Střípky z Prostějovska - pondělí 9.6.2008
9.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Prostějov chce moderní fotbalový areál, zastávka u rybníka se bude opravovat, Prostějov osvobodí až obchvat, záludnosti zneužívání platebních karet.


Aktuálně:

Dne 10.6.2008 se bude konat blokové čištění ulic v Prostějově – blok č. 23 – Bulharská, Dr. Horáka – část, Dr. Horáka – parkoviště, St. Manharda, Waitova, Okužní, J. Olivetského, Reisova, B. Němcové, Pod Záhořím, U Boží muky, Bulharská – vnitroblok.


Stručně:

Čeká nás

Krása a kýč v díle přírody
výstava Střední školy oděvní Prostějov
od 16. do 27. června 2008 v prostorách školy na Palackého 150

Průzkum spokojenosti
V době od 17.6.2008 – 27.6.2008 proběhne v Prostějově dotazníkový průzkum „Spokojenosti občanů s místním společenstvím“.

Město chce moderní fotbalový areál
Rada města Prostějova schválila záměr rekonstrukce starého hřiště vedle základní školy v ulici Edvarda Valenty s cílem změnit ho na Středisko kopané mládeže - sportovní areál E. Valenty.
Co se týče těchto pozitivních fotbalových zpráv, byl bych zatím zdrženlivý v jásání. Kraj vůbec nemusí žádné dotace Prostějovu poskytnout a projekt by tak nejspíš zanikl. Při vší smůle, která v Prostějově fotbal provází, by to nebylo nic zvláštního. Holt nemáme pana Vlčka, který by nám ukrojil řádnou porci parlamentního medvěda, jak to udělal pro Konici...

Opraví zastávku u rybníka
Zastávku městských autobusů u rybníka v Prostějově hodlá opravit zdejší radnice. Vysoké obrubníky totiž komplikují cestování zejména starším lidem.
Zastávka u rybníka opravdu není v nejlepším stavu. V jednom směru (do města) jde vlastně o původní parkoviště upravené na záliv zastávky, v opačném směru není nástupní prostor upraven v celé délce autobusu, takže se cestující přes obrubník opravdu špatně do vozu a hlavně z vozu dostává.
Loňská likvidace čekárny nemohla být v žádném případě označena za přínos, protože čekárna stejně stála daleko od zastávky, takže byla k ničemu. Naopak ve směru do města by se malá krytá čekárna vcelku hodila, je na ni u zastávky i prostor, takže by to neměl být větší problém.
Uvidíme, jak dalece budou naši politici slibovat a jak dalece budou i konat.

Prostějov osvobodí až obchvat
Radnice ruší přechody, staví kruhové křižovatky, aby urychlila provoz na vnitřním okruhu. Zatím marně.
Že je velký obchvat na západní straně města nutností, není nejmenších pochyb. Zde se ale stále jen o jeho stavbě mluví, ale vůbec nic se pro něj nedělá. Prostějovská radnice nedokázala využít ani tlaku Olomouckého kraje na opravu mostu na Olomoucké ulici, aby prosadila alespoň částečnou stavbu obchvatu jako objížďku stavby.
Je evidentní, že stavba obchvatu není jen záležitostí města, ale celého kraje. Naši politici teď před krajskými volbami básní, kolik peněz pro náš region získají. I to jsou ale bohužel jen plané sliby, protože jakmile budou pohodlně sedět na svých zastupitelských postech, rychle na všechny sliby zapomenou a budou hrabat jen pod sebe. To jen my, blbá kuřata, která hrabou zadarmo, pořád máme iluzorní dojem, že se něco změní. Ve skutečnosti se nového obchvatu nedočkáme ani za dvacet let.
Buďme rádi, že funguje alespoň dálnice ve směru Brno - Olomouc. Kdyby její doprava měla být směrována přes Prostějov, už bychom se dnes v ulicích nepohnuli.

Stalo se

Pokladní v prostějovském hypermarketu se nedala
Zloděj vám ukradne platební kartu nebo ji prostě ztratíte – budou vaše peníze v bezpečí? Jednoduchý test Deníku prokázal, že nikoli. Z deseti pokusů, při nichž žena platila kartou na mužské jméno a naopak, ji přijali prodávající v malých i velkých obchodech po celém kraji v sedmi případech.
Placení platebními kartami prostě u nás není ještě zcela běžné, proto ty problémy. V zahraničí by si zloděj asi dost rozmyslel kartu použít, protože by mu patrně byla zabavena a znehodnocena.
Napsat si PIN na kus papírku a ten přiložit ke kartě může jen hlupák, bohužel se to dost často děje. Člověk tak přímo dává zloději k dispozici svoje finance, protože vybrat potom peníze v bankomatu svede každý trouba - a bez rizika.
Při vydání karty je taky dobré si ověřit, jakým způsobem přebírá banka za zneužití karty odpovědnost. Lepší karty bývají proti krádeži pojištěné, takže ztráta pak není tak bolestná. Samozřejmě musíme kartu co nejdříve po odcizení zablokovat, aby banka věděla, že jakékoliv další operace nebudou autorizované.

Pochod spojil postižené a zdravé i všechny generace
Mladí, staří, lidé handicapovaní i mentálně postižení se v sobotu dopoledne vydali společně na Pochod všech generací, který organizovalo dobrovolnické centrum Adra Prostějov společně s prostějovským Ekocentrem Iris a sdružením nevidomých SONS.

Stávkovala jen jedna mateřinka
Školy na Prostějovsku se v pondělí nezavřely. Kromě jediné mateřinky ve Vrahovicích celostátní stávku učitelů a pracovníků ve školství nepodpořila ani jedna. Kantoři to zdůvodňují tím, že měli téměř nulovou podporu ze strany rodičů a také nevhodně zvoleným termínem pro stávku.

Všeobecné zprávy

Sportovní odpoledne na reálce
Dne 5. června 2008 se v odpoledních hodinách uskutečnilo na hřišti Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova Veselé sportovní odpoledne.

Šikana na Prostějovsku? Jen zřídka
Šikana? Pro radnici v Prostějově je to prý pojem neznámý. Rodiče ani ředitelé zdejších škol letos žádný takový případ nehlásili.

Zprávy z Olomouce a kraje

Nezaměstnanost v kraji je opět rekordně nízká
Nezaměstnanost v Olomouckém kraji je rekordně nízká. Podle informací úřadů práce, je celkový počet uchazečů 19768 osob, nejnižší registrovanou hodnotou od vzniku Olomouckého kraje.

Dráhy přepisují jízdní řády, přibudou nové zastávky
Letos se již podruhé změní jízdní řády vlaků a také ceny jízdného. Platit začnou od 15. června. Olomouckému kraji přinesou změnu dopravních spojů – přibudou stanice, kde vlaky nově zastaví. „Z regionálních spojů nebudeme na střední Moravě rušit ani jediný, naopak rozšíříme čtyři spoje, které zastaví v nových zastávkách,“ popisuje Petr Pošta z Českých drah.

Víte jak zastavit tramvaj? Podívejte se, kde jsou brzdy
Jak může cestující v případě nebezpečí zastavit tramvaj? Smí vůbec řidič přerušit jízdu mezi zastávkami? Mnozí Olomoučané by asi hned nedokázali najít příslušný knoflík, který vůz zabrzdí. Navíc po městě je přepravuje hned několik typů tramvají a v nich jsou krizová tlačítka na jiných místech.

Olomouci přibude tucet hřišť. I v Čechových sadech
Celkem dvanáct nových či zrekonstruovaných dětských hřišť by mělo v příštím roce přibýt v Olomouci. Magistrát nyní připravuje podmínky veřejné soutěže, podle níž ještě letos vybere dodavatele herních prvků. Plochy pro děti by tak měli vzniknout na Nových Sadech, Povlu či Holici.

Šéfka šternberské nemocnice skončila
Ředitelka šternberské nemocnice Dagmar Malotová v pátek ve funkci skončila. Agel, který má nemocnici spolu s dalšími dvěma v regionu dlouhodobě v pronájmu, nechtěl nečekanou změnu komentovat.

Na táborech jsou ještě volná místa
Přestože je většina táborů, které pořádá Dům dětí a mládeže Olomouc, obsazena, několik volných míst mohou ještě děti využít.

Kultura

Přehlídka divadelních souborů MEDart je minulostí
Pětidenní přehlídka prostějovských amatérských divadelních souborů a jejich hostů nazvaná MEDart v neděli skončila.

Muzeum vystaví díla ikony malířství Slovácka
Pětačtyřicet pláten Joži Uprky, legendárního malíře ze Slovácka, leží už několik dnů v depozitářích Muzea Prostějovska.

Černá kronika

Události řešené Městskou policií Prostějov z týdne 23/2008

Olašští Romové u soudu. Policie zasahuje
Brněnský krajský soud začal řešit případ sváru dvou znepřátelených klanů olašských Romů. Proces provázely přísná bezpečnostní opatření. Přijel i král Olachů Jan Lipa přezdívaný Nano Janko (strýček Jan).

Vandala přistihli strážníci
Městští strážníci chytili přímo při činu vandala, který před zdravotním střediskem na Sídlišti Svobody v Prostějově ničil zaparkovaná auta.

Zloději se o víkendu vloupali do tří aut
Ke třem případům vloupání do aut byli o víkendu přivoláni policisté na Prostějovsku. Dva z nich se staly přímo v Prostějově.

Řidič nechal klíče v autě. Už ho nemá
Snadnou kořistí byla pro zloděje Alfa Romeo 145, která o víkendu zmizela v Plumlově na Prostějovsku.

Sport

Fotbal:

Určice byly lepší, přesto prohrály
Určice – Jeseník 0:1 (0:0)
Bez osmi hráčů základní sestavy nastoupil Jeseník v Určicích.

Protivanov stihl za dvacet minut třikrát inkasovat
Blansko – Protivanov 5:1 (4:0)
V duelu s prvním Blanskem si svěřenci trenéra Radima Weissera zahráli s jarním renomé.

Krajské finále poháru. Jesenec šokoval
Krajské finále fotbalového Poháru ČMFS svedlo na hřišti ve Štítech na Šumpersku týmy z Jesenicka a Prostějovska.

Tenis:

Doposud nejlepší, takový byl 15. ročník prostějovského challengeru
Letošní ročník nejlépe obsazeného tenisového turnaje Czech Open je za námi. Přinesl krásných šest dní plných světového tenisu, diváci na prostějovských kurtech mohli vidět 11 hráčů z první stovky světového žebříčku, což je nejvíce v historii turnaje.

Finále vyznělo jasně. 6:0, 6:3 pro Calleriho
Czech Open zná svého patnáctého vítěze. Je jím jednatřicetiletý Jihoameričan Calleri.

Díky! Pojedu na olympiádu
Tenista Agustín Calleri triumfem v argentinském finále prostějovského turnaje získal místo do Pekingu.

Turnaj je zajištěn na další tři roky
Minimálně na nejbližší tři roky mají pořadatelé tenisového UniCredit Czech Open vystaráno. Titulární sponzor se rozhodl spojit své jméno s turnajem pro další tři roky. To znamená, že ve stejné podobě bude prostějovský challenger probíhat minimálně do svého osmnáctého ročníku.

Topolánek je bojovný, smál se v Prostějově Courier
Bývalá tenisová světová jednička Jim Courier poznal během své kariéry spoustu skvělých hráčů. A i když asi do této kategorie nezapadá jeho další objev, přesto na adresu premiéra vlády České republiky Mirka Topolánka prohlásil ryšavý floridský rodák vřelá slova.

Ostatní sporty:

Haná Tour přilákala i cizince
Cyklisté z celé České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Ruska se v sobotu na nezamyslickém okruhu utkali v bodovacím závodě Haná Tour.

Na mistrovství republiky se už kvalifikovalo osm gymnastů z TJ Pozemstav
Závodní sezona sportovních gymnastů a gymnastek je v plném proudu. Nominačními závody před mistrovstvím republiky prošlo více jak tucet závodníků gymnastického oddílu TJ Pozemstav Prostějov.

Dunka s Balogem si zaboxují na Velké ceně Ústí nad Labem
Fanouškům boxu zrychluje tep, Velká cena Ústí nad Labem zvedne oponu už za pět dní. Za českou reprezentaci se představí i borci mistrovského Prostějova Dunka s Balogem.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]