Střípky z Prostějovska - pondělí 23.6.2008
23.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Na prostějovské radnici praskla voda, nefungují telefony, bývalý závodní klub OP dál chátrá, zítra se bude stávkovat, v Zábřehu vyměnili členy bytové komise.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 24.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 24.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá nejméně do 25.6.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Ve čtvrtek 26.6.2008 se uskuteční výjezdní školení pracovníků OŠK v Kostelci na Hané
Jednání s pracovníky odboru školství a kultury odložte na dobu mimo tento den.

Čeká nás

Studenti se budou bavit pokusy
Na zítřejší dopoledne se mohou těšit všichni mladí zájemci o vědu. Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově bude další ročník akce s názvem Věda v ulicích. „K vidění bude například výroba zubní pasty pro slony, bengálské ohně či výroba tajného inkoustu,“ uvedl Jiří Prudký, ředitel prostějovské hvězdárny, která akci pořádá spolu se třemi prostějovskými gymnázii.

Z lípy bude socha svatého Josefa
Zhruba půltunový kmen přinesli v sobotu odpoledne na zahradu Národního domu v Prostějově čtyři muži. Tam už na něj čekal sochař Miroslav Srostlík, který z mohutného špalku v následujících měsících hodlá vyřezat postavu svatého Josefa v životní velikosti.

Stalo se

Na radnici praskla voda, telefony nebudou fungovat několik dnů
Prasklý přívod vody způsobil v pondělí dopoledne problémy na ústředně Městského úřadu v Prostějově. Nefungovaly telefony ani e-maily na úředníky z odborů působících na radnici.
Protože ze své informatické praxe dobře vím, jaké škody může voda nadělat, přeji pracovníkům radnice, aby se jim co nejdříve podařilo toto nadělení zdolat. Bohužel, jak znám starší typy telefonních ústředen, může být v dnešní době docela problém opravu provést, protože se některé aktivní prvky prostě už nevyrábějí. V takovém případě nezbývá než prakticky celou ústřednu vyměnit za novou. To je práce nevděčná, zdlouhavá a nákladná. Snad se to technikům podaří a telefony opět budou fungovat.

V Mořicích byly k vidění nablýskaní veteráni
Kapoty a řidítka veteránů silnic žhavilo v sobotu dopolední slunce v Mořicích. Ještě než se čtyřiačtyřicet aut a motorek vydalo na okružní cestu po okolí, po trase takzvané „jízdy spravedlnosti“ (pořadí se losovalo), byly terčem mnoha zvědavých pohledů před místní kaplí.

Lidoví řemeslníci předvedli svůj um
Jak se vlastně kove kůň? Odpovědět na tuto otázku by uměli ti, kdo se v sobotu zašli podívat na tradiční akci s ukázkami lidových řemesel do Mořic. Kromě kovářů se na něm pyšnili svým umem například tkalci a pletaři košíků z Ústavů sociální péče ve Víceměřicích a Nezamyslicích.

Lidé v Hradisku oslavovali
Rok, kdy kronikáři poprvé zaznamenali do análů jméno jejich obce, slavili v sobotu obyvatelé Malého Hradiska. Malá vesnička na Drahanské vrchovině sezvala rodáky, takže se na plácku u místní hospody hemžily stovky lidí.

Všeobecné zprávy

Bývalý závodní klub OP dál chátrá
Každému, kdo zažil slavné časy domu v prostějovské Vápenici, nejčastěji spojovaného s podnikovým klubem OP, musí být z jeho současného stavu smutno. Budova už více jak čtyři roky zeje prázdnotou, postupně chátrá a majitel si s ní v podstatě neví rady.
Opravdu se pro "Vodárnu" nenajde žádné využití? Napadá mě oživení spolkové činnosti, které by mohl iniciovat třeba Okrášlovací spolek. Kdybychom v bývalém klubu OP zřídili protiváhu monstrpodniku, který se chystá vzniknout na Komenského ulici, mohlo by to být ku prospěchu všem občanům našeho města. V každém případě by to chtělo odvážného podnikatele, který by se ujal domu a otevřel ho občanským sdružením. Samozřejmostí by ovšem musela být dobrá vůle na straně majitele, aby drakonickým nájemným takového podnikatele hned nezastrašil. Škoda, že jsem nemocný a nemám sílu nic podobného podnikat. Hned bych se do toho pustil. Takto bohužel musím jen spoléhat na druhé. Pouvažujte, vážení, jestli vás něco nenapadá. V každém případě je velká škoda, když nám taková budova bez užitku chátrá.

V přírodě přibývá dravých ptáků
Dravých ptáků na střední Moravě přibývá. V přírodě je stále méně jedovatého DDT, kdysi oblíbeného prostředku proti hmyzu, který dlouhodobě ničil potomstvo králů oblohy. Ochránci přírody navíc budují pro okřídlené predátory hnízda. Na polích jsou pro ptáky i „berličky“- dřevěná odpočívadla.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký kraj poskytne obcím účelové katastrální mapy
Olomoucký kraj předá obcím účelové katastrální mapy. Mapy, které kraj nechal za takřka sedm miliónů korun zpracovat, jim poskytne zdarma. Rozhodla o tom Rada Olomouckého kraje. Každá obec získá kompaktní disk s mapou svého území a potřebným prohlížečem. „Věřím, že náš krok urychlí tvorbu digitální mapy v kraji,“ uvedl první náměstek hejtmana Pavel Horák.

Stávkovat budou školy i dopravní podnik, lidí se to ale nedotkne
K plánované úterní stávce proti vládním reformám se kromě lékařů v Olomouci připojí také Dopravní podnik, cestujícím to však přepravu po městě nezkomplikuje. Jízdní řád zůstane beze změny a všechny linky pojedou tak jako v běžném dni.
Lékaři ošetří jen těžké případy

Úterní stávka: připravte se na potíže
Informace o stávce jsou všelijaké, navzájem se popírají a matou tak občany. Podle mého názoru je tato stávka naprosto zbytečná, způsobí jen problémy a nepřinese žádná řešení. Vládnoucí garnitura totiž na občany zvysoka kašle, takže nějaké symbolické protesty lehce hodí za hlavu. Nejvíce postižení reformami jsou beztak senioři a zdravotně postižení, ti ale stávkovat nemůžou, takže se z nich vlastně stanou oběti stávky pořádané obvykle dobře si vydělávajícími odborářskými bossy. Nejlepším způsobem, jak se můžou občané vyjádřit k politice, jsou volby. Jenomže když jsme líní do volebních místností dojít a volit alternativu ke dnešní parlamentní sebrance ziskuchtivců, těžko něco zmůžeme.

Jídlo bez chemie nám chutná
Střední Morava si oblíbila biopotraviny. Přibývají specializované prodejny, ekofarmy ale trápí přísná kritéria.

Dragouni jako za časů Marie Terezie
Teď vám ukážeme, jak se v plné rychlosti stínaly hlavy nepřátelům, volali rakouští dragouni. Lidé na víkendových Svátcích Olomouce napjatě sledovali ukázky party vyznavačů historie, kteří svůj civil vyměnili za uniformy z dob Marie Terezie. Sedmiletou válku pojali s humorem.

Proti chudobě může pomoci také fotbal a hry
Divadlo, taneční vystoupení a kopaná bude provázet druhý ročník sportovní akce Fotbal pro rozvoj, který se ode pondělí do pátku koná v Olomouci.

Vyměnili členy bytové komise. Ti to nechápou
Velmi rázně se rozloučili zábřežští radní se členy bytové komise. Tu přitom sami zřizovali. Důvodem k výměně lidí v komisi, která pomáhá radním při hospodaření s byty, byla podle tiskového mluvčího radnice dlouhodobá nespokojenost s její činností. To však členové komise odmítají.
V Zábřehu se prostě stalo jen to, co v Prostějově dobře známe. Pracovníci bytové komise si dovolili mít svůj vlastní názor, a to se v dnešní době nenosí. Dostalo se jim tedy vyhazovu a městští radní pevnou rukou komisi ovládli. To by v tom byl čert, aby se páni nedomohli svých práv! A občan? Ale nedejte se vysmát, vážení, ten je přece vždy až na posledním místě ve vidění všech politiků. Když jsme tak pitomí, že ty politiky potom navolíme do jejich funkcí a neženeme je k odpovědnosti, je to i naše chyba.

Prodáme akcie televize. Za miliony, rozhodli
Přerovská radnice se rozhodla, že prodá akcie, které vlastní v přerovské kabelové televizi. Tento záměr už posvětili také zdejší zastupitelé. Radnice počítá s tím, že z prodeje získá 40 až 50 milionů korun. Zatím ovšem ještě není rozhodnuto, kam tyto peníze půjdou.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici

Černá kronika

Muž zemřel pod sutinami střechy
Pod sutinami svého domu zemřel v neděli večer osmašedesátiletý muž v Nezamyslicích.

Traktor v protisměru poslal škodovku do pole. Řidič auta se těžce zranil
Těžkým zraněním skončila nehoda, která se stala v neděli ve dvě hodiny odpoledne u Suchdolu.

Strážníci odchytili čtyři toulavé psy
Čtyři toulavé psy odchytili minulý týden prostějovští strážníci. „Za jedním vyráželi do restaurace, kam vběhl a obtěžoval hosty. Dalších psů si strážníci povšimli při hlídkové činnosti na hlavním náměstí v parku u kina Metro,“ informovala Jana Adámková z městské policie. Na služebnu se pro zvíře dostavil pouze jeden majitel. „Ostatní psi byli převezeni do útulku v Čechách pod Kosířem,“ dodala Adámková.

Zloděj vykradl a poničil obchod pro sportovce
Do sportovní prodejny v Plumlovské ulici v Prostějově se o víkendu vloupal zloděj. „Odcizil dva cyklistické dresy, několik brašen a cyklistické láhve,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková. Jak dodala, krádeží vznikla majiteli obchodu škoda za zhruba tři a půl tisíce korun. Zloděj však také poškodil zařízení, takže za opravu bude muset vlastník zaplatit dalších deset tisíc.

Z parkoviště zmizelo přes noc auto
S volkswagenem T4 combi odjel v sobotu zloděj v Prostějově. „Vozidlo bylo přes noc odstavené na parkovišti na sídlišti Svornosti,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková s tím, že cena auta se pohybuje okolo tři sta čtrnácti tisíc korun. Automobil je podle ní registrovaný v Německu.

Lupiči prohledali byt a dům
Koruny, eura a zlaté šperky zmizely přes víkend z bytu v panelovém domě v Prostějově. „K vloupání došlo v ulici V. Špály,“ upřesnila tisková mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková s tím, že škoda je odhadována na čtyřicet tisíc korun. Neznámý zloděj vykradl ve volných dnech také rodinný dům ve Stínavě. „Prohledal všechny obytné místnosti a odcizil finanční hotovost ve výši sto devadesát pět tisíc korun,“ doplnila mluvčí Nedělníková.

Sport

Hokej:

Kundrátka si vybrali New York Rangers
Druhým dnem pokračoval víkendový draft NHL. A ani tentokrát nebyli čeští mladíci příliš v kurzu. Až na 90. místě byl vybrán bývalý hráč Jestřábů Tomáš Kundrátek.

Jágr Team: první pětice se potila na velodromu
První pětice Jágr Teamu zahájila v pondělí dopoledne přípravu. Tradičně na prostějovském velodromu si dávali do těla Petr Průcha, Josef Melichar, Jiří Zelenka, Lukáš Krajíček a nejmladší člen útočník Radek Smoleňák, který se snaží z farmy Norfolku Admirals probít do prvního týmu Tampy Bay.

Fotbal:

Machala: Hradec beru jako velkou šanci
Překvapení vzbudilo oznámení budoucího působiště trenéra a bývalého hráče Sigmy Oldřicha Machaly (*1963). Pro fotbalovou veřejnost byl jasným kandidátem na post trenéra u týmu Karviné, která má v plánu hrát v příští sezoně druhou ligu.

Basketbal:

Přehled basketbalových týmů Prostějova
Jak by měla vypadat následující sezona u všech týmů Orlů v Prostějově? BK zajišťuje mužský basketbal a TJ OP Prostějov sdružuje děvčata. Přinášíme vám stručné informace o novinkách z jednotlivých týmů.

Ostatní sporty:

Gymnastka Pluskalová je zlatá
Skvěle si vedla na mistrovství ČR v Ostravě prostějovská sportovní gymnastka Veronika Pluskalová. V kadetkách vybojovala zlatou medaili! Výsledky MČR v Ostravě: kadetky: 1. Pluskalová (Prostějov), 2. Schusterová (Sparta), 3. Jančová (Bohemians).

Žerava se doma o výhru podělil
Několik tisícovek fanoušků hnalo prostějovského motokrosaře Martina Žeravu za výhrou v téměř domácím závodě mistrovství republiky na Rapotínské stráni u Šumperku.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]