Střípky z Prostějovska - pondělí 16.6.2008
16.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Parcely za nemocnicí obsadili stavbaři, web Olomouckého kraje získal šest jedniček, kov kradou přímo u pramene.


Aktuálně:

Blokové čištění ulic v Prostějově

17.6.2008 – blok č. 21 – Tylova, Tylova – u kotelny, Tylova – parkoviště, Libušinka, Libušinka – parkoviště, Tetín, Dobrovského od Tylové, Dobrovského – parkoviště, Dobrovského – vnitroblok (za obchodem).

Výluky na tratích Českých drah

Trať číslo: 270
Název tratě: (Praha -) Česká Třebová - Přerov - Bohumín
Úsek: Červenka - Zábřeh na Moravě
Datum a čas: 17.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se dotkne zejména rychlíků Brno - Jeseník (a zpět), podrobnosti si přečtěte na avizované stránce.
Doprava v trase Olomouc - Praha by neměla být výlukou podstatněji postižena.
Délka výluky není specifikována, potrvá ale nejspíše i v následujících dnech.

Trať číslo: 275
Název tratě: Olomouc - Kostelec na Hané - Prostějov
Úsek: Třebčín Čelechovice na Hané
Datum a čas: 17.06.2008 07:10 - 23:59
Více informací na: této stránce Výluka se týká všech osobních vlaků v uvedeném časovém okně.
Náhradní autobusová doprava by měla být vedena v úseku Kostelec na Hané - Třebčín. Věnujte pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 25.6.2008.

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 17.06.2008 00:00 - 23:59
Více informací na: této adrese. Výluka se týká i rychlíků Olomouc - Brno.
Náhradní doprava je řešena na stránkách drah nespecifikovanými trasami autobusů. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a pokynům zaměstnanců drah.
Výluka potrvá i v následujících dnech, nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Právě vyšlo červnové vydání měsíčníku Olomoucký kraj

Pozvánka na 12. veřejné zasedání zastupitelstva města Konice
(dokument DOC)

Stalo se

Parcely za nemocnicí obsadili stavbaři
Prostějovská radnice parcely zasíťuje a prodá v aukci. Vznikne zde nová čtvrť s rodinnými domky.
Při padesáti parcelách pořízených nákladem padesát milionů vychází logická cena za jednu parcelu na milion. Kdo si v dnešní době může dovolit jen za pozemek zaplatit milion? Pochopitelně jen zazobaní kupci. Navíc se dá předpokládat, že při větším zájmu cena na aukci stoupne.
Z těchto důvodů bohužel nemůžu přípravu pozemků za nemocnicí podpořit. Město by se mělo starat především o lidi, kteří si z nějakých důvodů nemůžou pořídit komerční bydlení. Místo toho podporuje boháče, kteří si klidně pořídí pozemek kdekoliv. Za každou cenu vydělat představuje vidění krátkozraké, které ovšem dnešní vedoucí síla radnice ODS a ČSSD svorně tlačí kupředu. Paradoxně se ve výhodnější situaci ocitají kupci pozemků v průmyslové zóně, tedy opět bohaté firmy, než běžní občané.
Pro obyčejného občana s podprůměrným platem nemá naše město v oblasti bydlení téměř co nabídnout. I nájemní bydlení je podmíněno investicí peněz nájemníka do majetku města. Tento trend vyvolává stále větší problémy nejvíce postižených, přibývá bezdomovců a lidí, jejichž sociální situace se stále zhoršuje. Paradoxně až směšně pak působí teze naší radnice o komunitním plánování sociálních služeb. Je to opět jen propaganda, která se téměř neliší od komunistické propagandy let nedávno minulých. Tímto způsobem bude dále růst rozdíl mezi bohatými a chudáky, kteří budou na okraji zájmu společnosti.
Někteří komentátoři říkají, že kdo chce, ten si práci odpovídajícím způsobem odměněnou vždy najde. Donedávna jsem k těmto komentátorům patřil i já. Nyní v invalidním důchodu můžu na vlastní kůži poznat, jak se cítí člověk sociálně vyloučený. A to si nemůžu stěžovat na výši svého důchodu a bydlení mám naštěstí ve vlastním bytě, takže patřím mezi chudáky k těm lépe situovaným. Nejsou na tom všichni tak dobře. Solidní obec by se měla umět o své chudé postarat. Prostějov to neumí. Je mi z toho smutno, ale nemám sílu cokoliv dělat.
Pokud vás něco napadne, dejte o tom vědět na těchto stránkách nebo v našem diskusním fóru. Nechce se mi věřit, že je dnešní doba vážně horší než socialismus. Opravdu si nedokážeme navzájem pomoci? Vážně nás naše sobectví trhá na kusy? Takhle jsem si tedy tu naši cestu do Evropy nepředstavoval...

Novodobí gladiátoři bojovali s mlékem i spodním prádlem
Fotbalové hřiště v Kladkách se o víkendu proměnilo v gladiátorskou arénu. Na ní se v netradičních soutěžních disciplínách utkalo jedenáct čtyřčlenných týmů složených výhradně z mužů.
Gladiátoři si zkusili i dámské prádlo

Všeobecné zprávy

Léčí Plumlovskou přehradu
Zvláštní loď včera křižovala Plumlovskou přehradu. Na její palubě nebyli rybáři ani výletníci, ale její posádka s pomocí navigačního systému sypala do vody speciální látku. Ta má zabránit rozvoji a šíření sinic, které v posledních letech přehradu sužují.

Člověk v tísni varuje před půjčkami
Odedneška až do začátku července mohou zájemci na odboru sociálních věcí prostějovské radnice v ulici Školní vidět putovní výstavu společnosti Člověk v tísni nazvanou Spotřebitelský úděl. Výstava upozorňuje na fenomén rychlých půjček.

Zprávy z Olomouce a kraje

Web Olomouckého kraje získal šest jedniček
Web Olomouckého kraje uspěl v průzkumu zabývajícím se přístupností stránek pro handicapované. V šesti z deseti hodnocených kritérií získal nejvyšší ocenění, v dalších čtyřech nepropadl. Výzkumný projekt nazvaný Přístupnost webových stránek orgánů státní správy realizovala společnost H1.cz.
Měl bych asi nadšení našich krajánků trošku zchladit. Pokud totiž používáte prohlížeč Mozilla Firefox, písmo na titulní stránce krajského webu je tak "zatraceně" malé, že zrakově postižený čtenář nemá téměř šanci nic vyluštit, pokud nepoužije nějaký další technický prostředek. Orientovat celý web na Internet Explorer je v dnešní době zpozdilé, protože Firefox už získává v celosvětovém poměru téměř padesát procent v oblasti využívání prohlížečů. U nás to možná tak kritické nebude, ale mám takový dojem, že doba jednoznačné vlády Exploreru je dávno za námi. Předpokládám, že webmasteři takové instituce, jakou je krajský úřad, by si realitu měli uvědomovat a vyjít vstříc všem uživatelům sítě.

Školáci vědí dost, potřebují prožitky
Psychologové u poloviny dvanáctiletých dětí v Olomouckém kraji sledovali, zda jsou náchylné nebo naopak odolné k užívání drog, alkoholu, krádežím nebo automatům.
Děti začnou spíš pít a kouřit než krást

Když školní automat, tak na pití
Ze třiceti oslovených základních škol nemá žádná automat na sladkosti, v Česku je tak kraj výjimkou.

Za zboží nebo šizení padly pokuty za milion
Přes milion korun už letos zaplatily na pokutách firmy Olomouckého kraje, které prověřovala Česká obchodní inspekce. Za pět měsíců zkontrolovala 1199 podniků v kraji. Výraznější prohřešky inspektoři objevili ve 163 případech, kdy uložili i pokuty.

Nový most slouží veřejnosti
Slavnostní zprovoznění nově vybudovaného mostu v ulici U Dětského domova proběhlo v pondělí 16. června nejen za účasti primátora města Martina Novotného, ale také hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka a zástupců Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Začínají dvě dlouhé uzavírky silnic na Olomoucku
S mnoha silničními uzavírkami a objížďkami se musejí vyrovnávat řidiči na Olomoucku. Od tohoto pondělí až do konce října k nim přibudou další dvě.

Vláček svezl první pasažéry. Musel si ale na ně počkat
První pasažéry v pondělí přepravil vyhlídkový vláček, který dopoledne vyjel na okružní jízdu centrem Olomouce a Smetanovými sady. Novou atrakcí chce olomoucká radnice přilákat turisty a oživit město během sezóny. Avšak pouze během všedních dnů, na víkendy se souprava přesouvá do Lipníka nad Bečvou, odkud bude vozit turisty na Helfštýn.

Na náměstí stojí auto z mobilů. Láká na sběr telefonů
Neobvyklý AutoMOBIL designéra roku 2007 Maxima Velčovského je do úterý k vidění na olomouckém Horním náměstí. Vůz ozdobený desítkami starých telefonů má upozornit na akci, při které mohou lidé bezplatně odevzdat svůj vysloužilý mobil.

Poradna pro dlužníky? Není o ni zájem
Litovel, Uničov, Zábřeh, Mohelnice a Šternberk. Těchto pět měst v dubnu a květnu navštívila pojízdná poradna občanského sdružení Spes, které poskytuje rady lidem, již mají problémy s dluhy. Podle vedoucí poradny Andrey Běhálkové však lidé o služby pojízdné poradny neměli příliš velký zájem.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici

Černá kronika

Kov kradou přímo u pramene
Na Prostějovsku přibývá případů krádeží přímo ve sběrnách. Naposledy pachatel ukradl použité autobaterie.
Neustávající krádeže kovů vedou k jednoznačnému závěru - výkup druhotných surovin se musí zastavit. Možná tak stoupne počet černých skládek, ale než kriminalitu gigantických rozměrů, měli bychom tuto hořkou pilulku spolknout. Likvidace odpadu by měla být v rámci poplatku zaplaceného obci k dispozici zdarma a v dostatečné míře. Sběrny surovin by se změnily na sběrné dvory, jejichž financování by se neslo v oblasti zisků za zlikvidovaný materiál. Jedině tímto způsobem můžeme docílit stavu, kdy nebudou kovy rozkrádány ve velkém. Někteří občané sice přijdou o zdroj příjmu, těm by tuto ztrátu měl kompenzovat stát či obec promyšleným systémem sociální podpory. A pokud nebudou mít zloději kovů na alkohol či cigarety nebo na hraní na automatech, jejich životní standard se zase až tak nezhorší.

Krádež číšnického fleku s tržbou
"Neznámý pachatel využil nepozornosti obsluhy v hospůdce na Poděbradově náměstí v Prostějově a z prostoru za barovým pultem odcizil volně odložený číšnický flek s tržbou. Pachatel si odnesl celkem 15 tisíc korun," řekla mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Sport

Hokej:

Druholigové kluby žádají jen dvě skupiny
Návrh ještě musí schválit výkonný výbor svazu ledního hokeje.

Puknou všechna jestřábí srdce?
Podaří se Prostějovu zajistit generální sponzor pro druhou ligu? Pokud ne...

Fotbal:

Že jsme měli hrát o záchranu? Ale jděte...
Protivanov – Židenice 3:0 (2:0)
Divize D, stejně jako většina fotbalových soutěží, ročníku 2007/08 víkendovými boji definitivně odpískala. Protivanov, který celé jaro předváděl famózní jízdu, se loučil stylově. Výhrou 3:0 nad Židenicemi. Celková šestá příčka je pro svěřence Radima Weissera takřka pohádkovým umístěním.

Sedláček podepsal
Od nového ročníku fotbalové divize D převezme Konici jako hlavní trenér Roman Sedláček. Bývalý útočník se musel poroučet z 1. HFK Olomouc, kde se triumvirátu Uličný, Kotůlek, Sedláček nepodařilo navázat na předchozí práci Leoše Kalvody a v Holici skončili všichni. Asistentem bude v Konici Sedláčkovi Karel Procházka, dosavadní hlavní kouč. Oba podepsali smlouvu na jeden rok.

Ostatní sporty:

Plavci pokořili přehradu
Více než stovka nejlepších českých dálkových plavců pokořila o víkendu Plumlovskou přehradu.

Kuželkářům Pozemstavu se na Memoriálu Maiera dařilo
Již šestnáctý ročník Memoriálu Rostislava Maiera dvojic na sto hodů sdružených uspořádal kuželkářský oddíl Spartaku Přerov. Turnaje se zúčastnila necelá devadesátka dvojic a byla dosažena řada výborných výsledků. Neztratili se ani závodníci Pozemstavu Prostějov.

Hranice : Tenistka Skládalová získala stříbro
Minitenisový turnaj se konal na kurtech Tondach v parku v Hranicích. Malých tenistů a tenistek (ročník 2001 a mladší) se sešlo patnáct. Zvítězila Markéta Holmaxiová z Dvora Králové, která zde vloni skončila druhá. Stříbro vybojovala Barbora Skládalová z Prostějova a třetí místa posbírali Ivan Křistek a Maruška Petková z Hranic.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]