Střípky z Prostějovska - pondělí 7.7.2008
7.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Připravuje se revitalizace Smetanových sadů, lékaři občas chtějí poplatky, i když na ně nemají nárok, Izraelci slíbili prodat pozemky pod sídlištěm.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

8.7.2008 – blok č. 15 – Letecká (od Joštova nám. po Kasárna), Letecká (k Mechanice), Dolní od přejezdu k Železárnám, Nadjezd .A.S.A., Kojetínská – chodník, Kralická – chodník, Průmyslová.

Odstávky elektrické energie

Dne 08.07.2008 od 08:00 do 13:30 - vypnutá oblast: Prostějov - sídliště E. Beneše č. 18, 19, 20.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 08.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Drahanovice - Senice na Hané
Datum a čas: 08.07.2008 07:40 - 13:00
Více informací na: této stránce Považuji inzerovanou webovou stránku za výsměch cestující veřejnosti. To Českým drahám ten pracovitý mravenec dlouho nevydržel, kdyby viděl, jakým způsobem jej zneužívají, pod svým údělem by zdechl. Omlouvám se cestujícím, že jim nemůžu nabídnout lepší údaje o dané výluce, ale kde nic není... však to znáte.


Stručně:

Oficiální sdělení

Novela živnostenského zákona nabyla účinnosti 1. července 2008
Na některé otázky odpovídá A. Orálková, ved. odboru obecní živnostenský úřad.

Čeká nás

Vyžene město ze Smetanových sadů sochaře?
Smetanovy sady ležící pár minut chůze od prostějovské radnice čeká revitalizace. Ač k ní ještě letos nedojde, radní už teď diskutují, zda v sady i nadále mají hostit sochařské symposium.
U všech všudy, co je zase tohle za článek? Pan redaktor Havlík je opravdu hvězda, neumí ani správně napsat slovo "radní". Článek je snůškou různých názorů několika lidí z radnice, kteří vypadají, jakoby ani nevěděli, o čem mluví. Mám takový dojem, že má pan Havlík s radničními pány v Prostějově uzavřenu nějakou úmluvu, která mu dovoluje takzvaně "vypouštět kontrolní chrousty". V praxi to znamená, že napíše článek, který zkouší, co na názory konšelů řeknou občané. Pokud jsou tiše, záměry ve článku podané se uskuteční. Pokud se objeví nějaká kritika, zařídí se radnice podle toho.
Takže pokud se čeká na kritiku, sem s ní. Je to samozřejmě úplný nesmysl, aby se zrušila široká cesta Smetanovými sady, prakticky pouze a jedině na potvoru organizátorům sochařského sympozia. Zatočit se sympoziem, protože jeho organizátoři nejsou s radnicí zadobře, je nízké až ubohé. Mluvit o "fajnovějších záležitostech" ve Smetanových sadech znamená co? Že se vykácí pokud možno všechny vzrostlé stromy, aby byl park náležitě zdevastován? Někomu nestačí takové fajnovosti jako altán, pítko a bludné balvany? Tak proč vyháníte sochaře, páni radní?
Bohužel si teď připadám, že píšu pitomosti, jelikož reaguji na pitomosti. Ale co, třeba je blbé kuře opravdu pitomec, no alespoň jsem páně Havlíkovu kontrolnímu chroustovi dal ránu přes krovky, že se teď bude muset plížit po zemi, chudák brouk.

Stalo se

Plumlov obsadily tři stovky trabantů
Typický zvuk dvoutaktních motorů z více než tří set trabantů se o víkendu nesl nad Podhradským rybníkem v Plumlově. V nedalekém kempu Žralok se konal od pátku do neděle čtvrtý ročník moravského Trabant srazu.
Přes půl Evropy s trabantem? Klidně

Pacientka: Lékař chtěl poplatek, ani mě ale neviděl
Někteří lékaři na Prostějovsku vybírají zřejmě neoprávněně regulační poplatky. Jeden z nich například požadoval třicet korun, přestože pacientku vůbec neviděl.
Poplatky ve zdravotnictví jsou prostě pitomost, to mi nikdo nevymluví. Když máme nárok na bezplatné ošetření na základě zdravotního pojištění, jak může někdo po nás chtít peníze? Bohužel naše vláda, parlament i ústavní soud jsou instituce, které chtějí jen oškubat chudáky. Není potom divu, že se někteří lékaři chovají stejně a chtějí vydělat na našem utrpení. Já osobně bych si netroufl svému lékaři poplatek odmítnout, protože bych se dostal do nemilosti a díky svým nemocem bych mohl i umřít. To si nikdo netroufne, když mu jde o život. Možná je chyba, že jsou lékaři pány nad životem a smrtí nás obyčejných smrtelníků. Měli by to být lidé morálně bezúhonní a humanisté. Jenomže sobecká doba má vliv i na lékaře, proč by oni měli být seriózní, když se všude setkávají se šlendriánem? V tomto vidím největší úskalí poplatků, že dělají kšeft z našeho zdraví. Vydělávat na lidském utrpení je zavrženíhodné a mělo by to být trestáno jako zločin proti lidskosti.

Všeobecné zprávy

Izraelci slíbili prodat pozemky pod sídlištěm
Panelové domy na sídlišti E. Beneše v Prostějově se mají dočkat oprav. Dosud sice není možné na rekonstrukci získat stavební povolení, protože to blokují majitelé části pozemků, kterými jsou izraelští restituenti, avšak nově, po sedmi letech jednáních s radnicí, chtějí konečně potomci židovské rodiny Sborowitzových pozemky prodat městu.
Restituce pozemků pod cizími stavbami je nešťastné řešení, prakticky se tak jedna křivda řeší křivdou jinou. Přece není možné, aby někdo z titulu vlastnictví pozemku ničil život desítkám dalších lidí.
Nicméně v tomto konkrétním případě je to stejné jako u všech ostatních krádeží, které napáchala komunistická strana a její nohsledové v dobách minulého režimu. Když se postavily domy na ukradených pozemcích, měli by nyní komunisté zajistit nápravu - nejlépe vykoupením pozemků za stranické peníze. Ze stejných prostředků by měly být vyplaceny náhrady chudákům nájemníkům dotčených bytů, kteří díky ignorantství někdejších nomenklaturních kádrů nemají právo na slušné bydlení. Kdyby museli komunisté platit za všechny škody, které napáchali, jejich strana by zkrachovala a byl by od ní pokoj. Jenomže my raději žijeme ve státě, kde se zločiny komunismu staly součástí právního řádu. Dobře nám potom tak, že se máme, jak se máme.

Plumlovská přehrada znovu ožívá, voda je v pořádku
Rekreanti se postupně vracejí na břehy na Plumlovské přehradě. Voda je podle posledních několika měření hygieniků pro koupání zcela nezávadná. A ožívá i populární pláž U vrbiček, která se od jara razantně mění k lepšímu péčí nového provozovatele.

Dárce krve hledají mezi novými řidiči
Čerstvé absolventy autoškol se nyní rozhodla oslovit prostějovská nemocnice, která mezi nimi hledá nové dobrovolné dárce krve. Akce pod názvem Každý řidič dárcem krve má upozornit řidiče, že jsou to právě oni, kdo se velkou měrou podílejí na její spotřebě.

Zprávy z Olomouce a kraje

Centrem Olomouce nejezdí od soboty tramvaje
Bez tramvají je od soboty spojnice historického centra Olomouce s hlavním nádražím. Kvůli opravám kolejí u policejního ředitelství budou od náměstí Hrdinů přes náměstí Republiky až do 15. července jezdit jen náhradní autobusy. Současně se začne spravovat i nedávno položená dlažba v ulicích Pekařská a Denisova.

Dlažbu hyzdí zašlapané žvýkačky. A nejdou odstranit
Žvýkačky nalepené a zašlapané na veřejných prostranstvích v Olomouci netěší obyvatele města ani turisty. A ani technické služby, které je musí odstraňovat ručně a na opravdu "zažrané" žvýkačky jsou se současným vybavením krátké.

Obyčejnou vodu k jídlu či vínu? Jen balenou a platit!
Chcete v restauraci úplně obyčejnou vodu z vodovodu? Jen tak, ve sklenici či karafě? V Olomouci máte většinou smůlu, vodu vám číšník nabídne jen lahvovanou a za cenu, která je často vyšší než cena sklenice točeného piva. I v hanácké metropoli se ale z tohoto pravidla najdou výjimky.

Bouře poškodila tiskárnu MF DNES
Noční bouřka z minulého čtvrtka na pátek připravila čtenáře středomoravské, východomovarské, brněnské, jihomoravské a pardubické přílohy MF DNES o jejich pravidelnou dávku zpráv z kraje.

Města zvažují vyhlášky o povinném čipování psů
O zavedení povinného čipování psů nyní uvažují v Uničově. Město tím chce zjednodušit dohledání majitele psa, který někoho napadl, pokousal nebo se zaběhl a skončil v útulku. Radnice si od novinky slibuje také snížení nákladů za převoz a ubytování psů v olomouckém městském útulku.

V Bruntálu bude akvapark, možná už za dva roky
Málokterá informace vzbudila na oficiálních webových stránkách města Bruntál takový ohlas jako plánovaná rekonstrukce současného krytého plaveckého bazénu v moderní Wellnes Centrum Bruntál.

11 let po katastrofě: někde bezpečí, jinde vztek
Byl to den, kdy se podceňovaná hrozba definitivně změnila v katastrofu, kterou si tehdy asi nikdo nedokázal ani představit. Přesně před jedenácti lety, 7. července 1997, se vyplnila varování meteorologů – po dvou dnech neustávajícího deště se na prvních místech na Moravě vylily řeky z břehů. Ve stejný den voda zahubila prvních pět lidí.

Letní festivaly v kraji: Bittová, Citron i keltská muzika
Iva Bittová, Věra Martinová, Vlasta Redl či třeba David Spilka. To jsou některá z jmen, která budete v létě moci slyšet na hudebních festivalech v Olomouckém kraji. Přinášíme vám nyní festivalovou nabídku pro příští dny a týdny.

Zahrada bavila desítky tisíc diváků
Nepříznivé prognózy o upadajícím zájmu publika ani silná bouřka nakonec neodradily početné zástupy od shlédnutí nabitého programu letošního folkového festivalu Zahrada. Ten v sobotu večer zakončily mimo jiné i netradiční vystoupení Ivana Mládka či Nadi Urbánkové.
Jásalo a zpívalo třicet tisíc lidí
Baumaxa: Je chybou podřizovat se většinovému vkusu

Doloplazy žily Jízdou králů
Průvod lidí v pestrobarevných krojích, kočáry a povozy doprovázel v neděli tradiční Jízdu králův Doloplazech. V čele jel přestrojený za ženu a s  růží v ústech třináctiletý školák Lukáš Kovařík.

Slavnosti na Velehradě hostily padesát tisíc lidí
Cyrilometodějskými oslavami žil od čtvrtečního večera až do sobotní noci Velehrad. Na sobotní Národní pouť dorazilo na třicet tisíc poutníků, okolo pětadvaceti tisíc lidí sledovalo před bazilikou páteční koncert Lidí dobré vůle.

Meteorologové slibují na úvod týdne přeháňky
Meteorologové vydali předpověď počasí do 20. července. Období má být teplotně nadprůměrné, ale srážkově průměrné. Až do čtvrtka bude převládat polojasné počasí, při zvětšené oblačnosti místy přeháňky a bouřky.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici a okolí

Černá kronika

Policisté dopadli gang vykradačů pošt
Za mřížemi skončila banda čtyř zlodějů, která vykradla pobočky České pošty ve Vřesovicích a Myslejovicích. Kriminalisté zjistili, že se jedná o cizince, kteří vykrádali pošty a firmy na celé severní a jižní Moravě.

Z cestovní kanceláře zmizela pokladna
Neznámý zloděj si odnesl minulý týden z prostějovské cestovní kanceláře pětadvacet tisíc korun.

Lokomotiva zůstala bez nafty
Více než tisíc litrů motorové nafty odčerpal neznámý pachatel během víkendu z nádrže odstavené lokomotivy na prostějovském Místním nádraží. Způsobená škoda byla odhadnuta přibližně na třicet šest tisíc korun.

Zloději vykrádají zaparkovaná auta
Mezi oblíbenou trestnou činnost stále patří vykrádání zaparkovaných vozidel, což dokazuje odcizené pracovní nářadí v hodnotě třiceti tisíc korun z užitkového vozidla Peugeot Boxer v Nezamyslicích a ukradený batoh s finanční hotovostí, doklady a elektronikou z Mercedesu Sprinter ve Vrahovické ulici v Prostějově.

Zloděj kradl v pohostinství
Peníze, alkohol, cigarety a cukrovinky si neznámý pachatel odnesl minulý týden z pohostinství v prostorách kulturního domu v obci Suchdol.

Sport

Volejbal:

Prostějov se v Lize mistrů utká s Dynamem a Murcií
Dvě česká volejbalová mužstva už znají své soupeře pro letošní ročník Ligy mistrů. Volejbalistkám Prostějova v pátek ve vídeňské hale los přisoudil do skupiny A chorvatský tým Rijeka, španělskou Murcii a reprezentantky Dynama Moskva.
Prostějov čeká skupina smrti


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]