Střípky z Prostějovska - středa 2.7.2008
2.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Prostějov obnoví chátrající sportoviště, radnice chce omezit počet automatů, zatím vyčkává, kašnu na náměstí Spojenců zprovozní se zpožděním, vandalové řádili na Hloučele, zahrádkáři nemají zájem prodávat třešně, souboj mezi přehradou a aquaparkem vyznívá nerozhodně, labutě si teritorium pod Plumlovským zámkem hlídají, Jestřábi mají nového šéfa.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 03.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Přijmeme referenta/tku na odboru životního prostředí
Městského úřadu v Prostějově

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení na místo vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu Konice
(dokument DOC)

Zápis a usnesení 12/2008 ze dne 23.6.2008
Z 12. veřejného zasedání Zastupitelstva města Konice konaného dne 23. června 2008 v malém sále zámku v Konici.

Čeká nás

Prostějov obnoví chátrající sportoviště
Chátrající velké sportovní areály v Prostějově mají zachránit městské a unijní peníze. Soukromý sektor se totiž takovým investicím vyhýbá. Protože však ani městská kasa není bezedná, podaří se letos nejspíš začít s rekonstrukcí jediného areálu z celkových čtyř.
Osobně nemám nic proti tomu, aby město opravovalo sportoviště. V souvislosti s údajnými záměry na omezení městské hromadné dopravy jsem ale zásadně proti tomu, aby se investovalo do sportovišť na úkor hromadné dopravy ve městě. Měli bychom si stanovit priority. Pokud se na ulicích pro samá auta nepohneme, nemá smysl se snažit honit politické body ve sportu. Je to směšné a ukazuje to na nedostatečnou soudnost naší radnice.

Radnice chce omezit počet automatů, zatím vyčkává
Co bude s prostějovskými kasiny a hernami, se ukáže nejdřív na podzim. Radní sice ústy místostarosty Aloise Mačáka inzerovali snahu omezit ve městě počty rulet a jednorukých banditů, zatím však vyčkávají na novelu zákona o výherních automatech.
Tento článek je naprosto zbytečný a ospravedlnit ho může jen probíhající okurková sezóna. Sliby, sliby a zase jen sliby. To jde našim politikům dobře. Slibovat nápravu v oblasti výherních automatů vázanou na jakýkoliv předpokládaný zákon je zbytečné, naši zastupitelé přece nemůžou vědět, jaká pitomost zase z našeho parlamentu vyleze. Mafie, které vládnou naší zemi, vydělávají a perou peníze ve všech těch hernách a kasinech, těžko jen tak couvnou a začnou poslouchat, co po nich zákon chce. Jedině, že by ten zákon byl šit darebákům na míru. A to dozajista bude, vzpomeňme jen na skandální zákaz měření rychlosti městskými a obecními strážníky.

Kašnu na náměstí Spojenců zprovozní se zpožděním
Spadané vrbové větve na chodnících a kašna bez vody. Tak vypadá prostějovské náměstí Spojenců v prvních prázdninových dnech. Úředníci slibují brzkou nápravu.
Další zbytečný článek. Že se musí spadané větve uklidit, je snad každému jasné. A stran kašny? Proč se nám říká, že bude spuštěna později, když redaktor není schopen zjistit, proč tomu tak je? Zanedbala něco naše radnice? Pak bychom se to měli dozvědět i se jmény viníků. Zanedbala něco dodavatelská firma? Pak by měla platit penále. Proč se pan Havlík bojí jít za věcí a dotlačit odpovědné osoby k přiznání odpovědnosti? Asi s nimi chce být velký kamarád. Potom je ale jeho role poněkud nevděčná, protože čtenáři požadují informace, ne výmluvy a mlhu.

Stalo se

Vandalové řádili na Hloučele
Informační tabule v biokoridoru Hloučela hyzdí čmáraniny. Ochránci přírody musejí panely čistit.
Článek sice pěkně tepe vandaly, ale nějak mi v něm chybí třeba jen nepatrná cestička k nápravě. Budeme se na dílo vandalů jen bezmocně dívat, nebo s tím něco uděláme? Což takhle pověřit městskou policii, aby se občas biokoridorem prošla nebo projela na kole? Pokud budeme pořád jen rezignovaně odstraňovat následky řádění vandalů, dočkáme se maximálně toho, že jednou budou natolik vážné, že už odstranit nepůjdou. A to by jistě byla velká škoda.

Všeobecné zprávy

Zahrádkáři nemají zájem prodávat třešně
Marně v úterý čekali na košíky plné sladkých třešní zaměstnanci prostějovské výkupny ovoce Licea. Od rána až do brzkého odpoledne se u nich neobjevil ani jediný prodejce drobného šťavnatého ovoce.
Když je rozdíl mezi výkupní cenou a cenou v supermarketu i několik stovek procent, je vidět na první pohled, že je něco v nepořádku. Těžko z toho ale můžou vinit pracovníci výkupny drobné pěstitele, když je chyba evidentně na jejich straně. Pěstitelé raději spotřebují třešně sami, nebo je prodají v trhu případně u silnice, kde si mohou svobodně stanovit cenu výhodnější. Pokud budou všechny obchodní řetězce jen odírat své dodavatele, může se jednoho dne stát, že nebudou mít co prodávat. A bude konec naší nabubřelé sobecké neviditelné ruky trhu.

Přehrada nebo aquapark? Souboj vyznívá nerozhodně
Souboj o klientelu mezi širou hladinou Plumlovské přehrady a nablýskanými atrakcemi aquaparku v prostějovské Krasické ulici se nekoná. Lidé přesně vědí, kam a proč se vypraví, nemají důvod přebíhat.
Je to přirozené - kdo chce efekty a atrakce, zaplatí si aquapark, zatímco ostatní si jdou zaplavat do přírody na přehradu. Je dobře, že se daří vodu na přehradě držet čistou, jinak by nával v aquaparku opět odhalil jeho slabiny. Osobně se nepotřebuji nikde vystavovat slunci, ale kdybych chtěl, pak je přehrada rozhodně lepší řešení, protože se zde v úmorném vedru může člověk ukrýt pod strom a nenechat svoji kůži bodat rakovinotvornými paprsky slunce mizerně filtrovaného ozónovou dírou. A hlavně tam člověk nemusí platit vstupné  Domovní správě.

Labutě si teritorium pod Plumlovským zámkem hlídají
Labutí pár, který celou zimu trávil na Podhradském rybníku v Plumlově, na jeho břehu vyvedl mláďata. Zatímco labutí máma se od svých potomků nehne na krok, otec labuťák chrání své teritorium a syčením odhání zvědavé fotografy od pětice šedivých ptáčat.
Pěkný přírodní obrázek, jen jedno nechápu - proč je v záhlaví perexu uvedeno jako místo zprávy Olomouc. Od kdy je Plumlov v Olomouci? Nepřeháníme to trošku s tím krajským rektálním alpinismem?

Lidé kolabují z horka
O více než padesát procent se v těchto dnech zvedl počet výjezdů prostějovské rychlé záchranné služby. Její zdravotníci teď nejčastěji zasahují u kolapsů z horka a infarktů.

Drezurní závody - poděkování
Nedávno se u Prostějova u hypermarketu TESCO opět konaly drezurní závody ve všech kategoriích. Jezdecké dvojice z celé republiky přijely změřit své síly na oficiální národní závody pod záštitou České jezdecké federace.

Informace k Základní škole Majakovského v Prostějově-Vrahovicích
Rada města Prostějova se na svém zasedání 1. července zabývala mimo jiné i pokračováním dostavby devítitřídní Základní školy Majakovského v Prostějově-Vrahovicích.

„Výdělek“ při studiu
Na SOS se v poslední době obrací stále více spotřebitelů, kteří se cítí být poškozeni společností EUROFINANCIAL CZ s.r.o. Situace je o to závažnější, že se jedná převážně o studenty – tedy osoby vzhledem ke svému věku a nedostatku životních zkušeností zranitelnější. SOS spatřuje v jednání společnosti nekalé obchodní praktiky, proto podalo podnět České národní bance, která je dozorovým orgánem v oblasti podnikání této společnosti.

Na těchto silnicích opatrně
Necelé dva kilometry od sebe dělí dvě nejnebezpečnější místa na silnicích Prostějovska. Obě leží na hlavním tahu z Prostějova do Přerova - na křižovatkách u Čechůvek a jen o kousek dál u Kraliček vyhaslo od roku 2004 už šest životů.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký infobus opět láká turisty
Na další spanilou jízdu, která má ukázat krásy Olomouckého kraje, se příští týden znovu vydá speciální turistický infobus. Ten už má za sebou první jarní etapu své propagační mise, kdy navštívil vybraná velká města na Moravě i v Čechách.

Mateřská. Ideální je pro nás tříletá
Rodiče si vybírají délku mateřské. Vede ta na tři roky.

Vandalové zničili v Olomouci další mladé stromky
Mladé stromky v ulici Na trati se staly na přelomu týdne další obětí řádění vandalů. Neznámý pachatel, či pachatelé, nedaleko hejčínské restaurace "U Anči" ulámal koruny pěti mladých lip.

Zkoušejí kamery, které mají ochránit Trojici
Nejcennější historickou památku v Olomouci - sloup Nejsvětější Trojice, kterou nedávno poničil vandal, by mohly chránit dvě speciální bezpečnostní kamery. Nyní je zkouší městská policie, pokud se přístroje osvědčí a radnice na jejich nákup uvolní peníze, měl by být sloup pod dohledem kamer nepřetržitě.

Účet za skládku: 35 milionů
Mohelnici hrozí, že zaplatí desítky milionů korun za nelegálně navezené odpady na katastru Líšnice.
Nový mohelnický divadelní kus

Tábor jako zábavný vodní svět
Neonky, závojnatky, rejnoci, ale i chobotnice či medúzy tráví nyní prázdniny nedaleko Heroltovic na Libavé. Patnáct oddílů letního tábora totiž nese jména vodních živočichů, kteří jsou společně s vodou hlavním tématem zábavy téměř dvou set dětí.

Koupání v azurové vodě ve Výklekách
I desítky kilometrů jezdí v současném vedru lidé, aby se vykoupali v průzračné a chladivé vodě ve Výklekách. Ojedinělé skalnaté okolí a svěží přírodní koupání v zatopeném lomu mezi Tršicemi a Velkým Újezdem láká každé léto i mnoho vodomilů z Olomoucka.

Solária: opalování v létě je tam riskantní, lidé ale nedbají
Ani v horkém a slunečném začátku léta nemají solární studia v Olomouci o zákazníky rozhodně žádnou nouzi. A to i přesto, že podle odborníků kombinace opalování na slunci a v soláriu škodí zdraví a je velmi riziková.

Zahrada začíná: je plná novinek i hudebních lahůdek
Dnes večer to vypukne! V Náměšti na Hané odstartuje největší festival u nás Zahrada 2008. Na několika scénách se až do soboty představí na sto čtyřicet skupin a sólistů. A na návštěvníky čekají i nečekaná hudební překvapení a lahůdky. A také některá vylepšení.
Koncert ve Šternberku zval na Zahradu

Přehlídka folkařů startuje již dnes

Sport

Hokej:

Jestřábi mají nového šéfa. Bartošek složil funkci
Rozhodnuto. HK Jestřábi Prostějov sice nemění majitele, ale k radikálním obměnám došlo. Předseda klubu Michal Bartošek se spolu s výkonným ředitelem Michaelem Procházkou vzdali svých funkcí.
Nemůžu si pomoci, ale žádné velké nadšení nesdílím. Co je to za firmu PRAVA s.r.o.? Slyšel o ní někdo? Jsou to ti prodavači benzínu z Moravské Třebové, jak mi vyhodil po velkém přemlouvání Google (podrobnosti zde)? Silného partnera si tedy představuji trošku jinak. Obrat 30 - 60 milionů signalizuje sice firmu stabilní, ale žádný velký zázrak.  I to spojení s Vyškovem je jakési zvláštní. Copak v Prostějově není žádná firma, která by se hokeje ujala? Obávám, se, že se Jestřábi řítí do velkého průšvihu.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]