Střípky z Prostějovska - středa 18.6.2008
18.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Vojáci ulovili čtyřkolkáře, do přehrady přišlo 125 tun chemikálie PAX 18, charitní projekt domu Marta pořádá Akci Cihla, hluku z aut se lidé kolem silnic hned tak nezbaví, propadlinu na Dolním náměstí v Olomouci už Technické služby zasypaly.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

Určitě bude zítra probíhat nějaké blokové čištění, služba Hromadné korespondence Městského úřadu Prostějov dnes ale bohužel nefungovala, takže vám nemohu poskytnout seznam ulic. Omlouvám se, ale problém není na straně redakce Střípků z Prostějovska.

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 19.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 19.06.2008 07:10 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 19.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Čeká nás

Konice chystá rockový nářez, Prostějov kozáky
Na tři hudební lahůdky mohou zajít festivaloví fandové o víkendu v Prostějově a okolí. Ve Vřesovicích pořadatelé slibují pořádný výprask kapel Dark Gamballe, Bethrayer či Hannibal Lecter, v Konici u Prostějova zase v sobotu vypukne festival Rock in Konice v čele s nu-metalovou formací Škwor. Z úplně jiného soudku bude zítřejší galakoncert Chóru uralských kozáků Andreje Scholucha, který vystoupí v prostějovském kostele Povýšení sv. Kříže.

Policisté zavedou zvědavce do cely
Policisté Prostějově zvou na návštěvu. Den otevřených dveří, kdy si bude možné prohlédnout prostory okresního ředitelství v Havlíčkově ulici za plného provozu, pořádají v pátek od 10 do 13 hodin.

V muzeu se bude masírovat
Sdružení Region Haná zve veřejnost na odpoledne pro zdraví a krásu, které proběhne v pátek od 16 do 21 hodin v Muzeu veteránů ve Slatinicích. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky líčení, modeláže nehtů, masáže, přednášky i ochutnávky salátů a míchaných nápojů.

Obec slaví 650 let, zazpívá Černocká
Šest set padesát let od první písemné zmínky o obci a zároveň stodvacáté výročí založení sboru dobrovolných hasičů oslaví o tomto víkendu obec Malé Hradisko na Prostějovsku. Program začíná již v pátek v podvečer otevřením výstavy o historii obce, na sobotu se chystá průvod, ukázky hasičské techniky, vystoupení Petry Černocké a na závěr taneční zábava.

Program Ekocentra Iris během letních prázdnin

Projížďka na tandemu
TyfloCentrum Prostějov a SONS Prostějov
2. července 2008 od 13:00 do 16:00 hod

Měření rychlosti pro veřejnost
preventivní akce
19. července 2008 (sobota) v době od 9:00 do 12:00

Proti pokutě se odvoláme
Výstavba akvaparku v prostějovských Koupelkách opět zaměstnává zdejší radnici. Antimonopolní úřad totiž potvrdil půlmilionovou pokutu, protože je přesvědčen, že město při stavbě vodního centra za dvě stě milionů korun obešlo zákon o veřejných zakázkách a stavbu zadalo předem spřízněné firmě. Prostějovská radnice trvá na tom, že zákon neporušila, a proti rozhodnutí úřadu se odvolala.

Stalo se

Vojáci ulovili čtyřkolkáře
Po divoké honičce se vojákům podařilo chytit a potrestat čtyřkolkáře, který se s partou proháněl lesem u Drahan.
K všeobecnému hovadství dnešní doby přispívají i motorkáři a čtyřkolkáři, kteří se na svých silných strojích prohánějí bezohledně přírodou. Asi to není nic nového, koneckonců panstvo pořádá ještě i v dnešních dobách hony na lišku, kdy se na koních vydávají skrz naskrz terénem. Jenomže mezi koněm a čtyřkolkou je přece jen trošku rozdíl. Kůň do přírody patří, divoký motorizovaný stroj nikoliv. Pomoci by asi mohly zákony, které by zpřísnily postihy za jízdu po lesích a loukách mimo silnice a vyhrazené komunikace. Jenomže to by i policisté museli mít silné stroje, aby ty darebáky mohli vůbec chytat. Je velice smutné, že musíme řešit tyto problémy našeho sobeckého vztahu ke všemu, co nás obklopuje. Pokud se nebudeme k sobě a přírodě chovat solidně, určitě se nám to jednou vymstí. Napřed zlikvidujeme nějaké ty živočišné a rostlinné druhy my, pak příroda zlikviduje pro jistotu i nás samotné.

Všeobecné zprávy

Voda v přehradě je čistší. Stačilo 125 tun chemikálie
Povodí Moravy nalilo do plumlovské přehrady další dávku chemikálie. Sinice by se v ní už letos množit neměly.
I když se to asi v celé přehradě ztratí, 125 tun mi připadá jako závratné číslo. V každém případě, je to pro někoho pořádný kšeft. Doufejme, že Krajský úřad vybral dodavatele PAXu 18 řádně pomocí výběrového řízení, aby se po něm pak nevozil antimonopolní úřad jako po našem městě za aquapark.

Kdo si koupí cihlu, přispěje na Martu
Na hlavním prostějovském náměstí jsou na prodej cihly za stokorunu. Všichni, kdo si je ve stánku u Prioru od pondělí do pátku koupí, přispějí na projekt chráněného bydlení Marta. To má vzniknout nedaleko prostějovského místního nádraží. Akci Cihla i samotnou stavbu zaštituje Charita.
I když obvykle charitativní projekty vítám, v tomto případě mám dojem, že si naše Charita troufla na příliš velké sousto. Nějaké trapné sbírky nemůžou nic vyřešit, když jsou náklady na vybudování chráněného bydlení vyčísleny na 46 milionů. V tomto případě je třeba se orientovat na získání peněz z jiných zdrojů - krajského, státního nebo dokonce evropského rozpočtu. Pochybuji ovšem, že takovou částku v dnešní animozitě vůči církvím Charitě někdo dá. Plány jsou to pěkné, ale nemají naději na úspěch. Být vedoucími pracovníky Charity, raději se zaměřím na drobnější projekty, jejichž pravděpodobnost realizace je větší.

Konečně. Unie posílá miliony na kanalizaci
Po patnácti letech se obyvatelé Konice na Prostějovsku konečně dočkají nové kanalizace a čističky odpadních vod. S její výstavbou by město chtělo začít ještě letos, hned jak obdrží dotaci téměř sto sedmdesát milionů korun od Evropské unie. Dalších dvacet až třicet milionů bude muset Konice najít ve svém rozpočtu. Pokud všechno půjde dobře, kanalizace by mohla být hotová do dvou let.

Zpravodaj
Informačního centra pro mládež Prostějov při Cyrilometodějském gymnáziu.

Jak se mi Prostějov měnil před očima
Václav Hruška, ředitel Muzea Prostějovska.

Zprávy z Olomouce a kraje

Hluku aut se lidé kolem silnic hned tak nezbaví
Ještě několik let zřejmě budou žít v nadměrném hluku z komunikací druhé a třetí třídy tisíce vesničanů z Olomouckého kraje. Ten si na jaře nechal vypracovat hlukovou studii a nyní zjistil, že na nápravu současné situace a účinná protihluková opatření bude potřebovat téměř dvě miliardy korun. Ročně však může kraj ze svého rozpočtu na tyto účely uvolnit pouhých deset milionů korun.
Hluk se stále zvyšuje a reakcí odpovědných činitelů jsou jen výmluvy a hledání výjimek. Chtěl bych vidět, co by se dělo, kdyby takový hluk ze silnice ničil zdraví hejtmanovi nebo jiným krajským pánům. Asi by se rychle postarali o to, aby jim za krajské peníze někdo instaloval lepší okna. Pokud se to ovšem děje obyčejnému občanovi z Horní Dolní, hledají se výjimky. Což prakticky znamená, že hygienické hodnoty hluku sice stále budou překročeny, ale nikdo s tím nic dělat nebude, protože páni budou přece mít v ruce výjimku.
Nejrozumnější asi je, co jsme v našem domě udělali před pár lety - prostě jsme si nechali plastová okna nainstalovat na vlastní náklady. Máme tak klid a nemusíme se ohlížet na pány, kteří by nám jen před volbami slibovali a po volbách nic nedali.

Jak žádat o peníze z EU má u studentů úspěch
Od loňského září se studenti třetích ročníků vybraných šestatřiceti škol Olomouckého kraje mohli naučit, jak napsat dobrý projekt či jak využívat zdroje Evropské unie.

Policisté rozdávali medaile. Vyznamenali i hejtmana
Medaili za statečnost převzal Luděk Crha z olomoucké policie, který v prosinci 2007 zadržel poštovního lupiče v Pasekách. Ocenění za zásluhy o bezpečnost zase obdržel policista Michal Indra, který v březnu letošního roku významně pomohl k dopadení bankovního lupiče v Mohelnici.

Kudy v létě neprojedete?
Kvůli opravám cest, mostů nebo stavbě kanalizace musejí i během letošního léta řidiči jezdit po objížďkách. Na střední Moravě je v plánu přes šedesát úplných nebo částečných uzavírek.

Slibovaný říjen pro novou cestu přes sedlo platí
Na stavbě silnice z Bělé pod Pradědem na Červenohorské sedlo v Jeseníkách pracují dělníci i o víkendech. Silnice v obtížném horském terénu, dlouhá devět kilometrů, má být hotová v říjnu letošního roku. Uzavírka sedla patří k časově nejdelším v kraji.

Propadlinu už technické služby zasypaly
Propadlina na Dolním náměstí, kterou včera odkryli pracovníci technických služeb, je už zasypaná. Ve čtvrtek by měli technické služby na místo, kde se objevila, opět položit dlažební kostky.
Vidím, že v Olomouci postupují stejně jako u nás. Pokud se někde otevře zem, díra se zasype a je vymalováno. Hledání příčin, nedejbůh jejich řádné odstranění, netřeba dramatizovat. Až někdo zahučí do země, bude se teprve něco dělat. Ale to se stane pouze v případě, že v díře skončí nejmíň primátor. Kvůli obyčejnému občanovi se přece nikdo vzrušovat nebude...

Změna na radnici. Vystřídá Pokorného Holpuch?
Na vlastní žádost končí ve své funkci dosavadní náměstek olomouckého primátora Vladimír Pokorný (ODS). Nahradit by jej měl šestatřicetiletý Jan Holpuch (ODS), původní profesí IT manažer, který v současnosti v městské samosprávě působí jako neuvolněný člen rady města.

Nové zkoušky mají studenty připravit na praxi
Pokud mají být absolventi středních škol co nejlépe připraveni na praxi, vyplatí se spolupráce pedagogů a zaměstnavatelů. U některých tříletých učebních oborů už to při závěrečných zkouškách funguje.

Čtyřkolky. Strašák ochranářů
Vedle neukázněných cyklistů ničí Jeseníky řidiči čtyřkolek, ochranáři zvažují i pomoc policie.

Fimfárum: festival tvořivosti a fantazie začíná už v pátek
Víkendový festival tvořivosti a fantazie pro lidi se zdravotním postižením i bez. To je Fimfárum, festival, který letos mohou lidé navštívit už po dvanácté. Letošní ročník se ponese v duchu ohně, začíná v pátek a potrvá do neděle, 22. června.

Kultura

Industriální oko visí na zdi ve Špalíčku
Do konce června je ve Špalíčku Muzea Prostějovska k vidění výstava mladé olomoucké výtvarnice Lenky Krbcové Industriální oko.

Noční ohňová show: Kvelb sehrál příběh horoucí lásky
Něco podobného prostějovské náměstí T. G. Masaryka nejspíš ještě nezažilo. Českobudějovické pouliční divadlo Kvelb připravilo na zahájení Wolkrova Prostějova jedinečné noční představení.

Muzeum pořádá výstavu panenek
Milovníci hraček si přijdou na své na výstavě Panenky 1890-1960, která začíná v Muzeu Prostějovska. Zájemci uvidí exponáty ze sbírky Aleny Benešové, členky klubu Panenky ČR. Vernisáž je ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne. Výstava potrvá až do poloviny září.

Vybírejte. Předplatné nabízí třicet pořadů
Příznivci divadla pozor! Od pondělí do pátku v Městském divadle v Prostějově otevřou pokladnu a zájemci o divadelní klasické tituly, tituly pro náročné diváky či koncerty Kruhu přátel hudby si tak mohou zajistit předplatné na další sezonu ještě před dovolenou. Pokud to v příštím týdnu nestihnou, mohou se do prostějovského divadla vydat ještě v měsíci srpnu.

Sport

Fotbal:

Procházka: Mezi Brücknerem a ostatními je obrovská propast
Třináct odpovědí trenéra divizní Konice Karla Procházky.

Nejlepší mládežnický tým mají ve Vrahovicích
Okresní fotbalový svaz v Prostějově uspořádal finálový turnaj starší přípravky soutěžního ročníku 2007/2008, do kterého se kvalifikovalo ze tří skupin okresu Prostějov nejúspěšnějších šest týmů.

Střelec Los by rád zůstal v Bystrci
Celkem jedenácti přesnými trefami pomohl bystrckým fotbalistům k sedmému místu v MSFL odchovanec Prostějova útočník Pavel Los. Mohl přidat i dvanáctou, ale v posledním zápase byla jeho trefa nakonec započítána jako vlastní.

Basketbal:

Zemětřesení v orlím hnízdě. Tomaszek do Nymburku!
Chorvat, Srb nebo Izraelec? Začíná se vyjasňovat otázka nástupce trenéra Miroslava Marka. Známá jsou i jména tří posil.

Basketbaloví Orli získali Vrubla
Prostějovské mužstvo opouštějí všichni čtyři pivoti.

Volejbal:

Brno: Čadovým nástupcem je Ondřej Marek
Po dvanácti letech dochází ke změně na trenérské lavičce u volejbalistek Králova Pole. Zkušený kouč Miroslav Čada zamířil do ambiciozního Prostějova a na jeho místo přichází Ondřej Marek.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]