Střípky z Prostějovska - čtvrtek 26.6.2008
26.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Strážníci změří zájemcům rychlost, prostějovská radnice údajně uvažuje o rušení některých spojů MHD, peníze pro prostějovský zámek nejsou zdaleka jisté, každý řidič dárcem krve, mapování škod po noční vichřici, Schengen - přibalte si pasy, údajně mrtvý řidič bojuje o život v nemocnici.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 27.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Čeká nás

Strážníci změří zájemcům rychlost
Ať už podobnou akci v minulosti pořádali státní či městští policisté, vždy se setkala s obrovským zájmem. Proto se i letos Městská policie v Prostějově rozhodla uspořádat zkušební měření rychlosti vozidel, jejichž řidiči si budou chtít vyzkoušet správnou a hlavně přesnou funkčnost svých tachometrů.
Pokud projde nesmyslný paragraf v zákoně o policii, budou preventivní akce za chvíli to jediné, co budou moci městští policisté stran měření rychlosti aut dělat. Naši poslanci prostě hrají na populistickou notu celého národa a když jsou lidé zvyklí jezdit jako hovada, snaží se jim to co nejvíce umožnit. Že potom umírají tito šílenci i nevinní občané, je asi našim zákonodárcům jedno. Podle mého názoru by městské a obecní policie rozhodně měly mít možnost měřit rychlost vozidel, protože jinak se ženeme do světa anarchie v dopravě, který nám přinese spoustu obětí. Hlavně, že privilegovaní nabobové budou mít volnou cestu...

Radnice uvažuje o rušení některých městských spojů
Zastupitelé v úterý schválili, že z prostějovské obecní kasy půjde v příštích dvou letech na městskou hromadnou dopravu maximálně šestatřicet milionů korun. Pokud částka nebude stačit, pak jsou připraveni některé spoje zrušit.
U tohoto článku se musím jako velký příznivec veřejné hromadné dopravy podrobně pozastavit.
O co vám jde, pane redaktore Havlíku? Co sledujete těmito neustálými štvavými články?
Pokud náhodou pan starosta uvidí prázdný autobus, sedne si kvůli tomu padesát tisíc obyvatel našeho města na zadek? Je snad osobní názor pana starosty přednější než kvalifikovaný dopravní průzkum? Co má co nějaký místostarosta mluvit do ryze komerční linky, která je plně hrazena z prostředků obchodního řetězce TESCO?
Považuji tento článek za vrchol ignorantství, co se veřejné hromadné dopravy týká. Pokud má mít napříště pan starosta absolutní právo sám rozhodovat o všem, co se ve městě děje, potom navrhuji přejmenovat naše město na Tesařov a místo sochy prezidenta Masaryka postavit nadživotní pomník současného starosty (nejlépe jezdecký, protože pan starosta je vždy na koni).
Takhle se přece komunální politika nedá dělat. Pan starosta asi zapomněl, že žije v demokratické zemi, kde nevládne kult osobnosti. Je to další důkaz faktu, že je nejvyšší čas, aby současná garnitura ODS a ČSSD z naší radnice vypadla, dokud nenadělá nenávratné škody.
Veřejná hromadná doprava by měla být pilířem dopravy moderního města dvacátého prvního století. Pokud lidé veřejnou dopravu nevyužívají, je třeba je do ní přitáhnout, ne tento prostředek dopravy likvidovat. Už jsem to tu jednou navrhoval - zaveďme v centru města takové podmínky parkování, aby si každý řidič rozmyslel vozit svůj pohodlný zadek autem po městě a raději použil MHD. Z peněz vybraných za parkování pak můžeme provozovat hromadnou dopravu bezplatnou, kterou nám bude závidět celá republika. Vůle k tomu u našeho dopravce zatím je. Zatím. Dokud ho neotrávíme neustálým omezováním prostředků na dopravu, zatímco rozpočty na různé investiční a sportovní akce kypí dostatkem.
Pokud naše radnice přistoupí k likvidaci spojů MHD, naše město se stane sídlem zazobaných nabobů, kteří s moderním ekologickým způsobem života nechtějí mít nic společného. Naše všeobecné sobectví pak zničí všechno, čeho jsme v dopravě dosáhli. Po ulicích se už nebude možné vůbec pohybovat, protože budou naprosto zahlceny soukromými auty.
Chcete žít v takovém městě? Pan starosta svorně s panem redaktorem Havlíkem asi ano. Tak jim doporučuji, aby se přestěhovali do Číny. Tam si ucpaných ulic a smradu užijí, co jim hrdlo ráčí.

Získá zámek devět milionů? Uvidí se v červenci
Do poloviny července bude rozhodnuto o tom, zda město Prostějov získá devět milionů korun na rekonstrukci zchátralého zámku na Pernštýnském náměstí.
Na této věci nechápu, proč žádost o peníze z Regionálního operačního programu Střední Moravy podává za prostějovský zámek jihočeská společnost GPL-invest. To nemáme v Prostějově žádného spolehlivého kastelána, který by se o takové věci postaral? Toto řešení ve mně bohužel vzbuzuje podezření, že zde zase vzniká nějaký penězovod, na němž se budou chtít obohatit naši zastupitelé.
Mám velké obavy, zda se za těchto okolností opravy zámku povedou. Když bude hlavním cílem zisk a ne rozumný záměr využití objektu, skončí to tahanicemi o peníze a zámek zatím spadne. Ostuda města tedy bude pokračovat. Je mi z toho smutno.

Stalo se

EDEN slavnostně otevřen
Ve středu 25. června v podvečer bylo v domě služeb v Prostějově-Vrahovicích slavnostně otevřeno nové centrum s názvem EDEN, které se stane útočištěm taneční školy Jany Bálešové FREE DANCE.

Včelaři objevili mor v dalších čtyřech obcích
Mimořádná veterinární opatření si vyžádal včelí mor, který byl tento týden zjištěn u včelstvech některých chovatelů ve Stínavě, Ptenském Dvorku, Určicích a Křenůvkách.

Motorkáři se rozloučili s kamarádem
Smutek, zdrcení a stále naděje v to, že je to pouhý sen, ze kterého se musí všichni probrat. To vše se zračilo ve tvářích desítek motorkářů, kteří se v pátek přijeli rozloučit se svým tragicky zahynulým kamarádem Janem Adelem z Přemyslovic. Po smutečním obřadu na městském hřbitově odjela kolona asi stovky motorkářů na místo neskutečné tragédie, o které jsme informovali před týdnem.

Malé Hradisko slavilo významná jubilea
Počet obyvatel Malého Hradiska se v sobotu více než zdvojnásobil. Malebná vesnička rozkládající se v severní části Prostějovska slavila neuvěřitelné výročí 650. let od první písemné zmínky o obci. Aby toho nebylo málo, tak se k všeobecné slávě přidali i místní hasiči, kteří mají ve své originální kronice zapsán ročník vzniku svého sboru 1888, což dává dohromady úctyhodných sto dvacet let nepřetržitého fungování. Je tedy nabíledni, že se taková jubilea musí veřejnosti řádně připomenout.

Všeobecné zprávy

Každý řidič dárcem krve
Rozšířit základnu dobrovolných dárců krve se rozhodlo Hematologicko-transfúzní oddělení Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, a to ve spolupráci s prostějovskými autoškolami. Akce Každý řidič dárcem krve má upozornit účastníky silničního provozu, že jsou to právě oni, kdo se velkou měrou podílí na spotřebě krve.
Tato akce je jistě prospěšná a stojí za zamyšlení. Když jsem dělal autoškolu, taky jsem se nechal nalákat a krev daroval. Dnes už bohužel kvůli svému zdravotnímu stavu krev dávat nemůžu, ale o to víc si cením těch, kteří jsou zdraví, silní a pomůžou. Je to daleko lepší než sedět za pecí a nadávat na zdravotnictví. Pokud člověk nemá žádné obtíže, je pro něho darování krve něco naprosto banálního, čeho si málem ani nevšimne. Pokud ale potom někdy bude krev potřebovat, velice silně by pocítil případný nedostatek. I hnutí dárců krve je důkazem, že zdravotnictví nelze jen tak přeměnit na byznys. Solidarita lidí je v tomto případě jedinou cestou. Pokud budeme chtít všechno přeměnit na peníze, nakonec se nedoplatíme a budeme zbytečně umírat.

Mapování škod po noční vichřici
Pracovníci městského úřadu společně se strážníky městské policie mapují od rána škody po noční vichřici.
Předpokládám, že se tato vichřice opět stane důvodem pro likvidaci stromů. Článek toto nebezpečí naznačuje. Vážení, žijeme stále ještě v přirozeném světě, ne v uzavřené vesmírné lodi, takže přírodní podmínky, k nimž patří bohužel i bouře a vichřice, prostě jsou pro naše životní prostředí přirozené. Může to odnést nějaká větev, můžou kvůli tomu být i materiální škody, ale to neznamená, že bychom měli naše životní prostředí sterilizovat a naprosto zbavit všech stromů, aby se náhodou někomu něco nestalo. Jedině šílenec se bude ve vichřici procházet parkem, rozumný člověk před nepřízní počasí volí odpovídající úkryt. Nesnažme se vydělit z přírody. Nesnažme se zatočit s přírodou. Pokud to uděláme, ona jednou zatočí s námi. Jsme na životním prostředí závislí, kdo tvrdí opak, je nebezpečný demagog. Přes všechny katastrofy způsobené námi lidmi je stále Prostějov možno označit za město stromů. Nekažme si to.

Schengen? Přibalte si pasy
I přes takzvanou Schengenskou dohodu, která umožňuje volný pohyb osob v rámci zemí Evropské unie, by si lidé měli brát do některých oblastí cestovní pasy. Podle odborníků z prostějovských cestovních kanceláří se tak například na dovolené vyhnou možným komplikacím.
Co je tedy Evropská unie pro obyčejného občana? Prachsprostá komedie, kterou s námi za miliardy získané z našich daní hrají naši politici. Když mezinárodní smlouvy nemají žádnou platnost, když je občan buzerován, všechny proklamace jsou k ničemu. Je úděsné, že se občané mají řídit podle stovek až tisíců stran různých předpisů, kterým nemají šanci porozumět. V Irsku koneckonců lidé jasně řekli, co si o současné Evropě myslí. Bez ohledu na to, že této zemi Evropská unie v předchozích letech velmi výrazně hospodářsky pomohla. Irové mají rozum, takže když se jim předkládá k odsouhlasení něco, co si ani nemůžou přečíst, jejich občanské smýšlení zvítězí a nenechají se zotročovat svými politiky. My bohužel takoví nejsme, takže si klidně necháme diktovat ponižující podmínky, které jdou proti duchu všech evropských dohod. Je mi z toho špatně. Pokud na tom nebude záviset život blízkého člověka, nikdo mě ani párem koní nedonutí, abych ještě někdy jel za hranice a nechal se tam buzerovat. Mám dostatek buzerace u nás doma, nemusím se kvůli tomu dohadovat s cizinci.

Annahütte v průmyslové zóně
Zástupci společnosti Železárny – Annahütte podepsali s představiteli města Prostějova v pondělí 23. června kupní smlouvu o odkupu zhruba osmi hektarů pozemků v prostějovské průmyslové zóně.

Věda v ulicích
poděkování

Marta má čtyřiadvacet tisíc
Benefiční akce Cihla, kterou Prostějované podporovali minulý týden, vynesla bezmála čtyřiadvacet tisíc korun. Výtěžek půjde na výstavbu prostějovského charitního centra Marta, chráněného bydlení pro osoby s handicapem.

Na životem zkoušeného chlapce nedají děti dopustit
Zhruba před rokem utrpěl malý Lukáš Hýbl obzvláště závažný úraz. Popáleniny celého těla ho takřka na celý rok zavřely do nemocnice. Byl vlastně zázrak, že přežil. Skončil dočasně na invalidním vozíku. Po složitých transplantacích umělé kůže, mnoha plastických operacích a nesmírném utrpění chlapce i rodičů se však postupně vrací do normálního života. Chodí do 2. třídy Základní školy Jana Železného na Sídlišti svobody s výjimkou období, kdy se připravuje na další a další náročné operace.

D. Novotný z Prostějova má smělý plán
V hlavě třiadvacetiletého Davida Novotného z Prostějova se zrodil plán, nad kterým by každý jiný z nás "běžných" smrtelníků jen mávnul rukou jako za něčím zhola nemožným. Mladý sportovec však trvá na svém. Je rozhodnutý oběhnout svět!

Zprávy z Olomouce a kraje

Přes republiku se přehnala silná bouře
Ve středu v zasáhly Českou republiku silné bouře, vichřice a přívalové deště. V Olomouckém kraji jsou ještě dnes ráno bez proudu stovky domácností a energetici opravují desítky poruch na vysokém napětí.
Bezručovy sady přišly o sochu

Bouzovský hřbitov poničila vyvrácená lípa

Olomouc se na čtyři dny změní ve sportovní centrum
Sport pro všechny je název mezinárodního festivalu, který se v Olomouci koná už podruhé. Akce potrvá do neděle 29. června.
Některé děti už mají prázdniny

Deváťáci se loučili se slávou
Začíná čtyřdenní festival sportu

Lékaři otevírají virtuální polikliniku
První virtuální polikliniku otevírají praktičtí lékaři a specialisté z Olomoucka. Pacientům chtějí nabídnout služby navíc, hlavně možnost vyšetření akutních potíží v odpoledních a večerních hodinách.
Spustili virtuální polikliniku

Kam a za kolik na koupaliště v Olomouci
Koupaliště v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově, Majetíně, Pasece nebo Bělkovicích-Lašťanech vyhledávají lidé v těchto horkých dnech.

Firma, co postaví větrníky, se pustila do práce
Nad Šternberkem se už zakousla do země těžká technika a brněnská firma Ventureal začala budovat příjezdové cesty k zatím největšímu větrnému „parku“ na Olomoucku.

Poprvé přijede Mládek i Baumaxa
V Náměšti na Hané začne už za šest dní největší tuzemský folk & country festival. Na čtyřech scénách zahraje 140 skupin, včetně hvězd jako Vlasta Redl, Fleret nebo Spirituál kvintet. Místní se na festival těší, přijede i herečka známá z Rodinných pout.
Janina chladná a sladká jak zmrzlina
Folkaři? To jsou zlatíčka, říká servírka Míša

Kultura

Pozvánka
na výstavu Pavel Toman & František Dörfl - sochy / obrazy
3.7. - 21.9.2008

Černá kronika

Řidič bojuje o život v nemocnici
Boj o život právě svádí jednašedesátiletý muž, který ve středu odpoledne havaroval s dodávku Citroen mezi Výšovicemi a Bedihoští.
Jelikož jsem včera zprávu o deváté oběti našich silnic přejal do Střípků, musím se vám omluvit, že jsem vás mystifikoval. Bohužel se ukazuje, že novinám není možné věřit. Ani při nejlepší dobré vůli nemůžu zaručit, že zprávy, na které zde uvádím odkazy, mají něco společného se skutečností. Zvlášť dnes po eskapádách pan redaktora Havlíka mám silný pocit, že i Prostějovský deník je třeba řadit spíše k senzacechtivému bulváru, než ho považovat za seriózní periodikum. Je mi to líto, ale co nadělám?

Ze zahradního domu
Do zahradního domku na okraji Prostějova se v úterý vloupal zloděj. „Ukradl z něj osm set korun v kovových mincích a různé druhy nářadí,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková s tím, že objekt se nachází v oblasti zvané Močidýlka. Majitel domku vyčíslil škodu na zhruba čtyři a půl tisíce korun.

Sport

Fotbal:

Fotbalový pohár začne v Jesenci a Mohelnici
Zápasy předkola v Mohelnici a Jesenci začne o víkendu 19. a 20. července nový ročník fotbalového Poháru ČMFS. O cennou trofej se bude ucházet 163 celků včetně jedenáctky z Olomouckého kraje.
Los poháru ČMFS

Lipová má jasno: vrcholový fotbal končí
Po známém kolapsu prostějovské kopané mizí z mapy klubů hrajících vrcholovou soutěž pod hlavičkou ČMFS i lipovská kopaná. Jediný regionální zástupce Prostějovska nejenže neuchránil v uplynulé sezoně příslušnost k Moravskoslezské fotbalové lize, ale nedokázal už dál čelit nepříznivé ekonomické situaci a vedení oddílu se rozhodlo, že první seniorský tým prakticky zruší…


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]