Střípky z Prostějovska - úterý 15.7.2008
15.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Prostějov se radarů proti rychlosti nevzdá, záchranná stanice se stěhuje do Němčic nad Hanou, počasí koupalištím zatím moc nepřeje, lidé nevědí o slevách jízdného, policisté dopadli i druhého lupiče z přepadení v Olšanech.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 16.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 16.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Pomalu se stydím vám tyto odkazy nabízet, České dráhy se patrně pustily do projektu, na který nemají dost sil, takže jejich informace jsou čím dál hůře zpracované.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 16.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Viz předchozí informace o trati 271.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 16.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech, nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Výběrové řízení na pronájem plakátovacích ploch na území města Prostějova za účelem jejich provozu

Čeká nás

V. ročník mezinárodního folklórního festivalu v Kostelci na Hané
Město Kostelec na Hané společně s Obcí Čechy pod Kosířem pořádají pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje RNDr. Ivana Kosatíka zajímavou akci.
16 a 17.8.2008

Prostějov se radarů proti rychlosti nevzdá
Ačkoliv poslanci v rámci nového policejního zákona vzali nedávno městské policii právo měřit pomocí radarů rychlost aut, město Prostějov se zatím nevzdává myšlenky, že by na frekventovaných místech dvacítku podobných zařízení rozmístilo. První radar totiž v Prostějově snížil přestupky na křižovatce poblíž centra až o osmdesát procent.
Těch o osmdesát procent méně přestupků je jasný argument, který by měl z Prostějova mířit do parlamentu - přesně to je totiž cílem, který by městská policie měla měřením rychlosti sledovat. Ne si vydělat co nejvíc na pokutách, ale zklidnit dopravu, aby každý jezdil předepsanou rychlostí a neohrožoval sebe ani další účastníky provozu. Pokud město nebude moci podobné projekty provozovat, musel by stát zajistit, aby podobnou činnost zvládala Policie České republiky. Ta má ale spoustu jiných věcí na práci, takže jistě uvítá, když část odpovědnosti převezmou městští a obecní strážníci.

Stalo se

Starostka Němčic nad Hanou poděkovala policistům
Ivana Dvořáková poděkovala policistům za vykonávanou práci pro město i pro region.

Všeobecné zprávy

Záchranná stanice se stěhuje do Němčic nad Hanou
Stanice pro handicapovaná zvířata v zoologické zahradě na Svatém Kopečku se stěhuje do Němčic nad Hanou. Důvodem uzavření záchranné stanice je doporučení veterinářů.
Hlavní je, že nějaká stanice pro zraněná zvířata vůbec existuje. Naše předposranost z ptačí chřipky totiž hrozila tím, že se o postižená zvířata nebude mít kdo postarat. Jistě namítnete, že lze zraněné zvíře ponechat přírodě, ta už si s ním poradí. To by ovšem mohlo platit pouze za předpokladu, že by zvíře bylo v přírodě zraněno bez účasti člověka. Pokud se zvíře zraní například při dopravní nehodě, jde o vliv člověka, který by měl člověk také kompenzovat.

Počasí koupalištím zatím moc nepřeje
V červnu to s teplotami vypadalo nadějně, a tak se lidé hlavně o sobotách a nedělích chodili hromadně koupat. V prostějovském Aquaparku v Koupelkách se kolikrát objevilo až patnáct set návštěvníků za den, zatímco například minulý pátek přišlo podle šéfa provozu aquaparku Miloše Kaštila jen asi 400 lidí.
Počasí nikdo neporučí, pokud si tvůrci našeho aquaparku mysleli, že budou jen vydělávat spousty peněz, měli uvažovat o krytém aquaparku, jaký je kupříkladu ve Vyškově. Ale neházel bych flintu do žita, léto ještě bude pokračovat a je docela možné, že se ještě pěkné dny vyskytnou. Chce to jen pružnost a prozíravost provozovatelů koupaliště, aby byli připraveni a neblokovali provoz kvůli nějakým nesmyslným úsporám nebo jiným byrokratickým podmínkám. A v tom, bohužel, má naše Domovní správa dost co dohánět.

Počasí přeje houbařům
Teplé, ale už poněkud deštivější počasí přeje houbařům. „Hub je dost, ale jejich největší růst podle mě teprve přijde,“ domnívá se mykolog Jiří Polčák a dodává, že houbaři by si teď měli dávat pozor zejména na právě rostoucí muchomůrku zelenou a vláknici načervenalou.

Přijďte mezi nás. Ale jedině s kloboukem
Víte, co zkrášlí ženu? Podle Evy Suchánkové z Prostějova je to klobouk. Její láska k této pokrývce hlavy přispěla k tomu, že se rozhodla založit Kloboukový klub. Ten vznikl letos v dubnu a v současnosti má třiatřicet členek a jednoho člena, kterému je teprve devět let.

Zprávy z Olomouce a kraje

Autobusovou linku Bariéra nahradí nový spoj
Bezbariérová autobusová linka 41 bude jezdit ještě do konce srpna. Od začátku září ji pak radnice plánuje nahradit novým spojem číslo 34, který propojí přímým spojením Neředín s Fakultní nemocnicí a Slavonínem a pak povede dále až do centra města.

Lidé nevědí o slevách jízdného
Cestující autobusem mohou využívat až nadpoloviční slevy. Pracovnice dopravního systému o nich však neinformují.
Zavádění Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK) můžeme docela klidně považovat za slušné fiasko. Zatímco na jižní Moravě se již integrace rozšiřuje do téměř celého kraje, u nás je pořád nějaký problém. Některé společnosti jízdenky IDSOK neuznávají, České dráhy se připojují jen velmi neochotně a informovanost cestujících je naprosto mizerná. Předpokládám, že na krajském úřadě sedí partička úředníků, která si svoji práci patřičně šetří, aby jí trvala co nejdéle. Prostě socialismus jako vyšitý. Můžeme se potom divit informátorům, že nejsou informovaní?

Řidiči autobusů závodí v Denisově ulici
Lidé si v pěší zóně stěžují na bezohlednost šoférů. Ti podle nich jezdí často i přes padesát kilometrů v hodině.

Koše na psí exkrementy v Olomouci chybějí
Majitelé psů si stěžují, že v Olomouci není dostatek košů na psí exkrementy. Musí potom plné sáčky vyhazovat do těch obyčejných, což je přestupek, za který mohou lidé dostat až tisíc korun pokuty. Navíc klasické koše technické služby nevysypávají tak často jako ty na psí výkaly, a proto je větší riziko nákazy – pokud by měl pes choroboplodné zárodky.

Děti mohou navštěvovat lanové centrum v zoo
Od úterka je v zoo na Svatém Kopečku pro děti připravená nová atrakce, kde mohou vyzkoušet jedenáct překážek lanového centra Lanáček.

Deště spláchly pyl, přibude ale vzdušných plísní
Deštivý závěr předchozího týdne přinesl úlevu pro všechny, kteří se potýkají s alergiemi na pyly rostlin. Jejich množství v ovzduší se totiž výrazně snížilo a s ním nepříjemné potíže, jako senná rýma, kýchání nebo pálení očí.

Z potrubí mizí voda za stamiliony
Téměř každý pátý litr, který vloni vyrobili vodohospodáři v Olomouckém kraji, se k lidem do jejich koupelen a kuchyní nedostal. Skrze staré a děravé potrubí vyteklo do země zbůhdarma více než šest a půl milionu kubíků pitné vody. Na fakturách domácností se toto množství sice neobjeví, ztráty jsou však podle Miloslava Skoupila z firmy Moravská vodárenská jednou z významných složek ceny pitné vody.

Černá kronika

Policisté zjistili pachatele vloupání do garáže
a další zprávy ze dne 14.7.2008.
Nakupující ženy přišly o deset a šedesát tisíc korun

Loupežné přepadení - nové informace
V Olšanech u Prostějova přepadli dva maskovaní muži poškozeného.
Nakupovat přes internet je riskantní. Na muže mířili zbraní

Druhý lupič je už za mřížemi
Je dobře, že se policistům podařilo případ z Olšan rychle vyřešit. Lumpové, kteří se snaží podvádět poctivé občany, patří jednoznačně za mříže. Přesto je třeba být opatrný a vystříhat se zbytečných nebezpečí. Mít peníze bezpečně uložené v bance a nenosit větší hotovost při sobě. Banka vás sice většinou taky okrade na poplatcích, ale nikdy vám nesebere všechno...

Sport

Hokej:

Dobrý jde k Jestřábům
Druholigový hokejový klub HK Jestřábi Prostějov získal další hráče. Podle klubového serveru podepsal Jestřábům smlouvu útočník Lukáš Dobrý, který naposledy hrál druhou ligu za Uničov.

Ostatní sporty:

Žeravovy šance vzaly nánosy bahna
Pouze jednu rozjížďku dokončil při desátém závodu mistrovství světa kubatury MX3 prostějovský motokrosař Martin Žerava. Ve Slovinsku se nedokázal prosadit v nánosech bahna a hlubokých kalužích.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]