Střípky z Prostějovska - čtvrtek 12.6.2008
12.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Kradená nafta je levné riziko, mrtvých na cestách přibylo, unikátní galerie dřevěných soch oficiálně neexistuje, v Olomouci se srazil vlak s autobusem, k pozdní pozvánce na nábor malých basketbalistů.


Stručně:

Čeká nás

Den otevřených dveří
na větrných elektrárnách
sobota 21.6.2008 od 9 do 16 hodin

Stalo se

Hasiči kvůli dešti čistili kanály
Kvůli přívalovému dešti museli ve středu odpoledne přijet do Konice profesionální hasiči z Prostějova. „Na třech místech se z kanálů vyvalila voda. Ucpané kanálové vpusti jsme vyčistili a zprůchodnili,“ informoval operační důstojník prostějovského hasičského sboru. Ke škodám na majetku nedošlo.

Všeobecné zprávy

Kradená nafta? Levné riziko
Sehnat levnou naftu od drobných zlodějíčků či překupníků je na Prostějovsku snadné. Stačí jen kápnout na tu správnou osobu.
Při čtení tohoto článku jsem nevěřil svým očím. Podle něho to totiž vypadá, že krádež nafty je něco naprosto banálního. Hlupák ten, kdo nekrade. A ještě větší hlupák, kdo levnou naftu nekoupí. Příklad uvedený v článku však ukazuje, jak snadno může levná nafta poškodit motor vozidla.
Mráz mi z toho jezdí po zádech, když si uvědomím, že je u nás normální krást. Člověk by si myslel, že tento nešvar skončil s dobou socialismu. Chyba lávky. Krade se snad ještě víc, vždyť z cizího krev neteče. Bohužel se obávám, že za podobných okolností se jen těžko můžeme tlačit mezi civilizované země Evropy.

Mrtvých na cestách přibylo
V prostějovském regionu se od ledna do května stalo bezmála pět set nehod. Zemřeli při nich tři lidé. Další tři oběti si pak silnice vybraly hned v prvních dnech června. Mrtvých je tak už dvakrát tolik, než je obvyklý roční průměr.
Ani tento článek nepotěší. Řidiči jsou stále agresivnější. Vidím to i z pozice chodce. Jen málokterý řidič zastaví u přechodu, většinou každý valí a je mu úplně jedno, co se děje kolem něho. Agresivní styl zaznamenávám i u parkujících aut. Začasto stojí v křižovatce, občas dokonale blokují místa obvyklá k přecházení chodců. Rovněž všelijaké manévry, jako je otáčení v křižovatce, různé couvání a najíždění, k bezpečnosti nepřispějí.
Mám docela strach chodit po ulicích. Za volant už se asi neposadím nikdy, protože bych to prostě v tomto divokém provozu s nervy nevydržel. A aut stále přibývá. Mám velkou obavu, že se jednoho dne celá doprava prostě zhroutí, policisté nebudou stačit řešit všechny ty nehody a sanitky nebudou stačit odvážet zraněné do nemocnice. Měli bychom se rychle vzpamatovat, jinak je cesta do pekel nenávratně otevřena.

Unikátní galerie? Asi nesplněný sen
Už téměř rok stojí dřevěné skulptury vytesané akademiky na loňském Mezinárodním sochařském sympoziu Hany Wichterlové „provizorně“ v prostějovských Smetanových sadech. Na přelomu července a srpna k nim přibudou další.
Zde se asi naplňuje fakt, že v klidu a bez emocí se nejvíce dosáhne. Oficiální galerie sice možná nebude, ale sochy si žádný konšel z parku vyhodit netroufne. Bylo by to krásné, kdybychom měli takovou galerii, kterou bychom se mohli chlubit před světem. To je ale asi nad rozlišovací schopnosti našich pánů na radnici, když z toho nekápne nějaký milion do jejich kapsy, není to pro ně důležité. Škoda.
Jen jedna věta v článku mě docela vyděsila. Jaké stavební práce, probůh, budou v parku prováděny? Kolik stromů zase zbytečně padne, aby bylo dosaženo nějakého podivného projektu? Loni jsme si to mohli vyzkoušet v Kolářových sadech, letos devastace zasáhne i sady Smetanovy. Je mi z toho smutno.

Výhradní zastoupení pro ČR a Slovensko
Společnost VAHAL získala výhradní zastoupení firmy OPEN–E pro distribuci jejích produktů v České republice i na Slovensku.

Zprávy z Olomouce a kraje

Bude dobrá úroda. Pokud počasí vydrží
Průměrná nebo dokonce nadprůměrná by mohla být letošní úroda. Záleží na počasí.

Vyučte se. A k tomu jazyky a komunikovat
Nejen úplně zvládnout svůj obor, ale také umět komunikovat, porozumět pracovním instrukcím nebo znát cizí jazyky. Právě to chtějí zaměstnavatelé v regionu po absolventech středních odborných škol a někdy se jim toho nedostává. Vyplynulo to z šetření Národního ústavu odborného vzdělávání.
Firmy mohou škole říct, co má učit

Olomoučané stále častěji míří za prací do zahraničí
Norsko, Belgie, Francie nebo Velká Británie. Právě tyto země patří k nejoblíbenějším cílům lidí, kteří chtějí pracovat v zahraničí. A zájem podle personálních agentur stále roste.

Vzácné gobelíny jsou po 64 letech zpět na hradě Šternberk
Soubor gobelínů ze sbírek rodu Lichtenštejnů, které 1. dubna v nizozemském Amsterodamu vydražil za bezmála milion korun český stát, je po čtyřiašedesáti letech letech zpět na hradě Šternberk.
Gobelíny zpět na hradě

Lutín bude do října rozkopaný. Zavřená je hlavní silnice
Obrnit se trpělivostí na několik měsíců musejí řidiči projíždějící Lutínem na Olomoucku. Kvůli opravám ulice Jana Sigmunda a uzavření úseku od nákupního střediska k areálu Sigmy musejí motoristé do obce jezdit objížďkami přes Třebčín a Olšany.

Vlakem rychleji a bez přesedání
Už příští rok na podzim pojedou lidé vlakem mezi Šumperkem a Olomoucí rychleji a bez přesedání. Umožní to elektrizace železniční trati Zábřeh-Šumperk, na kterou čekají cestující už několik desetiletí.

V Litovelské se srazil vlak s autobusem, řidič jel asi na červenou
Osobní motorový vlak se dnes v šest ráno na přejezdu u nádraží Olomouc - město srazil s linkovým autobusem. Řidič pravděpodobně nerespektoval signalizační zařízení. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Křižovatka Palackého a Litovelské ulice byla na tři hodiny uzavřena.
Trafikantka: Děsila jsem se, že v autobuse jsou zranění
Další děsivá nehoda, která jen dílem štěstí neskončila tragicky. V autobusu naštěstí nikdo nejel, jinak by jistě byli zranění a možná i oběti, protože vlak víceméně amputoval zadní část autobusu. Jestli to takhle půjde dál, opravdu to s naší civilizaci moc dobře nevidím. Vyvraždíme se v autech.

Černá kronika

Lupič vzal z regálu cigarety
Prodejnu smíšeného zboží v ulici Čs. armádního sboru v Prostějově si v úterý vyhlédl lupič.

Sport

Hokej:

Brankář Štůrala se líbí
Hokejový brankář Tomáš Štůrala, který loni oblékal dres Uničova i Prostějova, přesvědčuje spolu s dalšími posilami Vrchlabí o svých kvalitách.

Fotbal:

Procházku mrzí bezbrankové loučení
Fotbalisté Konice se rozloučili s diváky v duelu s Třebíčí krásnou hrou bez gólů.

Basketbal:

Marko: Věděl jsem, že skončím
Trenér Miroslav Marko získal s Prostějovem bronzové medaile, přesto končí na pozici hlavního trenéra BK. Slovenský kouč dostal před sezonou jasný cíl. Finálovou účast. To se Orlům po prohře v semifinále s Novým Jičínem splnit nepodařilo, a tak dojde ke změně.
Marko končí na lavičce Orlů

Šéf klubu: Nový kouč nebude z Česka
Zklamání v hlase šéfa prostějovského basketbalu Milana Matzenauera je patrné i čtrnáct dní po skončení sezony. Jeho mužstvo neobhájilo loňské stříbro. Ale přesto pomalu odeznívá.

Oddíl basketbalu pořádá nábor dětí narozených v roce 1998 - 2001
Úspěšný oddíl basketbalu v Prostějově, který v tomto roce získal medaile z Mistrovství ČR jak kategorie chlapců, tak i dívek, doplňuje své řady o nové zájemce narozených v roce 1998 - 2001.
Nechápu, proč je informace o konání náboru dětí do basketbalu zveřejňována až v den, kdy se tato akce koná. Všechno zbrkle a na poslední chvíli - to je heslo naší divoké doby.
Je mi jasné, že vám asi publikace odkazu na tento článek k ničemu nebude, protože přichází "s křížkem po funuse", ale protože chci na tento nešvar pozdní prezentace upozornit, dávám ho sem.
Díky liknavosti novinářů možná některé nadané děti dnešní nábor nestihly. Pokud takové děti máte, můžete využít kontaktních telefonů a domluvit si náhradní termín.

Volejbal:

Dovolí rameno Spalové blokovat?
Exreprezentační blokařka se po angažmá v Polsku chystá oslnit Prostějov. Pokud ji to zdravotní stav umožní.
Spalová má zatím smlouvu na čtyři měsíce

Ostatní sporty:

Prostějovská laťka 2008
Ve středu 11. června dopoledne patřilo hřiště u Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova mladým atletům. Studenti středních škol se zde utkali v nultém ročníku závodu Prostějovská laťka.
Středoškoláci otestovali nové doskočiště


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]