Střípky z Prostějovska - čtvrtek 19.6.2008
19.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Sobotní koncert v kostele Povýšení Svatého Kříže v Prostějově, aquapark se od soboty otevře už ráno, po mostě budou řidiči jezdit až za čtvrt roku, ekoenergie se málo dotují, tvrdí výrobci, našel se kupec na Jestřáby.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

24.06.2008 – blok č. 19 – Dolní – obslužná, Dolní – parkoviště 1, Dolní – parkoviště 2, Dolní – parkoviště 3, Dolní – vnitroblok, Šárka po Jezdeckou, Šárka – vnitroblok, Dvořákova, Spitznerova, Puškinova, Ječmínkova.

Dopravní omezení v Prostějově

V období od 20.06. do 30.06. dojde k dopravnímu omezení v ulici Šafaříkova - zúžená vozovka.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 20.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 20.06.2008 07:10 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 20.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Čeká nás

Den s policií
U příležitosti Dne policie pořádá Okresní ředitelství Policie v Prostějově zítra Den otevřených dveří. Lidé si od 10 do 13 hodin budou moci prohlédnout prostory ředitelství. Prohlídky začnou každou celou hodinu před budovou Dopravního inspektorátu v ulici Havlíčkova.

Sobotní koncert v kostele Povýšení Svatého Kříže v Prostějově
V sobotu 21.6.2008 večer v 19.00 hodin se koná další z vzácných koncertů v prostějovském kostele Povýšení Svatého Kříže.
Účinkují:
Olomoucký chrámový sbor u sv. Mořice, dirigent Tomáš Klásek
Chrámový sbor Povýšení Svatého Kříže Prostějov, dirigent Tomáš Dittmann
a sólisté: Marek Obrzymek - tenor, Jaroslav Fric - varhany, Zbyňka Šolcová - harfa (jedna z nejlepších umělkyň v tomto oboru v naší republice, jejíž rodina pochází z Prostějova).
Dílo:
J. Gallus - Alleluja
F. Schubert - Mše G-dur (Kyrie a Gloria)
A. Dvořák - Hospodine pomiluj ny (z oratoria Sv. Ludmila)
J. L. Dusík - Sonáta c-moll
G. Fauré - In paraxi sum
L. Janáček - Otčenáš
Děkuji všem, kdo se zasloužili o podklady pro uveřejnění této informace, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsem schopen sbírat podrobné kulturní informace, pokud nejsou uveřejněny na internetu nebo alespoň v novinách. O tomto koncertu se pouze stručně zmiňuje kulturní příloha Radničních listů, což je při úrovni účinkujících a přednášených skladbách poněkud škoda.

Aquapark se otevře už ráno
Aquapark v Prostějově přechází na letní režim. „Pokud to počasí dovolí, bude areál od soboty otevřený od 9 do 19 hodin. A to každý den,“ informoval František Nevrtal z Domovní správy Prostějov. „Současně tím dojde k posunutí hranice odpoledního vstupného na 16 hodinu,“ dodal.
Nebudu se raději pokoušet věštit z křišťálové koule, jaký zázrak donutil naši totalitní Domovní správu k rozumnému kroku celodenního otevření aquaparku. Zřejmě bylo jejich trvání na otevření v poledne příliš velkým politickým soustem, takže naši konšelé zasáhli a vyslyšeli tak volání našich občanů. Doufejme, že to není pozdní opatření a že si už vodomilové nenašli jiná místa, kde se můžou svým kratochvílím věnovat bez zbytečného postávání před zavřenou bránou.

Po mostě budou řidiči jezdit až za čtvrt roku
Ještě čtvrt roku si musí řidiči počkat, než bude hotová rekonstrukce mostu mezi Výšovicemi a Určicemi. Ten byl několik posledních let ve velmi špatném technickém stavu.
Když oprava jednoho mostu přijde na 22 milionů, pak není divu, že na opravy mostů nejsou peníze. Z čeho ten most, probůh, bude? Ze zlata? Copak troška betonu a asfaltu může stát přes dvacet milionů? Žijeme v pěkně šíleném světě, kde se každý hodlá okamžitě a střelhbitě napakovat na úkor státního nebo jiného veřejného rozpočtu. Potom není divu, že když všechno rozkradem, nebudeme mít nic. Socialismus v hlavách našich stavbařů asi ještě neskončil, když stavíme dráž než v Německu. A na to se antimonopolní ani jiný úřad ani nepodívá. Jim stačí, když buzerují město Prostějov za aquapark. Kdyby byl MiProStav jednou z mamutích firem rozkrádajících naše peníze na dopravních stavbách, asi by nám to prošlo bez problémů.

Všeobecné zprávy

Ekoenergie se málo dotují, tvrdí výrobci
Výrobce alternativních zdrojů energie Otakar Kocourek z Prostějoviček žádá spolu s dalšími českými živnostníky podnikajícími ve stejném odvětví stát o plošnější podporu.
Vážení přátelé, po přečtení tohoto článku jsem velmi na rozpacích.Co se nám v něm říká? Že úřední šiml řehtá a není schopen nebohým podnikatelům v oblasti ekologicky šetrných energií dopřát jejich státní dotace? Na tom přece není nic divného, že stát škudlí, mě zaráží něco jiného. A to je důvod, proč vlastně žádají výrobci ekologických energií nějaké dotace?
Podle hesla, že co je ekologické, je taky ekonomické, by přece měla být automaticky každá ekologická energie levnější než ta neekologická. Ale chyba lávky! Ono je to přesně naopak. To ovšem znamená, že abychom si mohli dovolit používat ekologickou energii, musíme ji podpořit z jiných zdrojů, třeba tak, že na daních obereme chudáky pracující. Je víceméně jasné, že takovým postupem šidíme sami sebe. Místo levné ekologické energie vyrábíme předraženou ekologickou energii. A zde, nedá se nic dělat, nám náš rozum říká, že takové počínání není logické.
Ekologie za každou cenu, to je náboženství, nikoliv věda. Pokud chceme ekologické zdroje energie podpořit, musíme si vybrat, které jsou ještě vůbec snesitelné a které už nesmyslné. Například takové zemědělské plodiny pěstované jako zdroj biolihu nebo energetického oleje jsou vyloženě škodlivé. Pěstujeme je místo potravin a lidé hladoví. Přitom i na takový nesmysl, který mimo jiné huntuje motory aut, poskytuje Evropská unie dotace. Rovněž elektrická energie z větru je ekonomicky problematická. Přestože jsou spotřebitelé okrádání šílenými cenami za elektřinu, na zaplacení nákladů té větrné to stále nestačí.
Možná je ale chyba v tom, že se použité technologie prodávají příliš draho. Že výrobci takového tepelného čerpadla, což je de facto větší lednička, chtějí za zařízení pro vytápění jednoho rodinného domu třeba půl milionu, přestože skutečné výrobní náklady jsou podstatně nižší. A v tom vidím jádro pudla. Každý se chce na ekologické energii napakovat. Ale tak to nejde, vážení. Ekologie může fungovat jedině tehdy, když je v rovnováze. A ziskuchtiví výrobci rádoby ekologických zařízení tuto rovnováhu narušují.
Takže pan Kocourek by si měl především zamést před vlastním prahem a nesnažit se nás oblbovat tezemi o nutnosti dotací do ekologie, které ale z větší části skončí v jeho kapse. Takhle podnikat by dokázal každý. Vymyslet si dotace a hongat nohama, jak se mu státní penízky pěkně sypou do jeho kasičky. To není ekologie, ale vydírání.

Bytařům nastává sezona. Pomohou sousedé nebo moderní elektronika
Návrat z dovolené může někomu přinést šok. Zvláště ve chvíli, kdy zjistí, že jeho byt či dům byl vykraden. Loni se v našem regionu opakoval podobný scénář v období letních prázdnin osmkrát.

Hledáme ztracený čas: sokolský slet v r. 1908
Ve výstavním sále Státního okresního archivu v Prostějově se koná výstava k letošnímu stému výročí postavení prostějovské sokolovny a současně k osmdesátému výročí otevření sokolského areálu v Kostelecké ulici.

Zprávy z Olomouce a kraje

Lidé mohou žádat o dotace na ekologické vytápění
Ušetřit desetitisíce korun mohou při změně systému vytápění a přechodu ze starého kotle na uhlí na ekologický způsob majitelé rodinných domků. Dotace ze Státního fondu životního prostředí je možné získat na solární systém, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu.

Školy mají stovky volných míst
Řada středních škol pořádá třetí kolo přijímacích zkoušek. Děti se mohou dostat i na gymnázia.

Ministři odstartují v Olomouci projekt Středoevropského fóra
Pro veřejnost uzavřené zůstane v pátek Arcidiecézní muzeum. Hostí totiž ministry kultury zemí Visegrádské skupiny. Ti by měli v Olomouci společně zahájit projekt výstavby Středoevropského fóra, které by mělo začít vyrůstat v proluce vedle stávajícího objektu Muzea umění.

Svátky města: šermíři, jarmark a velkolepé bitvy
Atraktivní program slibují na tento a příští víkend letošní olomoucké Svátky města. Centrum Olomouce obsadí šiky šermířů i dragounů na koních, moderním obchodům bude konkurovat řemeslný jarmark. Oslavy také připomenou i neúspěšné obléhání Olomouce pruskými vojsky před dvě stě padesáti lety.
Olomouc začíná zítra slavit. Ve velkém

Stávka: tramvaje a autobusy asi pojedou
Cestující v hromadné dopravě v Olomouci se zřejmě nemusejí obávat, že by je v úterý mezi jednou a druhou hodinou po poledni řidiči nesvezli. Zaměstnanci Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) sice budou stávkovat, ale jen symbolicky. V kabině řidiče umístí leták s informací, že celostátní protest podporují.

Pražská: sídlištím hrozí nedostatek škol a školek
Tisíce lidí budou již brzy žít na dvou nových sídlištích kolem ulice Pražská na kraji Olomouce. Kam však budou jejich děti chodit do školy či školky, když stávající v okolí nestačí? Problém nyní řeší radnice, která uvažuje i o stavbě nové školky na sídlišti a rekonstrukci bývalé chirurgie v Řepčíně.
Chcete stavět byty? Přidejte i školku

Odškodní DPMO zranění dítěte? Matka čekala větší vstřícnost
Ani středeční schůzka rodiny chlapce s vedením dopravního podniku, kterého před dvěma týdny sevřela ve dveřích tramvaj a sto metrů jej vlekla, nevedla k dohodě o odškodnění za nehodu. DPMO nabídl zaplatit jen výdaje související s nehodou, matka však podle svých slov čekala vstřícnější gesto.

Marie Stuartovna bude zpívat a tančit
Robert Balogh je olomouckému divadelnímu publiku známý především jako režisér baletních inscenací The Beatles & Queen a Louskáček. Bylo jen otázkou času, kdy velký milovník hudby nastuduje některý operní titul. Souhra okolností jej nakonec přivedla k inscenaci díla Gaetana Donizettiho Maria Stuarda.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici

Černá kronika

Lupič ukradl z auta dvě peněženky
Do volkswagenu, zaparkovaného ve Školní ulici v Prostějově, se v úterý vloupal neznámý zloděj. „Odcizil z něj dvě koženkové peněženky, v nichž našel dva tisíce korun v hotovosti a jednu platební kartu,“ vypočítala lup mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Kapsáři obrali muže a ženu
Pouliční kapsáři si v úterý vyhlédli dvě oběti. Muži procházejícímu Olomouckou ulicí ukradl jeden z nich peněženku ze zadní kapsy kalhot. „Poškozený přišel o osobní doklady a osm tisíc korun,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková. V podstatě totéž se pak stalo také ženě na náměstí T.G. Masaryka jen s tím rozdílem, že zloděj jí peněženku vytáhl z kabelky. Měla v ní doklady a čtyři a půl tisíce.

Sport

Hokej:

Našel se kupec na Jestřáby
Město s pomocí pro hokej vyčkává. Objevil se totiž zájemce o koupi zadluženého klubu.
Nemůžu si pomoci, ale v této věci jsem silně skeptický. Vzpomeňme jen na "zářné" časy našeho hokeje pod patronací Banky Haná. Ještě teď z toho má pan Rucki popotahování po soudech. Zrovna tak nešťastně skončila třinecká farma. Mám velké obavy, aby náš klub nekoupil nějaký chytrák jen za účelem jeho likvidace. O tom, jak snadno lze ztratit kredit, by mohli vyprávět třeba fotbalisté po zkušenostech s LERKem. Jestli v Prostějově padne po fotbalu i hokej, budeme asi jediným větším městem, kde se žádný z těchto dvou nejpopulárnějších sportů neprovozuje na vrcholové úrovni.

Asi to budou nervy, říká největší česká naděje draftu Kundrátek
Bývalý hráč Jestřábů si v Třinci vyzvedl hokejovou výstroj, sedl do vlaku a uháněl domů do Přerova. Tomáš Kundrátek na čas přeruší přípravu s Oceláři na nový ročník, koncem týdne ho čeká v kanadské Ottawě velká událost.

Fotbal:

Boskovice: dva turnaje na umělé trávě
Fotbalový trávník na hřišti v Boskovicích přivítá o víkendu hned dva turnaje v malé kopané.

Basketbal:

Tomaszek má vnést hlad, dravost a krev
Tým pětinásobného mistra nejvyšší basketbalové Mattoni NBL oznámil podepsání smlouvy s třemi novými posilami a prodloužení smlouvy s Arthurem Leem, středním rozehrávačem loňského celku.

Volejbal:

Pět posil, sedm odchodů, čtyři stálice. Zatím
Prostějov dolaďuje soupisku pro sezonu 2008/09, která vstoupí do historie českého volejbalu díky již jisté účasti v Lize mistryň.
Prostějov ulovil další tři posily

Havlíčková čeká na nabídky. Vábí ji Prostějov
Bez porážky v obou turnajích prolétly české volejbalistky kvalifikací na mistrovství Evropy. V šesti zápasech ztratily svěřenkyně Táni Krempaské jen dva sety. Podle názorů některých odborníků je snad i škoda, že Albánie, Moldavsko ani Slovinsko český výběr řádně neprověřily.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]