Střípky z Prostějovska - úterý 8.7.2008
8.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

V lánu obilí se objevily záhadné kruhy, lidé mohou zjistit, jaký majetek mají členové vedení města, prostějovský zámek hyzdí novodobé "ozdoby", učitelé se pečlivě starají o poštolky, šéf Jestřábů Zabloudil má dlouhodobé plány.


Aktuálně:

Dopravní omezení v Prostějově

V neděli dne 13. července 2008 v dopoledních hodinách proběhne v Prostějově jedna z etap letošního Mistrovství světa v orientačním běhu. Z tohoto důvodu dojde k některým uzavírkám a dopravním omezením v uvedeném čase v následujících ulicích:

9:00 – 12:00 hod.:

uzavírka náměstí T. G. Masaryka, dopravní omezení v ulicích Palackého, Vodní, Mlýnská, Šmeralova a Školní – trasa orientačního běhu,

zrušení zastávek MHD (přetrasování dotčených linek) v čase 9:00 – 12:00 v ulicích Palackého a Poděbradovo náměstí.

Veškerá dopravní omezení a uzavírky budou značeny dopravními značkami a na dopravu bude dohlížet městská policie. Žádáme občany, aby respektovali dopravní značení a řídili se  pokyny policie.

Děkujeme občanům předem za pochopení a věříme, že se tato mimořádná sportovní událost stane i příležitostí pro fanoušky navštívit centrum města, případně jmenované ulice a povzbudit účastníky Mistrovství světa v orientačním běhu.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 09.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Drahanovice - Senice na Hané
Datum a čas: 09.07.2008 07:40 - 13:00
Více informací na: této stránce Omlouvám se cestujícím za prakticky nulové informace o výluce, chyba není na straně Střípků z Prostějovska.


Stručně:

Čeká nás

Rodina zemřelého motorkáře zaplatí škodu na stroji
Pozůstalí motorkáře, který tragicky zemřel před třemi týdny při zkušební jízdě nedaleko držovického obchodního domu Tesco, zaplatí prodejně škodu na rozbitém stroji.

Stalo se

V lánu obilí se objevily záhadné kruhy
Kruhy v obilí se objevily na poli nedaleko pláže U Lázničků na Plumlovské přehradě. Podle překvapených letců jde o vůbec první letošní piktogram na Prostějovsku.
No ovšem! Okurková sezóna v plném proudu - co nám ještě v novinách chybí ke štěstí? No přece kruhy v obilí! Pan redaktor Havlík opět nezklamal a poskytl nám aktuální informace. Blbému kuřeti jde z toho hlava kolem, jak nám ti UFOni zase řádí u přehrady. Třeba je zlákalo, že je voda plná hliníku, který pro ně může být cenným zdrojem materiálu pro opravu jejich lodí - vždyť jak již Jára Cimrman správně odhadl, budoucnost patří aluminiu.
Současnost ale bohužel patří spíš blbcům, kteří se baví šlapáním obilných klasů, aby tak nehledě na znehodnocenou úrodu způsobili nějakou banální senzaci. Jen si dělejme legraci, až mimozemšťané skutečně přijdou, nebudeme se stačit divit. Ale třeba nás budou považovat za zvířata, sežerou nás a bude pokoj. Blbému kuřeti nezbývá, než jim popřát dobrou chuť.

Všeobecné zprávy

Lidé mohou zjistit, jaký majetek mají členové vedení města
Zvědavci a šťouralové mají letos poprvé možnost nahlédnout do příjmů členů městské rady, vedoucích odborů, příslušných vedoucích oddělení a tajemníka Městského úřadu v Prostějově, které tito funkcionáři získali mimo radnici.
Podle toho, jak rychle měli dané formuláře vládci naší radnice vyplněné, lze se domnívat, že jde o formuláře k ničemu. Jenom pošetilec by věřil tomu, že naši páni nemají žádné vedlejší příjmy. Podobně jako v jiných oblastech šedé ekonomiky se ovšem tyto do žádných přiznání nezapisují a berňák o nich nemá nejmenší tušení. Potom se sice může stát něco podobného, co postihlo pana Čunka, že najednou neví, kde přišel k milionům na účtě, ale z toho se přece nestřílí, tak jaké starosti. Jde o to, aby v tom člověk uměl chodit, pak už na něj nikdo nemůže.
Jak tuto situaci vyřešit, bohužel nevím. Jsem jenom blbé kuře, které hrabe zadarmo, takže v podobných záležitostech chodit neumím. A musím vám říct, že jsem tomu velmi rád, protože s čistým svědomím mě nemusí nic trápit a s hrůzou vzbouzet ze snů.

Prostějovský zámek hyzdí novodobé "ozdoby"
V současné době je budova prostějovského zámku „ozdobena skvosty“ v podobě satelitní antény, nevkusných umělohmotných reklamních poutačů, pokroucených plakátů a dalších neestetických doplňků.
Pokud mohu soudit, tak mi vadí asi jen ty plakáty nevalného charakteru na posledním snímku. Satelitní anténa je věc dnes naprosto normální, považovat ji za prvek hyzdící památku může jen puritán (byť by mohla být instalována poněkud estetičtěji, to nepopírám). Rovněž vývěsní štíty fungující vinárny mi nevadí, protože signalizují, že v zámku alespoň něco funguje. A zbytek stromu napíchnutý na plotě je spíš takový drobný žertík, z něhož bych už vůbec vědu nedělal.
Každá památka by měla být především funkčním způsobem zasazena do běžného života. Je zcela přirozené (a plány rekonstrukce s tím i počítají), že se při opravě zámku objeví v budově některé moderní architektonické prvky. Když citlivě naváží na současnou stavbu, budou mnohem prospěšnější než dnešní tristní stav zámeckého nádvoří, které připomíná spíš vnitřek zříceniny. Nebojme se přinést do zámku život, bojme se šlendriánu a ziskuchtivců, kteří si ukrojí ze společného koláče a nenechají za to odpovídající kvalitu. Proto neustále mluvím o nutnosti dosadit do zámku kastelána, aby zde stála osoba odpovědná za celou nemovitost a zabránila rozkrádání veřejných prostředků neprůhledným financováním z různých zdrojů a pod kontrolou různých lidí, jejichž úmysly nemusí být vždy křišťálově čisté.

Učitelé se pečlivě starají o poštolky
Zaměstnanci Střední zdravotnické školy v Prostějově pečují o mláďata poštolky, která se uhnízdila v opadané omítce na budově školy.
Tomu se říká past na holuby! Bohužel se obávám, že poštolky po tom, co mláďata dospějí, odletí někam do klidnějšího prostředí, takže město bude opět patřit holubům. Je ale pěkné, že malí dravci našli ve zdravotnické škole zastání, protože vážit si přírody by mělo být součástí humanitárního povědomí studentů této školy, které čeká nelehká a odpovědná práce ve zdravotnictví.

Zprávy z Olomouce a kraje

V kraji je rekordně málo lidí bez práce
Od vzniku Olomouckého kraje zaznamenal Úřad práce v Olomouci nejnižší počet nezaměstnaných v regionu. V měsíci červnu se ucházelo o práci 19 288 osob. Podle Moniky Gloserové z olomouckého Úřadu práce jsou však lepší časy za námi. V dalších měsících už se opět očekává nárůst nezaměstnanosti.

Politici přiznávali své příjmy
V rámci nového zákona o střetu zájmů politici vypisovali své příjmy, majetek a dluhy.

Bouří zdecimovanou úrodu ničí navíc i déšť
Škody, které utrpěli zemědělci na úrodě po červnových bouřkách, se zvyšují. Do polehlých lánů obilovin a řepky před jejich sklizní prší a hospodáři se proto obávají hrozby mnohamilionových ztrát.

Olomouc, Hranice a Přerov se utkají v soutěži Cesty městy
Olomouc, Hranice a Přerov se účastní letošního ročníku celostátní soutěže Cesty městy, vyhlašované Nadací Partnerství pod záštitou Ministerstva dopravy - BESIP. Soutěž propaguje zklidňování dopravy a kvalitní dopravní řešení realizovaná v ČR, která se mohou stát inspirací pro další obce a města. Generálním partnerem soutěže je společnost Škoda Auto.

Náměstí Hrdinů: dopravní blázinec s kličkujícími chodci
Řidiči aut, autobusů a tramvají se na olomouckém náměstí Hrdinů denně setkávají s riskantním chováním chodců. Alarmující počet lidí zde nebezpečně přebíhá silnici směrem od Vědecké knihovny k České spořitelně. Při testu, který Deník včera dopoledne provedl, přeběhlo vozovku během deseti minut skoro šedesát lidí.
Když srovnáte tuto zprávu z tou předchozí, vidíte jasně, jaké jsou proklamované teze našich kecálků u moci a jak se v dopravě žije ve skutečnosti. Něco jako Potěmkinova vesnice ve srovnání se šedou realitou.

Hornbach versus lidé. Díl třetí
Hobbymarket Hornbach u olomoucké výpadovky na Přerov opět získal od olomouckého krajského úřadu územní rozhodnutí. V posledních pěti letech je to již třetí rozhodnutí, protože ta předcházející Krajský soud v Ostravě pokaždé zrušil.

Před cestou za exotikou se chraňte proti infekcím
Je doba dovolených a lidé vyrážejí i do míst s výskytem infekčních onemocnění. Aby si domů nedovezli suvenýr v podobě choroby, měli by podle přednosty Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Vladimíra Janouta myslet právě na prevenci.

Láká vás kosmetika? Pozor na nebezpečné služby
Poukaz na bezplatné ošetření pleti v těchto dnech v ulicích Olomouce dostávají mnohé ženy a dívky. Pokud jej však využijí, mohou zažít nejedno překvapení. Často se totiž svěří do rukou poradkyň, které nemají ani základní kosmetický kurz.

Chybějící hlásič = 20 tisíc
Od července musejí mít všechny nové byty a domy požární hlásiče a hasicí přístroje.

Muzeum připravilo pro děti filmařský workshop
Speciální prázdninovou nabídku má pro děti a teenagery Arcidiecézní muzeum v Olomouci (AMO). Menší děti se mohou vydat s průvodcem na komentovanou prohlídku obohacenou o zajímavé úkoly přímo v expozici.

Bojovně naladění Olaši u soudu válčili lahvemi
Dvorek brněnského krajského soudu se včera opět proměnil v zasedací síň olašských Romů. Ještě před začátkem pokračování hlavního líčení mezi dvěma znepřátelenými tábory Olachů stihly obě skupinky v krátkém čase sehnat židličky ze soudní kantýny. Na ně usadili vážené členy svých klanů.
Vyhrožovali mi, proto jsem promluvil

Černá kronika

Stolní lampička zapálila garsonku
Profesionální i dobrovolní hasiči z Prostějovska likvidovali v neděli dopoledne požár garsonky v Brněnské ulici. V hořícím bytě ve třetím nadzemním podlaží se v té době nikdo nenacházel.

Pracovní stroj zavalil člověka
V neděli po poledni vyjížděli hasiči k osobě zavelené pracovním strojem do ulice Za Drahou ve Vrahovicích. Než dorazili na místo, byla dotyčná osoba již vyproštěna, takže pouze poskytli předlékařskou pomoc před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Zraněného poté odvezla sanitka.

Sport

Hokej:

Šéf Jestřábů Zabloudil: Mám dlouhodobé plány
Postarat se o úhradu dluhů, které HK Jestřábi Prostějov stihl za poslední roky nadělat. To je zjevně první úkol nového předsedy Zdeňka Zabloudila. Majitel společnosti Prava s. r. o., a jednatel Vyškovský hokej s. r. o. má vyléčit nemocný prostějovský hokej.
Slova "v podstatě ten hokej jakoby vlastním" připadají blbému kuřeti jako blekotání nesvéprávného ožraly. To jsme to tedy dopracovali! V podstatě tedy patří klub Jestřábů jednomu člověkovi, o jehož kvalitách mám velké pochybnosti. Pokud ovšem bývalí funkcionáři opravdu udělali z prostějovského hokeje černou díru zvící dluhu devíti milionů, potom bych raději začal uvažovat o účasti orgánů činných v trestním řízení. Něco tu strašně smrdí a pokud se situace rychle nevyjasní, je s prostějovským hokejem amen.

Ostatní sporty:

Vyčerpaný Žerava raději odstoupil
Smůla v této sezoně provází prostějovského motokrosaře Martina Žeravu. Při devátém závodu mistrovství světa kubatury MX3 v nizozemském Markelu kvůli zdravotním problémům vůbec nenastoupil do druhé rozjížďky.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]