Střípky z Prostějovska - úterý 1.7.2008
1.7.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Letní slevy letos začaly dříve, kontejnery v Prostějově jsou přeplněné odpadky, kvalitní půda brzdí rozvoj Olomouce, osm dní určí, kam vystěhujeme třicet rodin.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

3.7.2008 – blok č. 16 – Za Drahou, plocha před OP, parkoviště u OP, J. Hory, M. Majerové, M. Pujmanové, M. Pujmanové – parkoviště, M. Pujmanové – vnitroblok, Z. Wintra.

Odstávky elektrické energie

Dne 03.07.2008 od 08:00 do 15:00 - vypnutá oblast: Prostějov - ul. Pod Kosířem od č. 39 a 40 po č. 25 a 22, ul. Palečkova č. 2 - 8, ul. Daliborka celá, ul. Martinákova č. 3 až č. 17 + č. 4 (obchod).

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 02.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Přijmeme referenta/tku evidence poplatků
na finančním odboru Městského úřadu v Prostějově

Přijmeme kurátora/ku pro mládež
na odboru sociálních věcí Městského úřadu v Prostějově

Chcete mít čisté město? Odstavte v den čištění své vozidlo
Harmonogram čištění vozovek ve městě

Stalo se

Letní slevy letos začaly dříve
Prostějovští obchodníci lákají na slevy letního zboží o více než měsíc dřív než v loňském roce. Už v prvních prázdninových dnech mohou lidé nakoupit až s devadesátiprocentní slevou. To se ale nelíbí brigádníkům, kteří v těchto dnech nastoupili do práce a peníze, za které by chtěli nakoupit například oblečení, dostanou nejdříve v polovině srpna.
Ceny padají. Začaly slevy
Ach jo. Když je draho, lidem se to nelíbí, když jsou slevy, zase někteří reptají, že nastaly příliš brzo. Co bychom ještě chtěli? Máme se jako prasata v žitě, zboží dostatek, marně si třeba se seriálem Zdivočelá země vzpomínáme na poválečnou dobu, kdy bylo veškeré zboží včetně potravin na příděl. Prosperita nemusí vydržet věčně, možná se ještě dočkáme doby, kdy naše sobectví obdrží pořádnou ránu. Važme si tedy faktu, že je všeho dost, a neremcejme kvůli každé pitomosti.

Všeobecné zprávy

Handicapovaní řezbáři opět v Národním domě
Celý minulý týden probíhal v prostorách zahrady Národního domu již 4. ročník řezbářské dílny pro handicapované.

Kontejnery v Prostějově jsou přeplněné odpadky
Přeplněné sběrné kontejnery a odpadky poházené okolo, takový pohled se někdy naskýtá lidem v ulicích Prostějova. Buď jsou občané v třídění odpadů příliš horliví, nebo společnost .A.S.A. nevyváží kontejnery tak často, jak by bylo potřeba.
Taky si toho všímám, že jsou kontejnery na tříděný odpad většinou přeplněné. Nedá se nic dělat, pokud vyvážení jednou týdně nestačí, musí se vyvážet častěji. To by ale asi nadnárodní ziskuchtivci z A.S.A. nepřenesli přes srdce, kdyby měli sloužit lidem, místo toho, aby jen vydělávali na našich odpadech. Jelikož radnice toto jednání společnosti technických služeb trpí, není žádná šance, jak dosáhnout pořádku.
Problém přeplněných sběrných nádob se ale možná již v brzké době přesune k nádobám na směsný (chcete-li zbytkový) komunální odpad. Šílenost jménem nálepky na popelnice a kontejnery totiž dneškem vstupuje v platnost, takže hrozí, že neoznačené popelnice vyváženy nebudou. To teprve bude binec! Myslím, že brzy budeme moci vyhlásit prestižní soutěž o titul město utopené v odpadcích.

Lidé ve Vrahovicích už poznávají svého strážníka
Městská policie v Prostějově provozuje už od září roku 2006 okrskovou službu. Ta se osvědčila. Každý ze šesti strážníků má svůj vlastní rajón.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký kraj investuje do přerovského letiště prvních 20 milionů
Dnes se v Praze uskutečnilo podepsání darovacích smluv o převodu finančních prostředků z rozpočtů Olomouckého kraje, Zlínského kraje a statutárního města Přerov do rozpočtu Ministerstva obrany ČR. Před podpisem darovacích smluv hejtmany a primátora přijala ministryně obrany Vlasta Parkanová, aby vyjádřila poděkování za spolupráci směřující ke společnému cíli – rekonstrukci přerovského letiště.

Bouřka se lesákům postarala o práci. Je jí ale méně než po Emmě
Bouřka a silný vítr, které ve středu minulý týden bičovaly region, napáchaly škody v lesích, kde hospodářům vyvrátily a polámaly stromy. Jen v oblasti šternberské lesní správy odhadlo vedení státních lesů polomy na šest tisíc kubíků. Podobné je to i jinde, ale lesáci se shodují, že škod není zdaleka tolik, jaké za sebou nechala jarní vichřice Emma.

Atrakce na hradech? Koně, kočáry i minikáry
Na hrady a zámky už turisté dávno nemíří jen na prohlídku hradních sklepení či zámeckých komnat. Některé památky na střední Moravě jim totiž kromě historického exkurzu nabízejí i lehce adrenalinový program.

Kvalitní půda brzdí rozvoj Olomouce
Problémem pro budoucí rozvoj Olomouce mohou být velmi kvalitní polnosti na území města či v jeho okolí. Zatímco obyvatelé by většinou uvítali novou výstavbu nebo třeba rekreační zóny, ministerstvo životního prostředí drží volné pozemky v půdním fondu, protože jde o bonitní zemědělskou půdu. Možnosti proměny města jsou tak omezeny.
Je jasné, že zabírat jenom tak zemědělskou půdu pro účely rozšiřování města není vždy moudré. Musíme si uvědomit, že zemědělská půda nás živí, bez ní sice budeme mít krásná města, ale umřeme hlady. Pokud ovšem nějaké pole sevřené ze všech stran zástavbou leží ladem, je asi moudřejší ho zastavět než jen tak nechat být. Úředníci by měli rozhodovat podle obecných priorit, bohužel mnohdy rozhodují spíše podle priorit vlastní kapsy. A v tom bych viděl daleko větší problém.

Křižovatka u policejního je uzavřena. Od soboty nepojedou tramvaje
Na objížďku narazí od úterý řidiči, kteří chtějí projet frekventovanou olomouckou křižovatkou na Žižkově náměstí u policejního ředitelství. Úsek od křižovatky ulic 1. máje a ulice Nábřeží Přemyslovců až po křižovatku s třídou 17. listopadu bude kvůli opravě tramvajové trati dva týdny pro motoristy uzavřený.

Co vám vadí na olomouckém nádraží?
Ostuda krajského města. I tak bývá označováno olomoucké hlavní nádraží. Zatímco mnohé vlakové stanice v Česku již mají za sebou velké rekonstrukce a modernizace, nádraží v Olomouci stále připomíná přestárlou a ušmudlanou Popelku zoufale čekající na bohatého prince.

Trest pro šéfy Milo holdingu
Manažeři někdejšího potravinářského gigantu dostali podmínky a pokuty kvůli spornému úvěru.

Osm dní určí, kam vystěhujeme třicet rodin
Kam se nuceně odstěhuje několik desítek romských rodin, které ještě bydlí a musí vyklidit byty v přerovské Škodově ulici, se rozhodne za osm dnů.
Na jedné straně chápu přerovské zastupitele, že chtějí udělat ve Škodově ulici pořádek, ovšem nemít jasno, jak naloží s romskými rodinami zde bydlícími, je velice nebezpečné. Prostějov si podobné problémy zažil při rušení kolonek U sv. Anny, s pomocí humanitárních institucí a promyšlenou bytovou politikou se ale podařilo problém překonat. Vsetín si počínal podobně, kdyby jen vystěhoval Romy do nových buněk, nikdo by mu nic nemohl vyčítat. Jenomže někteří skončili ve zříceninách po celé severní a střední Moravě. A to už se pozitivně hodnotit nedalo. Přerov volí jinou strategii - vše nechá na soukromé firmě, která mlčí. Možná něco řeší, možná ne. Jaká katastrofa v takovém případě může vzniknout, je ve hvězdách. Pokud společnost Opera Bohemia s Romy "zatočí" podle Čunkova vzoru, sype se na Přerováky pořádný průšvih. Bohužel se zdá, že jsou konšelé všech měst nepoučitelní a jejich jediným cílem je zbavit se Romů i odpovědnosti.

Litovel zakázala pití alkoholu na veřejnosti
Litovel se brzy zařadí mezi další města z Olomoucka, která omezují konzumaci alkoholu na veřejnosti. Na více než deseti místech ve městě si už pijáci alkohol na veřejných prostranstvích v centru města nedají. Koncem minulého týdne o tom rozhodli tamní zastupitelé.

Uničovské kulturní léto: Farna, Basiková i folk
Rekordních sedmnáct kulturních akcí nabídne během července a srpna program Uničovského kulturního léta (UKL). Pestrá dramaturgie přitom sází nejen na rockové, jazzové či folkové koncerty, ale i na divadelní představení a výstavy.

Kapely mířící na Zahradu hrají už dnes
Několik zajímavých technických novinek čeká na návštěvníky hudebního festivalu Zahrada, který ve středu začne v Náměšti na Hané.K těm nejzásadnějším patří rekonstrukce amfiteátru a s ní spojené i vybudování nového zázemí pro účinkující.
Festival Zahrada v Náměšti startuje už zítra

Epy de Mye nakazí Zahradu hned sedmkrát
V Náměšti ještě dokončovali úpravy

Verdiho festival mění pěvecké obsazení
V souvislosti se zdravotní indispozicí sólisty Roberta Štěrby dochází ke změnám v obsazení dvou titulů Rigoletto a Un ballo in maschera (Maškarní ples), které jsou uváděny v rámci festivalu Verdi Olomouc 2008.

Sport

Hokej:

Prodají Jestřáby? Verdikt zatím neoznámili
Prodají se Jestřábi? Rozhodnutí o osudu prostějovského hokejového klubu mělo padnout do pondělí 30. června. Nepadlo, respektive není zatím známo.
Rozhodnutí o prodeji Jestřábů? Prý ve středu


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]