Střípky z Prostějovska - sobota 21.4.2008
21.4.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Novostavby musejí být vybaveny hlásiči požáru a hasícími přístroji.


Týden s informacemi o výlukách na železnici

Máme za sebou první týden, kdy ve Střípcích z Prostějovska informuji o výlukách na tratích Českých drah. Moje zkušenosti jsou zatím poměrně rozpačité. Podle mého názoru totiž nejsou informace o výlukách dostatečně obsažné, chybí například vedení náhradní autobusové dopravy, což je pro cestujícího nepříjemné, protože pak bloudí po vlaku či nádraží a občas i autobus zmešká nebo jede tím nesprávným. Platí tedy i nadále poučka, že si musíme při jakékoliv výluce dávat maximální pozor na hlášení staničního rozhlasu a pokyny zaměstnanců drah, jinak dopadneme špatně.

Nešikovné taky je, že je každá stránka výluky na webu omezena na jeden den, přestože následné informace spadají do dnů několika. Úplně zbytečné se mi pak jeví uvádění informací o výluce v dnech, které jsou už za námi. Odkaz na mapu celé republiky mi připadá jako špatný vtip.

Pokud bych tedy měl službu hlášení výluk e-mailem a na webu drah hodnotit jako celek, musím bohužel konstatovat, že je to sice služba vítaná, ale jak je u železnice dnes již obvyklé, je to služba nedotažená a cílená pouze na fandy železnice a odborníky, kteří jsou schopni nějaký ten informační šum pominout. Pokud bych využil image železnice, potom tato služba pracovitého mravence je vhodná opět jen pro mravence, cestující jako jiný (a možná pro železničáře vyloženě obtížný) hmyz mají prostě smůlu.

Jaký názor máte na tuto službu vy? Poněkud mě zaráží, že jsem měl až do dnešního dne v informacích o výluce na trati 275 chybu a nikdo mě na ni neupozornil. Jsou vám informace o výlukách na železnici vůbec k něčemu? Chcete, abych je ve Střípcích uváděl? Prosím, napište mi, co si o věci myslíte a co by se mělo zlepšit. Uvidíme, co se s tím dá dělat.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 22.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 22.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 22.06.2008 00:00 - 14:30
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.


Stručně:

Čeká nás

Kořenec: Před muzeem budou strašidla
Muzejní noc pořádá v sobotu muzeum v Kořenci. Začátek je v sedm hodin večer, dále každou hodinu až do půlnoci vystoupí soubor Kořeňák na téma kořeneckých strašidel. Před muzeem budou moci zájemci zhlédnout i ukázky šermu.

Padlé uctí na jednom místě
Oběti světových válek bude na prostějovském hřbitově připomínat společné pietní místo.

Stalo se

Děti strávily den s prostějovskými policisty
Prostory okresního policejního ředitelství v Prostějově patřily v pátek 20. června výhradně zvědavým pohledům dětí. Konal se tu totiž den otevřených dveří, který využilo několik škol.

Všeobecné zprávy

Staré oblečení poputuje do Číny
I několikrát denně se v pátek 20. června lidé vraceli do prostějovského reálného gymnázia, aby starým šatstvem, lůžkovinami, nádobím i hračkami podpořili sbírku občanského sdružení Pomocná ruka.

Zprávy z Olomouce a kraje

Stavíte? Nezapomeňte na hlásič požáru
Požární hlásiče a přenosné hasicí přístroje si musejí do svých rodinných domů pořídit všichni, kteří se do výstavby nemovitosti pustí po prvním červenci letošního roku. Nařizuje jim to nová vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb. S touto povinnou výbavou musejí počítat už v projektové dokumentaci.
Podle mého názoru jde o zbytečnou buzeraci. Každý majitel nemovitosti si odpovídá za svůj majetek a měl by si ho zajistit podle svého vlastního uvážení. Požární hlásič bude například dělat velké problémy kuřákům, vím to ze zkušenosti obyvatel domu mých rodičů. Taky si nechali namontovat požární hlásiče do vybraných pater paneláku, ale po pár měsících provozu museli všechny odmontovat, protože byl každou chvíli hlášen planý poplach. A mohly za to nejen cigarety, stačilo troška prachu nebo zvýšená teplota na schodišti způsobená slunečním svitem a sirény houkaly jako splašené. Než takové hovadiny, to je potom lepší nemít žádné hlásiče. Náš stát ale bohužel staví na buzeraci svých občanů, takže tato zbytečná zařízení prostě povinně prosadí a je utrum. Ať mi pak ale nikdo nevykládá, že totalita skončila.

Nemocnice chce získat 150 milionů z Evropy
Až sto padesát milionů korun chce získat olomoucká fakultní nemocnice z evropských fondů na vybavení onkologického a traumatologického centra. Včera si tato pracoviště prohlédl i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Během své jednodenní návštěvy Olomouckého kraje diskutoval také s vedením Univerzity Palackého a navštívil nemocnici v Prostějově.

Podepsáno: v proluce u muzea bude středoevropské umění
Zakládací listinu Středoevropského fóra, které bude mapovat umění zemí v srdci Evropy ve druhé polovině minulého století, v pátek slavnostně podepsali v sále Mozartea v Arcidiecézním muzeu Olomouc český ministr kultury a státní tajemníci zemí Visegrádské skupiny.
Stvrzeno, centrum umění bude

Velkolepý průvod zahájil Svátky města
Historický průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města, vyrazil v pátek odpoledne z Horního náměstí v Olomouci. Pochod v dobových kostýmech tak zahájil svátky města a oslavu dvousetpadesátého výročí obléhání Olomouce pruskými vojáky.

Jak generál Laudon zasáhl do boje s Prusy o Olomouc
Stačilo málo a Olomouc by vypadala zcela jinak nebo by možná zmizela z mapy. Před dvě stě padesáti lety se totiž mezi 31. květnem a 1. červencem 1758 dostala pod obležení pruské armády.
Na stopy obléhání narazíte i dnes

Bezpečí? Tramvaje dostanou nové brzdy a nálepky
Jaká opatření přijal dopravní podnik po nedávné nehodě, kdy tramvaj vlekla sevřeného ve dveřích tříletého chlapce? Krizová tlačítka hodlá označit výraznějšími nálepkami v češtině i angličtině a u všech dveří ve starších tramvajích T3 namontuje záchranné brzdy. Ty totiž dosud byly jen u těch prostředních.

Kultura

Wolkrův Prostějov: Koho věnčí vavříny?
V první kategorii sólových recitátorů, kteří se na Wolkrově Prostějově představili, se mohli radovat Josef Kačmarčík a Vít Roleček, ve druhé pak Vendula Valentová a Martin Barchánek.

Černá kronika

Nabízel voňavky, tak jej vykázali strážníci
V okolí Dukelské brány v Prostějově kamerový systém odhalil muže, který v pravé poledne prodával z ošatek kolemjdoucím zboží. „Jednalo se o třiadvacetiletého muže, který nabízel parfémy. Tržní řád města ale takový prodej neumožňuje, a tak jej hlídka strážníků vykázala z místa,“ informovala Jana Adámková z prostějovské městské policie.

Sport

Hokej:

Hokejisté budou trénovat i závodit na motokárách
Náročné cyklistické etapy, ale také bowling, tenis nebo závody na motokárách čekají na hokejisty, kteří pod hlavičkou Jágr Teamu pravidelně zahajují přípravu na novou sezonu v Prostějově.

Ostatní sporty:

Žerava se na Šumperk těší, ale...
Jsem tady skoro doma. To jsou ty nejhorší závody, říká šternberský rodák.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]