Střípky z Prostějovska - pátek 6.6.2008
6.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Senátorka Sekaninová odmítá hladovku kvůli radaru, lidé dávají šanci podvodníkům, obyvatelé Lutína odmítají lom na štěrkopísek.


Stručně:

Čeká nás

Hvězdárna nabízí pozorování i soutěž
Až do neděle se v Lidové hvězdárně v Prostějově koná Astronomický týden k Mezinárodnímu dni dětí.

Recitace pro radost
10. června 2008 od 16:00 hod. se v literární učebně ZŠ a MŠ Prostějov, Palackého tř. sejdou k příjemnému posezení a poslechu recitace rodiče se svými dětmi.

Prostějovské školy stávku odpískaly
Základní a střední školy na Prostějovsku, které se měly v drtivé většině zapojit do pondělní stávky pracovníků školství, od svého záměru upustily. Kromě mateřské školy ve Smetanových sadech v Prostějově připravovaný protest v regionu nikdo nepodpoří.

Stalo se

Smlouva s MORAVIA ENERGO podepsána
Ve čtvrtek 5. června podepsal místostarosta Vlastimil Uchytil s představiteli společnosti MORAVIA ENERGO, a.s. Bohuslavem Bernátkem a Miloslavem Kuželou smlouvu o odprodeji zhruba 1,5 ha pozemků v průmyslové zóně.
Radnice odprodala pozemky na výstavbu paroplynové elektrárny třinecké firmě

Letci RAF na prostějovské radnici
Ve čtvrtek 5. června zavítala do Prostějova skupina válečných veteránů – letců RAF, z nichž mnozí prošli prostějovským leteckým učilištěm.
Letečtí veteráni RAF se vrátili do Stichovic

Setkání s bývalými zaměstnanci městského úřadu
V průběhu čtvrtečního odpoledne 5. června 2008 se v zasedací síni ve dvoře prostějovské radnice sešla asi třicítka bývalých zaměstnanců městského úřadu.

Prostějov zažil ostré souboje
Dusot koňských kopyt, řinčení zbroje a bojový ryk – to vše provázelo čtvrteční první vystoupení Ordo Kromen v Prostějově.

Všeobecné zprávy

Senátorka Sekaninová odmítá hladovku kvůli radaru
Řetězové hladovky proti stavbě radaru v Brdech se prostějovská senátorka Božena Sekaninová z ČSSD nezúčastní.
Paní senátorka je rozumná a solidní dáma, která nemá zapotřebí spojovat své jméno s takovými nesmysly, jako je řetězová hladovka pana Kavana. Původně jsem myslel, že se tento pán už dostatečně realizoval ve svých minulých funkcích a že dá pokoj, bohužel není tomu tak.
Že se proti radaru bouří mladící z Greenpeace, zakládají svoje státy a stanují na kopci uprostřed vojenského újezdu, bych ještě chápal. Jsou to většinou lidé mladí a nevybouření, kteří si teprve hledají svoji budoucnost. Že se ale k řetězové hladovce přidávají rozumní lidé, politici a umělci, to prostě nechápu. Kdyby ten radar opravdu někomu škodil, obrana by byla legitimní. Ale v současné situaci to opravdu nechápu. Ovšem možná potřebujeme hystericky trojčit kolem každé pitomosti, abychom uvolnili adrenalin a cítili se jako páni světa.

Prostějovsko: lidé dávají šanci podvodníkům
Vytipovat si na Prostějovsku prázdný byt či dům není žádný problém. Ve čtvrtek se o tom přesvědčili redaktoři Prostějovského deníku, kteří pod záminkou výhry zkusili získat osobní údaje od pěti oslovených obyvatel regionu. Tři z nich nejen nadiktovali své adresy včetně rodného čísla, ale redaktoři se také dozvěděli, kdy nebudou doma.
Tuto neustávající důvěřivost lidí taky nechápu. Noviny i televize už přinesly řadu případů, kdy byli lidé podvedeni, přesto pokaždé znovu a znovu na lep podvodníkům skáčeme. Přece musí být každému jasné, že otravný telefonát musí mít pro svého původce nějaký prospěch, jinak by přece nevolal. V žádném případě není možné věřit nabídkám všelijakých výher a slev, zvláště pokud nikde nesoutěžíte nebo jste si nic neobjednali. A vyzrazovat své osobní údaje jen tak někomu do telefonu je taky pěkná pitomost.
Musím znovu a znovu opakovat - nikomu nevěřte, s nikým se nebavte, nikdo nemá právo vás otravovat. Mějte taky na paměti, že telefonující už obvykle nějaké informace o vás má, takže každá drobnost může přispět k vašemu snadnějšímu zaměření a podvedení.
Vážení, osobně znám lidi podobným způsobem podvedené, kteří se nechali nalákat na nabídku zájezdu a pak platili penále, když chtěli "vyhraný" a předražený zájezd zrušit. Rovněž vím o lidech, kteří zavolali na linku slibující výhru a pak platili stovky korun za telefonní spojení na tuto předraženou linku, aniž by jim kdokoliv cokoliv skutečně dal. Je to smutné, ale dnes opravdu nemůžete nikomu věřit. A po telefonu už vůbec ne.

Zprávy z Olomouce a kraje

Kraj připravil akce k Panevropskému týdnu lesa
Olomoucký kraj se připojí k akcím pořádaným při příležitosti Panevropského týdne lesa. Ten vyhlásili ministři evropských vlád zodpovědní za sektor lesnictví na dny 20. až 24. října letošního roku. Cílem akce je zlepšit informovanost veřejnosti o lesním ekosystému, sektoru lesnictví a zvýšit povědomí o důležitosti ochrany lesa a jeho významu pro rozvoj ekonomiky a společnosti v Evropě.

Polovina škol neučí, stávkuje
Učitelé budou v pondělí protestovat. Vadí jim, že platy ve školství rostou příliš pomalu.

Třetí zvon pro sv. Michala je už odlitý
Cesta pro třetí zvon chrámu svatého Michala v Olomouci je volná. Včera totiž pracovníci dílny Dytrychových v Brodku u Přerova roztavili stovky kilogramů zvonařského bronzu a odlili Svatého Michaela Archanděla.

Kde budou stát nová hřiště?
Nejméně desítku nových dětských hřišť slibují radní obyvatelům několika olomouckých čtvrtí. Městští úředníci už sestavili seznam míst, ve kterých postupně koutky pro děti vyrostou, podle primátora Martina Novotného radnice vybere dodavatele zakázky za zhruba šest milionů korun příští rok.

Test: lidé nahrávají zlodějům. Řeknou, co chcete
Přestože policejní zprávy o nejrůznějších podvodnících denně plní stránky novin, dva lidé z deseti jsou ochotni sdělit své osobní údaje či informace o tom, kdy mají prázdný byt, naprosto cizímu člověku po telefonu. Vyplývá to ze včerejšího průzkumu Olomouckého deníku.

Pracovat na poli? Ani náhodou
Firmám, které nabízejí sezónní práce, citelně chybějí pracovníci. Brigádníci přijíždějí ze Slovenska.

Lom u Lutína? Místní znovu řekli: Ne
Obyvatelé Lutína a několika okolních obcí nyní znovu odmítli plánované otevření velkého lomu na těžbu štěrkopísku na rozhraní Lutína a Hněvotína. V polovině tohoto týdne proběhlo tzv. veřejné projednávání záměru za přítomnosti občanů, investora a vedení dotčených obcí.
Po tom, jak životní prostředí zdevastovala zkrachovalá Sigma, není vůbec divu, že se místní lidé dívají na jakoukoliv megalomanskou průmyslovou činnost ve svém okolí s nedůvěrou. Pokud bychom žili v civilizované zemi, asi by měli podnikatelé připravující devastaci přírody smůlu. U nás si tím ale vůbec nejsem jistý, protože korupční prostředí nahrává spíš kapitálu než občanům. Budu situaci u Lutína sledovat a dám vám zprávu, jak se vyvíjí.

Do opravy letiště míří 37 milionů, nejvíce daruje kraj
Částku ve výši třiceti sedmi milionů korun poskytne na opravu letiště v Přerově Olomoucký a Zlínský kraj spolu s přerovským magistrátem. Smlouvu na darování finančního příspěvku podepíšou zástupci obou krajů a města Přerov na ministerstvu obrany ještě v červnu.

Jahodové plantáže už obsadili sběrači
Máte chuť na jahody? Sklizeň jahod samosběrem už zahájili například na farmě v Olomouci-Slavoníně. Zájemci o toto ovoce si jej mohou sami natrhat.

Černá kronika

Tragédie: další mrtvý motorkář
Od neděle do středy zemřeli na prostějovských silnicích tři lidé.

Zloděj si z auta odnesl ledvinku i s navigací
O ledvinku s navigací, osobními doklady, platební kartou i finanční hotovostí přišel ve čtvrtek řidič, který si tyto věci nechal odložené ve svém voze. Automobil Fiat Ducato zaparkoval na prostějovské Krátké ulici. Tam se však do vozidla vloupal neznámý pachatel. „Majiteli vznikla škoda ve výši 11 000 korun,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Sport

Fotbal:

Kam za fotbalem
Přehled víkendových zápasů.

Fotbalové tresty disciplinárních komisí
Jarní část fotbalové sezony se chýlí k závěru a kromě pěkných momentů zápasy s sebou nesou i nejrůznější přestupky. O jejich závažnosti rozhodovali disciplinární komise a my vám přinášíme výsledky.

Volejbal:

První posila: libero Tomanová
První jistou posilu hlásí volejbalistky Prostějova. V prestižní Lize mistryň týmu pomůže libero Markéta Tomanová, kterou si s sebou z Brna přivádí nový kouč Miroslav Čada. V nejbližších dnech podepíše na Hané roční smlouvu s opcí.

Tenis:

Berdych: Vědu z toho nedělám
Jednička prostějovského challengeru Czech Open Tomáš Berdych musel ve čtvrtfinále uznat kvality Brazilce Bellucciho. „Zasloužil si od začátku vyhrát,“ konstatoval třináctý hráč světa po prohře ve dvou setech.
Berdych doma neuspěl

Má forma je na vzestupné tendenci, myslí si Šafářová
Už ve 2. kole Roland Garros skončila pro Lucii Šafářovou cesta mistrovstvím Francie. Proti světové dvojce Aně Ivanovičové měla hodně těžkou úlohu a nezvládla ji, když uhrála za celý zápas pouze tři gamy. Hráčka TK Prostějov přesto cítí, že je její forma na vzestupu.

Ostatní sporty:

Boxer Faber chtěl odejít, a tak je trestaný
Boxeři František Faber a Antonín Lazok se devět dlouhých měsíců neobjeví v žádném amatérském ringu, u nás ani v zahraničí. Ústecký klub jim zastavil činnost. Potrestal je za to, že nenastoupili ke druhému utkání finále extraligy s Prostějovem, v němž Severočeši přišli o titul.

Král Karel si zahraje s Topolánkem
Poprvé v Česku. Držitel devíti zlatých olympijských medailí Carl Lewis včera přicestoval na návštěvu země Zátopka, Železného s Šebrleho.
Největší hvězda tenisového turnaje? Atlet Lewis


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]