Střípky z Prostějovska - středa 16.7.2008
16.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Řidiči budou stát u rondelu v kolonách, OP se chystá nabrat znovu své staré kádry, významné osobnosti diskutují o potřebě dalších obchodů v Prostějově, na Wolkerově ulici se opravuje chodník, v Olomouci stáhli tramvaje a ušetří milion, cestující se ale mačkají, jak hokej v Prostějově zabloudil.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

17.7.2008 – blok č. 12 – Barákova I, Českobratrská, nám. Padlých hrdinů, Erbenova, nám. U Kalicha, Kollárova, nám. Spojenců, Divišova, Slovenská, Milíčova, Al. Krále, Budovcova, Lužická.

Odstávky elektrické energie

Dne 17.07.2008 od 07:30 do 13:30 - vypnutá oblast: Prostějov - ul. Vrahovická od nám. Padlých hrdinů po č. 9 a 10, nám. Padlých hrdinů č. 1, 2, 27, 8, 7, 9, ul. Svatoplukova od č. 36 po č. 52, od č. 27 po č. 37 + sklad č. 39, ul. Třebízského celá mimo budovu MěÚ odb. dopravy, ul. Slovenská, Divišova, Českobratrská celé oboustranně, Miličova č. 2.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 17.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 17.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Pomalu se stydím vám tyto odkazy nabízet, České dráhy se patrně pustily do projektu, na který nemají dost sil, takže jejich informace jsou čím dál hůře zpracované.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 17.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Viz předchozí informace o trati 271.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 17.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech, nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Čeká nás

Řidiči budou stát u rondelu v kolonách
S dalším omezením se budou muset vyrovnat řidiči v Plumlovské ulici. Provoz v místě křížení cest do Domamyslic a Smržic, kde se od dubna staví nový rondel, bude začátkem srpna řídit semafor.
I když víme, že je stavba rondelu v tomto místě velmi potřebná, nedokážu pochopit, proč to všechno tak dlouho trvá. Ať mi nikdo neříká, že za všechno můžou jen technologické lhůty. Podle mého laického názoru je každá dopravní stavba natahována, aby se mohlo vyfakturovat více hodin práce, která ale ve skutečnosti není v místě stavby příliš patrná. V současnosti je toto evidentní flákání stavbařů vidět na jiném rondelu u bývalé Vitany. Dva pohrabáči s lopatami tam předstírají práci, kvůli které musí být celé dva měsíce omezen na křižovatce provoz. Všichni vědí, že by to šlo udělat rychleji, ale všichni mlčí, protože kdyby přiznali flákání, přijdou o peníze. Takto se z našich daní tahají prostředky, které se doslova utápějí v socialistickém binci našich dopravních staveb. Jediná možnost, jak tuto situaci změnit, je zájem investora, který by si měl práci dodavatelské firmy ohlídat a za flákání prostě platit odmítnout. Obávám se ale, že stavební firmy patřičné úředníky vždycky náležitým způsobem "zainteresují", aby jim nedělali potíže. A tak bude možná brzy platit parafráze písničky, kde se zpívá: "Až všechno rozkradem, nebudeme mít nic."

Nabere OP zpátky své staré kádry?
Výkonným ředitelem Oděvního podniku Prostějov je od minulého týdne Pavel Cesnek. Tento pětatřicetiletý krizový manažer šéfuje i strojírenské společnosti na dálném východě. Na Sibiři pod jeho vedením skončila spousta lidí na dlažbě. V Prostějově však zřejmě bude postupovat opačně.
Že se v OP děje něco divného, bylo patrno již před rokem, kdy se začaly zavírat pobočné závody v různých městech na Moravě. Nyní toto vnitřní zemětřesení vyvrcholilo propouštěním v kmenovém závodě v Prostějově. Jak se zdá, po změně vedení nebude tento trend pokračovat, spíše se zvrátí v opětovné nabírání pracovníků. Tak trochu Kocourkov, ale co bychom v naší sobecké době ve státě, kde můžou být všelijací lokální vykukové místopředsedy vlády, vlastně po manažerech velkých podniků chtěli?

Potřebuje Prostějov další obchody?
Směrem z Prostějova na Plumlov vzniká nové obchodní centrum, další má být přímo v jádru města.
Významné osobnosti se pokoušejí odpovědět na otázku, zda v Prostějově potřebujeme další obchody. Místy jsou jejich odpovědi docela zajímavé. Přestože nejsem významná osobnost, nýbrž pouhé blbé kuře, sám za sebe můžu jednoznačně prohlásit, že já nové obchody nepotřebuji. Zrovna tak je nepotřebují provozovatelé těch současných a spousta jejich spokojených zákazníků. Potřebují je jen noví draví podnikatelé, kteří chtějí zákazníky přetáhnout na svoji stranu. Možná pak všichni dohromady zjistí, že zákazníků se prostě nedostává, takže zkrachují. To je ovšem riziko podnikání, které není dobře možné dopředu odhadnout. Ale stavět nové obchody, když ani ty současné nejsou příliš využívané, mi prostě připadá nelogické. Máte snad jiný názor? Napište blbému kuřeti, co si o tom myslíte.

V lesích budou soutěžit orientační běžci
V sobotu a v neděli se do Skřípova u Konice na Prostějovsku přesune mistrovství světa v orientačním běhu. Skřípov přivítá dvě poslední atraktivní disciplíny - závod na klasické trati v sobotu a štafety v neděli.

Řidiči si mohou nechat změřit rychlost
Motoristé, kteří si chtějí zkontrolovat, jak jezdí rychle, mají tuto sobotu možnost nechat si změřit rychlost v Prostějově. Od 9 do 12 hodin bude policie měřit na silnici od kruhového objezdu v ulici J. Lady k ulici Hacarova.

Všeobecné zprávy

Ve Wolkrově ulici se opravuje chodník
Ve Wolkerově ulici v Prostějově se momentálně opravuje chodník spolu s elektrickými rozvody veřejného osvětlení. V místě přiléhajícím k Lidické ulici se staveništěm proplétají chodci a výkopy obcházejí po frekventované silnici.
Nejlepším vtipem je, že jsou chodci vyzýváni k přechodu na protější chodník, který byl ale při posledních úpravách Wolkerovy ulice zlikvidován a zanikl i přechod u Billy. Chodcům tak nezbývá, než aby šli po vozovce, protože budovatelé chodníku ani náhodou nepřipustí, aby někdo mezi jejich všelijak nakřivo postavenými stroji a hromadami štěrku prošel po jinak dosti širokém prostoru budoucího chodníku. Přitom by stačila troška ohleduplnosti a žádný problém by se nekonal. Místa je tam opravdu dost, takže je škoda, když je budovateli chodníku zcela zabráno.

Ukazují starou krásu města
Sérii osmi historických pohlednic, které přibližují dějiny Prostějova, nyní vydal zdejší Okrašlovací spolek. Vesměs jde o fotografie z přelomu století, které dokládají, jak se naši předkové starali o vzhled města. Nadšenci ze spolku chtějí navázat na tradici podobného sdružení, které ve městě fungovalo skoro osmdesát roků až do padesátých let minulého století, kdy komunistický režim všechny dobrovolné aktivity zarazil.

Zájem spotřebitelů o informace roste
Spotřebitelé mají čím dál větší zájem o informace o svých právech, zajímají je aktuality ze spotřebitelského života i čím dál víc stoupá počet těch, kteří se na SOS - Sdružení obrany spotřebitelů obracejí s prosbou o pomoc.

Zprávy z Olomouce a kraje

Stáhli tramvaje a ušetří milion. Lidé se ale mačkají
Až jeden milion korun ušetří v létě olomoucký dopravní podnik. Na prázdniny stahuje několik tramvají, takže po městě jezdí pouze jeden vůz místo obvyklých dvou. Lidem se to ale nelíbí, hlavně jim vadí cestování přeplněnými vozy v letních vedrech. Dopravní podnik už dostal čtyři připomínky.
Jak jsem zde už jednou uvedl, je olomoucký Dopravní podnik jednoznačně arogantní organizace, jejímž jediným zájmem je oškubat cestující a vydělat peníze za každou cenu. Že se cestující mačkají, nikoho nezajímá. Pouhé čtyři stížnosti asi nabubřelé úředníky ze židlí nezvednou, chtělo by to nějakou demonstraci za práva cestujících. Jenomže v tomto může blbé kuře těžko Olomoučákům radit, tohle si budou muset vyřešit sami na svém písečku.

Bruslařům příští rok přibudou kilometry stezek
Jezdíte rádi na kolečkových bruslích? Zdá se vám však, že v Olomouci k tomu není vhodná plocha? Do příštího léta by se situace měla obrátit k lepšímu. Bruslaři by totiž měli mít k dispozici bezmála tři a půl kilometru nových stezek v olomoucké městské části Hejčín.

Nemocnice začne zkoušet nadějný lék proti rakovině
Naději pacientům s rakovinou lymfatických uzlin nebo chronickou leukémií by mohl dát unikátní preparát, který za několik týdnů nasadí prvním pacientům lékaři hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).

Osm psů v kleci. To se lidem nelíbí
Obavy z týrání několika štěňat a dvou dospělých psů mají lidé ze zahrádkářské osady Pustatiny v Olomouci-Černovíře. Tvrdí, že jejich soused zvířata na celý den zavírá do staré kůlny a vypouští je na pozemek plný nepořádku a odpadků jen na pár minut denně.

Třetí zvon pro sv. Michala je na náměstí
Hlasem v tónu D1 se ve středu olomouckým Horním náměstím poprvé rozezněl třetí zvon zvonového souboru kostela svatého Michala. Zvon pojmenovaný jako Svatý Michael se tak letos po šestašedesáti letech vrátí do věže olomouckého chrámu.

Silnice za pět let? Obchvaty i dálnice
Obchvaty Javorníku, Zvole nebo Šternberka, další velké opravy na důležité trase přes Červenohorské sedlo, k tomu stále nové díly skládačky s názvem dálnice D1 a v budoucnu třeba i zbrusu nová rychlostní tepna z Olomouce do Přerova. Plány Ředitelství silnic a dálnic počítají s desítkami kilometrů klíčových cest, z nichž některé uleví hlavně lidem ve městech a obcích, jiné zase zjednoduší dopravu přes celý Olomoucký kraj a zvýší její bezpečnost.

Zákaz pití na ulici zabral, stačí i pohrozit
V parcích a centrech měst, která zakázala vyhláškou pití alkoholu v ulicích, alkoholici popíjející mimo restaurace výrazně ubyli. Někteří už za opakované porušení vyhlášky zaplatili pokutu. Naposledy si na dva muže popíjející alkohol na šumperském nádraží vyšlápli před několika dny šumperští strážníci.

Lidé si mohou prohlédnout projekt na obnovu alejí
Obyvatelé Litovle se mohou s několikaměsíčním předstihem seznámit s plánovanou obnovou alejí v některých ulicích města. Odborníci navrhují vykácení několika desítek přestárlých stromů a vysázení nové zeleně.

CineStar láká na akci se slevněnými vstupenkami
Lákavou týdenní akci připravilo pro filmové fanoušky olomoucké multikino Cinestar. Od zítřka do příští středy zaplatíte za vstupné na jakýkoliv film pouhých devadesát korun.

Kultura

Hana Štrbová: Koukám na tanec a představuji si kostýmy
Šedou eminencí divadelního workshopu na zámku v Plumlově je už několik let Hana Štrbová z Ostravy. Svými nápaditými kostýmy propůjčuje atmosféru celému závěrečnému představení.

Černá kronika

Neznámý pachatel postříkal lokomotivu
a další zprávy ze dne 15.7.2008.

Za Babetu půjde partička před soud
Kriminalistům se podařilo vypátrat tři muže a jednu ženu, kteří se v květnu vloupali do garáže vedle rodinného domu v Dobromilicích. Pachatelé ve věku od sedmnácti do třiatřiceti let z ní ukradli malou motorku značky Babeta.

Zákazníka obral v Kauflandu zloděj
Nepozorný zákazník přišel v pondělí o tašku v prostějovském Kauflandu.

Sport

Hokej:

Jak hokej v Prostějově Z-zabloudil...
Ocitli se Jestřábi na pokraji vyhynutí či renesance?
Jak jsem zde již několikrát uvedl, mám velké obavy o osud prostějovského hokeje. Pan Zabloudil mě nijak nepřesvědčil, že bude menším blekotou než předchozí funkcionáři. Podobně jako neschopnost šéfů klubu pohřbila prostějovský fotbal, nyní nás čeká prakticky totéž s hokejem. Nejvíc mě mrzí, že všichni bafuňáři pořád tvrdí, že v Prostějově není dostatečný potenciál pro sponzoring sportu. Ve městě, které je štikou na poli zaměstnanosti a budování průmyslových zón, že by se nenašla žádná firma, která by pokryla požadavky lokálního hokejového klubu? Myslím, že našim hokejovým funkcionářům prostě chybí odvaha otevřeně před podnikatele předstoupit a nabídnout jim klub, který bude dobře reprezentovat danou sponzorskou firmu. Možná by bylo třeba spojit několik firem a propagovat je najednou. Je to takový problém? Pro šéfy Jestřábů asi ano. Raději si vyberou neprůhlednou firmu, která ve světě podnikání nic moc neznamená, zatímco její šéf už ve světě hokeje svoji ostudu (ve Vyškově) sklidil. Má to nějakou logiku? Obávám se, že ji nějak nevidím.

Basketbal:

Kdo jsou Mravenci?
Soupeřem BK Prostějov v EuroChallenge je chorvatský KK Zagreb. Představme si tedy blíže tým, který se sám nazývá Mravi, česky Mravenci.

Basketbalisté se budou soudit
Posila Prostějova Vrubl podává žalobu na svůj bývalý klub.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]