Střípky z Prostějovska - středa 9.7.2008
9.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Cirkus předvede, jak se krotí krokodýli, zahradníci přijdou o zdroj levného mulče, exekuce na dlužníky budou pokračovat, porucha městského rozhlasu, soutěž ve sběru papíru, charita nabízí hrazení očkování proti pneumokokům, olomoucké tramvaje jsou o prázdninách přecpané.


Diskusní fórum nebo ráj spamerů?

Jak si možná pozorní návštěvníci Projektů pro Prostějov všimli, musel jsem v poslední době zastavit příjem nových diskusních příspěvků v diskusním fóru "Fórum o fóru", jelikož se toto fórum stalo obětí masivního útoku spamerů. Tento útok bohužel i nadále pokračuje, což mě naplňuje velkým zklamáním a deziluzí.

Měl jsem totiž zato, že diskusním fórem na stránkách Projektů pro Prostějov nabídnu našim občanům místo k setkávání a společnému řešení našich problémů. Diskusní fórum bylo spuštěno na konci ledna 2008, bohužel se ale nesetkalo s velkým ohlasem. Několik drobných problémů se nám snad vyřešit podařilo, některé problémy zůstaly otevřené pro nezájem odpovědných osob. Současná situace na fóru je ale velice tristní, protože kromě jednoho diskutujícího (sebe jako moderátora nepočítám) na fórum přispívají už pouze spameři, kteří ovšem nabízejí samé hovadiny, které s příslušnými tématy nemají nic společného.

I když jen velice nerad, musím pro nezájem veřejnosti začít uvažovat o razantním řešení situace, protože neustálé mazání spamu je velmi pracné. Momentálně jsou v plném provozu všechna diskusní fóra, na Fóru o fóru se můžete přesvědčit, že masivní spamový útok trvá. Pokud by fórum bylo využíváno ke svému původnímu určení, byl bych ochoten proti spamu zakročit nějakým softwarovým řešením, které by běžné uživatele postihlo jen mírně, zatímco spamovacím robotům by v jejich činnosti zabránilo. Pokud ale nejsou žádní seriózní uživatelé, jsem na rozpacích.

Proto zcela zřetelně a vážně vyhlašuji dotaz, zda si nadále přejete mít na stránkách Projektů pro Prostějov funkční diskusní fórum.

Odpovědět můžete na Fóru o fóru (pokud se vám chce tlačit vaši odpověď mezi spoustu balastu), v Návštěvní knize Projektů nebo v diskusi k tomuto článku. Musím vás upozornit, že pokud nikdo neodpoví, budu mít zato, že o diskusní fórum zájem nemáte, což povede k jeho brzkému zrušení.

Je mi líto, že musím o zrušení diskusního fóra uvažovat, ale jistě uznáte, že pro spamery jsem ho nevytvářel. Mělo (alespoň částečně) nahradit zrušené diskusní fórum na stránkách prostějovské radnice. Žádné diskusní fórum ale nemůže existovat bez diskutujících. Potom je to bohužel nesmyslná aktivita, na kterou je i blbé kuře krátké...

PS: Nemáte ponětí, jak se cítí psychicky nemocný člověk, který zdarma a nezištně nabízí svoje služby a lidi na něho přesto všechno kašlou. Je to pocit k uzoufání. Ne nadarmo končí někteří deprivanti sebevraždou. Sice se tomuto konečnému řešení bráním, seč mi síly stačí, ale vážně si nejsem jistý, jestli to zvládnu. Naplněn pocitem marnosti ze zbytečně odvedené práce můžu nakonec skončit všelijak. Nechci vás strašit, ale v tom případě přijdete o Střípky, fórum i jízdní řády MHD. Možná vám to nevadí, pak vám ale asi nebude vadit ani to, že vás nemůžu považovat za odpovědné občany našeho regionu. Nebo je vážně moje práce zbytečná a marná?


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

10.7.2008 – blok č. 14 – Husovo nám., Na příhoně, Vinklerova, Sokolská, Švabinského, Rozhonova, Pražská, Joštovo nám., Slezská, Mojmírova, Předina, Obslužná Dolní, Dolní LA – chodník.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Lukavice na Moravě - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 10.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Uzavírky ve městě Prostějově
Avizovaná dopravní omezení.

Přijmeme referenta - referentku na odboru životního prostředí
Městského úřadu v Prostějově

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie
Dne 28.07.2008 od 07:30 do 11:30 Konice Nová Dědina.

Čeká nás

Cirkus předvede, jak se krotí krokodýli
Třímetrová krokodýlí slečna Julie bude jednou z mnoha atrakcí, na níž láká Cirkus Sultán. Ten dokočoval tento týden do našeho města a ve středu v 18 hodin otevře své šapitó prvním návštěvníkům z řad Prostějovanů.
Zpráva přichází na první pohled s křížkem po funuse, ale nebojte, cirkus ještě pár dní v Prostějově setrvá, takže pokud toužíte vidět zkrocené krokodýly, budete mít ještě možnost.
Já osobně se do cirkusu nechystám, tento druh zábavy není mým oblíbeným. Spíš mě rozčilují plakáty umístěné na sloupech veřejného osvětlení občas takovým způsobem, že brání výhledu chodcům u přechodu do vozovky. Na Brněnské to nějaký dobrák naštěstí vyřešil a plakát serval takovým způsobem, že je jeho plocha souběžná s vozovkou, takže se zabíjení chodců na přechodu u Krokovy ulice nekoná.

Irské rytmy roztančí podzámčí
Romantické prostředí kempu Žralok u Plumlovské přehrady, vůně medoviny i tóny irských fléten a divokých tanečních rytmů. Takovou atmosféru nabídne mezinárodní hudební festival Keltská noc, který se v pátek 25. a v sobotu 26. července koná přímo pod Plumlovským zámkem.

Vrahovickou školu čeká rekonstrukce
Prostějovští radní jednali o budoucnosti Základní školy Majakovského ve Vrahovicích. Přiklonili se k pokračování již započatého projektu rekonstrukce obou stupňů školy.

Zahradníci přijdou o zdroj levného mulče
Třetí největší dodavatel mulčovací kůry v republice skončí s prodejem spotřebitelům. Materiál využije k výrobě elektřiny.
No to je hotová tragédie! Za rok nebude levný mulč z ptenské pily. Když už pan redaktor Havlík takto dopředu varuje chudáky zahradníky, možná by se toho mohl chytit nějaký podnikatel, který pracuje se dřevem a taky produkuje nějaké ty drobné odkorky. Třeba prostějovské technické služby, které likvidují větve (a někdy celé stromy), můžou prodávat levně mulč, který vzniká v jejich "šrotovacích" strojích. Nebo je to technicky nevhodné, když je z kůrou sešrotováno i dřevo? Blbé kuře neví, takže se ptá - víte, jak by se dal snadno vyrábět mulč? Pokud ano, pochlubte se nám v diskusi ke článku.

Exekuce na dlužníky budou pokračovat
Po vlně odporu, která se zvedla kvůli vymáhání dluhů ze strany města, se vedení prostějovské radnice rozhodlo, že bude kromě advokáta z Brna více využívat advokáty z Prostějova a okolí. Dlužníci si podle radních ale příliš nepolepší.
Nikdo přece nepochybuje o tom, že by se měly dluhy platit. Problém je v částce, kterou si advokáti a exekutoři účtují za své služby. Prostě platit stonásobek vymáhané částky je nemorální a nesmyslné. Když se vymáhají dvě stovky, tak přece nemůžou vzniknout náklady ve výši několika tisícovek. V tom je zásadní problém - v nemorálním odírání lidí přemrštěnými částkami.
Je jasné, že řešení vymáhání dluhu přes externího právníka a externího exekutora je pro město velmi výhodné. Radnice nemusí vynaložit prakticky žádné finanční prostředky, protože všechno si nechají zaplatit advokáti a exekutoři od povinného občana. Pokud ovšem takovou metodu volím, pak bych jako komunální politik velice váhal nad tím, jestli nechat advokáty a exekutory volně si určovat ceny, tak že se kvůli pár stovkám může vymáhaná částka zvednout ke dvaceti tisícům. Prostě odpovědný komunální politik by si sedl s advokátem a exekutorem a hledal by řešení, které by náklady minimalizovalo, aby potenciální voliči nebyli odíráni. Pokud toto komunální politik neudělá, vystavuje se podezření, že nějakým způsobem participuje na vysokých částkách žádaných advokáty a exekutory. A to mu u voleb ani náhodou neprospěje.
Prostějovští komunální politici si asi řekli, že už mají své práce pro občany dost, takže je klidně oškubou, aby ti potom zvolili někoho jiného. I to je jistě cesta k tomu, jak se co nejefektivněji historicky znemožnit...

Stalo se

Porucha městského rozhlasu
V nočních hodinách z úterý na středu (z 8. na 9. července 2008) došlo v Prostějově k poruše městského rozhlasu. V jejím důsledku bylo odvysíláno s velkým časovým posunem (kolem 1:00 hodiny ranní) do celého města zvukově zdeformované hlášení.
Prostějov probudil v jednu v noci městský rozhlas
Huhlající ampliony bezdrátových sirén a městského rozhlasu jsou v naší části města stejně k ničemu, protože se zvuk odráží od okolních budov, takže stejně není žádnému hlášení pořádně rozumět. Možná kdyby byl na každém sloupu jen jeden amplion a ne hned celá do všech stran mířící série, člověk by hlášení rozuměl.
Hlášení uprostřed nocí je tak spíš směšnou záležitostí než důvodem ke znepokojení. Když je něco pro srandu králíkům, může to být i pro kočku. Pro občany ani náhodou. O blbých kuřatech ani nemluvě, ty, jak známo, v jednu hodinu v noci obvykle stejně chrápou.

Všeobecné zprávy

Parašutisté představují Nebe dokořán
V těchto dnech se koná v prostějovském kině Metro výstava fotografií s názvem Nebe dokořán. Všichni její autoři pracují jako instruktoři skákání v Aeroklubu Falcon Air na prostějovském letišti.

Soutěž ve sběru papíru s firmou .A.S.A. TS Prostějov, s.r.o.
Výsledky za rok 2008.
Pokud se vám nepozdává tabulka, která na první pohled nesouhlasí s uvedenými výsledky, pak máte naprostou pravdu. Tabulka již patří historii této soutěže a týká se roku 2006. Pokud chcete podrobnější údaje o letošním ročníku, musíte následovat vložený odkaz. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že.

Letní kino sází na české filmy
Letní kino v Mostkovicích nabízí během letošní letní sezony divákům spoustu nových filmů pro dospělé i děti. Značnou část filmové nabídky tvoří česká tvorba. Na plátně se tak objeví všechny české filmy, které šly do distribuce od loňského podzimu.

Evropa hanáckou zarytost jen tak nevyhubí
Miroslav Srostlík, řezbář

Zprávy z Olomouce a kraje

Obce získají mapy, které jim radí s rozvojem
Pohodlnější územní plánovaní budou mít od nynějška obce v Olomouckém kraji. Hejtmanství jim zdarma předá účelové katastrální mapy, které přišly na takřka sedm milionů korun. Krajští radní rozhodli, že obce získají kompaktní disk s mapou svého území a potřebným prohlížečem.

Rodiče ještě mají na výběr z mnoha dětských táborů
Šanci umístit své děti v letním dětském táboře stále ještě mají rodiče, kteří využijí nabídky olomouckých volnočasových zařízení. Dostatek míst zatím nabízejí příměstské i mimoměstské tábory.

Rodiče mohou pro děti získat očkování zdarma
Získat zdarma vakcinu proti nebezpečným pneumokokům teď mohou rodiče dětí ve věku od dvou měsíců do pěti let. Očkování zatím není z veřejného zdravotního pojištění hrazené, za tři dávky vakciny se běžně platí až sedm tisíc korun.
Pokud je očkování proti pneumokokům opravdu potřebné, mělo by být povinné a hrazené ze zdravotního pojištění. Je zajímavé, že i za nenáviděného socialismu bylo vždy na prevenci peněz dost, zatímco v dnešní sobecké době tyto peníze chybí.
Na druhou stranu ovšem je třeba zvážit, jestli se kolem zřídkakdy se vyskytující nemoci nedělá zbytečná hysterie, která nahrává ziskům farmaceutických firem. V tomto případě jde o obchod se strachem, který by měl být posuzován jako zločin proti lidskosti.
A teď zbývá otázka - kdo to rozhodne? Blbé kuře si neví rady. Pokud máte o problematice bližší informace, podělte se s námi o ně v diskusi ke článku.

Daň z nemovitosti se v Olomouci nezvýší
Daň z nemovitosti se v Olomouci příští rok zvyšovat nebude. Rozhodli o tom olomoučtí radní. Sami však naznačili, že stav, kdy se daň od roku 1997 nezměnila, je dlouhodobě neudržitelný.

Uzavírka ulice vadí obchodníkům. Tržby klesají
Kompletní tříměsíční uzavírka ulice Dolní novosadská v Olomouci překvapila na začátku týdne nejen některé řidiče. Uzavřená silnice totiž komplikuje práci hlavně živnostníkům a firmám, které v ulici sídlí.

Tramvaje jsou o prázdninách přecpané
O patnáct tramvajových vagonů méně jezdí v těchto dnech v ulicích Olomouce. Dopravní podnik tak reaguje na to, že ve městě nejsou studenti. Někteří cestující si však stěžují, že současný počet vozů nestačí.
Stejná situace se opakuje každé prázdniny. Posílat do ulic jednotlivé vozy místo dvouvozových souprav je vyložená hovadina, protože co ubude v prázdniny studentů, přibude turistů. Dopravní podnik tak šetří za každou cenu a tramvaje jsou nezřízeně natřískané. Pokud potom pracovníci dopravního podniku tvrdí, že situaci monitorují, lžou nám do očí. Kašlou na to, jim jde jen o úsporu elektřiny, o zákazníka ani náhodou. Toho jen odřít o desetikorunu a vypakovat z vozu, jak to jde nejrychleji. Když se potom krajský úřad chlubí, jak má Olomouc městskou hromadnou dopravu zmáknutou, je to k trpkému smíchu. Jenomže když se lidé nebrání, vrchnost se po nich bude vždycky vozit. A nemusí přitom jezdit tramvají...

Řidiči: Nemáte drobné na jízdenku? Jděte pěšky
Mnoho cestujících olomoucké hromadné dopravy má zkušenost s tím, že řidiči prodávající lístky přímo ve voze nemají dostatečné množství bankovek i mincí.

Bruslaři jezdí i na frekventovaných silnicích
Někteří bruslaři svým chováním porušují pravidla silničního provozu a ohrožují tak nejen sebe, ale i zdraví ostatních. Často se pohybují na místech, kde nemají co dělat. Odborníci proto varují: chovejte se ohleduplně a mějte potřebnou bezpečnostní výbavu.

Dětské domovy: Z padělků oblečení jsme nadšeni
Od začátku roku Celní správa zabavila na Olomoucku na pět stovek kusů „nepravého“ zboží. Ne vše, co celníci na tržištích zabaví, však musí být zničeno. V případě, že lze značku odstranit, může se oblečení či obuv použít pro humanitární účely, což zejména dětské domovy velmi vítají.

Strážníci už hlídají, zda lidé nepijí alkohol
Protialkoholová vyhláška, která zakazuje popíjení alkoholu v centru, poblíž škol, na autobusových stanicích a jiných místech, platí od pátku ve Šternberku. Jaké jsou první zkušenosti? V lokalitách se zákazem pití zatím strážníci žádný přečin podle nové legislativy řešit nemuseli.

Poplatky vzaly lázním klienty
Po zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví se pobyt v lázních prodraží, ubyla pětina pacientů.

Kulturní léto pokračuje Trabandem a Basikovou
Po měsíční pauze pokračuje tento týden program šestnáctého ročníku Olomouckého kulturního léta. Na nádvoří radnice vystoupí ve čtvrtek v 19.30 hodin originální a žánrově nesnadno zařaditelná kapela Traband.

Černá kronika

Při nehodě se těžce zranil čtrnáctiletý chlapec
O život nyní v prostějovské nemocnici bojuje čtrnáctiletý chlapec, který utrpěl těžká zranění při pondělní dopravní nehodě u Výšovic. K havárii došlo krátce po osmé hodině večerní.

Dva motoristé přišli o svá auta
Dvě osobní auta zmizela v minulých dnech z ulic Prostějova. O svůj vůz přišel majitel Fiatu Uno, který automobil odstavil na parkovišti v ulici Marie Pujmanové. Škodu okradený motorista vyčíslil na patnáct tisíc korun.

Cyklistům ze sklepa zmizela drahá kola
O drahá jízdní kola přišli cyklisté z Prostějova. Neznámý zloděj se vloupal do sklepní kóje domu ve Slovenské ulici, odkud ukradl dámské a pánské kolo. Hodnotu bicyklů vyčíslili jejich majitelé na třiačtyřicet tisíc korun.

Sport

Ostatní sporty:

Nabuzený, silný a hlavně zdravý. Hájek je zpátky
První mistrovský republikový titul získal v nejlépe možnou dobu. Jan Hájek neměl na Rieter Cupu v Ústí nad Orlicí nejmenší problém a spanilou jízdu, ve které ukázal údery z doby, kdy se jméno olomouckého tenisty nacházelo ve světové stovce žebříčku ATP, zakončil nekompromisním výsledkem ve finále.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]