Střípky z Prostějovska - čtvrtek 3.7.2008
3.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Radary v Prostějově zatím nebudou, kastelán připravuje na léto pestrý program, motoristé si stěžují, že není kde parkovat, v Prostějově roste další sběrný dvůr.


Aktuálně:

Dopravní omezení v Prostějově

Ve dnech 7. - 8. července 2008 dojde k dopravnímu omezení v ulici Na Blatech. Důvodem je budování kanalizační přípojky k jednomu z domů.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 04.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Usnesení z 39. schůze Rady města Prostějova, konané 3.6.2008

Usnesení z 40. schůze Rady města Prostějova, konané 17.6.2008

Usnesení z 41. schůze Rady města Prostějova, konané 1.7.2008

Usnesení z 13. zasedání Zastupitelstva města Prostějova, konaného dne 24.6.2008

Přijmeme vedoucí oddělení implementace SW a aplikací
na odboru informačních technologií Městského úřadu v Prostějově

Čeká nás

Bruslaři pojedou městem ve smokingu
Již druhou vyjížďku na kolečkových bruslích večerním Prostějovem, tentokrát s názvem Hepa Bladenights, si mohou v pátek užít sportovci. Musejí ovšem dorazit ve společenském oděvu.

Kulturní léto u vody
v aquaparku, 19.7.2008

Keltská noc
kemp Žralok, pátek 25.7. a sobota 26.7.2008

Zámek dětem
Akce v rámci Kulturního léta 2008, pátek 12.9.2008

Radary v Prostějově zatím nebudou
Řidiči zřejmě budou v Prostějově dál beztrestně překračovat povolenou rychlost a jezdit na červenou. Zabránit jim v tom od srpna měly dvě desítky radarů. Jejich instalace je zatím v nedohlednu.
Proč ta, s prominutím, předposranost našich konšelů? Nový policejní zákon má určité datum platnosti, dokud nebude tohoto data dosaženo, může přece městská policie klidně měřit rychlost dál. Klidně bych nové radary nechal nainstalovat a pouze v případě, že se onen zákaz  měření rychlosti městskou a obecní policií nepodaří ze zákona odstranit, přemýšlel bych o tom, jak do věci zapojit policii republikovou.
Mám tak trošku dojem, že zde nejde ani tak o rychlost a bezpečnost provozu, jako o zisky společnosti Czech Radar. Potom se ovšem vkrádá myšlenka, že mají poslanci pravdu, protože pokud bude chtít město a jeho smluvní partner co nejvíce vydělat, místo aby se snažilo zvýšit bezpečnost silničního provozu, je na první pohled nesmyslný paragraf na místě. Něco tu smrdí, vážení, cítíte to?

Kastelán připravuje na léto pestrý program
Od loňského dubna hospodaří na plumlovském zámku jeho kastelán Robert Doleček. Své předchozí profese, kdy pracoval v oblasti jaderné bezpečnosti nebo podnikal v telekomunikacích, pověsil na hřebík a splnil si svůj sen.
Příklad plumlovského kastelána jasně dokládá, že když se chce, všechno jde. Nechápu, proč už v Prostějově nemáme podobného nadšence, který by náš zámek tlačil k rozumnému využití. Naši páni radní si asi myslí, že všechno vědí nejlíp, že nikoho zapáleného pro věc nepotřebují. Raději zadají rekonstrukci zámku cizí firmě někde z jižních Čech. Obávám se, že tímto způsobem se podstatného pokroku nedočkáme. Na druhé straně se ale podstatného pokroku dočkají peněženky zainteresovaných osob, a o to asi jde především. Ne o zámek, ale o prachy. Jinak by se naši páni asi nebáli zaměstnat poctivého člověka, který se o zámek postará. Viděl by jim do karet, a to není žádoucí. Velká škoda.

Stalo se

Kontrola odhalila desítku nelegálních pracovníků
Cizinecká policie v Prostějově odhalila ve spolupráci s prostějovským úřadem práce a celní správou jen za posledních šest měsíců desítku cizinců, kteří v našem regionu pracovali nelegálně. V devadesáti procentech se jednalo o Ukrajince, které většinou zaměstnávaly prostějovské stavební firmy.

Všeobecné zprávy

Motoristé si stěžují: Není kde parkovat
Automobilů v Prostějově přibývá strmým tempem. Zdejší zastupitelé si uvědomují, že ač časem dojde ke zpomalení růstu, tak městem rozšiřované parkovací plochy nemohou řidičům stačit. Sázejí tedy na komerční parkovací domy.
Pokud se každých cca 12 let zdvojnásobí počet aut, je zcela nepochybné, že je nebude kam dát. Individualizace dopravy je šílený proces, kterým se naše sobecká doba žene kamsi za vzorem Ameriky, přičemž ovšem zcela ignoruje úplně jiné podmínky našeho života ve střední Evropě. U nás prostě není místo pro tolik aut, je třeba prosazovat co nejvíce veřejnou hromadnou dopravu, která poskytne odpovídající služby při znatelně menším nároku na palivo i parkovací místa.
Bohužel, obecný trend je jiný. Veřejná hromadná doprava se spíš likviduje - příkladem jsou zrušené železniční tratě po celé republice, faktická nedostupnost některých obcí autobusy o víkendu a mnohdy problematická dopravní obslužnost v pracovní dny. I naše radnice ústy pana redaktora Havlíka perlí nápady, jak městskou hromadnou dopravu omezit. Přitom řešení je tak jednoduché - maximální zpoplatnění parkování v centru města, záchytná parkoviště na jeho okraji a bezplatná MHD. K takovému kroku ovšem individualisticky přemýšlející ptákostrana nikdy nepřikročí, takže je třeba změnit politickou reprezentaci, protože ta současná se již přežila, stejně jako se přežila bezbřehá individuální doprava.
Pokud si někdo myslí, že vše vyřeší parkovací domy, je naivní. Kolik takových domů by se muselo postavit, aby se všem našim tlustým pohodlným zadkům umožnilo bezproblémové parkování v centru města? Určitě nic nevyřeší parkovací dům jediný, kterým se zaklínají šílení podporovatelé myšlenky magalomanského obchodně-kulturního centra na Komenského ulici.
Rovněž vytváření parkovacích míst bez přemýšlení, jaké je v současnosti vidět na Husově náměstí, nevede k ničemu dobrému. Toto náměstí bylo vždy známo svým upraveným parkem, nyní ale většina stromů padne, protože jejich kořeny budovatelé parkoviště zničili. Přitom toto "Fórum Romanum" nepatří k centru a není zrovna rezidenční čtvrtí nejbohatších. Kdo tedy bude na Husáku parkovat? Zvedne někdo svůj pohodlný tlustý zadek, aby zaparkoval svoje vozidlo v lokalitě, která je svojí kriminalitou pověstná? Musel by to být blbec, aby to udělal. Jak ale potom nazvat ty architekty a projektanty, kteří rekonstrukci Husova náměstí připravili?

V Prostějově roste další sběrný dvůr
V Prostějově vznikne další sběrný dvůr. Řemeslníci montují v těchto dnech kolem areálu nově budovaného sběrného dvora za čerpací stanicí ve Vrahovicích plechové oplocení.
Bude jedině dobře, když se od září nový sběrný dvůr otevře, protože ten současný už kapacitně občanům Prostějova nestačí. Naše sobecká doba produkuje stále více odpadu. Moudrá obec se musí postarat o to, aby občané měli kam odpad ukládat, protože jinak budou vznikat černé skládky a binec po městě i okolí.
Škoda jen, že přes všechny sběrné dvory a kontejnery na tříděný odpad stále černé skládky ve městě vznikají. Nesvědčí to zrovna o naší civilizovanosti, pokud takto zaneřáďujeme svoje životní prostředí.

Děti luští v knihovně křížovky, odměnou je jim pizza
Dětské oddělení prostějovské městské knihovny připravilo na dobu prázdnin již sedmým rokem tradiční akce pro děti.

Voda v přehradě je podle hygieniků v pořádku
Hygienici prověřili vodu v Plumlovské přehradě i v prostějovském aquaparku. Výsledky mohou plavce těšit.

Antidiskriminační zákon
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) společně s nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) v rámci společného projektu s názvem Co a je není diskriminace upozorňují spotřebitele na možnost podpory přijetí antidiskriminačního zákona.

Zprávy z Olomouce a kraje

Festival Zahrada 2008 v Náměšti odstartoval
Devatenáctý ročník největšího (nejen) folkového festivalu v Česku ve středu vpodvečer otevřel brány. Až do soboty se v Náměšti na Hané desítkám tisíc diváků představí na sto čtyřicet kapel a sólistů včetně hvězd tuzemského hudebního nebe jako je Robert Křesťan, Jablkoň, Hradišťan, Vlasta Redl či Fleret.

Lákáme k nám turisty. Od nás
Kraj vábí turisty ze střední Moravy. Vyrazí za nimi infobus. Podle odborníků to návštěvnosti nepomůže.
Dovolená bude. Přijedou naši

Škodíte přírodě, tvrdí Arnika. Máte staré údaje, oponují firmy
Deset firem Olomouckého kraje figuruje na mapě škůdců životního prostředí, kterou vydalo sdružení Arnika zabývající se ochranou přírody. Mapa uvádí přehled podniků v České republice, které produkují takzvané perzistentní organické látky. Tedy chemické látky s nebezpečnými vlastnostmi a závažnými dopady na lidské zdraví.

Přísnější vjezd do Denisovy: od poloviny července
Nové značky, které zpřísní vjezd do pěší zóny, se v Denisově a Pekařské ulici objeví v polovině července. V zóně by tak za zhruba dva týdny měl již platit stejný režim jako na Horním náměstí, který povoluje dopravní obsluze vjezd jen mezi 18 a 10 hodinou. V jinou dobu je třeba povolení strážníků.

Denisova a Pekařská se bude od soboty opravovat
Po necelém roce užívání čekají již novou dlažbu v Denisově a Pekařské ulici v centru Olomouce opravy. Ty by měly začít v sobotu a doprava v ulicích bude kvůli stavebním pracím svedena do jednoho pruhu.

Olomoucko sužují vedra, ta ale v pátek asi skončí
V krajském městě mohou lidem současná tropická vedra trochu ulehčit početné olomoucké kašny a fontány. Snaží se i technické služby, které svlažují ulice až sedmkrát denně. Záchranka i policie je ale v pohotovosti, horko je rizikové nejen pro kardiaky, ale obecně i pro všechny řidiče, kteří jsou náchylnější k chybám .

Nemocnice označí všechny pacienty náramky
S plastikovou ozdobu na ruce, na níž jsou identifikační data o nemocném, by měli počítat lidé, kteří jdou ulehnout na lůžko ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Od počátku července totiž zavádí identifikaci všech hospitalizovaných pacientů.

Kam s malými dětmi? Školky jsou už plné
Většina rodičů olomouckých předškoláků si musí plánovat dovolenou s ohledem na provoz letních školek. Ty totiž poptávce vůbec nedostačují, mnozí pracující rodiče tak řeší naléhavou otázku kam s dětmi, když prarodiče hlídat nemohou, agentura je drahá a na tábor je dítě ještě malé.

V Přerově zavřou příjezd od Olomouce, opraví podjezd
Obrnit se trpělivostí budou muset v létě řidiči jedoucí z Olomouce do Přerova. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má totiž v plánu začít s náročnými opravami podjezdu v Přerově - Předmostí, který je podle odborníků v havarijním stavu. Během oprav bude zcela uzavřen.

Nevzali vás na vysokou školu? Máte druhou šanci
Druhá kola přijímacího řízení vypisují v těchto dnech jak státní, tak i soukromé vysoké školy. Jde sice většinou o technické směry studia, ale volná místa hlásí i některé humanitní programy.

Kultura

Horské myši na zámku tančí s upírem
Od pondělí nacvičuje v prostorách plumlovského zámku taneční soubor Horské myši z Rokytnice v Orlických horách dějovou taneční show Tanec s upírem. Svoji snahu završí sobotní premiérou představení, která vypukne od 21 hodin.

V Ospělově si kulturní léto udělali sami
Již tuto sobotu se mohou všichni zájemci poprvé pobavit v Ospělově u Konice na Prostějovsku, kde soutěžním odpolednem pro děti a mládež začíná první ročník Ospělovského kulturního léta. Až do konce srpna je na programu například promítání filmů, přednáška o léčebných účincích konopí, pouťová zábava, petanque, koncerty bigbítových kapel nebo Noc básníků.

Černá kronika

Policie dopadla gang zlodějů
Prostějovští policisté dopadli bandu čtyř zlodějů ve věku od osmnácti do pětadvaceti let, která kradla železo a měď ze zahrad rodinných domů na Konicku.

Sport

Hokej:

Hokejoví Jestřábi mění vedení
Prostějovský klub, který letos sestoupil do druhé ligy, se bude snažit znovu nastartovat nový předseda Zdeněk Zabloudil.

Volejbal:

Delegace Prostějova jede na los Champions League
Prostějovské volejbalistky budou v pátek vědět, proti komu si zahrají v Lize mistrů. Ve Vídni se totiž losují Liga mistrů i Liga mistryň 2008/09. VK Prostějov coby premiérový český účastník ženské Champions League se dozví jména svých soupeřů pro základní skupinu.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]