Střípky z Prostějovska - pondělí 14.7.2008
14.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Ve Vřesovicích vyroste sluneční elektrárna, bez pomoci by chráněné rostliny neměly šanci.

Dnes jsem mezi zdroje Střípků přidal stránky prostějovského okresního ředitelství Policie české republiky. Doufám, že vám budu moci nabízet odkazy na aktuální dění v policejní praxi, jak je budou připravovat pro informace občanů samotní policisté. Černá kronika Střípků by tak mohla alespoň částečně začít sloužit všeobecné informovanosti o bezpečnostních problémech podávaných včas a s dostatečnou odbornou úrovní.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

15.7.2008 – blok č. 13 – Svatoplukova, Třebízského, Přemyslovka, Vrahovická – autobusové nádraží, Janáčkova, V. Ambrose, Karlov, Vrchlického, Hvězda, Trávnická, Jihoslovanská.

Odstávky elektrické energie

Dne 15.07.2008 od 07:30 do 13:30 - vypnutá oblast: Prostějov - ul. Bulharská č. 4 - č. 40, ul. Dr. Horáka, Waitova celé, ul. Okružní č. 195 - 199, ul. Určická č. 2 - 48, a č. 1 - 47, ul. Olivetského č. 4 - 14 + 15, ul. St. Manharda č. 1 - 15 a č. 2 - 16, Drozdovice ul. Na hrázi č. 6a - 14, č. 17 a 19, č. 7.

Dne 16.07.2008 od 07:30 do 13:30 - vypnutá oblast: Prostějov - Kostelecká ul. od č. 32 po č. 40 včetně.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 15.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 15.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Pomalu se stydím vám tyto odkazy nabízet, České dráhy se patrně pustily do projektu, na který nemají dost sil, takže jejich informace jsou čím dál hůře zpracované.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 15.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Viz předchozí informace o trati 271.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 15.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech, nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Organizace školního roku 2008/2009 v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích

Čeká nás

Sympozium už posedmé
Letos na přelomu července a srpna se v Prostějově uskuteční už sedmý ročník Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové. Za dobu svého konání se na této akci vystřídaly téměř čtyři desítky autorů z takřka všech koutů světa.

Filmové léto
s DUHOU

Nemocnice Prostějov letos investuje 24,5 milionu korun do zkvalitňování svých služeb
Nemocnice Prostějov, která je součástí skupiny AGEL, každoročně investuje miliony korun do modernizace prostor, vybavení a celkového zkvalitnění svých služeb. Letos se investice vyšplhají do výše 24,5 milionu korun, přičemž největší položkou bude vybudování nové Jednotky intenzivní péče.
Nemocnice chystá další zkvalitnění služeb

Ve Vřesovicích vyroste sluneční elektrárna
Podnikatel chce ve Vřesovicích postavit energetický zdroj ještě do konce roku.
Fotovoltarika může být velkou nadějí elektroenergetiky, takže je třeba přivítat každou snahu o její praktické využití. Možná půjde o stejný propadák, jakým se ukázala být větrná energie, ale když to nevyzkoušíme, těžko můžeme soudit. V každém případě vlastně celá příroda funguje na principu zpracování sluneční energie, jenom my lidé stále ještě neumíme tento zdroj správně využít. Lze předpokládat, že i sluneční elektrárna ve Vřesovicích pomůže poznat naše možnosti. Sobecké drancování přírodních zdrojů nikam nevede, musíme najít lepší způsob získávání energie, než je spalování fosilních paliv. Slunce svítí pro všechny, nezištně a stále. Je to příklad nesobeckého sdílení, které by mělo převládnout i v lidském myšlení a nahradit všemocnou neviditelnou ruku trhu, která jen trhá naše vztahy a mění celý náš život na kšeft.

Stalo se

Obrazy K. H. Kepky a jeho ženy získala prostějovská radnice
Do dlouhodobé zápůjčky získalo město Prostějov obrazy Karla Hugo Kepky a jeho ženy. Dvě rozměrná plátna autora Jana rytíře Skramlíka visí v zasedací místnosti vedle obřadní síně ve druhém patře radnice.

Plumlovský zámek obsadili divadelníci
Plumlovský zámek obsadily v rámci Mezinárodního divadelního workshopu tři desítky amatérských herců z různých koutů Česka i Slovenska.

Děti hasily jako o závod
S požárem by si hravě poradily některé děti z Prostějovska. Družstva mladých dobrovolných hasičů to dokázala v sobotním klání v požárním útoku O pohár starosty v Doloplazích u Nezamyslic.

Všeobecné zprávy

Stop neúplným cenám
Na trhu letenek se schyluje k dlouho očekávanému zlomu. Připravovanému nařízení o společných pravidlech pro provozování leteckých služeb ve Společenství dal včera zelenou Evropský Parlament. Nařízení, které by mělo vstoupit v účinnost na přelomu roku, zavede povinnost zahrnovat veškeré daně, poplatky a příplatky k základní ceně. SOS, které bojuje za uvádění úplných cen kampaň dlouhodobě, tuto pozitivní zprávu vítá. Změna by se měla promítnout i do chování cestovních kanceláří.

Bez pomoci by chráněné rostliny neměly šanci
Ochránci přírody jsou nyní k vidění při práci v chráněných lokalitách na Prostějovsku. Bez jejich pomoci by některé ohrožené druhy rostlin neměly šanci na přežití.
Ani tato dobrovolnická snaha není marná, ochrana přírody není nějaké ideologické blouznění nad ekologií, ale každodenní poctivá práce mnoha lidí. Pokud někdo nezištně pro přírodu něco udělá, je to vklad do všeobecného dědictví naší planety. Přirozený život nespočívá ve shromažďování peněz, právě hledání nesobeckých metod občanské spolupráce může posunout náš život do sféry vyspělé civilizace, která na přírodu nezapomíná, jelikož ji považuje za svoji součást.

Vlaky do Kostelce nejedou, opravují se koleje
Od pondělí 14. července až do středy 13. srpna potrvá výluka železniční trati mezi místním nádražím v Prostějově a Kostelcem na Hané.

Opravují bouří zničený hřbitov
Na městském hřbitově v Prostějově probíhá v současné době revitalizace zeleně a dalšího vybavení. Větrem poničená smrková alej je už obnovena a nové stromy jsou ještě v záruce.

Zprávy z Olomouce a kraje

V kraji řádily o víkendu bouřky
Následky prudkých bouřek a nárazového větru museli v Olomouckém kraji v neděli a v noci na pondělí odstraňovat hasiči. Od nedělního odpoledne evidovala operační střediska hasičů téměř třicet výjezdů k popadaným stromům. Jednotky zasahovaly také u dvou požárů, které pravděpodobně zavinil úder blesku.

Trojici budou hlídat kamery za dva miliony
Sloup Nejsvětější Trojice, který koncem května poškodili vandalové, by už v nejbližších týdnech měly střežit nové kamery s nočním viděním. Památku zapsanou do Seznamu světového dědictví UNESCO bude chránit systém vyvinutý ve Spojených státech.

Audioprůvodce turisty zatím příliš neláká
Audioprůvodce po Olomouci, které kraj pořídil za dvě stě padesát tisíc korun, si za minulou sezonu půjčilo okolo sto padesáti turistů různých národností. Náklady na službu návštěvníkům města zavedenou v létě 2006 se však dosud nevrátily.

MS: Běžci zaplnili hotely a uzavřeli město
Vejdou se do Olomouce v jeden den dva tisíce návštěvníků, kteří se potřebují také ubytovat? Mistrovství světa v orientačním běhu prokázalo, že ubytování v Olomouci sehnat lze. Návštěvníci se ale musejí spokojit s bydlením na univerzitních kolejích.

Hygienici prověřili zmrzlinu, byla v pořádku
Lidé se mohou bez obav osvěžit zmrzlinou. Alespoň ti, kteří si koupí chladivou pochoutku v centru Olomouce. Pracovníci hygienické stanice zkontrolovali zmrzlinu na pěti místech v centru města a ani v jednom případě při rozborech nezjistili bakterie, které by lidem mohly způsobit zažívací problémy.

Chlapec z tramvaje odlétá. Bez odškodnění
Rodina tříletého chlapce, kterého počátkem června v Olomouci sto metrů táhla tramvaj sevřeného ve dveřích, odlétá domů do Spojených států. Podle matky Honzíka, Čechoameričanky Dagmar Flyntové, zatím odškodněna nebyla a nedočkala se ani vstřícnějšího gesta Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

Jak vidí youtube.com Olomouc
Na nejnavštěvovanějším internetovém serveru jsou videa o památkách, z fotbalu i bitka penzistů.

Černá kronika

Neoprávněně vybral desetitisíce z bankomatu
V nedávné době jsme informovali o případu krádeže peněženky s finanční hotovostí a platebními kartami, ke které došlo dne 17.12.2007 v 13.00 hodin na parkovišti před areálem firmy Anah na ulici Vrahovická v Prostějově. Neznámý pachatel tehdy vnikl do neuzamčené kabiny vozidla DAF a ukradl řidiči peněženku. Pachatel se nespokojil pouze s hotovostí v peněžence, ale provedl také několik neoprávněných výběrů z platební karty v bankomatech na různých místech Prostějova.

Pololetní statistika dopravní nehodovosti na Prostějovsku
Méně nehod, více tragických následků.

Havárie s těžkým zraněním
a krádeže dvou vozidel v Prostějově.

Loupežné přepadení
V Olšanech u Prostějova přepadli dva maskovaní muži poškozeného.

Pachatelé se zaměřili na krádeže
Zprávy ze dne 10.7.2008

Napadení policistů v Kostelci na Hané
Stupňovaná agrese vyústila zraněním dvou zasahujících policistů.

Víkendové zprávy
Policisté šetří další případy krádeží.

Zloděj z bytu odnesl peníze a šperky
Peníze v cizích měnách a zlaté šperky zmizely o víkendu z bytu v ulici J. Zrzavého v Prostějově.

Firmě ze skladu zmizel pracovní stroj
Škodu za zhruba šedesát tisíc korun způsobil zloděj, který se během víkendových dnů vloupal do skladu soukromé společnosti v Průmyslové ulici v Prostějově.

Sport

Ostatní sporty:

Zámecký park hostil šampionát v orientačním běhu
Běžci z celého světa měli v pondělí sraz v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Pokračovalo zde mistrovství světa v orientačním běhu, které pořádá Český svaz a Mezinárodní federace orientačního běhu s prostějovskou agenturou TK Plus.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj
Policie České republiky Okresní ředitelství Prostějov

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]