Střípky z Prostějovska - pátek 11.7.2008
11.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Události řešené Městskou policií Prostějov, Romové zaútočili na policisty baseballovými pálkami, kolem Jestřábů je rušno.


Aktuálně:

Odstávky elektrické energie

Dne 12.07.2008 do 13:00 do 16:00 - vypnutá oblast: Prostějov - nám. T. G. Masaryka č. 25, 26, 27, Kramářská č. 4, muzeum, kostel Povýšení sv. kříže včetně fary, nám. Filipcovo, ul. Lutinovova č. 1, nám. Sv. Čecha celé vč. OD Prior, nám. E. Husserla č. 1, 2, 19, ul. Demelova č. 1, 2, 3, 4, 6a, ul. Netušilova č. 1 - 13.

Dne 14.07.2008 od 07:30 do 13:30 - vypnutá oblast: Prostějov - Šárka č. 1 - 7, 10a, MŠ, č. 6 - 12, č. 49 až 59, Dobrovského č. 25 - 59 a č. 18 - 36, ul. Lidická č. 58 - 82, Okružní č. 91 - 117, ul. Pešinova, Balbínova, Kazín, celé.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 12.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Čeká chátrající koupaliště znovuoživení?
V prostějovském regionu v posledních letech ubylo provozuschopných koupališť. Důvodem je zejména nevyhovující technický stav části plaveckých areálů.

Vyhrajte vstupenky na Keltskou noc
Víkend plný keltské muziky přichystá mezinárodní hudební festival Keltská noc, který se koná 25. a 26. července v plumlovském kempu Žralok.

Všeobecné zprávy

Ve Stichovicích závodí motorové padáky
Mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu, které se tento týden koná v areálu Delta Clubu Stichovice, vrcholí. Pětadvacet soutěžících z celé republiky odlétalo šestou a sedmou z deseti plánovaných disciplín.

Klenovice potřebují miliony na opravu šaten na hřišti
Usedlíci v Klenovicích na Hané s napětím očekávají, zda se obci podaří získat sedmnáct milionů korun na rekonstrukci budovy šaten a občerstvení u místního fotbalového hřiště.

Zprávy z Olomouce a kraje

Denisova se opět opravuje
Tak trochu déja vu mohou zažívat Olomoučané, kteří tento týden procházejí Denisovou a Pekařskou ulicí. Po necelém roce zde opět nejezdí tramvaje a po nové dlažbě probíhají dělníci a projíždějí stavební stroje. Firma, která vloni komunikaci od Koruny a až k muzeu rekonstruovala, zde nyní platí nutné opravy v rámci záruky.

Řidiči: Olomouci chybí parkovací automaty
V Olomouci je spousta placených parkovacích míst, ale zato nedostatek parkovacích automatů. V celém městě je jich totiž jen dvacet devět. I Olomoučané se tak denně setkávají s problémem, kde vlastně koupit lístek. A návštěvníci města často zoufale bloudí i desítky minut kolem svého zaparkovaného auta.

Po městě a okolí sveze od září víc autobusů
Většího počtu spojů na vytížených autobusových linkách se dočkají po prázdninách cestující v Olomouci. Změn v jízdních řádech městské hromadné dopravy, které schválili olomoučtí radní, bude ale od září víc. Skončí například okružní bezbariérová linka číslo 41.
A jak vypadá ráno váš autobus?

Běžci obsadí centrum Olomouce, auta musí pryč
Stovky sportovců a také tisícovky diváků či lidí z doprovodu zaplní v neděli historické centrum Olomouce. To bude hostit úvodní závod světového šampionátu v orientačním běhu. Prakticky celý střed města zůstane proto v neděli dopoledne a v podvečer pro řidiče úplně uzavřené.
V neděli raději bez auta

Park opět zdobí velká květinová váza. Po pěti letech
Dvoumetrová, květinami zdobená váza, nyní láká návštěvníky olomouckých parků na letní etapu tradiční výstavy Flora Olomouc. Lidé si ji mohou prohlédnout ve Smetanových sadech.

Koupání na Poděbradech je bez rizika
Pro Olomoučany nebo turisty, kteří se chtějí vykoupat na Poděbradech, mají pracovníci hygienické stanice stále dobré zprávy: voda je kvalitní a zdravotní riziko nejmenší.

Proč žiji ve městě a proč na vesnici: Žadlovice u Loštic
V seriálu Olomouckého deníku přinášíme pocity, sny o ideálním místu k životu i konkrétní zkušenosti lidí, kteří bydlí a žijí kdekoliv na Olomoucku. Tentokrát se nám svěřila dvaadvacetiletá studentka bydlící v Žadlovicích nedaleko Loštic.

Bobr pokácel v centru města strom za desetitisíce
Kuriózní případ škody způsobené zvláště chráněným živočichem nyní řeší v Litovli. Mladý bobr se z Litovelského Pomoraví zatoulal až do jednoho z městských parků. Zabydlel se na ostrůvku v Olomouckém rybníku v centru města a pokácel tam vzrostlou olši v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Z Olomouce přímo ke sjezdovce. To je plán Železnice Desná
Zatímco nad jinými regionálními tratěmi v republice se vznáší hrozba zrušení, Železnici Desná možná naopak čeká elektrifikace a prodloužení o jeden kilometr. Záleží na tom, jak dopadne studie, která má prokázat efektivnost záměru.

Smrt a sarkasmus: Muzeum umění mapuje tvorbu samouka Urbana
Muzeum moderního umění pokračuje v představování neškolených výtvarníků. V sousedství rozsáhlé expozice Art brut v českých zemích byla ve čtvrtek slavnostně zahájena výstava nezaměnitelného a nezařaditelného autodidakta Miroslava Urbana.

Černá kronika

Události řešené Městskou policií Prostějov z týdne 28/2008
Na dnešním souhrnu zpráv o činnosti městské policie mě znepokojuje jedna z nich, která hovoří o údajném napadení čtyř výrostků člověkem, který je napomínal, když kopali do kontejnerů. Dovedu si tuto situaci velice dobře představit. Pokud byli ti čtyři chlapci Romové, jak jejich následné jednání naznačuje, obávám se, že chudák obyvatel domu bude nyní popotahován za to, že si dovolil napomenout mládež rušící veřejný pořádek. Dovedu si velice dobře představit, že chudák napomínající bude označen za výtržníka (místo skutečných výtržníků, které napomínal) a ještě dostane další pokutu pro rasovou nenávist. Tento případ mě naplňuje velkou beznadějí a zděšením, ze kterých vyplývá jediné - člověk se nesmí v žádném případě bránit proti násilí druhých (zvláště některých), musí je pokorně přijmout a ještě se omluvit, že sám nenabídl své věci k dobrovolnému okradení. V tomto světě strachu, který velice připomíná dobu totality, ovšem nechci žít ani náhodou.

Romové zaútočili na policisty baseballovými pálkami
Kostelečtí Romové napadli v noci ze čtvrtka na pátek dva policisty a hosty místního baru Sport. Agresory s baseballovými pálkami a dřevěnými prkny zastavily až varovné výstřely.
Ano, tady vidíte, jak to pokračuje, když se věci komentované u předchozího článku neřeší. Z pomluv a výmluv je najednou fyzické napadení občanů a dokonce i policistů. Romové jsou bohužel národ, který má k takovému zkratovému jednání sklony. Samozřejmě takoví nejsou všichni, ale protože násilí je dobře viditelné, dělají tito výtečníci špatnou reklamu všem svým soukmenovcům. Když stát a policie na tyto násilné útoky nestačí, nemůžeme se divit, že pravicoví extrémisté zakládají národní gardy. Je mi líto, ale jako občan se prostě v naší zemi bezpečně necítím, takže jakékoliv řešení, které násilníky zastaví, považuji za legitimní. Není přece možné, aby jakýkoliv národ zavedl v naší zemi teror. Buď zákony platí pro všechny, nebo je rovnou můžeme zrušit a žít v anarchii.

Místo nového vozu na muže čekali lupiči
Bez auta skončil muž ze Šumperka, který přijel ve čtvrtek ráno do Olšan u Prostějova, aby si koupil nový vůz. Obchod měl domluvený přes inzerát. Místo nového auta ho na sjednaném místě čekali dva ozbrojení muži.
Policisté zmařili přepadení, jeden z lupičů uprchl

Sport

Hokej:

Kolem Jestřábů je rušno. Co je čeká pod novým vedením?
Všichni hokejoví příznivci zaregistrovali změny ve vedení prostějovského klubu. Vyškovský podnikatel Zdeněk Zabloudil se stal novým předsedou Jestřábů a na místo výkonného ředitele usedl Svatopluk Vařeka.
Vůbec si nedovedu představit, jak si někdo může koupit občanské sdružení. Alespoň tak to vypadá, když si přečtete předložený článek. Aktivita orgánů činných v trestním řízení by asi v záležitostech našich i vyškovských hokejistů byla velmi žádoucí. Bohužel se asi budeme muset smířit s tím, že hokej v Prostějově pomalu umírá. Hřebíky do jeho rakve zatloukají jak bývalí, tak současní funkcionáři. Skutečně silný sponzor by mohl situaci vyřešit, ale nikdo takový do problémy zmítaného klubu vstoupit nemíní. Moje návrhy, aby se sponzor hledal mezi prostějovskými firmami, ani nápad spojit život Jestřábů se zdravotnickou firmou Agel nebere nikdo vážně. Jak by nějaké blbé kuře mohlo rozumět hokeji. Možná nerozumím, ale že něco jde ke dnu, dokážu poznat poměrně zřetelně.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]