Střípky z Prostějovska - pátek 13.6.2008
13.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Dům hrůzy čeká stěhování, zdravotní pojišťovny vracejí poplatky nad limit, prostějovská radnice nechává své občany odírat exekutory z celé republiky.


Aktuálně:

Výluky na tratích Českých drah:

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Nezamyslice - Holubice
Datum a čas: 14.06.2008 09:05 - 23:59
Více informací na: této adrese
Výluka se týká i rychlíků Olomouc -  Brno, cestující budou přepraveni náhradními autobusy, jejichž konkrétní vedení nebylo na stránkách ČD specifikováno. Věnujte proto pozornost hlášení staničního rozhlasu a personálu Českých drah.
Výluka bude trvat i v dalších dnech, nejméně do 22.6.2008.


Stručně:

Oficiální sdělení

Uzavírky ve městě Prostějově
Avizovaná dopravní omezení.

Čeká nás

Kámoš zve na Den dětí
Kroužek Kámoš z Prostějova pořádá v sobotu od 14 hodin v lesoparku Hloučela Den dětí. Akce se odehraje u bistra Abrahámek a potrvá do šesti hodin odpoledne.

Plumlov: Amfora a dračí lodě
Město Plumlov a „jeho“ blízká přehrada jsou dobrým tipem pro sobotní výlet či procházku.

Konici po roce zase rozparádí dechovky
Konici o víkendu opět ovládne dechová hudba. Tradiční Žáčkův festival odstartuje v neděli ve 13 hodin a představí se na něm sedm kapel a dvě skupiny mažoretek (z Moravské Třebové a Mohelnice).

Rada pro zdraví
Význam střev pro zdravotní stav člověka je tak velký, že si zaslouží, abychom se mu věnovali.
Pro více informací vás zveme na přednášku dne 19.6.2008 v 17 hod. Do Centra zdraví, T. G. Masaryka 24, Prostějov.

Rock in Konice
Město Konice, Flash in stars Vás srdečně zvou na 2. ročník hudebního festivalu Rock in Konice v sobotu 21.6. od 18 hod. v zámeckém parku. Hlavním hostem bude kapela ŠKWOR a spousta jiných zajímavých kapel.

Dům hrůzy čeká stěhování
Hluk, nepořádek, slovní agrese. Tak lidé žijící v okolí městské sociální ubytovny v prostějovské Kostelecké ulici popisují svou každodenní, jen těžce trpěnou realitu.
Sociální vykořenění, to je největší problém mnoha chudáků, kteří dnes obývají ubytovnu na Kostelecké ulici. Mnozí z nich jsou lidé fyzicky nebo psychicky postižení, kteří díky svému omezenému intelektu nejsou bez pomoci schopni přežít v naší divoké a sobecké společnosti. Město by mělo být pro takové lidi pomocníkem. Bohužel to vypadá, že město sotva zajistí peníze na dávky a byt, o zbytek se musejí postarat nezisková občanská sdružení.
Nemyslím si, že je vhodné stále vystěhovávat takto postižené lidi někam za humna. Přesně tímto způsobem to přece dělaly úřady za dob socialismu. O co jsme tedy nyní lepší, když děláme prakticky totéž? Obávám se, že pro sociálně vyloučené lidi je situace naopak mnohem horší, protože alibističtí socialističtí úředníci měli proti těm dnešním alespoň jednu výhodu - nebyli to sobci, kteří chtějí sociálně slabého člověka zdrtit. Neříkám, že jsou dnes všichni úředníci takoví, možná je to spíš choroba komunálních politiků, že se snaží sociálně slabých lidí zbavit. Ale v žádném případě nelze říct, že je v této oblasti všechno v pořádku.
Že bohatí bohatnou, se dá ještě snést. Že chudí chudnou, se dá snášet mnohem hůře. Že jsou chudí deprimováni a vyhazováni z bytů, to se již nedá přijmout ani náhodou. Přestože jsem si vždycky myslel, že mám blíže k pravicovým názorům, postupně musím uznat, že ztratit trošku svobody za naději na alespoň snesitelný život není úplně špatné. Možná jsme za socialismu měli problémy se státní policií, ale nedá se nic dělat - žili jsme si jako prasata v žitě. Teprve teď poznáváme, jak bolestná je svoboda...

Všeobecné zprávy

Zdravotní pojišťovny: pět lidí zaplatilo nad limit, dostanou přes dvacet tisíc
Už pět lidí z Prostějovska překročilo pětitisícový limit u zdravotnických poplatků. Pojišťovny jim budou vracet přes dvacet tisíc korun.
Dělat ze zdravotnictví kšeft je zavrženíhodné, navždy si už budeme pamatovat tuto vládu, že zavedla poplatky u lékaře. V avizovaném článku se mluví o chudácích, kteří pro svoji chronickou nemoc překročili limit poplatků. Ten je ovšem záměrně stanovený na takové výši, aby většina lidí poplatky platila bez jakékoliv náhrady.
Také by mě zajímalo, jak se vyvíjí úmrtnost na jednotlivé druhy chorob. Ve zprávách z kraje najdete článek o tom, že během 1. čtvrtletí letos přibylo v kraji 18 lidí. Kolik jich zbytečně zemřelo, protože se báli kvůli poplatkům jít k lékaři, to nikdo nenapíše. Zcela jistě ale takoví budou, protože vím, jak bolestné jsou poplatky třeba pro seniory v domovech důchodců.
Chováme se k sobě stále sobečtěji, moc peněz přebíjí prostou lidskou slušnost a solidaritu. Je to pomalá ale jistá cesta k pádu této civilizace. Předpokládám, že už to nebude trvat dlouho a dostaneme se do velkých potíží, v nichž bude pro chudáka smrt vysvobozením. Nakonec to dopadne tak, že zjistíme, že ani ten komunismus nebyl tak špatný, jak devastující pro psychiku člověka může být naše svobodná, ale sobecká společnost. Bohužel musím dodat jediné - když se k sobě neumíme chovat, dobře nám tak.

Radnice nechává své občany odírat exekutory z celé republiky
Prostějovským občanům, kteří se například vinou nezaplacené pokuty dostali na seznamy dlužníků, chodí exekuční příkazy od soukromých exekutorů z celé republiky. Kvůli stokoruně teď mají zaplatit až 18 tisíc. Přesto vedení naší radnice tento proces vymáhání pohledávek nepochopitelně podporuje a tvrdí, že každý dlužník by si měl místo kritiky a nadávek nejdříve zamést před svým prahem. Takto si radnice váží svých občanů, byť dlužníků...
Platit za exekuci stonásobek původně vymáhané částky je prostě zlodějna, na tom se nedá nic a nijak oddiskutovat. Jestliže příležitost k této zlodějně dává orgán samosprávy, je to zlodějna veřejná.
Opět se přikloním k příměru se socialismem. Tehdy všechno patřilo všem a kradlo se na všech frontách. Nikdy ale lidi neokrádal sebevíce odpudivý komunistický stát.
Dnes je situace jiná. Ve jménu zisku advokátů a exekutorů jsou občané okrádáni svými volenými orgány. Nikdo mi nevymluví, že to páni advokáti a exekutoři nemají s politiky nebo úředníky domluvené. Že nějaká ta korunka z "nákladů na exekuci" nepřistane na účtu některého našeho konšela. Pokud se chtějí naši dnešní sobečtí páni obhájit, musí nám dokázat, že tomu tak není. Ale na to se oni vykašlou, protože jim přece na občanech nezáleží, do voleb daleko.
Uvědomme si, že ODS a ČSSD rukou svornou a nerozdílnou vládnou našemu městu, rozdávají miliony spřáteleným firmám a odírají ty, kteří se dopustí chyby a včas nezaplatí pokutu nebo poplatek. Budeme-li tyto strany volit letos na podzim do krajského zastupitelstva, nestěžujme si pak, že nás berou na hůl.
Dokud funguje demokracie, máme příležitost, byť téměř neznatelnou, do věcí trošku mluvit. Využijme toho a vyházejme z našich samospráv darebáky, kteří touží jen po našich penězích a naší krvi.

Lenka: Těším se, až budu před hosty dělat palačinky
Za zády odbornou komisi, před sebou v hledišti rodinu, přátele a desítky zvědavců. Tak vypadaly závěrečné zkoušky Lenky Orálkové, studentky prostějovského středního obchodního učiliště.

Čunkovi Romové pracují a chtějí zůstat
Po roce a půl trápení se na početnou romskou rodinu Tulejových z Čech pod Kosířem na Prostějovsku konečně začíná usmívat štěstí. Tulejovy vystěhovalo předloni město Vsetín pod vedením tehdejšího starosty Jiřího Čunka. Dvanáctičlenná rodina s kojencem se přes noc ocitla v Čechách pod Kosířem v nevyhovujícím domku.
Dům nám padá, ale U svaté Anny se žít nedalo

Dům na Tetíně se znovu nabízí
Už před rokem nabízela prostějovská radnice k prodeji polorozpadlý dům v ulici Tetín číslo 4. Výběrové řízení nakonec vyhrála osoba, které odprodej byli zastupitelé připraveni schválit. Jenomže ještě před hlasováním se do celé záležitosti opřeli opoziční zastupitelé z řad KSČM. Argumentovali tím, že celý systém výběru kupce zmíněné nemovitosti byl netransparentní a poškodil další jiné zájemce o tento dům. Hlasování bylo nakonec zrušeno a radní dokonce celé výběrové řízení anulovali.

Zprávy z Olomouce a kraje

Statistici: Lidí v kraji přibývá pomalu
Jen o pouhých osmnáct osob se během prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil počet obyvatel Olomouckého kraje. Podle údajů České statistického úřadu bylo lidí v Olomouckém kraji k 31. březnu 641 809.
Je nás víc. Celkem 641 809

Hasiči boří mýty o smolném pátku třináctého
Smolný den je pátek třináctého. Tedy, alespoň se to o něm traduje. Hasiči se však každoročně snaží tuto pověru vyvracet svými Dny otevřených dveří, kdy jsou veřejnosti otevřeny hasičské stanice v celém Olomouckém kraji.

Vláček může vyjet, ale po upravené trase
Vyhlídkový vláček může vyjet. Atrakce, kterou chce olomoucká radnice nabídnout turistům a oživit město, dnes dostane licenci a v pondělí by měla naložit první zájemce o okružní jízdu po historickém jádru města a parcích.

Čistí a vylepšují Poděbrady
Dříve velmi oblíbenému a vyhledávanému přírodnímu koupališti Poděbrady u Olomouce chce jeho provozovatel vrátit zašlou slávu. Kromě úprav areálu plánuje i opravy zchátralé budovy restaurace, kde má vzniknout občerstvení, toalety i sprchy. Právě tyto služby zatím návštěvníci nejvíc postrádají.

DPMO nabídl pomoc rodině zraněného Honzíka
Pomocnou ruku podalo vedení Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) rodině tříletého Honzíka, kterého minulé pondělí sevřela ve dveřích tramvaj a vlekla jej zhruba sto metrů. Obě strany se na popud DPMO sešly a mluvily i o možné finanční pomoci rodině, na které leží placení pobytu chlapce na dětské klinice.

Modelky daly krev, aby podpořily dárcovství
Nebývalý ženský půvab dopoledne naplnil odběrová místa na transfuzní stanici Fakultní nemocnice Olomouc. Desítka modelek v čele s českou vicemiss 2007 Evou Čerešňákovou přišla podpořit kampaň „Daruj krev ještě dnes“, kterou nemocnice odstartovala v březnu a pomocí níž chce povzbudit nové pravidelné dárce krve.

Na výstaviště mohou návštěvníci zdarma
Dny zdravotně postižených – letos s novým názvem Mezi námi – začaly včera už posedmnácté na olomouckém Výstavišti Flora. Přehlídka není určena jen handicapovaným.

Křest nové knihy pro děti olomouckých autorů
Anička z 2. B, pidimráz Pidonius… a jak to vidí učitel Fousek? Tak se jmenuje nová knížka pro děti z dílny olomouckých autorů Miroslava Kaly a Romana Kubínka.

Kultura

Kulturní a společenské akce v Konici

Černá kronika

Události řešené Městskou policií Prostějov z týdne 24/2008

Smrtelný týden na silnicích
Černým písmem do statistiky dopravních nehod se zapíší uplynulé dny na našich silnicích. Při ošklivě vypadajících nehodách zemřeli tři lidé, z toho dva motorkáři. Letos tak policisté vykazují na Prostějovsku už šest obětí na životech.

Sport

Hokej:

Hokej je opět v krizi
V těchto parných červnových dnech se na prostějovské radnici hodně přetřásá jedno téma - hokej. Důvodem je nesplacený dluh vůči Domovní správě za pronájem ledové plochy ze strany Hokejového klubu Jestřábi Prostějov.

Fotbal:

Osud Lipové se naplnil
Nehodláme hrát ani krajský přebor, řekl Deníku Rostislav Barták, předseda klubu.

Fotbalové tresty disciplinárních komisí
Jarní část fotbalové sezony se chýlí k závěru a kromě pěkných momentů zápasy s sebou nesou i nejrůznější přestupky. O jejich závažnosti rozhodovali disciplinární komise a my vám přinášíme výsledky.

Jaká bude rozlučka v divizi D?
V sobotu ukončí sezonu 2007/08 oba zástupci prostějovského regionu v divizi D. Protivanov se rozloučí v 16.30 s diváky na vlastním stadionu. Fotbalisté Konice hrají ve Vyškově.

Volejbal:

VK Prostějov opravdu v Lize mistryň!
Volejbalistky Prostějova budou v nadcházející sezoně startovat na divokou kartu v Lize mistryň! V této nejvyšší evropské klubové soutěži ještě žádný český ženský tým nehrál.

Ostatní sporty:

Zápasníci Sokola Prostějov vybojovali v Lidicích zlato
Na Mezinárodním turnaji Lidice 2008 za účasti borců z Dánska, Švédska, Chorvatska, Polska, Maďarska, Slovenska a domácích oddílů z celé republiky bojovalo na třech žíněnkách 260 závodníků v kategoriích přípravka, žáci a kadeti.

Žerava míří do stříbrného Samokovu
Osmým závodem v bulharském Samokovu pokračuje mistrovství světa v motokrosu nejsilnější kubatury MX3. Martin Žerava má na tento okruh jen ty nejlepší vzpomínky.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]