Střípky z Prostějovska - úterý 17.6.2008
17.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

V Kolářových sadech budou odpadkové koše až na podzim, sportovní areál při ZŠ E. Valenty, rekonstrukce ulice Dolní, kočovníci na olomoucké Envelopě.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 18.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 18.06.2008 07:10 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 18.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Jednání Zastupitelstva města Prostějova
13. zasedání Zastupitelstva města Prostějova se uskuteční v úterý dne 24.6.2008 od 13:00 hod. v jednací síni radnice v Prostějově, nám. T. G. Masaryka 12-14.

Informace o omezení provozu informačního systému Registru živnostenského podnikání
v souvislosti s novelou živnostenského zákona, která nabývá účinnosti 1. července 2008

Oznámení o přerušení dodávek elektrické energie
Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy – údržbových a revizních prací – bude přerušena dodávka elektrické energie.

Čeká nás

Botanická otevře jen dopoledne
Botanická zahrada v Prostějově bude od středy do pátku otevřená jen dopoledne. „Z technických důvodů je v těchto dnech zahrada přístupná veřejnosti jen od osmi do jedenácti hodin,“ upřesnila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Omezení se dalších dní netýká.

Nemocné stromy ve městě a jejich (ne)bezpečnost
přednáška v ekocentru IRIS
středa 18. června 2008 od 17:00 hod.

Mezinárodní den rovnosti žen a mužů
Hlavní nádraží v Prostějově
čtvrtek 19. června 2008

Jan Odvárka
výstava v Národním domě
vernisáž výstavy 26. června 2008 v 18:00 hodin

Letní příměstské prázdniny v Oáze
Cyrilometodějské gymnázium 28.7 - 31.7. 2008

Koše v parku? Až na podzim
V Kolářových sadech není kam odhazovat odpadky. Chybí tam totiž koše, které město Prostějov nechalo před několika týdny odvézt v souvislosti s celkovou revitalizací parku.
Upřímně řečeno nechápu, proč byly staré koše odstraněny, když se ty nové budou osazovat až na podzim. Celou sezónu tedy budeme mít na výběr - buď dělat binec nebo si své odpadky odnést. Vzhledem k tomu, že si každý občan města platí likvidaci odpadů, je absence odpadkových košů v parku poměrně neférový zásah ze strany města. Bohužel zde zase někdo myslel, až vymyslel tragač...

Stalo se

Těžaři odjeli, ropu nenašli
Téměř kilometrový zkušební vrt mezi Srbcemi a Dřínovem byl k ničemu. Ropa se nenašla. Místní ale „vydělali“.

Všeobecné zprávy

Zubní panoramatický přístroj
byl uveden do provozu na Radiodiagnostickém oddělení Nemocnice Prostějov

Sportovní areál při ZŠ E. Valenty v Prostějově
Město Prostějov v roce 2007 pořídilo projekt regenerace sídliště E. Beneše. Součástí řešeného území tohoto sídliště je i sportovní areál při ZŠ E. Valenty.
Tato správa je paralelní ke zprávě o plánovaném středisku mládežnického fotbalu. Tentokrát jsou slibována i další sportoviště, naopak se nemluví o finanční náročnosti celého projektu. V zásadě jde tedy o něco jako předvolební propagandu, protože nic konkrétního se nedozvíme, jako největší problém vidím absenci časového plánu tohoto projektu. Město se nám tady snaží říci, že něco dělá, ale jestli to dodělá, není zdaleka jisté, protože když nebudou dotace z Evropy, nic nebude. Mnohem lepší než taková propaganda by tedy bylo shánět ony evropské peníze. Já vím, že je to těžké, při vší té administrativní náročnosti, ale od toho máme úředníky. Ne aby nám malovali lepší zítřky, jako to dělávali už  za dob socialismu.

Rekonstrukce ulice Dolní
zpevnění obslužné komunikace, chodníky, cyklostezka.
Tady se zase naopak něco dělalo, aniž by o tom byli občané jakkoliv informováni. Na jedné straně tedy máme smělé projekty, jejichž realizace je nejasná, na straně druhé pak projekty dokončené, o kterých se vůbec nemluvilo. Nemůžu si pomoci, ale nechápu, proč tomu tak je. Proč se úředníci a zastupitelé nepochlubí nějakou akcí, která je právě prováděna, zatímco plánů mají plná ústa. Člověku se pak do hlavy vkrádají různá podezření, která živí postoj antimonopolního úřadu s těmi jejich pokutami. Že by na Dolní bylo něco nějak v nepořádku, podobně jako u aquaparku? Doufejme, že to tak není.

Deváťáci v nezvyklé roli...
Žáky letošních 9. tříd jsme oslovili s návrhem, zda si nechtějí vyzkoušet připravit vyučovací hodinu a postavit se před třídu mladších spolužáků z 1. stupně.

Školy zkracují výlety. Pro rodiče jsou drahé
Školní výlety jsou rok od roku nákladnější. Dvoudenní pobyt na chatě v Jeseníkách nebo Beskydách, kam jezdí prostějovští školáci nejčastěji, přijde rodiče včetně dopravy, ubytování a stravy v průměru na dva tisíce korun. Mnohé rodiny si výlety nemohou dovolit, a tak je o ně stále menší zájem.

Spotřebitelská poradna – nákup kufrů v akci

Zprávy z Olomouce a kraje

O hygienu se nebojte, ujišťují kočovníci na Envelopě
Několik desítek francouzských Romů se před několika dny utábořilo v provizorním kempu na třídě Kosmonautů v Olomouci. Pořádají společné bohoslužby a v poklidu poznávají Olomoucko. Jak to však mají s odpady a hygienou vůbec? Podle pastora jejich církve jsou zde jakékoliv obavy zbytečné. A hygienici ani odbor životního prostředí tam žádné "zátahy" nechystají.
Tady je vidět, jak nešťastná byla opatření našich socialistických vůdců, kteří doslova nacpali Romy do baráků a paneláků. Pro toto etnikum je přitom kočovný způsob života celkem běžný, jsou na podobné podmínky zvyklí a dokážou se přizpůsobit cílové lokalitě. To ovšem náš člověk nechápe a hned hledá obezličky, jak by kočovníkům život znepříjemnil. Je to podobné, jako když městští strážníci pronásledovali v Konici koně. Civilizace nejsou jen betonové a asfaltové plochy, je to i příroda a přírodně žijící lidé. Pokud se přírodě vzdálíme, ona se pak stejně zachová k nám a zlikviduje nás jako nežádoucí druh.

Zahrádky: pohoda pro hosty, úředničina pro hostinské
Celkem třiašedesát venkovních předzahrádek u restaurací povolil zatím pro letošek stavební odbor olomouckého magistrátu na pozemcích města. Mnoho dalších venkovních posezení ale lidé můžou navštívit na soukromých pozemcích, v dvorních traktech restaurací.

Pod propadlinou na náměstí chodba asi nebude
Díra o průměru asi půl druhého metru se objevila v úterý ráno pod dlážděnou vozovkou na průjezdu mezi Dolním a Horním náměstí v centru Olomouce. Nyní je místo ohraničeno zábranami, technické služby zatím zjišťují proč k propadu došlo. Podle archeologů je však nepravděpodobné, že by zde byly nějaké podzemní prostory.

Mláďata fenků okouzlují v olomoucké zoo
Má mládě fenka také tak legračně dlouhé uši jako jeho rodiče? V olomoucké zoo se o tom můžete přesvědčit. Před čtyřmi týdny se tam narodila dvě roztomilá štěňata a v úterý je před objektivy kamer a fotoaparátů vážili. Podívejte se na video a fotogalerii této zajímavé pouštní lišky.

Stávkujeme. A je nás moc. Připravte se na potíže
Na celou hodinu se možná příští úterý v Olomouci zastaví tramvaje a autobusy. S komplikacemi mohou počítat i cestující v dalších městech, kde řidiči ještě zvažují, zda vyjedou do ulic. Ke stávce proti vládním reformám se připojí i někteří zdravotníci, učitelé a podniky v Olomouckém kraji. V mnoha případech zatím není jasné, jakým způsobem budou protestovat.

Kultura

Mladé ctitele veršů vítali v Prostějově středoškoláci
Módní show, herecké a improvizační vstupy, koncerty, dílna tvůrčího psaní, autorské čtení a další podniky prostějovských středoškoláků zvaly v pondělí ve Smetanových sadech na jednapadesátý ročník Wolkrova Prostějova.

Černá kronika

Stařenku okradl podvodník
Důvěřivá stařenka v Brodku u Konice sedla o víkendu na lep podvodníkovi. „Osmaosmdesátiletá žena vydala neznámému muži čtyřicet tisíc poté, co jí řekl, že ho posílá její vnuk. Poškozené nalhal, že její příbuzný potřebuje pětašedesát tisíc na zakoupení auta,“ informovala tisková mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Nenápadný zloděj odnesl z obchodu počítač
Za bílého dne a přímo z regálu ukradl někdo notebook v prodejně s výpočetní technikou v Prostějově na Žižkově náměstí. „Zloděj, který se pohyboval mezi zákazníky v běžné provozní době, vzal počítač z volně přístupné police,“ doplnila mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Zloději vysáli naftu z autobusu
Na příjezdové cestě k místnímu hřbitovu v Rozstání vysál zloděj z autobusu značky Man naftu. Majitel vozu nepřišel jen o 450 litrů paliva, ale bude muset zaplatit i opravu uzávěru nádrže, který pachatel vypáčil. Škodu odhadl na třináct a půl tisíce.

Sport

Fotbal:

Kralice přišly o cenný skalp lídra až v závěru
Kralice – Šumperk 3:3 (1:1)
Poslední utkání vítěze krajského přeboru s týmem, který letos doma prohrál jen jednou, skončilo divokou remízou.

Určice zklamaly
Leština - Určice 1:0 (0:0)
Velmi vyrovnané utkání rozhodla jediná trefa. Domácí slaví výhru po pěti prohraných zápasech za sebou. Zápas ve kterém o nic nešlo, nepřinesl zajímavý fotbal.

Finále okresního přeboru přípravek vyhrály Vrahovice
Okresní fotbalový svaz v Prostějově uspořádal v neděli 15.6.2008 finálový turnaj starší přípravky soutěžního ročníku 2007/2008, do kterého se kvalifikovalo ze tří skupin okresu Prostějov nejúspěšnějších šest týmů.

Ostatní sporty:

Honza Kovařík uspěl na mezinárodním mistrovství ČR v plavání masters
7. – 8.6.2008 proběhlo v České Lípě XXV. Mezinárodní mistrovství ČR v plavání masters.

Voda Plumlovské přehrady vřela pod tempy dálkových plavců
Již po osmnácté pořádal oddíl dálkového a zimního plavání TJ HANÁ Prostějov v rámci Českého poháru v dálkovém plavání závod – „Plumlovský maratón“.

Žerava se v Bulharsku prosadil do špičky
Nejlepšího výsledku v této sezoně v seriálu mistrovství světa dosáhl prostějovský motokrosař Martin Žerava. Při osmém závodu šampionátu kubatury MX3 v bulharském Samokovu skončil čtvrtý.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]