Střípky z Prostějovska - neděle 29.6.2008
29.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Stacionář a škola si rozdělí dům na půlky.


Co to znamená být občanem?

Možná si rádi každý den přečtete Střípky z Prostějovska a dobře se bavíte, jak to blbé kuře zase nasazuje svůj krk a buší do nepravostí tohoto světa. Kdyby tomu blbému kuřeti dal někdo přes zobák, to by teprve bylo maso! Pokud takto uvažujete, musím vás zklamat. Jste pouhými spotřebiteli zpráv, nikoliv svéprávnými občany.

Být občanem neznamená jen stoicky přijímat běžné události každého dne. Dobře se najíst, napít, pobavit se. Skutečný občan musí pro svoji obec či stát taky něco dělat. Alespoň naprosté minimum, které spočívá v účasti u voleb. Opravdu poctivému občanovi ale toto nestačí a snaží se do záležitostí své obce či státu aktivně zasahovat. Toto blbé kuře, které vám teď píše, se snaží alespoň monitoringem regionálních zpráv a konkrétně cílenými komentáři vyvolat zájem o věci veřejné u dalších občanů. Blbé kuře hrabe zadarmo, ale velice rádo by alespoň znalo váš názor na probírané problémy. A v tom je kámen úrazu.

Vy si klidně přečtete Střípky z Prostějovska, a to vám stačí. Neposkytnete blbému kuřeti patřičnou zpětnou vazbu. Rovněž diskusní fórum, které vám totéž blbé kuře nezištně nabídlo, zůstává pouhým rájem spamerů, nikdo z občanů našeho regionu nechce o ničem diskutovat, nikdo nechce projevit jakoukoliv aktivitu.

To je ovšem přesně voda na mlýn všelijakým vykukům, kteří se tváří jako regionální politici, ale ve skutečnosti jde o darebáky, kteří se snaží nahrabat si co nejvíce do vlastních kapes a použít jako zdroj svých zisků veřejné peníze. Když jim to "občané" dovolí, budou si dělat, co je zrovna napadne. Jedno jediné blbé kuře nic nezmůže, až mocným dojde trpělivost, kuřeti zatrhnou tipec a bude po srandě. Přesně tak vzniká totalita. Ignorancí občanů.

Proto vás znovu (a možná už naposled) vyzývám: zapojte se do fungování Projektů pro Prostějov. Komentujte Střípky, nabídněte kontroverzní a obtížná témata vašeho občanského života druhým v diskusním fóru. Snažte se být opravdovými občany. Blbé kuře vám k tomu vytváří podmínky. Pokud ho odmítnete, nedivte se, že svoboda z našeho života zvolna vyprchá a vy se stanete otroky mocipánů, jimž není nic občanského svaté.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 30.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Stacionář a škola si rozdělí dům na půlky
Zastupitelé tento týden rozhodli o prodeji budovy v ulici Tetín, kde sídlí sdružení Lipka a škola pro děti s kombinovanými vadami Jistota. Podle původního návrhu iniciovaného ředitelkou Lipky Renatou Čekalovou mělo být jediným novým vlastníkem domu právě sdružení Lipka.
Na první pohled se může zdát, že bylo spravedlnosti učiněno zadost, když se dům rozdělil mezi dva uživatele, pokud ale toto opatření znemožní Lipce provádět další záměry, je to velká škoda. Vždycky jsem si myslel, že humanitární práce je zejména prací nezištnou. Bohužel, jak se zdá, závist funguje i v tomto případě. Je to velká škoda a viníci současné situace by se měli stydět.

Stalo se

Zámek patřil hudbě, divadlu i žonglování a akrobacii
Prostějovskou kulturní scénu v netradičním prostředí plumlovského zámku mohli jeho návštěvníci sledovat celý tento víkend. Od pátku do neděle se na nádvoří a v prostorách zámku představily v rámci festivalu PlumLOVE divadelní i hudební skupiny a soubory z celého Prostějovska.

Všeobecné zprávy

Historická lokomotiva před nádražím omládla
Parní lokomotiva vystavená před prostějovským hlavním nádražím se hodila do gala. Po opravě se zbavila prohnilých podlah, dostala nové plechy a nový nátěr. Postarali se o to zejména členové nadace Okřídlené kolo.

Zprávy z Olomouce a kraje

U Křelova se bojovalo o město s Prušáky
Tisíce lidí sledovaly v neděli odpoledne na fortu u Křelova velkou bitvu mezi rakouskými vojsky a útočícími pruskými šiky, doplněných zahraničními „spojenci“. Exhibiční ukázka bojů armád 18. století byla připomínkou 250. výročí vítězství vojsk generála Laudona nad Prusy, které tehdy u Olomouce zachránilo habsburskou monarchii.

Na fortu měla sraz vojenská technika
Přehlídka terénních armádních vozítek, obrněnců i vystoupení olomouckého jazz bandu bylo možné vidět v sobotu na pevnůstce na Nové Ulici. Fort XIII pořádal pro návštěvníky den otevřených dveří, na kterém měli sraz majitelé historické vojenské techniky.

Lidé z ústavů dostanou šanci žít jinak. Jako ostatní
Opustit stěny ústavů a žít mezi obyčejnými lidmi samostatně, jen s podporou sociálních pracovníků. Taková je perspektiva obyvatel šternberského ústavu Vincentinum, kteří jsou svoji samostatnost schopni zvládnout.

Olomoucký fyzikář se cvičil na astronauta v USA
Simulaci stavu beztíže nebo přistání padákem do vody si vyzkoušel pětatřicetiletý Vilém Lukáš, učitel fyziky, matematiky a informatiky ze Základní školy sv. Voršily v Olomouci. Ten minulý týden spolu s dalšími třemi Čechy absolvoval ve Spojených státech astronautický a výukový kurz, který obsahuje i výcvik, jaký mají američtí astronauti.

Bikeři skákali do zatopeného lomu
Salta na kolech, či přemety na koloběžkách. To všechno a ještě víc viděla asi pětistovka diváků v zatopeném lomu pod Lipinou na třetím ročníku freestylových závodů ve skoku do vody Bike and Water.

Černá kronika

Stařenka naletěla podvodníkovi
Obětí vychytralého podvodníka se koncem týdne stala devětaosmdesátiletá žena z Prostějova. U dveří jejího bytu zazvonil muž, který se vydával za údržbáře.

Sport

Volejbal:

Čada: Přestupy? Vše vychází na sto procent
Přivést kvalitní hráčky, udělat z nich tým. Co je náročnější? Těžko říct, každopádně je obé stejně důležité. Trenér volejbalistek Prostějova Miroslav Čada ví, že krok k úspěšné sezoně musí udělat dřív, než vstoupí na extraligovou či evropskou palubovku.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]