Střípky z Prostějovska - pátek 18.7.2008
18.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Aktualizace strategického plánu, nový sběrný dvůr, v Čehovicích vyroste velká solární elektrárna, prostějovské OBI získalo územní rozhodnutí, Paulonie dlouho nežila, někdo ji zlomil.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

22.7.2008 – blok č. 11 – Barákova II, nám. Odboje, Hybešova, V. Outraty, Vrlova, Tovačovského, Kotkova, Kotěrova, Arbesovo nám., Sborov, Neumanovo nám., J. Kuchaře, Parkoviště Kotěrova.

Odstávky elektrické energie

Dne 21.07.2008 od 08:00 do 12:00 - vypnutá oblast: Prostějov - Drozdovice od č. 41 po č. 85.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 19.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 19.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 19.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 19.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Aktualizace strategického plánu
Proces strategického plánování byl v našem městě zahájen již v roce 2005. Zastupitelstvem města byl Strategický plán rozvoje města Prostějova schválen na zasedání dne 22. dubna 2008. Jeho základním přínosem je poskytnutí uceleného přehledu o možném rozvoji města Prostějova až do roku 2015.
Bohužel se obávám, že takto, v ryzí úředničtině, bez odkazů na současně platný strategický plán a porovnání momentálně platného akčního plánu se skutečností nedosáhne tento článek velké odezvy. Občanům je prostě třeba podávat záležitosti více konkrétně, řečí, které rozumí. Možná, že úředníci rozumí i jalovým proklamacím, jaké obsahuje tento článek, ale občan může mít (a myslím si že oprávněně) dojem, že jde o agitku hodnou bývalé socialistické doby (je zajímavé, jak se agitace socialismu podobá dnešní řeči Evropské unie). Agitace je dobrá pro předvolební sliby (pokud vůbec), nikoliv pro plánování práce (myslím skutečnou práci, ne klábosení o práci) městského úřadu.
Takže dotaz občana k panu Zajíčkovi zní - chcete skutečně něco dělat nebo o tom jenom kecat? Pokud chcete jen kecat, nechejte si to (spolu s patřičným poplácáváním po zádech) na schůze stranických buněk jednotlivých aktérů našeho regionálního politického života. Pokud chcete skutečně něco dělat, řekněte nám, kam vaše myšlenky směřují (například co uděláte se stromy, zámkem, parkováním, dopravou obecně a podobně). Potom k tomuto problému zřiďte řádné a moderované diskusní fórum, aby se občané mohli vyjádřit ke konkrétním problémům.
Chcete něco takového udělat? Odvažuji se o tom pochybovat. Tak nás přestaňte balamutit strategickými plány a zkuste vymyslet něco, co bude opravdu fungovat.

Čeká nás

Nový sběrný dvůr
Již více než 10 let využívají občané města Prostějova sběrný dvůr v lokalitě U Sv. Anny. Je potěšitelné, že odpad, který neskončí v popelnici či kontejneru, případně v nádobách na tříděný odpad, jsou lidé ochotni odvézt do prostor sběrného dvora.
Pan Zajíček má dnes evidentně svůj propagační den, takže se snaží co nejvíce zdůvodnit svoji úřednickou existenci. Je mi líto, ale o novém sběrném dvoru se ví už delší dobu, takže jediná věc, která v souvislosti s ním občany stále zajímá, je okamžik jeho otevření. A to - přiznejme si - předložený článek řádně zamlžuje.
Pokud bude sběrný dvůr dokončen, ale jeho otevření se nedočkáme, nebude to záležitost k chlubení, nýbrž přesně naopak - ostuda úředníků, kteří obecně prospěšnou stavbu nezprovozní.
Namísto mlhy bych tedy doporučil, aby se dělalo všechno pro to, aby od září mohl nový sběrný dvůr fungovat. Jinak je to jen další agitace socialistického typu, na niž už dnes není nikdo zvědavý.

V Čehovicích vyroste velká solární elektrárna
S fotovoltaickými elektrárnami se na Prostějovsku roztrhl pytel. Po avizovaných projektech solárních parků v Laškově a Vřesovicích zveřejnili záměr stavby tohoto zařízení i v Čehovicích. Tam má jít o zatím největší solární park v okrese.
Jsem sice příznivcem každého obnovitelného zdroje energie, ale pětinásobek výkupní ceny energie větrníku (která je už sama o sobě předražená), to je trošku silné kafe. Takto si vydělávat na výrobě elektřiny, která se pak draze (nebo s prodělkem) prodává zákazníkům, nesvědčí o zrovna rozumném a ekonomickém způsobu myšlení. Spíš mi to připadá jako mohutný penězovod, který naše daně cpe do rukou podnikavým vykukům, kteří si pak namastí kapsu na technologii, jež je jednoznačně prodělečná. Místo tlaku na zlevnění technologie se tak budou mít tito experti jako prasata v žitě, zatímco my, obyčejní občané, budeme platit jako mourovatí. Než takovou obnovitelnou energii, to raději snesu několik dalších jaderných elektráren kdekoliv na území našeho státu.

Plumlov: Noční show na zámku se blíží
Na zámku v Plumlově vrcholí přípravy na slavnostní premiéru Carminy Burany. Dvaadvacet mladých lidí z různých koutů republiky a Slovenska nastudovalo taneční představení během uplynulých čtrnácti dní a divákům ho předvede v pátek v deset hodin večer.

Ve Vojtěchově zazní country
V pátek a v sobotu se ve Vojtěchově na Konicku koná devátý ročník festivalu Country Vojtěchov.

Je váš tachometr přesný? Přijeďte si jej raději otestovat.
V sobotu 19. července se v Prostějově uskuteční měření rychlosti osobních automobilů pro veřejnost. Řidiči si zde mohou otestovat své tachometry a zjistit tak, jestli měří rychlost přesně.

Petanque si v Krumsíně zahrají mistři i amatéři
Kovové koule k malému dřevěnému prasátku se budou zítra sbíhat v petanqueové aréně v Krumsíně.

Oáza připravila příměstský tábor
Výlety, hry, filmy, adrenalinové zážitky a spoustu dalších prázdninových aktivit nabízí pro děti do sedmnácti let středisko volného času Oáza při Cyrilometodějském gymnáziu v Prostějově (28. - 31.7.2008).

Stalo se

Prostějovské OBI získalo územní rozhodnutí
Kutilové mohou začít plesat. Prostějovský stavební úřad totiž vydal územní rozhodnutí o stavbě nového nákupního centra, jehož součástí bude také market OBI.
Je to šílenství, obchodní šílenství (a mně jako pacientovi psychiatrie můžete věřit, že to poznám). Další a další nové obchody, přitom lidí je stále stejně a platy nijak výrazně nerostou, spíše se zvyšují ceny toho či onoho, téměř všeho. Jak chtějí podnikatelé v takovém prostředí prosperovat? V Americe se už začínají chytat za nos, protože tamní ekonomika zpomaluje a některé obory se začínají řítit do krize. Podobná krize čeká postupně i naše obchodníky. Katastrofa možná přijde až za pár let, ale přijde zcela určitě. Kdybychom nyní začali lépe hospodařit, možná tuto krizi překonáme snadněji. Při současném obchodním šílenství to totiž bude krize pořádná, která nakonec postihne každého, nejchudší pochopitelně nejvíce. Rozumné město by mělo regulovat tržní prostor na svém území. V Prostějově ale dostane povolení ke stavbě obchodu každý. Oprava - každý, kdo patřičně zainteresuje úředníky.

Paulonie dlouho nežila, někdo ji zlomil
Jeden z nejdražších nově vysazených stromků v Prostějově zlomil tento týden neznámý vandal v Palackého ulici, v blízkosti busty historika Františka Palackého. Šlo o paulonii. Zhruba tři tisíce korun tak přišlo nazmar.
Mám takový dojem, že místo čestného titulu "město stromů" bychom raději měli aspirovat na titul "město vandalů". Zřejmě by to mnohem lépe vystihovalo mentalitu některých našich spoluobčanů. Devastace zeleně je jedna věc, kterou nepochopím. Zrovna tak nepochopím krádež kovových komponent našich vozovek, chodníků a domů. Tento týden nějaký výtečník ukradl všech šest mřížek (škrabáků) před dveřmi našeho domu na Žeranovské ulici. K tomu nám někdo neustále čmárá sprejem po nové fasádě domu. Sobectví, nezájem o majetek druhého (pokud ho nechci ukrást), devastace životního prostředí, neurvalost při řízení aut - je toho prostě spousta, co kazí obraz našeho města. Obávám se, že městská policie na všechny tyto nešvary nestačí. Potřebovali bychom víc strážníků, hlídačů parků a bezpečnostních kamer. Nakonec to bude vypadat tak, že opět začneme budovat policejní stát, protože bez karabáče nad našimi zády nedokážeme slušně žít. Dobře nám tak.

Inspektoři objevili na Prostějovsku listerii
Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila nebezpečnou bakterii listerie ve třech výrobcích zemědělského družstva v Ludmírově na Prostějovsku.

Všeobecné zprávy

Mezi Žárovicemi a Hamry se staví nový most
Po novém mostě se projedou první motoristé koncem září.

Pohádkový týden v mateřském centru
Každý den jedna známá pohádka byla pro děti a jejich maminky na programu v tomto týdnu v mateřském centru ve Dvořákově ulici v Prostějově.

Dva prostějovské lékaře podezřívá policie ze zanedbání péče
Další dva lékaři z prostějovské nemocnice možná brzy stanou před soudem. Policie je obvinila kvůli smrti patnáctiletého studenta z Prostějova.
Za smrt chlapce další obvinění

Zprávy z Olomouce a kraje

Archeologové: Horní lán byl nejlepší
Deset dávných kultur a pět tisíc objektů – tolik vydal za minulá léta Horní lán z pohledu archeologů. Bouřlivý stavební boom poslední doby v Olomouci vede k takovému množství nálezů, o kterých se v minulosti vědcům ani nesnilo.

Defibrilátor na radnici může lidem zachránit život
Může člověka se srdeční příhodou zachránit v centru Olomouce i laik? Šance je vyšší díky několika defibrilátorům, které jsou umístěné na radnici a dalších místech středu města.

Studie napoví, kde budou stát příští věžáky
Před tím, aby se z olomouckého centra stal hanácký Manhattan s mrakodrapy, by měla město ochránit studie, kterou chce radnice ještě letos vypracovat. Tento materiál by měl investorům jasně naznačit, kde můžou s věžáky počítat a kde zase ne.

Koupání v Poděbradech i plovárnách je bez rizika
Lidé, kteří budou mít i přes méně příznivé počasí chuť si zaplavat na Poděbradech, nebudou riskovat žádné zdravotní potíže. Kvalita vody v přírodních jezerech je podle pracovníků hygienické stanice dobrá. Testy dělali na dvou místech: u přístaviště a v Planých Loučkách.

Žně komplikují přeháňky
S několikadenními přestávkami letos probíhají žně na Hané.
Škoda na úrodě: už 250 milionů

Uničov dostal desítky milionů na opravu náměstí
Kompletní rekonstrukce Masarykova náměstí se konečně dočkají obyvatelé Uničova. Město ve středu získalo dotaci 62 milionů korun. Práce začnou v příštím roce, v říjnu 2009 by už mělo být vše hotové.

Na Drátofestu zazní Desmod, Citron i Rammstein
Největší rockový festival v Olomouckém kraji Drátofest slaví letos „šťastné“ sedmé narozeniny. Během pátku a soboty vystoupí v amfiteátru v Náměšti na Hané jak prověřená hudební jména, tak i zajímavé objevy.

Kultura

Vlado Sadílek: Na Plumlově cítím pozitivní energii
V pořadí již sedmý ročník divadelně – tanečního workshopu v Plumlově je v plném proudu. Scénář a režii připravovaného představení s názvem Carmina Burana aneb Svět patří nám má pod taktovkou Vlado Sadílek.

Černá kronika

Události řešené Městskou policí Prostějov z týdne 29/2008

Pachatel kradl naftu ve vozidlech
Neznámý pachatel v nočních hodinách překonal drátěné oplocení pozemku okolo zemědělské farmy Krumsín, vnikl do areálu a zde postupně odčerpal z palivových nádrží tří odstavených vozidel celkem 600 litrů motorové nafty.

Sport

Fotbal:

Konice vyhrála přípravný zápas v Lošticích
SK Loštice – Sokol Konice 1:2 (0:1)
Fotbalisté divizního Sokola Konice vyrazili k přípravnému utkání do Loštic. Tamního účastníka Přeboru KFS Olomouc porazili 2:1, obě branky vítězů dal útočník Jiří Kobylík.

Kam za fotbalem
Přehled víkendových zápasů.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]