Střípky z Prostějovska - neděle 13.7.2008
13.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Na venkově je o prázdninách problém s mateřskými školkami, policie údajně hledá tvůrce kruhů v obilí.

Okurková sezóna pokračuje, takže se možná divíte, že se s tak chudým výběrem článků odvážím před vás předstoupit. Důvodem je hlavně několik výluk na dráze, které můžete od zítřka očekávat. No a když jsem připravoval ty výluky, přidal jsem i pár aktualit. Snad to bude zítra lepší.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 14.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 271
Název tratě: Prostějov - Chornice
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 14.07.2008 07:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Pomalu se stydím vám tyto odkazy nabízet, České dráhy se patrně pustily do projektu, na který nemají dost sil, takže jejich informace jsou čím dál hůře zpracované.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané
Datum a čas: 14.07.2008 07:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Viz předchozí informace o trati 271.
Jelikož zprávy o výluce nejsou dostatečně vypovídající, věnujte prosím pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah. Náhradní autobusová doprava bude patrně fungovat v úseku Prostějov Hlavní nádraží - Kostelec na Hané, tak se podle toho zařiďte.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Brno hlavní nádraží
Datum a čas: 14.07.2008 08:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se bude patrně týkat pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova budou zřejmě jezdit bez omezení (nejspíš přes Blažovice).
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech, nejméně do 20.7.2008.


Stručně:

Všeobecné zprávy

Mateřské školky o prázdninách: na venkově je problém
Během letních prázdnin mají prostějovské mateřské školy omezený provoz. Podle přesně stanoveného rozpisu se jich v červenci a v srpnu postupně vystřídá celkem pět.
Bohužel, pokud naše sobecká doba žádá po rodičích, aby pracovali bez ohledu na své děti, musí se stát a obec o jejich děti postarat, jinak je služba zvaná mateřská škola jen komedie. Chápu, že si i učitelky mateřinek chtějí vybrat dovolenou, ale asi není dost dobře možné vybírat ji celé dva měsíce, jako to dělají učitelé základních a středních škol. Mateřská škola je kromě svého vzdělávacího charakteru především institucí sociální, kterou není dost dobře možné nahradit, protože tábory pro malé děti nebo něco podobného neexistuje. Bylo by pěkné, kdyby zaměstnavatelé poskytli matkám s dětmi dva měsíce dovolené, ale to nebylo zvykem ani v dobách socialismu, takže dnešní divoká kapitalistická doba určitě tuto úlevu nepřinese.

Kruhů v obilí přibývá. Policie hledá tvůrce
Kruhy v obilí u Plumlovské přehrady nejsou dílem mimozemšťanů.
No to je objev, pane Havlíku! Musím se lehce usmívat, když čtu o těchto letních kratochvílích. Že nemají o čem psát novináři, bych ještě chápal, ale že se nudí i policisté, to mi připadá jako trošku přitažené za vlasy, protože lumpů najdete všude plno. Hledat vandaly, kteří ničí úrodu vytvářením kruhů v obilí, je něco jako ono pověstné pátrání po  jehle v kupce sena. Pokud darebáka nechytnete přímo při akci, jak ho chcete poznat? A při rozlehlosti hanáckých lánů je málo pravděpodobné, že by policisté měli takové štěstí, aby jim ptáček vklouzl rovnou do jejich pastičky. Asi by to chtělo se uklidnit, poklepat si na čelo a věnovat se důležitějším případům.

Zprávy z Olomouce a kraje

Ivan Matějů: Závodit mohou skutečně všichni
Nejlepší orientační běžce budou moci obyvatelé Olomouckého kraje vidět v příštích dnech na vlastní oči. A nejenom to, mohou si na prakticky totožných tratích sami zazávodit.

Vichřice zasáhla nejvíce Kojetínsko. Hasiči odklízeli stromy
Několikrát museli vyjíždět na místo zásahu přerovští hasiči během vichřice, která se strhla v sobotu pozdě večer. Následky prudkého lijáku, provázeného hromy a blesky, asi nejvíce pocítili lidé na Kojetínsku.

Kultura

Bathory: V kině bylo vyprodáno!
Dlouho očekávaný výpravný velkofilm Juraje Jakubiska Bathory včera přilákal do prostějovského kina Metro 70 přes šest stovek lidí. V předprodeji se prodalo nejvíce lístků od začátku letošního roku.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]