
I pro příští týden varují odborníci alergiky hlavně před trávami.

Počasí žene turisty ze stanů do chat
Deštivé a chladnější červencové počasí sice spolehlivě vyhnalo lidi z koupališť, majitelé nebo pronájemci chat si na nezájem stěžovat nemohou. Platí to jak pro chaty v Jeseníkách, tak chaty v jiných turistických oblastech střední Moravy.
Osiřelá koupaliště prodělávají, některá na den zavřela

Kultura

Plumlovská Carmina Burana okouzlila
Vizuálně nápaditá scéna, zručně zhotovené kostýmy i rekvizity, nasazení a entuziasmus účinkujících. Tak nějak by se dala charakterizovat premiéra představení Carmina Burana, kterou vyvrcholil sedmý divadelní workshop na zámku v Plumlově.

Bathory zlákala tisíce lidí. Kino na srpen získalo mimořádnou kopii
Přes tři a půl tisíce lidí shlédlo v prostějovském kině Metro 70 dlouho očekávaný výpravný velkofilm Juraje Jakubiska Bathory.

Sochař Sašo Sazdovski: V Prostějově se sešla dobrá parta
Jedním z pěti sochařů, kteří od neděle pracují pod širým nebem a „křídly“ mezinárodního sympozia v Prostějově, je Sašo Sazdovski z Makedonie. O probíhajícím sympoziu, o svém uměleckém záměru, ale i o sobě si povídal s redaktorem Prostějovského deníku.

Černá kronika

Krádež vozidel se nezdařila, pachatel byl vyrušen policejní hlídkou
a další zprávy ze dne 21.7.2008.

Sport

Ostatní sporty:

Žerava byl na Slovensku v první pětce
Trať ve Sverepci prostějovskému motokrosaři Martinovi Žeravovi sedí. Loni Grand Prix Slovenska vyhrál, letos tam skončil na čtvrtém místě.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]