Střípky z Prostějovska - středa 25.6.2008
25.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Lukostřelci údajně ustoupí bruslařům, o pozemky v centru Prostějova se ucházejí tři firmy, Uničov opraví a zpřístupní radniční věž, medlovská skládka začala vyrábět elektřinu, bariéry u železnice v Zábřehu budou i přes protesty občanů, na silnici se zabil letos už devátý člověk.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

26.6.2008 – blok č. 18 – M. Alše, Husitská, P. Jilemnického, I. Olbrachta, J. Köhlera, Hrázky, K. Světlé, Sokolovská, Kyjevská, Trpínky, Jaselská, Prešovská, Čechůvky.

Podotýkám, že tato zpráva je bez záruky, protože, jak je již v poslední době obvyklé, služba Hromadná korespondence Městského úřadu Prostějov dnes opět nefungovala. Patrně mají úředníci na radnici po vyplavení ústředny jiné starosti, než aby aktuálně informovali občany o dění ve městě. Škoda.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 26.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.


Stručně:

Oficiální sdělení

Veřejná zakázka
na provozovatele sběrného dvora

Uzavírka odbočovacích větví na okružní křižovatce ulic Kojetínská / Kralická / Průmyslová
Od 1.7.2008 07.00 hod. do 31.8.2008.

Zpráva 22/2008 z jednání rady města Konice ze dne 9.6.2008

Čeká nás

Ochránci přírody otevřou naučnou stezku
Ve čtvrtek 26. června v 10 hodin otevře Český svaz ochránců přírody, základní organizace Haná, obec Mořice Naučnou stezku Mokroš. Stezka vede od obce Mořice přes Mokroš, což je uměle vytvořený mokřad na trvale zamokřené části pole nedaleko obce. Na Mokroši byl v rámci projektu postavený povalový chodník a ptačí pozorovatelna. Slavnostní otevření stezky začne shromážděním u kapličky v obci Mořice.

Vojáci zvou na Setkání v zeleném
Vojáci, hasiči, policisté a zdravotníci zvou na Setkání v zeleném, které se koná ve čtvrtek od 8 hodin v Nezamyslicích. Zajistili například vrtulník, laserovou střelnici, historickou techniku a k vidění bude výcvik dravců.

Školní výtržnosti
v pátek 27. června 2008

Hasiči oslaví sto let
Uplynutí sta let od založení oslaví tuto sobotu dobrovolní hasiči v Čelčicích na Prostějovsku. Oslavy začínají již ráno mší svatou pod širým nebem, následuje průvod obcí, na odpoledne jsou na místním hřišti připraveny ukázky hasičské techniky a soutěže.

Střílet v Hamrech budou dál
Obyvatelé Hamer na Prostějovsku se musejí připravit na to, že vojenská střelnice za obcí bude i nadále v provozu, ačkoliv její moderně opravená část nemá kolaudační rozhodnutí. Zdejší lidé si stěžují na hluk a dala jim za pravdu i nedávná hluková studie, která potvrdila překročení norem. Armáda včera uvedla, že nadále bude využívat neopravenou starou část střelnice a zároveň vypsala výběrové řízení na další protihluková opatření. Jak dlouho bude provizorium trvat, není zatím jasné.

Městské divadlo vstoupí do sezony s novým logem
Divadelní trakt Národního domu, přesněji výzdoba Kyselova salonku, stojí za podobou nového loga pro Městské divadlo v Prostějově. Právě tady totiž prostějovská výtvarnice Magdalena Jansová v jednom z původních prvků secesní výmalby objevila motiv, ve kterém našla inspiraci.

Lukostřelci ustoupí bruslařům
Lukostřelci sídlící u prostějovského zimního stadionu by měli časem vyklidit pole bruslařům.
Tuto zprávu musím bohužel pokládat za něco jako mírnější podobu šíření poplašné zvěsti. Že pan starosta by rád koupil nějaký pozemek, ještě neznamená, že je to hotová věc. Nebo jsme už dospěli tak daleko, že na co si pan starosta vzpomene, automaticky se uskuteční, i kdyby na chleba nebylo? Podle mého názoru jsou lukostřelci OP provozovateli poměrně úspěšného sportu našeho regionu, takže se mi nezdá, že by je někdo jen tak vyhnal z jejich sportoviště. Spíš mi to připadá, že pan redaktor měl zase svůj den.

Stalo se

Z náměstí se stala laboratoř
Před radnicí na náměstí T. G. Masaryka probíhaly zábavné, ale také poučné fyzikální a chemické pokusy.

Všeobecné zprávy

O pozemky se ucházejí tři firmy
Už v září by mělo být jasné, jakým způsobem bude probíhat soutěž o prodej velmi lukrativních parcel v centru Prostějova. Zájem o ně projevili tři developerské společnosti - Plaza Centers, Sekyra Group a Crestyl.
Podle mého názoru by naši konšelé měli jednoznačně projekty takové monstrakce shodit se stolu, protože to Prostějovu nic dobrého nepřinese. Když nezaplníme ani jeden sál Metra, na co multikino? Proč spoustu nových obchodů, když ty na náměstí zejí prázdnotou? Je to prostě celé jedna velká hovadina a skutečně moudrý zastupitel by ji neměl podporovat. Jenomže na naší radnici bohužel vítězí pohled na spoustu peněz, která jistě proteče přes účty spřátelených firem (a možná nejen tam). Kvůli tomuto krátkozrakému vidění světa budeme mít kousek od centra gigantický barák, který nakonec zůstane prázdný, protože za ty peníze, které budou investoři chtít vytřískat, si nikdo obchod ani kulturní sál nebude schopen pronajmout. Opravdu to chceme? Bohužel, občanů se nikdo ptát nebude. A i kdyby, Prostějovanům je šum a fuk, co jejich radnice vyvádí.

Voda v přehradě je čistá
Voda v plumlovské přehradě je vhodná ke koupání. Necelý týden po aplikaci chemikálie proti sinicím PAX 18 to sdělili prostějovští hygienici. Výsledky měření z minulého pondělí, podle nichž plavcům v nádrži hrozila zdravotní rizika, jsou tak minulostí.

Hygienici: Stánkaři mají jídlo v pořádku
Jídlo a pití na stáncích a ve venkovních občerstveních je zatím v pořádku. Tvrdí to hygienici, kteří zkontrolovali celkem dvanáct z třiceti provozů v Prostějově a okolí.

Zájem o SAOP roste
SOS - Sdružení obrany spotřebitelů udělilo od března 2006 už 120 firmám certifikát SAOP (Spotřebitelský audit obchodních podmínek). Tato obchodní známka důvěry s roční platností na stránkách obchodu je signálem pro spotřebitele, že majitel obchodu má zájem jednat v souladu se zákonem a požádal o revizi obchodních podmínek právě SOS.

Je jediná na světě. A to měla skončit ve šrotu
Pouze v jediném kuse je zachovaná parní lokomotiva řady 310, kterou nyní po částečných opravách mohou vidět cestující u hlavního vlakového nádraží v Prostějově. Na dráze sloužila od roku 1924 až do roku 1953, jezdila však až do roku 1968, kdy byla odstavena v cukrovaru v Bedihošti na Prostějovsku.

Zprávy z Olomouce a kraje

Kraj pomůže obcím, které mají problémy s vodou
Olomoucký kraj přispěje trojici obcí na řešení mimořádné situace v oblasti vodohospodářské infrastruktury. Rozhodlo o tom dnešní jednání krajského zastupitelstva. Kraj vyhověl žádosti obcí Skorošice, Radslavice a Rouské. „V rozpočtu pro letošní rok je na tyto účely vyčleněno sedm miliónů korun,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková.

Kraj bude regulovat elektrárny, má návrh studie
Kde v regionu budou smět firmy vztyčit větrníky, řeší studie, jejíž konečný návrh má na stole odbor strategického rozvoje kraje. Stavby by se podle něj měly začít regulovat zřejmě na podzim letošního roku.

Spolupráci hasičů stvrdil kraj
Dohodu o mezinárodní spolupráci hasičů posvětili ve středu 25. června zastupitelé Olomouckého kraje. Pomoc polských záchranářů je třeba na Zlatohorsku a Javornicku, kam hasiči z Jeseníku přijíždějí mnohem později než naši severní sousedé.
Hasiči z Olomouckého kraje a Opolského vojvodství si budou pomáhat

Sběrny ovoce začnou o víkendu vykupovat rybíz
Přivydělat si sběrem rybízu z vlastní zahrady od víkendu mohou pěstitelé, kteří přebytky přivezou do některé z výkupen ovoce na Olomoucku. Jejich provozovatelé se však shodují v tom, že zahrádkáři už většinu ovoce mají jen pro vlastní potřebu.

Jak stávkovala střední Morava?
Svůj nesouhlas s vládními reformami vyjádřili včera lidé na střední Moravě spíše symbolicky, vylepením plakátů a připnutím odznaků. Největším problémem byly stojící vlaky a několik autobusů, nepracovali zdravotníci v Olomouci.
Hlavně nenápadně

Neléčili, nejeli. Stávkovali

Nemocnice mění logo
Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) mění své logo. Od konce června bude používat znak symbolizující srdce nebo sepnuté ruce, což má vyjadřovat vstřícnost, otevřenost a důvěru.

Uničov opraví přístup na radniční věž
Zpřístupnit radniční věž turistům a obyvatelům města se rozhodli v Uničově. Dosud si lidé mohli pohled na celé město z výšky vychutnat jen při mimořádných příležitostech. Po rekonstrukci schodiště by se však měla věž zájemcům zpřístupnit na celou turistickou sezonu.
Jednoznačná inspirace pro Prostějov. My přece taky máme krásnou radnici s vysokou věží, kam bychom mohli vodit turisty. Troufne si naše radnice něco podobného lidem nabídnout, nebo budou konšelé jen spokojeně sedět a radniční věž využita nebude?

Medlovská skládka začala vyrábět elektřinu
Zařízení na výrobu elektrické energie z bioplynu v úterý zkolaudovali na skládce komunálního odpadu v Medlově na Uničovsku. Část získané elektřiny bude využívat skládka pro svou vlastní potřebu, zbytek se bude dodávat do běžné sítě.
Prima nápad, naučit skládku vyrábět elektřinu. Když už musíme skládky trpět, ať jsou nám k užitku. V takových projektech je pravá ekologie, ne v čekání na dotace. Investice se jistě časem Medlovským vrátí, zvlášť při neustále stoupající ceně za elektřinu je to více než pravděpodobné.

Vrtulníky záchranářů v Jeseníku mají přistávat už v říjnu
Zbrusu nového automaticky řízeného heliportu záchranné služby by se měli záchranáři dočkat již v říjnu letošního roku v Jeseníku.

Bariéry budou. I přes protesty
Proti zábranám, které mají chránit před hlukem z železniční trati, bojují lidé žijící v ulici U Dráhy v Zábřehu. Obávají se, že bariéry budou nevzhledné a budou rušit okolí jejich domů. Jejich protesty jsou ovšem marné. Podle hygienických norem tu totiž kvůli vysokému hluku bariéry stát musejí.
Je zajímavé, že když se jedná o hluk ze silnic, hledají se výmluvy, aby se nemusel řešit. A když lidem hluk ze železnice nevadí, musejí strpět bariéry, i když o ně nestojí. Podle mého názoru jsou takové zákony postavené na hlavu, když jdou proti zájmu lidí. Přece máme svůj rozum a nemusíme trpět něčí výplody, které nás omezují. Je to další důkaz naší deformované demokracie, která se stále více podobá totalitě. Místo totality ideologické je to ale tentokrát totalita úředníků a darebáckých politiků, kteří ani nevědí, pro co v parlamentu zvedají ruku.

Opusťte stánky, nahradí je stromy
Stánky na lukrativním místě mezi nádražím a městským centrem, v ulici 17. listopadu v Šumperku, budou zřejmě muset do konce ledna příštího roku jejich nájemci opustit. Město chce na ulici obnovit zeleň a stánky tam podle šéfů radnice nemají místo. Podnikatelům, kteří v termínu svůj stánek odstraní, chtějí dát padesát tisíc korun. Těm se ovšem z místa odcházet nechce. Navrhují, že stánkům dají jednotnou úpravu podle návrhu radnice.

Domašov peníze od kraje dostane
Více než šest a půl milionovou dotaci pro obce Domašov nad Bystřicí schválilo ve středu krajské zastupitelstvo.

Kultura

Výstava o misích
Osudy vojáků, kteří pomáhají v zahraničních misích, přibližuje současná výstava fotografií v Muzeu Prostějovska. Expozici Armáda České republiky v misích si zájemci mohou prohlédnout až do konce srpna.

Program kina Konice na prázdniny

Černá kronika

Na silnici se zabil letos už devátý člověk
Další, letos už devátý, člověk zemřel ve středu 25. června při dopravní nehodě na Prostějovsku.
Tato zpráva je velice smutná, nicméně si neodpustím poznámku, že v tomto případě řidič nepotřeboval strom, aby se zabil. Pokud dopravní experti tvrdí, že za všechno můžou stromy, tady mají důkaz, že tomu tak není. Kdo jede jako hovado, zabije se spolehlivě kdekoliv.

Neopatrný chodec přišel o život
Smrtí třiačtyřicetiletého cizince skončila tragická nehoda, která se stala v noci z úterý na středu na dálnici nedaleko Prostějova. Chodce, který šel údajně středem silnice, srazilo jedno z projíždějících aut.

Z mercedesu zmizel batoh s šestnácti tisíci
Auto značky Mercedes Benz Sprinter si v úterý vyhlédl zloděj v Prostějově. Z dodávky, kterou majitel zaparkoval na Floriánském náměstí, ukradl batoh. „Řidič v něm měl doklady, peněženku s šestnácti tisíci korunami a další věci,“ konstatovala mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková. Škodu vyčíslil na celkem dvacet tisíc korun.

Sport

Hokej:

Jde to, ale dře to, říká s úsměvem kouč Jestřábů
Michal Bartošek se domluvil na podmínkách smlouvy s trenérem Aloisem Chlustinou, který pomáhá klubu i v marketingové oblasti.

Jágr Team: Jelínek přitvrdil
Už i s trenérem Marianem Jelínkem trénovali členové Jágr Teamu. Kromě tradičního kouče s k pětici hokejistům připojili i Jaroslav Nedvěd s Janem Hrdinou. Trénink byl s Jelínkem kondičně o mnoho náročnější než pondělní rozehřívání. Hráče večer čekal bowling v Olomouci.

Basketbal:

Pivot Staněk: Dohoda s Prostějovem je nejblíž
Vrátí se bývalý reprezentant Pavel Staněk po čtyřech letech strávených v rakouském Kraftwerk Wels opět do české nejvyšší soutěže? Je to možné. Jednatřicetiletý basketbalista na začátku tohoto týdne potvrdil, že o jeho služby projevil zájem Prostějov, bronzový tým uplynulého ročníku Mattoni NBL.

Ostatní sporty:

Mladí nohejbalisté získali zlato na mistrovství republiky
Za malou sportovní slavnost by se dalo označit celorepublikové mistrovství v nohejbale žáků, které organizátoři situovali do Trhových Svinů. U sítě se rozpoutaly obrovské bitvy.

MS v orientačním běhu i na Prostějovsku
V polovině července bude Olomouc centrem orientačního běhu. Hanácká metropole bude od 13. do 20. července hostit mistrovství světa.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]