Střípky z Prostějovska - úterý 10.6.2008
10.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Ožívající pláže ruší chataře, dráhy opravují, cestující čekají výluky.


Aktuálně:

Dne 11.6.2008 se bude konat blokové čištění ulic v Prostějově – blok č. 22 – Žeranovská – vnitroblok, Krokova, Brněnská – obslužná, Brněnská II – parkoviště, Brněnská – vnitroblok, Družstevní, Družstevní – vnitroblok, Družstevní – parkoviště, Mozartova, Mozartova –  parkoviště, Rumunská, Dr. Horáka – část, St. Manharda – část (slepá).


Stručně:

Oficiální sdělení

Nová pravidla požární ochrany staveb
upozornění hasičů

Čeká nás

Omezení provozu v botanické zahradě
ve dnech 18. - 20. června

Všeobecné zprávy

Ožívající pláže ruší chataře
Diskotéky, folkové a country večery, reprodukovaná hudba s videoprodukcemi pro pamětníky, promítání fotbalových zápasů mistrovství Evropy. To vše - po letech relativního klidu - začínají nabízet nájemci pláží v okolí plumlovské přehrady.
Myslím, že vše lze zařídit s rozumem. Hudební a jinou hlasitou produkci ukončit (nebo alespoň utlumit) do 22.00 hodiny, prostě chovat se jako lidi, ne jako hovada.
Jinak pokud si někdo pořídil chatu na přehradě, musí s nějakým rekreačním provozem přece počítat. Pokud chce absolutní klid, musí si chatu postavit v hlubokém lese. Ale tam se zase nebude mít kde vykoupat...

Nadzemní hydranty šetří čas
Profesionální hasiči z Prostějova napouštějí své cisterny nejčastěji z hydrantů u Intersparu, kde je kvalitní příjezdová komunikace.

Nezaměstnaných na Prostějovsku je nejméně za dvanáct let
V prostějovském regionu byla v květnu opět nejnižší nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji. Úřad práce v Prostějově (ÚP) navíc v tomto měsíci evidoval nejméně nezaměstnaných od roku 1996.

Zprávy z Olomouce a kraje

Nezaměstnaných nikdy nebylo méně. 19 768
Kraj prožívá skvělé časy. Počet lidí bez práce zde totiž v měsíci květnu byl na nejnižší úrovni v jeho historii. Nezaměstnanost se snížila o téměř půl procentního bodu na 5,6 procenta. Celorepubliková míra nezaměstnanosti je nyní jen o čtyři desetiny procenta nižší a Olomoucký kraj je v žebříčku pátý nejhorší v České republice. Odborníci navíc předpokládají, že počet lidí bez práce se v regionu bude dál snižovat.

Dráhy opravují, cestující čekají výluky
Po třech měsících skončila včera omezení na železniční trati mezi Olomoucí a Zábřehem. Stavební práce související s výstavbou koridoru ale skončily jen na chvíli, už příští týden začne výluka na stejné trati mezi Lukavicemi na Moravě a Zábřehem. A dopravní omezení čekají na cestující v letních měsících i na dalších místech v Olomouckém kraji.
Zaregistroval jsem se dnes na stránkách Českých drah ke službě hlášení aktuálních výluk e-mailem. Pokud bude tato služba funkční, budu vám stručný souhrn výluk expedovat do Střípků z Prostějovska - rubriky Aktuálně, podobně jako tam nyní importuji hlášení o událostech v Prostějově. Výluky budu sledovat na všech místních tratích a navíc i na hlavních tratích na Prahu a Brno (270, 300). Nechejme se tedy překvapit, jak se tato nová služba ČD osvědčí.

Dopravní režim v Denisově radnice zpřísní
Do Denisovy a Pekařské ulice budou za několik týdnů moci během dne řidiči vjíždět jenom s povolením, omezí se také doba pro zásobování. Počítá s tím návrh olomouckého magistrátu, který chce v těchto místech zavést stejný režim, jako platí na Horním náměstí.

Bude koryto Moravy i pro rekreanty? Vede se o to spor
Jak by mělo vypadat koryto Moravy v jižní části města? Tedy mezi soutokem Michalského potoka s hlavním ramenem řeky a železničním mostem na Prostějov? Budou tam cyklostezky, zeleň a možnost koupání? O podobu okolí řeky nyní vedou spor Povodí Moravy a Hnutí Duha, které v této otázce vystupuje společně s Unií pro řeku Moravu.

Mosty v Olomouci nepatří k těm vydařeným
Od okamžiku, kdy se člověk naučil překonat řeku pomocí mostní konstrukce, už uvažoval i o tom, jak by most samotný mohl co nejlépe vypadat.

InternetPoradna pomohla handicapovaným lidem
Koncem května skončil v Olomouci projekt Restart, který měl za úkol handicapovaným lidem pomoci začlenit se do společnosti. Projekt Restart, který byl financován z evropských fondů a státního rozpočtu, trval osmnáct měsíců a úspěšně jím prošlo šestnáct lidí.

Práce místo vězení je výhodná pro obě strany
Alternativní trest obecně prospěšných prací, který byl uzákoněn již v roce 1996, na Olomoucku vykonají ročně stovky lidí. Odsouzení pracují pro obce nebo městské a neziskové organizace.

Včelí mor: med podraží, nákaza stále hrozí
Téměř čtyři stovky včelstev nakažených morem včelího plodu museli od začátku letošního roku spálit včelaři z Olomouckého kraje. Nebezpečná nákaza se letos rychle šíří zejména na Olomoucku. Veterináři dosud v bývalém olomouckém okrese objevili šestnáct ohnisek.

Kachny ve městě? Normální. Zvykly si na lidi
Patří kachna divoká do města? Za normálních okolností nikoliv, v dnešním světě to ale není nic divného. Například včera se celé dopoledne procházely a odpočívaly dvě kachny v Šantově ulici.

Za koupání budou pokuty
Jezdíte se koupat k Tovačovským jezerům? Pokud ano, měli byste si dát pozor, zda neplavete tam, kde se to nesmí. Policisté se totiž společně s vodohospodáři domluvili, že zde zpřísní kontroly. Pokud vás přistihnou v místě, kde je koupání zakázáno, přijde vás pobyt u vody na jeden až 50 tisíc korun. Na namátkové hlídky budete moci narazit nejen ve dne, ale i v noci.

Muzikál Hello, Dolly se loučí s Olomoucí
Jen málokterý muzikál je tolik známý a dokáže rezonovat v povědomí široké veřejnosti jako právě Hello, Dolly. A jen málokterá inscenace Moravského divadla (MDO) se může pochlubit tak úspěšnou prezentací. Spanilá jízda, která začala v říjnu 2006, skončí ve středu v 10 hodin poslední reprízou.
Hello Dolly okouzlí diváky naposledy

Kultura

Výstavy v muzeu
Panenky 1890 - 1960
Joža Uprka

Černá kronika

Soud s olašskými Romy nabral hodinové zpoždění
S více než hodinovým zpožděním začalo úterní projednávání kauzy, která se točí kolem sporu olašských Romů a kterým tak pokračovalo pondělní jednání brněnského krajského soudu. Postřelený Josef Lakatoš opět nedorazil.

Krádež rybářského nářadí
Neznámý pachatel vnikl do uzamčené dřevěné boudy rybářského svazu na Plumlovské přehradě a odcizil rybářské nářadí v hodnotě necelých deset tisíc korun.

Zloděj řádil ve stodole
V obci Laškov se neznámý zloděj vloupal do stodoly na okraji obce, kde vše prohledal a odcizil dva malé motocykly Jawa, pluh a brány za traktorek a roční vál. "Majiteli vznikla škoda 14 tisíc korun," uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Zloději vyloupili tři auta a jedno ukradli
Čtyři auta se stala terčem zlodějů na Prostějovsku. Do vozů v ulicích Lidická a Brněnská v Prostějově a také do zaparkovaného auta v obci Vrbátky na Prostějovsku se vloupali, ukradli doklady, platební karty a peněženky.

Sport

Fotbal:

V Konici gól nepadl
Konice – Třebíč 0:0
Na pěkný fotbal bez brankového vyjádření si moc diváků v Konici pamatovat nebude. Divize D se nám pomalu chýlí ke konci. Zbývá poslední kolo.

Hráči bojují o záchranu MSFL navzdory budoucnosti
Skvělým výkonem se představila Machalova družina z Lipové v předposledním kole MSFL. Na domácím hřišti si svěřenci bývalého kapitána Sigmy Olomouc poradili s Břeclaví jednoznačně 4:1.

MSFL: králem derby je Zábřeh, Sigma B klopýtla
V 29. kole Moravskoslezské fotbalové ligy se na rok dočkala odpovědi otázka, zda je lepší Zábřeh, nebo Uničov. Juniorka Sigmy si ztížila cestu za vítězstvím v soutěži a Lipová v boji o holé bytí zničila Břeclav.

Volejbal:

Do Prostějova se těším
Volejbalové libero Markétu Tomanovou zlákaly k příchodu z Brna prostějovské cíle.

Ostatní sporty:

Rozehnalovi se i přes zranění prosadili ve Francii do desítky
Více než se soupeři bojovali bratři Rozehnalové při dalším závodě mistrovství světa v sajdkárkrosu ve francouzském Bourg Bourche s vlastními problémy. Řidiče Václava Rozehnala limitovalo poraněné rameno a v první jízdě navíc nefungovala spojka.

Žerava v Chorvatsku bojoval s nánosy bahna
V bahenní lázně se změnil sedmý závod mistrovství světa v motokrosu kategorie MX3 v chorvatské Mladině. V obtížných podmínkách prostějovský motokrosař Martin Žerava skončil v první jízdě šestý, druhá rozjížďka byla po dvou kolech ukončena.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]