Střípky z Prostějovska - pátek 20.6.2008
20.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Začíná hra o pozemky v centru města, volný prodej toluenu je zakázaný, přesto jej koupíte, hygienici varují před vodou v přehradě, Šternberk vyžene výherní automaty z centra, prodej Jestřábů se zatím nekoná, kupec chtěl jen mládež.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 21.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 21.06.2008 07:10 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 21.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Nabídka přebytečného majetku města k odprodeji

Zpráva 22/2008 z jednání rady města Konice ze dne 9.6.2008

Čeká nás

Hradisko slaví výročí
Oslavy 650. výročí od první písemné zmínky o obci a 120. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů se v sobotu 21. června konají v Malém Hradisku. Od 13.30 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod, mažoretky, historický šerm, dechovku, výstavu keltských vykopávek nebo vystoupení zpěvačky Petry Černocké. „Programem bude provázet moderátor a imitátor Petr Stebnický,“ slíbil starosta František Grulich.

Opravené koupaliště se konečně otvírá
Lidem ze Stražiska na Prostějovsku začne sloužit nově opravené koupaliště. Slavnostní otevření je naplánováno na tuto sobotu na jednu hodinu po poledni, součástí bude sportovní klání v netradičních disciplínách, které pořádá mikroregion Konicko. Připraveno je občerstvení a živá hudba.

Začíná hra o městské pozemky
Zřejmě již v červenci vyhlásí prostějovská radnice soutěž na prodej parcel, kde vyroste obří centrum.
Jak jsem zde již dříve zmínil, považuji projekt jakéhokoliv obřího centra za megalomanský a mám velké obavy, kam až tato katastrofa povede. Kolik obchodníků zkrachuje, protože se lidé z náměstí přesunou do nového centra. Že padne kino Metro, je téměř jisté. A místo nic moc ale přece jen levného Společenského domu budeme mít kulturní středisko pro zazobance, kam se normální člověk nedostane. Parkovací dům je jenom perlička na závěr. Kdo tam bude parkovat, když to bude jistě pořádně zpoplatněno?
Naši konšelé ale vidí jen peníze a nic jiného je nezajímá. Kdysi jsme byli hanácký Jeruzalém, nyní budeme hanáckým Las Vegas.

Prostějov chystá parcely pro domky, pak je vydraží
Pod padesátkou parcel u nové nemocnice v Prostějově, které zdejší radnice bude prodávat pro výstavbu rodinných domů, již vznikají inženýrské sítě. O stavební místa je obrovský zájem, který několikrát převyšuje nabídku. Město bude pozemky již letos prodávat v dražbě, cena za metr čtvereční přesáhne tisíc korun.

Stalo se

Do přehrady se znovu aplikoval PAX-18
Boj za čistotu vody v Plumlovské přehradě vstupuje do období druhého roku. Už vloni byly znát první výsledky snahy, kterou započal prostějovský poslanec Parlamentu České republiky Radim Fiala. Na přehradu se začali vracet rekreanti a čistá voda zlákala po letech i ke koupání. Krátkodobá opatření k zajištění čisté vody v přehradní nádrži budou pokračovat i letos.

Konice: Přívalový déšť protrhl potrubí
Těžká mračna, která se minulou středu kolem poledne usadila nad Konickem, nakonec naplnila svoji hrozbu. Prudký liják provázený silnou bouřkou zanechal větší či menší stopy snad v každém místě. Přímo v Konici přívalová voda protrhla potrubí kanalizace.

Všeobecné zprávy

Volný prodej toluenu je zakázaný. Přesto ho koupíte
Ačkoli už zhruba rok platí zákaz volného prodeje toluenu (dostupný je pouze na živnostenský list), lze toto toxické rozpouštědlo užívané takzvanými čichači stále neuvěřitelně snadno koupit.
Na tomto článku mě zaráží reakce České obchodní inspekce. Nechce se mi věřit, že by se její pracovníci chovali tak nezodpovědně a tiskový mluvčí nebral telefon. Pokud je to pravda, znamená to, že si prodejci můžou prodávat, co chtějí a jak chtějí a nikdo je nepostihne. A to by byla velmi špatná zpráva.
Co se toluenu samotného týče, je to pouze jedno z rozpouštědel, možná je nejčastěji zneužíván, ale "čichat" se dá kdejaká chemikálie, takže zákaz prodeje jedné z nich nic neřeší. Podobně bychom mohli zakázat velké kuchyňské nože, protože jimi může někdo druhého pobodat, naprostý zákaz by měl být vyhlášen na auta, protože jejich používáním dochází k dopravním nehodám. Vidíte patrně zřetelně, že je to nesmysl.
Nicméně jeden fakt je rozhodující - pokud nějaký zákon a předpis něco stanoví, mělo by se dbát, aby byl dodržován nebo parlamentem změněn, je-li nesmyslný. Takže pokud je toluen v některé drogerii volně dostupný, přestože to zákon zakazuje, je to problém a měl by být řešen.

Hygienici varují před vodou v přehradě
Voda v plumlovské přehradě může plavcům v těchto dnech způsobit zdravotní problémy. Ukázaly to rozbory pondělních odběrů vody.
Pokud se udělá rozbor a vzápětí se aplikuje nějaká chemická látka, která kvalitu vody zásadně ovlivní, je takový rozbor k ničemu. Prostě zbytečně vyhozené peníze. Rozbor je třeba udělat až v okamžiku, kdy je aplikace látky ukončena a nastává nějaký stabilní stav. Problémem tohoto článku je tedy načasování - pokud by vyšel v pondělí, měl by svůj smysl, protože v té době byly sinice rozšířené. Publikace stejného textu v pátek, kdy je všechno jinak, ovšem poněkud ztrácí smysl.

Město zarůstá trávou. Ta raší jako divá
Kdo by si toho nevšiml. Vlahé počasí a vysoké teploty jsou příčinou toho, že město doslova a do písmene zarůstá trávou. Společnost ASA Technické služby má už několik týdnů v terénu všechny stroje a pracovníky určené ke kosení travnatých porostů. Všichni stíhají jen s vypětím všech sil. Vedení společnosti proto posílá své pracovníky kosit trávu do našich ulic a sídlišť i v sobotu.

Zprávy z Olomouce a kraje

Šternberk vyžene výherní automaty z centra
Radnice ve Šternberku vyhlásila válku hazardu. Především v centru města a poblíž škol nebude povolovat výherní hrací automaty. Vyhlášku o regulaci provozu výherních hracích automatů schválilo ve středu zastupitelstvo a vedení města nevyloučilo, že v případě nutnost lokality rozšíří. Omezení dolehne i na provozovatele videoterminálů.
Fandím této snaze šternberských zastupitelů. Pokud chceme hazard zlikvidovat, musíme postupovat rezolutně. Prostějov se k něčemu podobnému asi neodhodlá, protože, jak nedávno někdo podotkl, hernu má ve svém Avionu samotný starosta. No a dělat u nás něco proti starostovi je vyloženě vyloučeno.
Budu situaci ve Šternberku sledovat a dám vám vědět, jak se vyvíjí.

Flora opraví část parku. Pro tržiště
Prostor pro tržiště a příležitostné parkování pro padesát aut plánuje do příštího jarní květinové výstavy vybudovat ve Smetanových sadech Výstaviště Flora. Rekonstrukcí by měl projít zadní areál parku mezi železniční tratí u Polské ulice a letní scénou, počítá se tam i s herním zákoutím pro děti a fontánkou.

Dovolená: Chorvatsko vede, hodně ale táhne Slovensko
Řecko, Tunis nebo Egypt letecky a Chorvatsko, Itálie autobusem nebo vlastní dopravou. To jsou nejčastější destinace, kam budou o letošních letních dovolených směřovat kroky dovolenkujících z Olomoucka. Lidé teď také využívají nabídku last minute, tedy zájezdů na poslední chvíli, kde mohou ušetřit i několik tisíc korun.

Skauti budou umývat auta a vybírat na boj s leukémií
Od pátečního rána až do neděle budou skautští dobrovolníci umývat na sedmi čerpacích stanicích na Olomoucku přední skla automobilů. Koná se totiž jubilejní, desátý ročník celorepublikové sbírky Kapka, která je humanitární akcí Junáka, svazu skautů a skautek České republiky a Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Art brut v muzeu: osobitá díla solitérů i spiritistů
Bezmála dvě stovky děl autorů neznámých osudů, anonymů, solitérů i lidí mentálně postižených představuje nový projekt Muzea moderního umění v Olomouci. Výstava Art brut v českých zemích zachycuje osobitou linii výtvarného umění na ploše sto let.

Kultura

Anketa: Sledujete Wolkrův Prostějov, víte, že se koná?
V ulicích Prostějova jsme se ve čtvrtek 19. června ptali kolemjdoucích, jestli sledují festival Wolkrův Prostějov.

Patricie vsadila na Jiřího Suchého
Celostátní kolo festivalu poezie Wolkrův Prostějov v pátek končí. Sjelo se na něj přes padesát mladých sólových recitátorů ze všech koutů republiky.

Recitátoři a divadla dostanou večer ceny
Festival Wolkrův Prostějov vyvrcholí v pátek 20. června předáním cen nejlepším recitátorům a divadlům poezie.

Kozáci rozechvěli chrám
Pravoslavné, ale i ruské lidové písně zněly ve čtvrtek 19. června večer Kostelem Povýšení svatého Kříže v Prostějově. S vehemencí sobě vlastí je zapěl Chór uralských kozáků.

Černá kronika

Události řešené Městskou policií Prostějov z týdne 25/2008

Na silnici se střetlo auto s motorkou
Vyteklé pohonné hmoty museli zajistit ve čtvrtek večer boskovičtí hasiči u Suchého. Tam havaroval osobní vůz a motocykl. Lékaři záchranné služby u nehody nezasahovali. Hasiči místo nehody posypali sorbentem a vozovku uklidili. K dopravní nehodě došlo krátce po šesté hodině večer, boskovická jednotka Suchý opouštěla v půl osmé.

Zabil se další motorkář
K obrovskému neštěstí došlo minulý pátek těsně před druhou hodinou odpolední na úzké silnici v ulici Sebastiniho v Držovicích. Čtyřicetiletý muž si zde v prodejně s motocykly vybral nový stroj a jel ho do blízkého okolí otestovat. Nevšiml si ovšem, že komunikace je zhruba v polovině zahrazena třemi betonovými pilíři. Muž tuto skutečnost bohužel zpozoroval příliš pozdě. Při prudkém brzdění upadl i se strojem na zem a hlavou narazil do jednoho z pilířů.

Sport

Hokej:

Priorita? Uhradit dluh a pokračovat
Byla to mimořádně důležitá schůze. Na valné hromadě prostějovského hokejového klubu se řešila budoucnost Jestřábů.
Naprosto s panem předsedou klubu Jestřábů souhlasím. Prodat mládež by byl první krok k likvidaci klubu. Podle mě je taková nabídka nestoudná a není možné se jí vůbec rozumně zabývat. Sponzora je třeba najít takového, který to s hokejem v Prostějově bude myslet vážně. Jinak to můžeme rovnou všechno zabalit.

Jestřábi začínají sezonu doma se Šternberkem
Jestřábi zahájí 2. ligu 13. září 2008 domácím zápasem s týmem Šternberka a v dalším kole se představí na ledě ambiciozního Hodonína. Nutno dodat, že rozlosování zůstane v platnosti pouze tehdy, pokud ČSLH schválí nový model soutěže hraný ve dvou skupinách.

Hokejové hvězdy NHL začínají trénovat na Hané
O víkendu se rozběhne tradiční letní přípravný kemp českých hokejových hvězd působících v NHL. A esa prestižní kanadsko-americké soutěže budou moci spatřit fandové na vlastní oči několikrát i přímo v Olomouci či blízkém okolí.

Fotbal:

Machala povede Hradec Králové
Místo Pavla Malury, který zamířil po sezoně do Nitry, začne od nového ročníku druhé ligy šéfovat hradecké lavičce bývalý trenér Lipové Oldřich Machala, který v srpnu oslaví 45. narozeniny. Uvedl to klubový server FC Hradec Králové.

Fotbalové trávníky osiří, o víkendu skončily nižší soutěže
O uplynulém víkendu skončily v celé republice nižší fotbalové soutěže. Nejinak tomu bylo i na Prostějovsku. A druhdy bývalá fotbalová bašta, jakou býval prostějovský region, zaznamenala další ústup ze slávy. Nejvýše postavený zástupce Prostějovska v hierarchii celostátních soutěží - SK Lipová - totiž sestupuje z MSFL a podle zaručených zpráv nebude působit v příštím ročníku ani v divizní soutěži.

Basketbal:

Vrubl jedná s Prostějovem
V uplynulé sezoně kapitán basketbalistů A Plus Brno Štěpán Vrubl jedná o přestupu do Prostějova.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]