Střípky z Prostějovska - středa 11.6.2008
11.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Úřad potvrdil půlmilionovou pokutu za aquapark, aquapark otevírá příliš pozdě, řidiči se nepoučili, pozor na klamavé obchodníky.


Aktuálně:

Výluky na tratích ČD:

Trať číslo: 300
Název tratě: Brno - Přerov (- Bohumín)
Úsek: Křenovice horní nádraží - Sokolnice-Telnice
Datum a čas: 12.06.2008 08:30 - 14:15
Více informací na: této adrese (výluka se týká pouze osobních vlaků, rychlíky z Prostějova by měly podle všeho jezdit normálně - patrně přes Blažovice).


Stručně:

Čeká nás

Bruslaři pojedou nočním městem
Vůbec poprvé dostanou milovníci in-line bruslí z Prostějova a okolí možnost bezpečně se projet nočními ulicemi. Akce s názvem Blade Nights Prostějov začne tento pátek kolem osmé hodiny večer u zimního stadionu.

Přehradu opanují dračí lodě
Zajímavou podívanou slibuje první ročník závodu dračích lodí, který bude tuto sobotu na Plumlovské přehradě u Prostějova. Na uzavřené pláži bude možné kempovat, večer je na programu Dragon Party.

Gladiátoři bojují o svou čest
Na tradiční již osmý ročník Gladiátorek se mohou zájemci přijít podívat tuto sobotu odpoledne na hřiště v Kladkách na Prostějovsku. Mužské týmy se utkají v netradičních disciplínách, které ovšem organizátoři tají.

Děti se vyřádí
Sdružení rodičů při Mateřské škole ve Smržicích chystá na sobotu 14. června sportovní odpoledne pro děti. Dětský den se bude konat u místní hasičské zbrojnice. Na programu jsou soutěže i volná zábava na skákacím hradě. Začátek akce je ve 14 hodin.

Město opět hostí festival poezie
Na celý příští týden zavítá do Prostějova již 51. ročník celostátního festivalu poezie Wolkrův Prostějov. Od pondělí do pátku se ve městě představí na šedesát recitátorů sólistů a desítky souborů.

Člověk v tísni přiváží do Prostějova putovní výstavu
Varuje před důsledky snadných půjček.
Od 16. června do 3. července mohou lidé přicházející na Odbor sociálních věcí Městského úřadu v Prostějově (Školní ulice 4) zhlédnout putovní výstavu společnosti Člověk v tísni nazvanou Spotřebitelský úděl.

Stalo se

Úřad potvrdil půlmilionovou pokutu za aquapark
Stavba prostějovského aquaparku za zhruba dvě stě milionů korun vznikla podle šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martina Peciny nezákonně. Prostějov proto bude muset zaplatit z městské kasy půlmilionovou pokutu. Soudní cestou se ji však bude snažit získat zpátky.
Jak jsem zde již uvedl vícekrát, postup naší radnice byl v případě aquaparku značně neobratný, takže se nemůžeme divit, že vyvolává různá podezření. Nejhorší na tom všem je, že jak za vlastní aquapark, tak i onu pokutu bude město platit z našich společných peněz. Konkrétní odpovědnost jistě nebude vyvozena, což ovšem opět povede k dalšímu podezření z podivných praktik. Navíc se letos stavěly nové atrakce v aquaparku. Jak to bylo u nich s výběrovým řízením? O tom raději nikdo ani nešpitne, takže je možný další průšvih a další pokuta. Takto se vážně komunální politika dělat v civilizované zemi nedá, vážení. Toto by možná neprošlo ani na Sicílii...

Plavci: Aquapark otevírá příliš pozdě
Lidé si stěžují na červnovou provozní dobu prostějovského aquaparku. Vadí jim, že se turnikety otevírají až v poledne. Chtěli by se chodit koupat už od desíti hodin.
Toto je další důkaz neobratnosti našich městských správců. Když bylo pěkné počasí, je nesmysl nechat aquapark zavřený. Jenomže tohle se asi dost těžko vysvětluje totalitní organizaci jménem Domovní správa, která asi ještě žije v dobách socialismu. Nezáleží jí na spokojených zákaznících, návštěvníci jsou pro ni jen verbež, kterou je třeba rychle vypakovat a zkasírovat.
Správně se v diskusi objevil názor, že by si soukromník něco podobného nedovolil. Tomu by totiž vstupné všech těch otrávených a nevpuštěných návštěvníků přišlo sakra líto. Domovní správě je to šum a fuk. Když prodělá, město to stejně jako loni zacvaká.
Vážně nechápu, proč jsme stavěli tak drahý aquapark, abychom se na něj potom dívali skrz zavřenou bránu. I když - vlastně to chápu docela dobře - účelem bylo, aby se někteří vládci města a úředníci napakovali, čehož bylo zdárně dosaženo. Občan ať si trhne nohou, ten jen platí daně, které pak tito "vtipálci" podobným způsobem rozkrádají.
Když jsme tak pitomí, že si to dáme líbit, dobře nám tak.

Kamion uzavřel skoro na celý den cestu z Vyškova do Olomouce
Řidiči, kteří v úterý cestovali po rychlostní silnici R 43 na trase z Vyškova do Olomouce, zažili nečekané komplikace. Museli volit objížďku přes Ivanovice na Hané a Brodek u Prostějova. Na velkou část dne totiž poblíž Drysic zastavila dopravu ranní havárie kamionu, který převážel bukové dřevo.

Řidiči se nepoučili
Nemilé překvapení v podobě odtaženého auta čekalo v úterý na čtyři řidiče, kteří parkovali v ulicích Prostějova, kde zrovna probíhalo strojní čištění.
Předpokládám, že tento článek se čtenářů Střípků z Prostějovska netýká, protože ti jsou vždy nejméně den předem varováni kromě obvyklých zdrojů i v našem monitoringu. Pokud si stále ještě někdo na pravidelné čištění nezvykl, nedá se nic dělat. Přestože obvykle nemám silová řešení rád, odtažení vozidla z důvodu čištění celkem chápu. Musí být ale použito všech obvyklých kanálů k informování řidičů a nesmí být zmatky mezi různými tiskovinami a oficiálními zdroji.

V Brodku otevřeli moderní sokolovnu
Od požáru v polovině padesátých let a následné rekonstrukce sokolovnu v Brodku u Prostějova až donedávna nikdo neopravoval. V předsálí tak hrozilo, že se propadnou stropy, celkový stav budovy byl rovněž velmi špatný. Od ministerstva školství nyní brodečtí Sokoli dostali dotaci téměř devatenáct milionů korun a před pár dny otevřeli opravený moderní sportovní stánek. Sloužit bude především volejbalu, hrát se zde dá ovšem i basketbal, florbal nebo badminton či stolní tenis.

Všeobecné zprávy

Na pozemcích u nemocnice se budují inženýrské sítě
Pozemky u nové nemocnice bude město prodávat formou aukce. Rozhodla o tom rada města na svém květnovém zasedání.

V Brodku se staví třiapadesát domů
V Brodku u Prostějova vyrůstá nové satelitní městečko. Na pozemcích obce postaví developer do konce roku třiapadesát rodinných nízko-energetických domů.

Pozor na klamavé obchodníky!
SOS - Sdružení obrany spotřebitelů upozorňuje, že se v některých krajích opět objevují obchodníci, kteří při podomním prodeji nutí hlavně starší lidi k okamžitému nákupu set-top-boxu. Tvrdí, že jinak nebudou moci sledovat televizní vysílání, které v nejbližších týdnech přejde z analogového na digitální.
Tady je rada poměrně jednoduchá - každého, kdo vás bude obtěžovat podomním prodejem, okamžitě vyhodit. Vůbec se s těmito lidmi nemazlit, nebavit se s nimi, neotevřít jim. Pokud se nemýlím, v Prostějově je podomní prodej dokonce zakázán vyhláškou, takže když budou tito otravové příliš protivní, rovnou bych na ně zavolal městskou policii.
Nenechejme se pořád oblbovat všelijakými podvodníky!

Nový přístroj na gastroenterologické ambulanci
Endonazálním endoskopem začal v těchto dnech vyšetřovat tým Gastroenterologické ambulance Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL. Nový přístroj přináší pacientům komfortnější vyšetření, protože je tenčí než běžné gastroendoskopy a duodenoskopy.

Prostějovu vadí herny. I ta starostova?
Radnici v Prostějově se nelíbí provoz herny v nedávno opravené budově zdejšího hlavního vlakového nádraží. Se stížností, se kterou se obrátila na České dráhy, ovšem neuspěla.

Všem stejným metrem?
Aleš Hájek rekonstruoval dům na náměstí T.G. Masaryka 16 vedle radnice. Při rekonstrukci domu se podle památkářů dopustil přestupku, když při stavebních úpravách porušil závazné stanovisko oddělení památkové péče. Použil nepovolená okna na čelní fasádě do náměstí a bez povolení rozšířil počet střešních oken a klempířské oplechování střechy. Přitom na přístavbě radnice jsou právě tyto, podle památkářů nevhodné, prvky použity.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký kraj podpořil včelaře
Olomoucký kraj finančně podpořil včelaře, kteří si potřebují zakoupit nová včelstva a základní pomůcky. Kraj mezi ně rozdělil celkem milión korun. Noví včelaři získali až 15 tisíc korun, stávající pak 10 tisíc korun.

Akce pomůže dětem z Keni
V týdnu od 23. do 27. června se bude v Olomouci konat již druhý ročník sportovní akce Fotbal pro rozvoj. Mimo Olomouc bude akce probíhat také v Praze a Rýmařově, v našem regionu se na ní podílí Agentura rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje.

Mzdy v kraji? Druhé u dna
Mzdy v Olomouckém kraji jsou druhé nejnižší v republice. Nedosahují ani devatenácti tisíc.

Dětské tábory last minute
Chcete dát vaše děti na letní tábor? Máte nejvyšší čas. Prázdninových táborů je sice obrovské množství, ve většině z nich ale zbývá už jen pár volných míst. Kam ještě můžete děti přihlásit?

Horní náměstí je plné stromů. Floře hrozí pokuta
Téměř dvě desítky mobilních stromů v úterý na olomouckém Horním náměstí rozmístilo Výstaviště Flora. Zeleň v květináčích připomínající padesáté výročí květinové výstavy se však nelíbí památkářům, kteří k tomuto kroku vydali negativní stanovisko. Výstavišti tak hrozí až stotisícová pokuta.

Šantovka: ostrov a mrakodrap? Představy se různí
Jak vlastně bude vypadat za několik let nová čtvrť místo bývalého Mila? Soukromý investor jej chce proměnit v komplex tří oddělených areálů s byty, obchody a kancelářemi, navzájem spojenými jen mosty. A v plánech má i "mrakodrap" vysoký jako radniční věž. To se ale nelíbí jak některým olomouckým spolkům, tak ani magistrátu.

Bouřka na Olomoucku: zlámané stromy, zatopené sklepy
Po středečním několikahodinovém silném dešti mají hasiči na Olomoucku plné ruce práce. Odčerpávají vodu ze zatopených sklepů a odklízí popadané stromy z cest. V Uničově vítr sroloval střechu hotelu na náměstí, v Ludéřově zase museli kvůli dešti uzavřít silnici.

Honzík, kterého vlekla tramvaj, už je doma
Tříletého Honzíka, kterého minulé pondělí sevřela ve dveřích tramvaj a vlekla jej sto metrů, už lékaři propustili z nemocnice domů. Vyšetřování případu by se mělo posunout v tomto týdnu, kdy policie plánuje výslechy řidiče tramvaje a babičky, která hocha doprovázela v době nehody.

Přírodní koupání? Vodu kontrolují jen na Poděbradech
Přírodní koupaliště na Poděbradech je jediným místem na Olomoucku, kde hygienici testují nezávadnost vody pro koupání. Ostatní rybníky a nádrže těmito zkouškami neprocházejí, protože podle vyhlášky nejsou vodními plochami vyhrazenými ke koupání.

Moravské divadlo nabídne čtrnáct premiér
Celkem čtrnáct premiérových titulů figuruje v programu Moravského divadla (MDO) na sezonu 2008/09. Žánrově rozmanitému programu dominuje adaptace Pratchetta, taneční Maškaráda, aktualizovaný Dalibor a muzikálový večer.

CineStar snižuje na týden vstupné
Až padesát korun můžete ušetřit, pokud od zítřka do příští středy zamíříte do olomouckého CineStaru. Multikino pořádá speciální týdenní akci, v jejímž rámci je vstupné na všechny projekce zlevněno na devadesát korun.

Kultura

SEZÓNA 2008 – 2009
v prostějovském divadle

Černá kronika

Z náklaďáku zmizela nafta
Nádrž náklaďáku značky Man, který stál odstavený v Alojzově na Prostějovsku, vyprázdnil zloděj.

Zloděj sebral ženě kabelku z kola
Cyklistka, která jela ve středu Dolní ulicí v Prostějově, zažila nepříjemné překvapení. Ze zadního košíku na bicyklu jí zloděj ukradl kabelku.

Sport

Basketbal:

Miláček Robík Tomaszek byl na roztrhání
Sice se o hodnotě bronzu, který získali basketbalisté Prostějova, hovoří jako o takřka bezcenném, někteří fanoušci Orlů to vidí jinak. Při vzájemném setkání hráčů, trenérů BK Prostějov s nejvěrnějšími příznivci se rozdávaly úsměvy, dobrá nálada a hlavně podpisy.

Ostatní sporty:

Berdych: Resumé bych dělal až na závěr roku
Na Roland Garros vypadla česká tenisová jednička Tomáš Berdych ve druhém kole. Navíc byl zvolený nejméně sympatickým hráčem a francouzští diváci mu v duelu s Llodrou dali plně pocítit antipatii. V Prostějově si na challengeru příliš chuť nespravil. Ve čtvrtfinále podlehl Belluccimu.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]