Střípky z Prostějovska - čtvrtek 17.7.2008
17.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Na levnější jízdné si lidé ještě počkají, ponížení u pokladny, Prostějov je dvojnásobným vysokoškolským městem.


Aktuálně:

Měření rychlosti pro veřejnost

Preventivní akce se uskuteční už tuto sobotu dne 19. července 2008 (sobota) v době od 9:00 do 12:00 na komunikaci severní – obslužná. Směr měření od kruhového objezdu ul. J. Lady k ulici Hacarova. Každý řidič obdrží informační letáček s naměřenou hodnotou, přehledem bodového systému a účasti na měření. Každý účastník bude mít možnost porovnat údaj na svém ukazateli rychlosti s rychlostí naměřenou mobilním radarem městské policie. Tolerance u ukazatelů rychlosti vozidel je + 4 km/h, u radaru +/- 3 km/h.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 18.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 18.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 18.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 18.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech, nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Přijmeme referenta územně analytických podkladů
na stavebním úřadě Městského úřadu v Prostějově

KÚ Olomouckého kraje - výběr. řízení na ředitele Muzea Komenského v Přerově

Čeká nás

Měření rychlosti pro veřejnost
preventivní akce, sobota 19. července 2008

Na levnější jízdné si lidé ještě počkají
Čtyři roky se táhnou jednání o zavedení Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje v prostějovském okrese. Díky němu by se zjednodušila a zlevnila autobusová doprava.
Jak jsem zde již uvedl, integrovaný dopravní systém (IDSOK) je ostuda Olomouckého kraje, která nemá obdoby. Páni úředníci z krajského úřadu mají pořád nějaké výmluvy, ale o skutečnou integraci dopravy mimo vlastní olomoucký region nemají nejmenší zájem. Je zajímavé, že se podařilo do IDSOK začlenit firmu Konečný, která provozuje prakticky pouze jednu autobusovou linku ve směru z Prostějova do Myslejovic, zatímco některé linky FTL stále integrovány nejsou. Ostudou je, že FTL na své lince do Boskovic poskytuje služby integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, zatímco na množství dalších linek v okrese se s Olomouckým krajem dohodnout neumí. Stejně jsou na tom i ostatní dopravci. Když už bývalý okresní úřad dopustil katastrofální roztříštění autobusových dopravců v prostějovském regionu, je nyní na čase, aby to kraj dal do pořádku. Jenomže to by ti "experti" na krajském úřadě museli něco dělat a nejen se chvástat, jak jsou skvělí a dokonalí.

Stalo se

Z Thajska si dovezl horečku Dengue
Nejen vzpomínky, fotografie a suvenýry si vozí lidé ze zahraničních dovolených. Na infekční klinice prostějovské nemocnice léčili pacienta, který po návratu z Thajska onemocněl horečkou Dengue. S tím, jak turisté cestují stále víc do exotických zemí, rostou i rizika zdravotních komplikací. Lidé by podle lékařů neměli podcenit očkování ani při dovolených v Egyptě nebo Tunisu.

Obecné ohrožení? Nikoli. Jen porucha rozhlasu!
V noci z úterý 8. na středu 9. července se mnoho Prostějovanů proti své vůli probralo ze zaslouženého spánku. Na vině byl městský rozhlas, který přesně v jednu hodinu po půlnoci začal chrlit do éteru těžko srozumitelné hlášení v nebývalé intenzitě. Zejména pro občany staršího data narození musel být tento moment šokem.

Na čehovické hody zavítal i arcibiskup
Neděle 6. července bude zapsána v čehovické kronice zlatým písmem. V rámci tradičních hodových slavností si Čehovičtí připomenuli i patrocinium místního kostela. Nedělní událost byla zahájena slavnostní mší, kterou v kostele svatého Prokopa sloužil sám arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner.

Všeobecné zprávy

Ponížení u pokladny aneb Ukaž tašku!
Ve značně nepříjemné situaci se před týdnem ocitla Dana R. z Prostějova. Šedesátiletou ženu osočila pokladní v Penny Marketu při placení, že drobné zboží, které zahlédla v její tašce, ukradla u nich v obchodě.
Když člověk nakupuje v darebáckém obchodě, který si zákazníků neváží, musí s něčím podobným počítat. Já třeba už zásadně nekupuji ve Družbě máslo, protože mi pravidelně "zapomněla" pokladní deaktivovat na tomto zboží ochranný čip, takže jsem byl několikrát považován za zloděje. Je to neustálý boj mezi poctivými zákazníky a zloději. Kdybychom se k sobě uměli chovat slušně, mnoha nepříjemnostem by se předešlo. Jenže když někteří "občané" provádějí doslova nájezdy na obchody, používají všelijaké finty k oklamání zabezpečovacího zařízení a lžou, jako když tiskne, nemůžeme se divit obchodníkům, že se brání. V každém případě by se ale měli v případě omylu omluvit, jinak riskují, že ztratí zákazníka. I když možné taky je, že obchodníkům dnes už na zákaznících ani trochu nezáleží, nepřijde ten, přijde jiný. Degradace morálky je všeobecná, sobectví bez hranic. Jak dlouho ještě takto chceme žít, než se náš svět úplně rozloží?

Polehlá řepka dělá kombajnérům problémy
Mezi prvními na Prostějovsku začali se sklizní řepky olejky v Hradčanech-Kobeřicích. Podle kombajnistů bude největší problém při sečení polehlé řepky z důvodů vytrvalých dešťů, proto nejdřív posekli tu část, která neležela úplně na zemi.

Ve Wolkrově opravují chodník
Ve Wolkerově ulici v Prostějově se momentálně opravuje chodník spolu s elektrickými rozvody veřejného osvětlení.
Komentář najdete ve včerejších Střípcích, dnes zprávu opakuji jen kvůli obrázkům a diskusi na webu Prostějovského deníku.

Podařilo se! Prostějov vysokoškolským městem
Prostějov je od příštího školního roku oficiálně univerzitním městem. Po několika neúspěšných pokusech přivést k nám oficiální pobočku vysoké školy se podařilo najít zástupcům města společnou řeč s vedením Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Prostějovský Večerník se právě probudil. Ve skutečnosti v Prostějově už dobrých deset let působí Technická univerzita Liberec (více zde). Jsme tedy už dávno universitním městem, jen od příštího školního roku budou v Prostějově působit vysoké školy dvě. Což je samozřejmě dobře, jen to prostě není taková senzace.

Mateřské centrum nezahálí ani o letních prázdninách
V prvních dvou prázdninových týdnech se v prostějovském mateřském centru (MC) Cipísek prakticky netrhly dveře. Více než stovka maminek zde vytvářela různorodé originální umělecké výtvory. Tvořivé dny v MC se nesly ve znamení malování na hedvábí, triček až po výrobu zvonkoher či květináčů. Svým živitelkám pomáhaly v hojné míře také odrostlejší děti a k výtvarnému umění inklinovali i ti nejmenší.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký úřad práce se zatím nestěhuje
Úřad práce v Olomouci, který v soudním sporu přišel o svou budovu v ulici Vejdovského, se zatím do nových prostor stěhovat nebude. S novým vlastníkem objektu, společností Prefa Tec, se dohodli na nájemní smlouvě.

Reklama na náměstí? Už jen výjimečně
Historická náměstí v centru města jsou možná jedny z nejlevnějších reklamních ploch v Olomouci. Pronájem metru čtverečního na čtyřech vybraných místech Horního a Dolního náměstí zájemce vyjde na padesát korun za den.

Policistů ve městě chybí více než na začátku roku
Olomoucké policii chybí více zaměstnanců než na začátku roku, kdy se média zajímala o hromadné odchody policistů. V lednu kromě očekávaného příchodu nových posil z policejních škol chybělo celkem pětadvacet tabulkových míst. Za šest měsíců se jejich počet zvednul na 37.

Podniky: Sehnat svářeče nebo obráběče je problém
Rekordně nízká nezaměstnanost v regionu přináší firmám problémy. Sehnat zkušeného svářeče nebo obráběče je problém. Firmy nejenže slibují odměny, ale motivují i zaměstnance, aby přivedli schopné lidi. Například v uničovském Unexu zavedli u některých profesí náborový příspěvek dvacet tisíc korun.

Firmy sahají po cizincích, zvyšuje se podíl Asiatů
Nedostatek zaměstnanců v hlavně technických profesích musejí firmy řešit i náborem cizinců. Například Unex jich má pod křídly na osm stovek. Nyní dokonce z tisíce kilometrů vzdáleného Vietnamu.

Sedmý ročník Drátofestu nabídne Citron, Desmod, Visací zámek a dalších 15 kapel
Největší rockový festival v Olomouckém kraji Drátofest slaví letos „šťastné“ sedmé narozeniny. Během pátku a soboty vystoupí v amfiteátru v Náměšti na Hané prověřená hudební jména, ale i zajímavé objevy.
Drátofest tentokrát s revivalem

Iva Bittová vyprodala nádvoří radnice
Zpěvačka a houslistka Iva Bittová již vystupovala v newyorské Carnegie Hall nebo pařížské Le Cigale. Včera večer přidala ke svým koncertním zastávkám i nádvoří olomoucké radnice.

Kafka očima výtvarníků. Netradiční připomínka výročí
Stopětadvacáté výročí narození Franze Kafky připomíná aktuální rozsáhlá expozice v Galerii Mona Lisa.

Víkend bude polojasný, ojediněle zabouří
Jaké nás čeká počasí o nadcházejících víkendových dnech? Na tropická vedra to podle předpovědí nevypadá.

Kultura

Divadlo nabízí předplatné na novou sezónu
hvězdná jména opět nechybí

Plumlovské léto: hudba, divadlo, film
Pošesté se k divadelnímu workshopu na plumlovském zámku připojil festival scénické tvorby Plumlovské léto. Od soboty se zde střídají umělci z oblasti filmu, divadla a muziky.

Městské kulturní středisko Konice

Černá kronika

Krádež peněz z rodinného domu
a další zprávy ze dne 17.7.2008

Pololetí na silnicích: osm zmařených životů
Osm mrtvých. Letošní pololetní statistika dopravní nehodovosti na Prostějovsku je jednou z nejtragičtějších za několik posledních let. Podle policistů zemřou ročně na našich silnicích v průměru čtyři lidé. Během prvních šesti měsíců roku 2008 jich zahynulo už o čtyři více.

Vandalové řádili v Držovicích
Centrum Držovic se snaží místní radnice i lidé udržovat v co nejlepším pořádku. O to víc je bolí, pokud sem vtrhnou neurvalci, jimž je jejich úsilí zcela lhostejné.

Sport

Fotbal:

Čtyři kluby zahájí o víkendu fotbalovou sezonu
Většina fotbalových soutěží odstartuje až druhý srpnový víkend, ale čtyři kluby z našeho kraje budou hrát už o víkendu zápasy, ve kterých nepůjde jen o přípravu. Mohelnice, Velké Losiny, Jesenec a Protivanov startují v předkole Poháru ČMFS.

Haná Cup ovládla plumlovská Indiana
Nového vítěze poznal jeden z největších turnajů v malé kopané na Moravě “KRUMSÍNSKÝ HANÁ CUP 2008”, který o uplynulém víkendu napsal již svůj dvanáctý ročník. Jeho gladiátorem, který zkrotil všechny své soky, se stal celek Indiana Plumlov!

Basketbal:

Orly bude řídit “Ferda”
Prostějovský basketbalový klub již zná svého nového generála řídící činnosti. Šéfové Orlů po obsazení místa hlavního trenéra našli také člověka pro druhý klíčový post generálního manažera. Zatímco trenérské žezlo převzal po Miroslavu Markovi, jemuž skončila smlouva, cizinec (Srb Ivica Mavrenski – pozn. red.), v případu zesílení funkcionářského týmu zalovilo vedení v domácích vodách.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]