Střípky z Prostějovska - pondělí 30.6.2008
30.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Připomínkujte jízdní řády, toluen stále volně v prodeji, holický lesopark úředníci neschválili, Libavá varuje čtyřkolkáře, že za ničení přírody bude přísný trest.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

1.7.2008 – blok č. 17 – sídl. Svornosti, sídl. Svornosti – parkoviště, Kpt. J. Nálepky, Smetanova, Zátiší, Zátiší – plocha, J. Rokycany, J. Křičky, J. Suka, O. Ostrčila, V. Nováka, O. Nedbala, B. Martinů, V. Talicha, Tovární, Tovární - parkoviště.

Dopravní omezení v Prostějově

Od 1.7.2008 do 31.8.2008 bude omezen provoz na okružní křižovatce "U Vitany".

Popis  je  možná  komplikovaný,  ale  jde  o to, že okružní křižovatka "U Vitany"  bude  průjezdná  pouze  ve  směru Prostějov - Kralice na Hané na semafory  a  výjezdy / nájezdy od / do Bedihoště a od / do ul. Průmyslové budou uzavřeny.

Druh uzavírky: úplná uzavírka  jižního  a  severního  ramene  okružní  křižovatky, tj. silnice II/367  výjezd  i nájezd směr Bedihošť a místní komunikace ul. Průmyslová nájezd i výjezd
částečná  uzavírka  západního  a  východního ramene okružní křižovatky, tj. silnice II/367  ve  směru  do  a  z Prostějova a silnice III/3674 ve směru z a do Kralic na Hané. Provoz bude řízen světelnou signalizací.

Důvod uzavírky: provádění opravy okružní křižovatky.

Délka uzavírky: bodová - v místě okružní křižovatky.

Délka objížďky:
  objížďka jižního uzavřeného ramene cca 1700 m
  objížďka severního uzavřeného ramene cca 2 800 m

Popis objížďky:

Objížďka jižního uzavřeného ramene:

Popis  pro  jízdu  směrem  do Prostějova. Doprava bude odkláněna těsně za vjezdem  do  Prostějova  (za  vjezdovým ostrůvkem) vpravo na komunikaci v  průmyslové  zóně  po které dojede na křižovatku s III/3674, na křižovatce odbočí vlevo a dojede k okružní křižovatce s uzavřenými jižním a severním ramenem kde naváže na původní trasu.

Objížďka severního uzavřeného ramene:

Popis  pro jízdu z uzavřené křižovatky do ul. Průmyslové. Doprava projede okružní křižovatku v neuzavřeném směru východ – západ a po silnici II/367 ul. Dolní dojede na křižovatku se silnicí II/150 na Petrském náměstí, zde odbočí  vpravo  a  po  silnici II/150 ul. Újezd dojede na křižovatku s ul. Svatoplukova,  odbočí  vpravo  a  po ul. Svatoplukova na křižovatku s ul. Vrahovická  na  nám  Padlých  hrdinů,  zde  vlevo  a  po ul Vrahovické na křižovatku   kde   se   za  železničním  přejezdem  opět  napojí  na  ul. Průmyslovou. Od Petrského nám. je objížďka vedena po silnici II/150.

Změny  v  dopravě  a  jiné:       Po  dobu úplné uzavírky veškerá doprava včetně  vozidel  hasičů,  záchranné  služby  a autobusové dopravy využije objízdných tras.  Budou  dotčeny  linky  dopravců  BODOS  BUS  a.s., KRODOS BUS, a.s., ČSAD Vsetín, a.s., a FTL Prostějov, a.s.. Po  dobu uzavírky bude zrušena autobusová zastávka Prostějov, Železárny v obou  směrech  neboť leží  za jižním – uzavřeným ramenem křižovatky. Jako náhradní,  pro směr jízdy z Prostějova do Bedihoště bude zřízena zastávka mezi  okružní  křižovatkou  a rampou rychlostní silnice I/46. Pro směr do Prostějova  bude  jako  náhradní  využita  stávající  zastávka Prostějov, A.S.A., umístěná pod nadjezdem rychlostní silnice I/46.

Dotčení linek MHD:

Bez  náhrady  budou  zrušeny  zastávky  Prostějov, U spalovny; Prostějov, A.S.A.  směr  OP  a  Prostějov  Průmyslová.  Dotčené linky MHD č. 9;  74, 785777   Domamyslice-OP,   budou  projíždět  svou  trasu  bez  obsloužení uvedených zastávek.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 01.07.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Připomínkujte jízdní řády
Příprava jízdních řádů veřejné drážní osobní dopravy na období 2008/09.
Olomoucký kraj dává svým občanům možnost připomínkovat železniční jízdní řády, které budou platit od prosince tohoto roku. Pokud tedy jezdíte vlakem a chcete se zapojit do tvorby jízdních řádů, máte možnost. Nadávat na železničáře je pohodlné, něco pro svoji spokojenost udělat je již o něco obtížnější. Jak jsem včera naznačil, opravdový občan se zapojuje do dění věcí veřejných. Zde máme takovou možnost, takže bychom ji měli využít.

Radniční listy 27. června 2008

13. zasedání Zastupitelstva města Prostějova - 24.6.2008
(včetně odkazu na materiály k projednání)

Organizační řád Městského úřadu v Prostějově na rok 2008

KÚ Olomouckého kraje - výběrové řízení na obor anesteziologie a resuscitace pro Prostějov a okolí

Výběrové řízení v oboru geriatrická ambulance pro oblast okres Prostějov

Čeká nás

Kino METRO 70
(program na červenec 2008)

Hvězdárna v červenci 2008

Pozvánka na Mistrovství světa v orientačním běhu
Za pár dnů, přesně 12. července, začíná MS v OB, které se poprvé koná v samostatné ČR. A nejen to, koná se právě v Olomouckém kraji a centrum závodů je přímo v Olomouci. Dvě poslední atraktivní discipliny – závod na klasické trati (19.7.) a štafety (20.7.) se poběží navíc v těsné blízkosti Konice, v lesích u Skřípova.

Sympozium už posedmé
Letos na přelomu července a srpna se v Prostějově uskuteční už sedmý ročník Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové. Za dobu svého konání se na této akci vystřídaly téměř čtyři desítky autorů z takřka všech koutů světa.

Na Prostějovsku začnou žně asi už za týden
Lány ječmene na Prostějovsku zezlátly. Zemědělci odhadují, že kombajny vyrazí do polí už za týden.

Dům romské rodiny Tulejových opraví Vsetín
Manželé Tulejovi podepsali minulý týden kupní smlouvu na dům v Čechách pod Kosířem s příspěvkovou organizací Vsetínská správní a investiční.

Stalo se

Soutěž ve sběru starého papíru letos vyhrála základní škola Dr. Horáka
Děti prostějovských základních škol v průběhu letošního školního roku sesbíraly a vytřídily více než 290 tun starého papíru. Nejúspěšnější přitom byla základní škola Dr. Horáka s 62,431 tunami papíru. Na druhém místě je ZŠ Palackého (60,73 tun) a na třetím ZŠ Majakovského z Vrahovic (24,016 tun).

Všeobecné zprávy

Vítězové projektu ALIANTE 2008 pojedou za severní polární kruh
Již poosmé zorganizovalo občanské sdružení Jagello 2000 finále jedinečné mezinárodní soutěže ALIANTE.

Toluen? Pro čichače stále volně v prodeji
I když minulý týden mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar tvrdil, že toluenové rozpouštědlo a čistič by si nikdo neměl koupit bez živnostenského oprávnění, opak je pravdou.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale dělat aféru z toho, že se v drogérii dají koupit rozpouštědla obsahující těkavé látky, je podle mě hloupost. Když si někdo bude chtít ničit zdraví, stejně to udělá, i když mu jeho oblíbenou drogu zakážeme. Kolik (a nejen zdravotních) problémů nadělá alkohol a tabák, a přesto jsou volně v prodeji. Když bude čichač chtít, vždycky si nějak poradí. Problém spočívá v naší malé důslednosti, co se drog obecně (tedy i toho alkoholu a nikotinu) týče. Neumíme děti vychovávat v tom smyslu, že podobné látky jsou škodlivé a nic dobrého člověku nepřinesou. Jak by nám taky naše děti mohly věřit, když kuřáky a nametené ochmelky potkávají na každém kroku. Problém je ve společnosti doslova zažraný, takže selektivní zákaz prodeje jedné těkavé látky vůbec nic neřeší. Sobecká doba nepřináší mnoha dětem a mladým lidem žádný smysluplný cíl života. Soustředíme se jen na spotřebu a požitky, nemůžeme se tedy divit, že někdo hledá umělé požitky v drogách. Až se ti, kteří marní svůj čas marketingem, vydají do oblasti psychologie a sociologie, aby lidem místo podbízivých reklam nabídli něco opravdu hodnotného, možná se něco změní. Ale vidím to dost skepticky. Neviditelná ruka trhu nás totiž trhá na kusy a nakonec z nás nic kloudného nezbude...

Kapela Kluci z Víceměřic nabírá na popularitě
Neodmyslitelnou součástí kulturních akcí ve Víceměřicích a okolí je už osmý rok skupina Kluci. Tvoří ji klienti místního ústavu sociální péče, kteří neustále dokazují, že i s handicapem si člověk může splnit svůj životní sen.

Nálezy staré munice: na Prostějovsku stále častější
Dva německé ruční granáty z konce druhé světové války našel o víkendu na zahradě svého rodinného domu jeden z obyvatel Čelčic. Na místo okamžitě dorazili pyrotechnici, kteří granáty zajistili.

Zprávy z Olomouce a kraje

Do kraje by z evropských fondů mělo přijít přes miliardu korun
Do Olomouckého kraje by měla v nejbližších letech z evropských zdrojů přijít téměř jedna miliarda sto milionů korun. Počítá s tím vedení Olomouckého kraje, které předložilo krajskému zastupitelstvu ke schválení seznam jednačtyřiceti projektů, u nichž o dotace kraj už požádal nebo žádosti připravuje.

Za volant už nesmí stovky lidí
Dva roky bodového systému: alespoň bod má v kraji 31 tisíc řidičů, dalších 21 tisíc bodů je smazaných.

Komáři nás letos šetří. Zatím
Tůně vyschly a z komářích vajíček se nelíhnou larvy.

Holický lesopark úředníci neschválili
Na konci Holice, v ulici Šlechtitelů, mohl brzy začít vznikat lesopark pro rekreaci Olomoučanů. Podél silnice až do Nových Sadů měly růst stromy, mezi nimi by byly stezky pro cyklisty a bruslaře a také vodní prvky. Zatím však nebude. Úředníci ministerstva projektu nedali potřebné razítko.
Podivné. Asi chyběl nejdůležitější argument - patřičný úplatek. Pokud by někdo zazobaný šelestil bankovkami a chtěl na místě nepotřebného pole založit třeba hypermarket nebo nějaký jiný nesmysl, úředníci by slintali blahem. Pokud město chce svým občanům nabídnout lesopark, má smůlu. Tady je nyní nutné, aby se občané sami začali za tento projekt bít, aby se úředníci lekli a razítko poskytli. To ovšem my z Prostějova těžko nějak ovlivníme, že.

Američanky: Olomouc se nám stala druhým domovem
Hluboké přátelství nejen mezi sebou, ale také s dětmi, které učily, si z Olomouce odnášejí tři mladé Američanky, jež strávily tři týdny v krajském městě tím, že zde učily angličtinu na základní škole. A z hanácké metropole, která se jim stala druhým domovem, se jim vůbec nechce odjíždět.

Křižovatka u policejního bude dva týdny zavřená
Jedna z nejfrekventovanějších křižovatek v Olomouci u policejního ředitelství bude od úterý až do 16. července zcela uzavřena. Auta neprojedou ulicí 1. máje od křižovatky s ulicí Nábřeží Přemyslovců až po křižovatku s třídou 17. listopadu kvůli rekonstrukci tramvajových kolejí.

Přestane být nádraží ostudou? V létě zlepší záchody
Nepořádek, nepříjemný odér a často nefunkční vybavení. Tak už několik let vypadají toalety na hlavním nádraží v Olomouci. Změny k lepšímu by se cestující měli dočkat ještě letos v létě. Jen pár metrů od současných záchodků se už totiž budují nové. A do konce roku má přibýt i nová restaurace.

Libavá varuje čtyřkolkaře: za ničení přírody bude přísný trest
Řidiči terénních čtyřkolek si vyhlédli Libavou, kam hlavně o víkendech vyrážejí prohánět své stroje. Podle velení vojenského prostoru však v tamní přírodě zanechávají nevratné stopy. Protože nájezdů vyznavačů terénních vozidel přibývá, velení cvičiště šoférům pohrozilo přísnými sankcemi.
No to jsem tedy zvědavý. Jedině střílet po čtyřkolkách z ručních zbraní a kanónů, to by třeba zabralo, jinak jsem velmi skeptický, že se podaří někoho chytit a pokutovat.

Z Lužice do Šternberka povede osvětlená cyklostezka
Cyklisté na Šternbersku se mohou těšit na novou cyklostezku do Lužice, obyvatelé Jívavské ulice se zase dočkají nových chodníků, osvětlení a bezpečnostních prvků. Na úpravy nyní město získalo dotaci. Vše hodlá radnice začít budovat ještě v letních měsících tohoto roku, úpravy přijdou na zhruba devatenáct milionů korun.

U Guntramovic bojovali jako Laudon a Fridrich II.
Nadšení mezi stovkami přihlížejících vzbudila rekonstrukce bitvy poblíž Guntramovic u Domašova nad Bystřicí. Sto šedesát členů historických vojenských klubů z Česka, Polska a Německa předvedlo bitvu, při které rakouské jednotky pod velením generálmajora Ernsta Gideona von Laudon napadly pruský zásobovací konvoj, který vezl střelný prach a chléb obléhatelům Olomouce pod velením Fridricha II. Ten pak musel z Moravy odtáhnout.
Laudon v. Fridrich II. u Guntramovic

Přijede legendární Olympic
Poprvé ve své historii zamíří legendární rocková kapela Olympic do Zábřeha. Letní karneval, na kterém se Olympici představí, vypukne v pátek v areálu zábřežského koupaliště. Prostory bazénu pořadatelé otevřou již v 19 hodin.

Začátek července bude deštivý
První prázdninový týden podle meteorologů odstartuje spíše zamračená obloha. A lepší to nebude ani následující dny. Přechodně oteplit by se mohlo zřejmě jen v polovině týdne.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici a okolí

Černá kronika

Zloději okrádali o víkendu lidi v obchodních domech
Škody v řádech desetitisíců korun způsobili o víkendu zloději nepozorným lidem, kteří nakupovali v prostějovských obchodních domech.

Sport

Hokej:

Soustředění v Prostějově? Velká dřina, ví Průcha
Konec dřiny, litrů potů proteklého na kondičním soustředění v Prostějově. Hokejisté trénující pod hlavičkou Jágru Teamu ukončili o víkendu část přípravy zaměřující se na fyzickou vytrvalost.

Hudler přiveze bájný Stanley Cup do Prostějova
Do Prostějova přijede 5. srpna čerstvý držitel prstenu pro vítěze Stanleyova poháru Jiří Hudler. Útočník Detroitu se v areálu TK Plus pochlubí impozantní trofejí – bájným Stanley Cupem.
Stanley Cup dorazí v srpnu na Hanou

Fotbal:

Derby v poháru - Jesenec vyzve Protivanov
20. červenec nabídne v rámci předkola Poháru ČMFS prostějovské regionální derby, když fotbalisté Jesence se pokusí vyřadit divizní Protivanov.

Basketbal:

Olomoucký basketbal mrzne ve stínu Orlů
Olomoucký mužský basketbal se ocitl po razantním vstupu Prostějova na scénu ve stínu. Před třemi lety byla stvrzena spolupráce obou subjektů, která vyvrcholila přesunem dorosteneckých extralig i většiny hráčů, čímž v Olomouci zaniklo Sportovní centrum mládeže.

Ostatní sporty:

Nevyužila jsem šance, smutnila tenistka Kvitová
Svou premiéru na travnatých dvorcích v anglickém Wimbledonu hráčka TK Agrofert Prostějov Petra Kvitová nezvládla podle svých představ. V prvním kole, po vyrovnaném boji, podlehla Ukrajince Taťáně Perebiynisové ve třech setech 4:6, 6:0, 4:6.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]