Střípky z Prostějovska - sobota 28.6.2008
28.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Potok v Domamyslicích sevře potrubí, advokát pana Milara přirovnává svého mandanta k Erbenovi.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 29.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Potok v Domamyslicích sevře potrubí
Nebezpečí, že se u potoka poblíž oblíbeného posezení U Splávku v Domamyslicích stane neštěstí, má být brzy zažehnáno. Radnice tamní strouhu na podzim zatrubní. „Jsem rád. Co kdyby tam spadlo dítě a utopilo se?“ ptal se na úterním zasedání zastupitelů Václav Šmíd (KSČM). Stavba přijde na milion dvě stě tisíc korun.
Podle této logiky by tedy bylo nejlepší veškeré vodní toky zakopat do potrubí, aby se náhodou nikdo neutopil. Pak bych ještě doporučil zakázat podávat U Splávku jakékoliv uzeniny nebo jiné potraviny, aby se někdo náhodou nepo...
Jestli se kvůli komunistům, kteří mají "Splávek" jaksi už pronajatý, dělají takové pumprnákle, potom je to další důkaz toho, že současná politická garnitura na prostějovské radnici spěje k obecnému šílenství. Kdopak ten miliónek zase spolkne? Kterápak stavební firma si vydělá? Určitě někdo, kdo je se zastupiteli dobrý kamarád. Dělá se mi z toho zle. Zatímco na městské hromadné dopravě se bude šetřit, potoky se budou "pro jistotu" strkat do trubek. Zbytečně vyhozené peníze, které pak budou chybět jinde.

Všeobecné zprávy

Advokát: Milar není plagiátor, psal jako kdysi Erben
Josef Augustin, obhájce prostějovského vydavatele Josefa Milara, který je obviněn z plagiátorství, zvolil v jeho kauze originální strategii. Sporný titul, Zlatá kniha bájí a pověstí, podle něj plagiát není, protože autor prý postupoval stejně jako jiní spisovatelé, kupříkladu Erben nebo Němcová.
Ať se pan Milar nezlobí, ale na celé jeho knize je leccos podivného. Například když tvrdí, že sbíral lidovou slovesnost, proč vzápětí označuje svůj produkt za autorské dílo? Na jedné straně neuznává, že jeho "zdroje" mají autorská práva, na straně druhé je sám pro sebe vyžaduje. Zrovna tak ilustrace, které oskenoval do počítače, odstranil původní signování autorů a doplnil podpisy vlastní, působí poněkud podivně. Copak to se dělá? Kdyby někdo oskenoval Monu Lisu a opatřil ji vlastním podpisem, může ho někdo brát vážně? Na celé věci mě dále zaráží, že se pan Milar nestyděl posbírat granty a příspěvky od různých politických osobností, jako by předstíral, že skutečně provádí sběr lidové slovesnosti. Ve skutečnosti ale pouze opsal dvě knížky již hotové a víceméně kompletní. Podle mého názoru byla celá kniha Milarových bájí a pověstí vydaná pouze za účelem zisku, a to zisku co nejvyššího a za každou cenu. Solidní sběratel lidové slovesnosti by si něco podobného nedovolil. Přirovnávat se k Erbenovi nebo Němcové mi tedy připadá jako drzost nejvyšší, kvůli které nemůžu ani náhodou považovat pana Milara za solidní osobnost, ať už soud rozhodne jakkoliv.

Workshop: lžíce a misky jsou hotové
Mladí lidé s handicapem testovali celý týden svou zručnost v řezbářské dílně na zahradě Národního domu v Prostějově. Po celou dobu na ně dohlíželi studenti střední řezbářské školy z Tovačova.

Poslední vysvědčení jsou rozdaná
Ne na všech, ale na většině prostějovských škol se rozdávalo vysvědčení až v pátek. Slavnostní okamžik po půlročním úsilí doprovázely tradičně květiny, dárky, úsměvy a někde možná i slzy. Dětem i učitelům konečně začínají dvouměsíční prázdniny.

To je můj František, říká stromům bioložka
Bioložka Anna Švécarová má stromy ráda odjakživa. V největším prostějovském parku, v Kolářových sadech, dokonce některým z nich říká jmény. „Toto je můj František. Když jsem byla malá, můj tatínek mě u něho filmoval. Strom byl zrovna zasazený, takže jsme vlastně vrstevníci, kromě toho jsem tady chodila i do školky,“ říká láskyplně u jednoho rozložitého buku lesního v Kolářových sadech.

Zprávy z Olomouce a kraje

Na činži si od ledna připravte další pětistovku
Lidé žijící v bytech s regulovaným nájemným mohou v příštím roce očekávat další razantní zvýšení nájmů. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž stanovilo pro příští rok maximální hranici pro růst činží tak, že umožní velkým městům střední Moravy zdražit o více než čtvrtinu.

Olomouc hostí na festivalu tisíce sportovců
Už podruhé se hanácká metropole změnila ve sportovní centrum. Na čtyři tisíce cvičenců a sportovců nejen z řad České asociace sportu pro všechny, ale i z dalších sportovních organizací České republiky i zahraničí se ve čtvrtek sjely do Olomouce na II. mezinárodní festival sportu pro všechny.

Zástupy mažoretek ovládly náměstí
Horní náměstí v pátek odpoledne zaplnily desítky pochodující dívek v barevných kostýmech. Svá vystoupení tam na přehlídce předvedlo celkem deset souborů mažoretek nejen z Česka, ale i ze Slovenska.

Letní kino zeje prázdnotou. I přes příznivé počasí
Zhruba jen okolo dvaceti až třiceti diváků se v průměru sejde v olomouckém letním kině na večerním promítání. A to i přestože počasí je v těchto dnech pro jeho návštěvu doslova ideální. I na největší taháky prý nepřijde nikdy více než pár desítek lidí, provozovatel kino dotuje z víkendových diskoték.

Svátky města vrcholí slavnou bitvou s Prušáky
Velkou bitvu mezi pruskými šiky a rakouskými vojsky vedených generálem Laudonem bude možné v neděli vidět na pevnůstce u Křelova. Připomenutí střetu, při kterém před 250 lety Olomouc slavně odolal pruskému tažení a zachránila monarchii, začíná na fortu XVII ve 13 hodin.

Pokroucený Borek z Krčmaně je finalistou Stromu roku
Zvláštně zakřivený jehličnan Krčmaňský Borek se dostal do finále celostátní ankety Strom roku 2008 pořádané programem Strom života Nadace Partnerství.

Pamatují Karla IV. i Bílou horu
Připomínají významnou událost či historickou osobnost, jsou s nimi spjaté pověsti a příběhy. A poznáte je podle cedulky s nápisem Památný strom. V Olomouckém kraji je takto chráněných dřevin na dvě stě padesát. Nejčastěji to jsou lípy a duby.

Z opraveného viaduktu bude turistická atrakce
Chybělo málo a zděný železniční viadukt v Hranicích už nestál. Naštěstí se jej podařilo zachránit. V pátek byla slavnostně ukončena první - etapa rekonstrukce této 160 let staré památky. A město chce teď z ní udělat turistickou atrakci.
Opraveno. Viadukt vypadá jako před 160 lety

Další větrníky, další protesty
Téměř tisíc lidí brojí proti větrným elektrárnám na Přerovsku. Starostové jejich postoj nechápou.

Černá kronika

Vzal cizí motorku, pil a potom havaroval
Devětadvacetiletý opilý motorkář havaroval na Suzuki 750 bez registrační značky u obce Olšany u Prostějova ve směru na Třebčín. V levotočivé zatáčce jel rychle, vyletěl ze silnice a narazil do stromu. Dechová zkouška potvrdila, že měl téměř dvě promile alkoholu v dechu.

Sport

Hokej:

Jágr se v Prostějově připojil k týmu
Jaromír Jágr v pátek v Prostějově doplnil letní tréninkovou sestavu Jágr Teamu. Na tiskové konferenci, kterou k této příležitosti uspořádal, mluvil o své nejisté hokejové budoucnosti.

Basketbal:

Basketbalisty Prostějova povede Srb Mavrenski
Bývalý vynikající rozehrávač s výbornou střelbou z dálky, který prošel i reprezentačními výběry tehdejší Jugoslávie. To je krátká vizitka 42letého basketbalového trenéra Ivicy Mavrenského, který se včera stal koučem BK Prostějov. Na lavičce bronzového týmu ligy nahradí Miroslava Marka, který se stane jeho asistentem.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]